امنیت اشتراک گذاری بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

امنیت اشتراک گذاری بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

همه‌ گوشی هوشمند، تبلت‌ها و سیستم عامل‌ های مدرن روش‌ های امنیت خاصی برای دسترسی میهمانان به کامپیوتر شما فراهم می‌کنند تا بتوانید در یک اپلیکیشن خاص یا بخشی از سیستم برای آن‌ ها دسترسی ایجاد کنید. با این کار دیگر نگران چیزی نخواهید بود!

آیفون و آیپد:

قابلیت Guided Access موجود در iOS به شما اجازه می‌دهد تا آیفون یا آیپد خود را به طور موقت به یک اپلیکیشن خاص محدود کنید که این یک روش امنیت برای کاربر به حساب می آید. سپس می‌توانید دستگاه را به شخص دیگری داده و به او اجازه بدهید تا مثلاً فقط برای زنگ زدن از آن استفاده کند؛ بدون این که بتواند اپلیکیشن‌های دیگر را ببیند. یا این که دستگاه را به یک کودک بدهید تا بدون نگرانی از پاک شدن ایمیل‌هایتان با آن بازی کند. برای باز کردن قفل Guided Access باید رمز عددی دستگاه را وارد کرده یا با Touch ID دسترسی به آن را فعال نمایید.

برای فعال سازی Guided Access به اپلیکیشن Settings بروید، وارد بخش General شوید و گزینه‌ Accessibility را انتخاب کنید. اکنون به سمت پایین اسکرول کرده و از قسمت Learning گزینه‌ Guided Access را لمس نمایید.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

برای به‌کار انداختن Guided Access، یک اپلیکیشن باز کرده و سپس سه بار دکمه‌ هوم را فشار دهید. اکنون می‌توانید Guided Access را فعال کرده و یک رمز عددی تنظیم کنید. از این پس برای باز کردن اپ باید دکمه‌ هوم را سه بار فشار دهید و رمز خود را وارد نمایید. حالا اگر گوشی یا تبلت‌تان را به شخص دیگری بدهید، مطمئن خواهید بود که او فقط به این اپلیکیشن خاص دسترسی دارد.

اندروید:

اندروید ۵ هم قابلیتی به نام Screen Pinning دارد که به شما اجازه می‌دهد تا موبایل یا تبلت خود را به یک اپلیکیشن محدود کنید. برای فعال سازی این قابلیت به Settings بروید، وارد بخش Security شوید و از بخش Advanced گزینه‌ Screen Pinning را لمس کنید. اکنون گزینه‌ Screen pinning را فعال نمایید.

در مرحله‌ بعد باید به اپلیکیشنی که می‌خواهید پین کنید بروید. پس با انتخاب گزینه‌ مربع پایین صفحه (در دستگاه‌هایی که دکمه‌ های لمسی دارند) بخش Activity Overview را باز نمایید و آیکن Pin را انتخاب کنید. (اگر این آیکن را نمی‌ بینید به سمت پایین اسکرول کنید.) برای از پین درآوردن اپ، دکمه‌ Activity Overview را لمس کرده و انگشت خود را بر روی آن نگه دارید. حالا برای خارج شدن از اپ باید رمز عددی را وارد نمایید. اکنون می‌ توانید گوشی یا تبلت خود را به شخص دیگری بدهید با این اطمینان که بدون دانستن رمز شما به بخش‌های دیگر دستگاه دسترسی نخواهند داشت.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

اندروید ۵ قابلیت دیگری به نام Guest User هم دارد. حساب‌های کاربری در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها در دسترس است. برای استفاده از این قابلیت برگه نوتیفیکیشن‌ ها را باز کرده، آیکن کاربر را لمس و گزینه‌ Guest را انتخاب کنید. با این کار کاربر مهمان می‌تواند بدون دسترسی به اطلاعات شخصی شما، به صورت محدود از دستگاهتان استفاده کند. داده‌های کاربر در حالت کاربر مهمان به طور موقت ذخیره می‌شود، بنابراین با هر بار وارد شدن می‌توانید از بین ادامه‌ دادن جلسه‌ مهمان قبلی یا شروعی کاملاً جدید یکی را انتخاب کنید.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

استفاده از این حالت در نسخه‌های قبلی، یعنی ۴.۴ و قبل از آن، چندان ساده نبود. اگر یک تبلت اندرویدی دارید که از اندروید ۴.۲، ۴.۳ یا ۴.۴ استفاده می‌کند، می‌توانید حساب کاربری مهمان خودتان را بسازید. اما در تلفن‌ های اندرویدی برای استفاده از این امکان، تولید کننده‌ دستگاه شما باید نرم‌افزار حالت مهمان را در موبایلتان قرار داده باشد.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

ویندوز :

ویندوز مایکروسافت هم حساب کاربری مهمان دارد، ولی این حساب به صورت پیشفرض فعال نیست. برای استفاده از این قابلیت به Control Panel بروید و اکانت Guest را فعال کنید. با این کار می‌توانید از حساب کاربری فعلی کامپیوتر خارج شده یا بین اکانت‌ها سوئیچ کنید و بعد با اکانت مهمان وارد شوید. اکانت Guest نیازی به وارد کردن رمزعبور ندارد. تغییراتی که در حالت مهمان در کامپیوتر ایجاد می‌کنید، پس از خارج شدن از سیستم حذف می‌شود، به این ترتیب کاربر مهمان همیشه محیطی تازه و تمیز دارد. این اکانت‌ها دسترسی محدود دارند، بنابراین نمی‌توانید در آن‌ها نرم‌افزار نصب کنید یا در فایل‌های شخصی‌تان کند و کاو نمایید.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

برای فعال کردن این ویژگی Control Panel را باز کرده و به مسیر User Accounts and Family Safety > User Accounts > Manage Another Account بروید. بر روی اکانت Guest کلیک کرده و آن را فعال کنید.

مک OS X :

مک OS X هم یک حساب کاربری مهمان با عملکردی مشابه دارد. این حساب دسترسی محدودی برای کاربر ایجاد می‌کند تا نتواند تغییری در سیستم ایجاد کرده یا به فایل‌ های شخصی شما دسترسی داشته باشد. با خارج شدن کاربر از حساب مهمان، همه‌ی تغییرات اعمال یا فایل‌هایی که دانلود شده پاک می‌شود.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

این قابلیت به صورت پیشفرض فعال می‌ باشد، بنابراین کافی است بر روی منوی Apple کلیک کرده و گزینه‌ Log Out را انتخاب کنید، سپس با حساب کاربری Guest وارد شوید. برای تغییر دادن این گزینه‌ ها پنجره‌ System Preferences را باز کرده و Users & Groups را انتخاب کنید. از این جا می‌توانید تعیین کنید که اکانت مهمان فعال باشد یا نه. علاوه بر این می‌توانید منوی Fast User Switching را از همین جا فعال نمایید. این منوی امکان جابجایی سریع بین حساب‌های کاربری را فراهم می‌کند تا به سرعت و بدون نیاز به خارج شدن از حساب فعلی بتوانید به اکانت مهمان دسترسی داشته باشید.

لینوکس :

سیستم عامل لینوکس هم اغلب به طور مشابه حساب‌های کاربری مهمان دارد. برای دسترسی محدود به سیستم کاربر Guest را انتخاب کنید تا با خارج شدن از اکانت اطلاعات جلسه پاک شود. در صفحه‌ ورود سیستم لینوکسی خود به دنبال گزینه‌ کاربر Guest بگردید. اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید پنجره‌ تنظیمات Users یا صفحه‌ Login را بررسی نمایید و به دنبال گزینه‌ای برای فعال سازی آن بگردید.

برای مثال، در میزکار یونیتی توزیع اوبونتو، کافی است از قسمت پایینی لیست کاربران کامپیوتر بر روی آیکن Guest Session کلیک کنید.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

Chrome OS :

کروم بوک‌ها هم حساب کاربری مهمان دارند. این حساب هم مثل حساب‌های کاربری معمولی Chrome OS است، ولی به شما اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به وارد شدن با اکانت گوگل به مرور وب بپردازید. همه‌ فایل‌های دانلود شده و تغییرات اعمال شده در این حساب کاربری پس از خارج شدن از سیستم پاک می‌شود. با استفاده از این قابلیت می‌توانید کروم بوک خود را به دیگران بدهید تا آن‌ها بدون نیاز به وارد کردن رمزعبور حساب گوگل خود و سینک شدن اطلاعاتشان در دستگاه شما بتوانند از آن استفاده کنند.

برای استفاده از این ویژگی، کافی است از کروم بوک خود خارج شده و از پایین صفحه‌ ورود بر روی گزینه‌ Browse as Guest کلیک کنید.

آموزش اشتراک گذاری امن بین گوشی، تبلت و لپ تاپ با دیگران

 

 

 

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401