اتحادیه اروپا گوگل را به پرداخت 2.42 میلیارد یورو محکوم کرد

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اتحادیه اروپا با جریمه 2.42 میلیارد یورویی گوگل رکورد مبالغی را که تاکنون شرکت‌ها مجبور به پرداخت به کمیسیون اروپا بوده‌اند را شکست. کمیسیون اروپایی (EC) مدت‌هاست که گوگل را برای اعمال ضدرقابتی‌اش مورد بازرسی قرار داده است. امروز قانونگذاران ضدانحصاری اتحادیه اروپا گوگل را جریمه کردند. این جریمه نتیجه بازرسی 7 ساله این قانونگذارها در حیطه سرویس‌های جست‌وجو و بازریابی گوگل بوده است.

کمیسیون اروپا امروز در یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد: «کمیسون اروپایی امروز گوگل را به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین ضدانحصاری اتحادیه اروپا به پرداخت 2.42 میلیارد یورو محکوم کرد. گوگل به عنوان یک موتور جست‌وجوپر از نفوذ خود در بازار سوء‌استفاده کرده و مزیتی غیرقانونی را برای سرویس مقایسه محصولاتش قائل شده است».

کمیسیون اروپایی به گوگل دستور داده تا طی 90 روز آینده به اقدامات ضدرقابتی‌اش پایان دهد یا با پرداخت جریمه‌ای تا سقف 5 درصد از میانگین فروش روزانه آلفابت شرکت مادر گوگل مواجه شود.

مارگاریت وستیگر از کمیسیون اروپا و سرپرست سیاست رقابتی اتحادیه اروپا گفت: «گوگل تاکنون محصولات و سرویس‌های نوگرایانه‌ای را ارئه داده که زندگی تک‌تک ما را متحول کرده است. این چیز خوبی است ولی استراتژی گوگل در سرویس مقایسه محصولات تنها برای جذب مشتری‌ها ازطریق بهتر کردن محصولاتش نسبت به محصولات رقبا نبوده است. گوگل به‌عنوان یک موتور جست‌وجوگر و با سوء‌استفاده از نفوذش در بازار، سرویس مقایسه خرید خود را در نتایج جست‌وجوها تبلیغ کرده است.

 این عمل گوگل از نظر قوانین ضدانحصاری اتحادیه اروپا غیرقانونی است. گوگل با این کار شانس رقابت و نوآوری را از دیگر شرکت‌ها گرفته و مهم‌تر از همه حق انتخاب سرویس و استفاده تمام و کمال از نو آوری را از مصرف‌کنندگان اروپایی منع کرده است».

مبلغ این جریمه رکورد جریمه ضدانحصاری پیشین در سال 2009 میلادی یعنی جریمه‌ 1.1 میلیاردی شرکت اینتل را شکست. کمیسیون اروپایی می‌تواند یک شرکت را تا سقف 10 درصد از فروش جهانی سالیانه‌اش جریمه کند که برای گوگل حدود 9 میلیارد دلار از درآمد سالیانه‌اش می‌شود. البته بعید است گوگل با آگاهی از این‌که مبلغ جریمه می‌توانست بیشتر از این‌ها باشد نفس راحتی بکشد.

کماکان بازرسی‌های بیشتری در مورد اقدامات ضدانحصاری گوگل توسط کمیسیون اروپا در جریان است. البته در سال‌ 2016 نیز گوگل توسط کمیسیون اروپا متهم به سوء‌استفاده از موقعیتش از طریق سیستم عامل اندروید در اروپا شده بود. گوگل در جواب به این اتهام اظهار داشت که اندروید هم برای ایجاد رقابت مفید است و هم برای مصرف‌کنندگان. کمیسیون اروپا هنوز هم تصمیم نهایی‌اش را در آن مورد صادر نکرده است. ممکن است گوگل در این مورد نیز متحمل پرداخت جریمه‌ای سنگین شود.

 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022