مفاهیم دوربین دوگانه : پرتره، تله فوتو، Wide-angle با نمونه تصاویر

مفاهیم دوربین
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مفاهیم دوربین دوگانه : پرتره، تله فوتو، Wide-angle

این روزها استفاده از دوربین دوگانه توسط شرکت های موبایل رسم شده است. این موضوع این سوال را برای کاربرانی که قصد خرید گوشی هوشمند دارند ایجاد می کند که آیا کیفیت تصویر حاصل از دوربین دوگانه آنقدرها تفاوت می کند که بابتش پول اضافه پرداخت کنیم؟ جواب این سوال با بررسی مفاهیم دوربین های دوگانه قابلیت های این دوربین ها و اینکه آیا این قابلیت ها به درد شما میخورد یا خیر مشخص می شود.

باید دقت داشته باشید که همیشه دوربین دوگانه به معنی برتری در کیفیت تصویر نیست. در واقع دوربین دوگانه وجود دارد تا قابلیت های جدیدی پیش روی ما بگذارد:

عکاسی پرتره یا Bokeh

این قابلیت توسط HTC M8 معرفی شد با Huawei P9 به تکامل رسید و متعاقبا توسط اپل در iPhone 7 Plus استفاده شد. در واقع عکاسی پورتره به قابلیت عکسبرداری با بکگراند زیبای بلوری اشاره دارد که در اصطلاح ژاپنی به آن بوکه می گویند. بلوری شدن بکگراند باعث برجسته شدن سوژه و افزایش فوکس روی آن می شود که این موضوع عکس را زیبا و هنری می کند. در تصویر زیر می بینید که چطور iPhone 7 Plus با لنز دوگانه بوکه ی بهتری نسبت به گلکسی S7 Edge با لنز تکی ارائه کرده است.

مفاهیم دوربین

در دوربین های بزرگ به دلیل بزرگ بودن لنز و دریچه ی دیافراگم این اتفاق به راحتی می افتد اما چون در دوربین های موبایلی همچین امکانی وجود ندارد، لنز دوم به کمک می آید. در واقع دوربین های دوگانه دو تصویر را همزمان ثبت نموده و طی الگوریتم ها و فرایندهای خاصی به صورت نرم افزاری این کمبود را جبران می کنند.

تله فوتو (zoom)

یکی دیگر از مفاهیم دوربین هایی دوگانه تله فوتو است. در زمان عکسبرداری زوم کردن یک کار طبیعی است و همه ی اسمارت فون ها با استفاده از زوم دیجیتال قادر به بزرگنمایی تصویر هستند. البته در نتیجه ی این کار طبیعتا مقداری افت کیفیت را احساس خواهید کرد.

مفاهیم دوربین

به همراه گوشی آیفون 7 پلاس زوم دو برابر اپتیکال به عنوان لنز دوم معرفی شد. در نتیجه شما می توانید دو برابر روی سوژه زوم کنید بدون اینکه از رزولوشن تصویرتان کم شود. اما اگر بیشتر زوم کنید همان اتفاق خواهد افتاد و افت کیفیت آغاز می شود.

پس آنقدرها تفاوت نمی کند چرا که دو برابر زوم در واقع مثل این می ماند که یک موقع عکسبرداری یک متر به جلو حرکت کنید. پس بهترین کار این است که اگر می شود یک متر جلو برویم جای اینکه زوم کنیم. به نظر می رسد زوم دو برابر برای داشتن لنز دوم توجیه مناسبی نباشد.

زوایه ی دید عریض یا Wide-angle

عکسبرداری عریض دقیقا نقطه ی مقابل تله فوتو است. به جای نزدیک شدن به سوژه، wide angle فضای بیشتری از آنچه روبروی شماست را به تصویر می کشد. زاویه ی عریض با لنز دوم اولین بار روی گوشی LG G5 و بعد از آن V20 و G6 استفاده شد. تصاویر عریض زیر با لنز واید گوشی G5 گرفته شده اند. این نوع عکسبرداری مخصوصا در مکان های شلوغ مانند کنسرت ها یا ثبت تصویر ساختمان های بلند می تواند مفید باشد.

مفاهیم دوربین

مفاهیم دوربین

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401