آینده سنسورهای تشخیص چهره سه بعدی و اثر انگشت به چه سمتی خواهد رفت؟

سه بعدی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سئوالی که شاید در ذهن بسیاری از کاربران و تولید کنندگان مطرح است، این است که آینده سنسورهای تشخیص چهره سه بعدی و اثر انگشت به چه سمتی خواهد رفت؟

مینگ کو، از سازمان امنیت KGI  و یکی از تحلیل گران برتر در کسب و کار فضای دیجیتال مطلبی را منتشر کرده است. طبق گفته کو، با معرفی آیفون X  که ماه گذشته در رویداد بزرگ اپل، برخی مشخصات این گوشی معرفی شد،  به نظر می رسد که تولیدکنندگان سیستم های اندرویدی در تلاش هستند تا بتوانند اسکنر اثر انگشت را ذیل صفحه نمایش قرار بدهند. در این صورت بتوانند یک  دوربین TrueDepth با اسکن سه بعدی را برای شناسایی چهره در مدل های اندرویدی طراحی کنند.

زمانی که شرکت های سامسونگ و اپل چند ماهی تلاش کردند تا اسکنر اثر انگشت خود را در ذیل صفحه نمایش قرار بدهند، این موج تازه بین سازندگان تلفن های هوشمند شکل گرفت. گوشی های Galaxy S8، Galaxy S8 + و Galaxy Note 8 با نمایشگر لبه به لبه و در حالی که بی حاشیه طراحی شده اند، دیگر فضایی برای قرار دادن اسکنر بیومتریک تشخیص چهره در قاب جلویی ندارند. اپل نیز با همین مساله در گوشی آیفون  X خود مواجه است.

سامسونگ به استفاده از یک دکمه در قاب عقب گوشی برای اسکنر اثر انگشت در هر سه مدل گوشی خود این مساله را تدبیر کرد. اپل هم به دنبال طرح های بلندپروازانه تری است. اپل با کمک سیستم تشخیص چهره  در دوربین جدید TrueDepth که اسکن سه بعدی نیز دارد می خواهد در بازار خودنمایی کند. آقای کو معتقد است این دوربین  در ماه فوریه یک محصول انقلابی خواهد بود.  اکنون که اپل، آیفون را مجهز به  Face ID کرده است، و این ویژگی را در ماه گذشته معرفی نموده است، به نظر می رسد که عموم مردم انتظار دارند که گوشی های ویژه داشته باشند که می تواند هویت آنها را از روی چهره شان شناسایی کند.

آقای کو در ماه آگوست نیز اعلام کرد که اولین مدل گوشی سامسونگ دارای اسکنر اثر انگشت در زیر صفحه نمایش خواهد بود که این گوشی همان سامسونگ گلکسی نوت 9  بود. او همچنان معتقد است که Note 9 اولین مدل سامسونگ است که سنسور اثر انگشت آن در زیر گلس شیشه ای قرار دارد.با این حال، او اشاره می کند که تولید کنندگان اندرویدی تمایل دارند که اطلاعاتی در مورد  تکنولوژی تشخیص هویت سه بعدی داشته باشند و به نظر می رسد تقاضای بازار به این سمت متمایل شده است و سازندگان به سمت گوشی هایی می روند که چنین قابلیت هایی را داشته باشد. گفتنی است این روند زمانی بیشتر خودش را نشان داد که آیفون X در تاریخ 12 سپتامبر معرفی شد و از آن زمان رویکرد تولید کنندگان به این حوزه حدودا سه برابر شده است. این تحلیلگر می گوید که استفاده از حسگر 3D  و تشخیص چهره می تواند حاشیه هایی را برای تولید کنندگان اندرویدی ایجاد کند که البته منجر به کسب درآمد بیشتر آنها هم خواهد شد. طبق گفته آقای کو، یک سیستم حسگر سه بعدی که توسط کوالکوم – همیکس، معرفی شده است، یکی از مهمترین مواردی است که تا این لحظه توانسته توجه زیادی را در بازار به خودش معطوف کند. این فناوری مدت زمان زیادی تحت تست و بررسی بوده است و زمان طولانی گذشته تا توانسته از این آزمون های طولانی بگذرد و به صحنه رقابت بازار بیاید.

«فناوری سنسورهای سه بعدی نه تنها امکان تشخیص چهره را برای کاربردهای امنیتی امکان پذیر می کند، بلکه کاربران را قادر می سازد تا بتوانند انیموجی های جذاب و سرگرم کننده ای را تهیه و ارسال کنند. این فناوری با کمک هوش مصنوعی توسعه یافته است.» آقای کو معتقد است که بازار این فناوری داغ و داغ تر خواهد شد و سازندگان بیشتری به این سمت گرایش پیدا خواهند کرد.

این تحلیلگر معروف می گوید که طی دو تا سه سال آینده، دو تا سه برابر گوشی های اندرویدی احتمالا با این فناوری به بازار می آیند و سنسور سه بعدی جزوی از گوشی خواهد شد.

و البته انتظار می رود که هر سال با استفاده از حسگر 3D  ، از یک سنسور اثر انگشت در زیر صفحه نمایش نیز استفاده خواهد شد.

 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022