حالت پورتره چگونه روی گوگل پیکسل 2 بدون داشتن دوربین دو لنزی کار می‌کند!؟

پیکسل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

گوشی‌های پیکسل 2 و پیکسل XL 2 گوگل که اخیراً معرفی شده است، حتی با وجود داشتن یک دوربین عقب می‌تواند اثرات عمق میدان DSLR را به خوبی نمایش دهد. اما چگونه این کار میسر است؟

این حالت که به اصطلاح مد پورتره نامیده می‌شود، در واقع مدت زمانی طولانی است که در دنیای اندروید وجود دارد. اما شاید هرگز به صورت عمومی مطرح نشده باشد. علت احتمالی می‌تواند این باشد که هیچ گاه واقعاً آن طور که انتظار می‌رود به خوبی کار نکرده است. این مشخصه به طور ناگهانی در دستگاه‌های پرچمداری که سال گذشته ارائه شدند، تبدیل به یک ویژگی ضروری شد. این روند با گوشی آیفون 7 پلاس و محبوبیت دوربین‌هایی با دو لنز آغاز شد. پس از آن تقریباً تمام کمپانی‌های مطرح در زمینه تولید و توسعه گوشی‌های اندرویدی در گوشی‌های پرچمدار خود (و حتی گوشی‌های سطح میانی) از دوربین‌های دو لنزی استفاده کردند. با این حال بسیار عجیب است که گوگل همچنان در گوشی‌های پرچمدار خود که در سال جاری عرضه شدند (پیکسل 2 و پیکسل XL 2)، دوربین‌های تک لنزی را به کار گرفته است.

اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم، اولین چیزی که با دیدن پیکسل 2 به ذهنم خطور کرد، حالت پورتره بود. من تصور می‌کردم با توجه به این که این گوشی دارای یک دوربین عقب است، پس قطعاً نمی‌تواند دارای اثر بوکه باشد. بر خلاف سایر گوشی‌های جدید که این قابلیت را دارا هستند. بسیاری از کاربران و علاقه‌مندان به دستگاه‌های پیکسل از این موضوع ناراحت شدند. گوگل چطور فکر کرده است که عدم ارائه حالت پورتره روند قابل قبولی است؟ این گنگ بودن و ناراحتی تا زمانی ادامه داشت که غول جست‌وجو در این خصوص این‌طور توضیح داد: « گوشی پیکسل 2 در واقع دارای حالت پورتره جدید است و با وجود نداشتن تنظیمات دوربین دوگانه به خوبی کار می‌کند. »

گوگل چطور فکر کرده است که عدم ارائه حالت پورتره روند قابل قبولی است؟

علت این‌که بسیاری از کاربران تصور می‌کردند که پیکسل 2 بدون این مشخصه محبوب دوربین ارائه شده است، این است که: رایج‌ترین روش‌ها برای این‌که پس زمینه تصاویر به صورت مصنوعی تاریک شود، به کارگیری دو دوربین است. به طور معمول سازندگان از دو دوربین برای تخمین و برآورد فاصله هر نقطه استفاده می‌کنند و بدین ترتیب پیکسل‌هایی از تصویر را که تشکیل‌دهنده‌ی پس زمینه هستند، تاریک می‌کنند. تصویر پیش زمینه که می‌تواند عکس همکار شما، دوستتان یا گربه مشهور اینستاگرام باشد، به عنوان مرکز توجه تصویر نهایی خواهد بود. با توجه به این، چطور گوشی‌های پیکسل 2 و پیکسل XL 2 که تنها یک دوربین دارند، هنگام تصویر برداری از افراد یا اشیا، اثر عمق میدان مانند DSLR ارائه می‌دهند؟!

دوربین جلوی این گوشی به طور کامل تقسیم‌بندی شده است. با توجه به این که دوربین جلوی این گوشی، یک دوربین دو لنزی نیست، بنابراین برای تولید یک ماسک تقسیم‌بندی وابسته به یادگیری ماشین خواهد بود. اساساً یک سایه ای از اشیا اصلی در تصویر شما خواهد بود. هنگامی که این الگوریتم یادگیری ماشین تشخیص دهد که چه چیزی در تصویر مهم است و چه چیزی مهم نیست، تمام پیکسل‌های پس زمینه را به صورت یکنواخت تیره خواهد کرد.

دوربین جلوی این گوشی به طور کامل تقسیم‌بندی شده است. دوربین عقب آن بسیار جالب توجه است. زیرا هم از استریو و هم از تقسیم‌بندی استفاده می‌کند. 

دوربین عقب گوشی پیکسل 2 بسیار جالب است. زیرا به طور همزمان از استریو و تقسیم‌بندی استفاده می‌کند. در ابتدا این دوربین با استفاده از HDR +  یک تصویر شارپ می‌گیرد و سپس از شبکه عصبی آموزش دیده گوگل برای شناسایی شی اصلی استفاده می‌کند. و پس از آن هر آن‌چه از تصویر که خارج از ماسک تقسیم‌بندی شده است، تاریک می‌کند. در این مرحله از فوکوس خودکار دوپیکسلی (Dual-Pixel) استفاده می‌شود. زیرا اساساً هر لنز به دو تا یک میلی‌متر تقسیم می‌شود و بدین ترتیب دو دید (منظر) کاملاً متفاوت ایجاد می‌کند که می‌توان از آن‌ها برای محاسبه استریو استفاده کرد. بدین ترتیب دقیقاً مشابه دوربین‌های دولنزی عمل خواهد کرد. به عبارت ساده، گوگل از فناوری دو پیکسلی تنها برای بهبود سرعت فوکوس استفاده نمی‌کند، بلکه با به کارگیری این فناوری یک نقشه عمق نیز ایجاد می‌کند. سیستم از این فناوری برای تاریک کردن پیکسل‌های پس زمینه استفاده می‌کند و این کار بر اساس فاصله اشیا مختلف از ماسک تقسیم شده صورت می‌گیرد که در مرکزیت تصویر قرار دارد. گوگل در این خصوص این‌طور توضیح می‌دهد: «این‌که چطور گوشی پیکسل 2 اثر سایه را روی بخش‌های تصویر اعمال می‌کند، “تقریب خوبی از تاریکی واقعی” است.»

بسیار جالب است. این طور نیست؟ البته در نظر داشته باشید که حالت پورتره پیکسل 2 به هیچ عنوان کامل نیست. (برای مقایسه نگاهی به نمونه‌های ارائه شده توسط DxO داشته باشید.) با این حال، به هیچ عنوان نمی‌توان این طور برداشت کرد که مکانیزم تک لنزی مورد استفاده در پیکسل 2 ضعیف‌تر از سیستم‌های دو لنزی است که روی گوشی‌هایی مانند گلکسی نوت 8 و OnePlus 5 به کار گرفته شده است. با وجود اختلاف میان این روش‌ها، با این حال همه‌ی آن‌ها بر اساس ایجاد تاریکی مصنوعی مبتنی بر نرم‌افزار کار می‌کنند.

نظر شما در خصوص حالت پورتره چیست؟ مفید یا غیر طبیعی است؟ ما را از نظرات خود مطلع کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022