اندروید 8.1 اوریو با کاهش سایز اپ ها فضای خالی حافظه ی تلفن را زیاد می کند

اندروید 8.1
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

عنوان این مطلب اصلا اغراق آمیز نیست. اندروید 8.1 اوریو قادر است فضای اشغال شده روی حافظه ی دستگاه شما را کاهش دهد. به این ترتیب بی هیچ تغییری در اپ های روی گوشی و تنها به واسطه ی آپدیت آن به اندروید 8.1 فضای خالی شما بیشتر خواهد شد.

کمبود حافظه ی داخلی یکی از مواردی است که کاربران تلفن های هوشمند همواره از آن شکایت دارند. بسیاری از این کاربران مجبور می شوند سراغ خرید حافظه های Micro SD بروند که آن هم مشکلات خاص خودش را دارد؛ از جمله قیمت بالا و کاهش سرعت دستگاه.

به این ترتیب، قابلیت اندروید 8.1 اوریو در کاهش فضای اشغال شده توسط اپ ها بسیار مفید خواهد بود.، به ویژه برای آن دسته افرادی که همواره بخش کوچکی از حافظه ی تلفن همراهشان را خالی می گذارند. اندروید 8.1 فضای اشغال شده توسط  اپ های غیرفعال را کم می کند و به این ترتیب بخشی از حافظه ی داخلی آزاد می شود زیرا از میان اپ های نصب شده روی دستگاه همواره تنها تعداد محدودی از آن ها فعال محسوب می شوند.

روش سیستم عامل جدید اندروید در تشخیص اپ های غیرفعال این است که اجرا شدن همه ی اپ ها را مانیتور می کند و اگر در مدت زمان مشخص از یک اپلیکیشن استفاده نکنید، اندروید آن را غیرفعال تشخیص می دهد. پس از آن، اندروید 8.1 خود به خود حجم اپ مورد نظر را کاهش می دهد.

این قابلیت برای کاربرانی که تعداد زیادی اپلیکیشن روی دستگاه خود نصب می کنند بسیار مفید خواهد بود؛ به خصوص اگر کاربر بیشتر آن ها را برای روز مبادا نگه داشته باشد و عدم استفاده ی مداوم از این اپ ها آن ها را به بخش غیرفعال بفرستد.

البته بهتر است بدانید این ویژگی جدید زمانی به کار می افتد که میزان حافظه ی آزاد در دستگاه شما به سطح پایینی برسد. البته اشاره نشده دقیقا چند درصد از حافظه ی داخلی باید پر شود تا قابلیت کاهش حجم اپ به کار بیفتد. این قابلیت ممکن است برای آن دسته از کاربرانی که فضای آزاد زیادی در تلفن همراه خود دارند هرگز اجرا نشود.

نحوه ی کار قابلیت کاهش سایز به این صورت است که وقتی اپلیکیشنی غیرفعال تشخیص داده شود، سیستم عامل دیگر آن را در محل ایجاد فایل های دکس یعنی dexopt اجرا نمی کند؛ این کار باعث می شود اپ های غیرفعال دیگر در کَش dalvik فضا اشغال نکنند و در نهایت حجم آن ها در حافظه ی دستگاه کاهش یابد.

این قابلیت قطعا بسیار خوب و مفید است اما دو نکته ی منفی پیرامون دسترسی به آن وجود دارد. نخست اینکه همانطور که گفتیم این قابلیت متعلق به اندروید 8.1 اوریو است، یعنی بیشتر تلفن های هوشمند کاربران و عرضه شده به بازار به این زودی ها از آن بهرمند نخواهند شد. دوم اینکه این قابلیت به صورت دستی توسط تولید کننده ی دستگاه فعال می شود بنابرین برخی از مدل های تلفن همراه حتی پس از آپدیت شدن به اندروید 8.1 از آن برخوردار نخواهند بود.

 

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401