تسلا کامیون الکتریکی خود را با قیمت 150,000 دلار به جنگ کامیون های دیزلی می فرستد

الکتریکی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

نخستین کامیون الکتریکی جهان حالا به آستانه ی ورود به عرصه ی رقابت صنایع ترابری رسیده است. تسلا امروز قیمت های تعیین شده برای مدل های کامیون Semi را اعلام کرد تا سنگین وزن های گازوییل خور هم از تهدید ماشین های الکتریکی در امان نمانند…

الکتریکی

شرکت تسلا هفته ی گذشته طی مراسمی از نخستین کامیون برقی خود و همچنین نخستین کامیون برقی جهان رونمایی کرد. تصور اینکه یک ماشین چند تنی به اندازه ی کامیون با نیروی باتری حرکت کند برای بیشتر مردم جهان دشوار است، به همین خاطر بسیاری با تعجب به تصاویر Semi در تلویزیون و اینترنت خیره شدند تا ماجرا را هضم کنند.

مراسم رونمایی  از Semi که توسط خود ایلان ماسک (رئیس کمپانی تسلا) اجرا می شد، همه چیز داشت. ایلان ماسک وعده داده بود محصول جدید تسلا علاوه بر اینکه اولین کامیون برقی جهان است، در حد غیرقابل باوری عالی باشد. با دیدن آنچه که تسلا ارائه داد باید گفت ایلان ماسک به وعده ی خود عمل کرده است.

کامیون Semi تسلا با یک بار شارژ قادر است 800 کیلومتر را طی کند. رقمی باور نکردنی که ستون های صنایع خودروسازی دیزلی را می لرزاند و نوید تحولی بزرگ در صنعت حمل و نقل می دهد. نکته ی برجسته ی دیگر در مورد Semi این است که سیستم نیمه خودران روی آن نصب شده است.

این سیستم به احتمال فراوان در یک سال آینده تکامل پیدا می کند، اما تسلا زیربنای مورد نیاز آن را در Semi قرار داده است. دوربین های ویژه ای که از اطراف کامیون تصویر می گیرند و در جلو و زیر آینه های Semi نصب شده اند بخشی از این زیربنا هستند.

الکتریکیشرکت تسلا در مراسم معرفی Semi به جای یک کامیون از 2 مدل رونمایی کرد. این شرکت امروز از یک مدل دیگر هم نام برد تا در مجموع شاهد سه مدل نخستین کامیون برقی تسلا باشیم. تنها چیزی که جای آن در مراسم رونمایی Semi خالی بود، قیمت این محصول بود.

برای مدل 480 کیلومتری Semi قیمت 150 هزار دلار تعیین شده است؛ مدل 800 کیلومتری این کامیون 180 هزار دلار قیمت دارد. شرکت تسلا اعلام کرده که این دو، مدل های معمولی Semi هستند و مدل ویژه ی آن 200 هزار دلار قیمت دارد.

مدل ویژه ی 200 هزار دلار Semi که تسلا نام آن را « سری موسسان» (Founders Series) گذاشته احتمالا به پیشرفته ترین تجهیزات تسلا مجهز خواهد بود. کمپانی تسلا اعلام کرده این قیمت ها کاملا عادی و پیش بینی شده است و به همین خاطر در قیمت گذاری نهایی به تسلا جای مانور می دهد. کمپانی تسلا سال 2018 ( که حدود یک ماه دیگر آغاز می شود) را صرف تولید کامیون های Semi می کند و انتظار می رود سال 2019 آن ها را در جاده ها ببینیم.

بزرگ ترین کامیون های گازوییلی حدود 120 هزار دلار هستند. بنابراین قیمت کامیون های الکتریکی تسلا به میزان قابل توجهی گران تر از رقبای دیزلی هستند؛ اما کامیون های گازوییل سوز هر سال ده ها هزار دلار خرج دارند و این همان چیزی است که کمپانی تسلا روی آن حساب باز کرده.

الکتریکی

کمپانی تسلا ادعا می کند اگر به جای کامیون های دیزلی یک کامیون تمام الکتریکی Semi بخرید، مجموع هزینه های شما در مدت زمان طول عمر کامیون 200 هزار دلار کاهش پیدا می کند. ماشین هایی که از سوخت های فسیلی استفاده می کنند قطعات بسیار زیاد و گران قیمتی دارند که هرازچندگاهی خراب یا فرسوده می شوند، در حالی که ساختار ماشین های برقی بسیار ساده تر است و هزینه ی نگهداری چندانی ندارد.

غول های ترابری امریکا و شرکت هایی که ناوگان های بزرگ کامیون دارند بسیار نسبت به محصول تسلا مشتاق هستند. صرفه جویی ده ها هزار دلاری به ازای هر کامیون، هزینه های این شرکت ها را سالانه میلیون ها دلار کاهش می دهد غول های ترابری مانند “خدمات حمل و نقل JB Hunt” ، ” صنایع NFI” و Bison Transport همگی کامیون های تسلا را پیش خرید کرده اند.

شرکت های عظیم فروشنده ی کالا نیز پیش سفارشات خود را به تسلا ارائه کرده اند. این غول های تجاری که بخش عمده ی زنجیره ی عرضه را در امریکا در اختیار دارند برای جابجایی کالا از تعداد زیادی کامیون استفاده می کنند. شرکت هایی مانند: والمارت (Walmart – فروشگاه زنجیره ای خانواده با هزاران شعبه)، لابلا (Loblaw – فروشگاه زنجیره ای با دو هزار شعبه در کانادا) و میجر (Meijer – تولید کننده، توزیع کننده و پمپ بنزین زنجیره ای).

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 66.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.7 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 20 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 18.9 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 14.675 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 14.672 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400