بررسی بازی Shadow of the Colossus در PS4: غول کشی در دنیای غم زده

Shadow of the Colossus
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

نسخه 2005 بازی Shadow of the Colossus یک اکتشاف بود, یک بازی فوق العاده زیبا و بزرگ و در عین حال متقاوت با دیگر بازی های هم نسلش. به همه این ها باس فایت های بی همتا با موسیقی حماسی بازی را هم اضافه کنید, تمامی این عوامل کاری کردند که Shadow of the Colossus به یکی از ماندگار ترین عنوان ها در زمان کنسول PlayStation 2 تبدیل شود. اما مشکلات فنی کمی نام و آوازه این شاهکار را خدشه دار کردند که از مهم ترین آنها می شود به فریم ریت بی ثبات و در بعضی اوقات پایین بازی اشاره کرد که در نتیجه طراحی بلند پروازانه سازندگان برای خلق غول های عظیم بازی پدید آمده بود.

یک HD ریمستر در سال 2011 برای کنسول PlayStation 3 این مشکلات را برطرف کرد, اما حالا با نسخه 2018 بازی Shadow of the Colossus برای کنسول PlayStation 4, استودیو Bluepoint Games تمامی جزئیات دنیای بازی را از نو بازسازی کرده و تنها اساس و مکانیک بازی را دست نخورده گذاشته, کاری که نه تنها کیفیت بصری بازی را ارتقا داده بلکه به شکل اعجاب انگیزی این تجربه فوق العاده را هیجان انگیز تر می کند.

Shadow of the Colossus

Shadow of Colossus شما را وارد دنیایی کهن می کند, جایی که جنگجوی آواره جوان و اسبش Agro,  معشوقه طلسم شده اش را به سرزمینی ممنوعه و بی بازگشت می برد. جنگجوی قصه با شمشیر جادویی و کمان بلندش به افسانه ای امید دارد که بر طبق آن در این سرزمین فراموش شده قدرتی پنهان است که می تواند مردگان را به زندگی باز گرداند. در آنجا با آزمونی مواجه می شود که طی آن باید 16 غول سنگی یا همان  Colossus را که در سرتاسر این سرزمین پراکنده شده اند نابود کند تا به آرزوی قلبی اش برسد.

اگر شما نسخه قدیمی را بازی کرده باشید متوجه می شوید که بازی از لحاظ مکانیک گیم پلی فقط چند تغییر جزئی داشته مثل شیوه کنترل و سیستم سلامتی بازی و چند تایی Easter Egg جدید که در مجموع همان حس قبلی را به شما منتقل می کند. مکان و روش شکست دادن هر یک از Colossus ها تغییر نکرده همانگونه که مکان مارمولک های دم سفید و درختان میوه که برای افزایش نوار سلامتی و Stamina در بازی به کار می آمدند هنوز همان است. وزن و فیزیک آگرو و جنگجو همچنان مثل گذشته است و هنوز قابلیت + New Game در بازی وجود دارد.

اما تأثیر گذاری دنیای جدید, معجزه ای غیر قابل وصف است. این دنیایی است که از لحاظ جغرافیایی همان است اما هنگامی که درونش هستید حس می کنید برای اولین بار می بینیدش. محیط  پرجزئیات همراه با سایه زنی ها و نورپردازی استادانه که به واقعیت شباهت زیادی دارند به این زیستگاه نفس گیر بازی جان دوباره داده است. جنگل ها با انبوه درختان بلند و شاخه های در هم تنیده اشباع شده اند و نور خورشید به زیبایی هر چه تمام تر از لابه لای این درختان پربار زمین را روشن می کند. کویر و صحرا همانند برهوتی هستند که با طوفان های شن دیدتان را نسبت به ویرانه ای که قصد رفتن به آن را دارید مختل می کنند. حتی ساده ترین کوه ها و صخره ها در بازی زیبا به نظر می رسند که با سایه زنی زیبا سطح سنگی شان برجسته و طبیعی به نظر می رسد. هر بار که به قله کوهی می رسید یا دره ای را رد می کند یا نمای دوربینتان را تغییر می دهید صفحه پیش رویتان ارزش pause کردن و عکس گرفتن دارد.

Shadow of the Colossus

غول های سنگی بازی نسبت به نسخه قدیمی بازی طراحی بی نظیری داشته اند و با آن چیزی که در خاطر داشتید خیلی متفاوت به نظر می رسند. هر دشمنی که در بازی هست چه کوچک و تر و فرز باشد چه بزرگ و قدرتمند پوشش بدنش از چرم, مو و سنگ خواهد بود که با نسخه جدید Shadow of the Colossus این جزئیات با ظرافت هر چه تمام تر باز سازی شده اند. مخصوصا موی رو Colossus ها که وقتی بهشان آویزان می شوید حس می کنید جانتان به آنها بسته است که التهاب این بخش از بازی را دوچندان می کند. چنین لحاظاتی با جزئیات در عمق تصویر محیط تلفیق شده و وقتی که به بالای سر یک Colossus صعود کرده اید شاهد زیبایی دور ترین نقطه اطرافتان می باشید. افکت های تصویری باعث شده اند وقتی از ارتفاع بلندی به پایین نگاه می کنید حسی سرگیجه آور همراه با ترسی لذت بخش به شما منتقل شود. وقتی برای اولین بار روی یک Colossus پرنده سوار شدم تپش قلبم به شدت بالا رفت و چسبیدم به بالا این غول پرنده طوری که جانم به آن بسته است و با هر بار بال زدنش در جایم خشکم می زد. دریک کلام مبارزات نفس گیرند.

بازی با PS4 با طیف رنگی سر زنده در فواصل دور, عمق تصویر به مراتب بالاتری را در اختیار شما قرار می دهد, که می توانید از بین دو گزینه گرافیکی در تنظیمات بازی انتخاب کنید. مود سینمایی Shadow of the Colossus با رزولوشن 4K کیفیت نماهای با جزئیات را حسابی بالا می برد. برای رزولوشن 1080p فریم ریت بازی به 30 می رسد. شما همچنین می توانید از مود Performance استفاده کنید که کیفیت گرافیکی را کاهش اما فریم ریت با ثبات تری را به شما ارائه می دهد. به شخصه تصاویر با گرافیک بالاتر را ترجیح می دهم, وقتی که می توانید شکل هر علف را از دیگری تفکیک کنید دیگر سخت است که با گرافیک کمتر بازی کنار بیایید. اگرچه بازی در هر دو تنظیمات گرافیکی تجربه ای بی نظیر را برای شما به ارمغان می آورد مخصوصا اگر آخرین تجربه ای که از بازی به خاطر دارید به کنسول PS2 و فریم ریت زیر 30 برمی گردد.

Shadow of the Colossus

چیزی که Shadow of the Colossus را تبدیل یک اثر فاخر می کند باز سازی این بازی نیست بلکه پایبندی بازی به اصول اولیه اش است که از: رنگ بندی زیبا و غمگین, نمای سینمایی و نبود موسیقی برای القای حس تنهایی هنگامی که در حال جست و جو در سرزمین بازی هستید نشأت می گیرد. این تنهایی غمگین و تا حدی آرامش بخش موقعی احساس می شود که با اسب با وفایتان Agro در این دنیایی فراموش شده می تازید و صدای نعل پاهایش در دشت های بیکران طنین انداز می شود, گویی در این دنیا جز شما و اسبتان هیج موجود دیگری نیست که قلب در سینه داشته باشد.

مبارزه با یک Colossus همچنان چالش برانگیز,  پراتهاب و حماسی است که جزو دیگر نقاط قوت بازی محسوب می شود. موسیقی ارکسترال بازی متناسب با هر حرکت شما پخش می شود و هنگامی که دشمنتان را به زانو می اندازید, در حالی که برای انداختن شما تلاش می کند از سرو کولش بالا می روید و شمشیرتان را در نقطه حساسش فرو می کنید هیجان بازی را بیشتر می کند. مبارزه با هر Colossus چه تنها نظاره گره بازی باشید, چه خودتان برای اولین بار یا پانزدهمین بار بازی کنید هیجان انگیز و حماسی است.

Shadow of the Colossus

در حالی که گذر زمان کیفیت خوب بازی Shadow of the Colossus را کاهش نداده, هنوز هم یک دو مورد فنی در بازی وجود دارد که شما را یاد مشکلات قدیم بازی می اندازد. سیستم دوربین سوم شخص بازی هنوز نمی تواند خودش را به درستی با اجسام محیط بازی تطبیق دهد که وقتی جنگجو وارد مناطق بسته تر می شود یا در نزدیکی یک جسم سخت قرار می گیرد دچار مشکل می شود. به علاوه سیستم بی رحم بالا رفتن دیگر مشکل بازی است که طی آن شما باید با فشار دکمه پرش یعنی X روی یک Colossus بپرید و با فشار تریگر R2 دستتان را به بخشی از بدنش قفل کنید که ممکن است بعضی مواقع آنگونه که انتظار دارید جوابگو نباشد و با اینکه شما برای رسیدن به جایی که قصد آویزان شدنش را دارید پرش کافی را انجام داده اید و در این که دستتان Colossus را لمس کرده در حالی که تریگر R2 را فشار داده اید شکی ندارید, باز هم با کله به پایین سقوط آزاد می کنید. اگر چه لازم به ذکر است که دو موردی که به آن ها اشاره شد در بازی بسیار کم اتفاق می افتند که به کلیت بازی ضربه چندانی وارد نمی کند. سیستم بالا رفتن به سادگی قابل بخشش است چون به بالا بردن فشار و هیجان بازی در مواجهه با Colossus ها کمک می کند.

Shadow of the Colossus سفری شگرف است که ارزش بارها بازی کردن را دارد. جلوه های بصری بازی در ماجراجویی جنگجو و اسبش و خطرهایی که به آن مواجه می شوند بی نظیرند. تاختن در دنیای بازی همچنان نفسگیر و سقوط از غول های عظیم الجسه هنوز هم قلبتان را از حرکت باز می دارد. Shadow of the Colossus بازسازی یک بازی است که پیش تر هم فوق العاده بوده و اکنون تبدیل به یک بازی مدرن کلاسیک و شگفت انگیز شده که هر کسی باید حداقل یک بار تجربه اش کند.

بازی Shadow of the Colossus به شکل انحصاری برای کنسول PS4 در دسترس می باشد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402