سقوط سخت بوستر اصلی فالکون هوی؛ بهای موفقیت اسپیس اکس و ایلان ماسک

فالکون هوی
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

همان‌طور که ممکن است بدانید اسپیس اکس پرتاب فالکون هوی (Falcon Heavy) بزرگ ترین و قدرتمندترین راکت عملیاتی جهان را با موفقیت به انجام رساند و تسلا رودستر ایلان ماسک اکنون به سوی مدار مریخ در حال پیشروی است. دو بوستر قابل بازیابی این راکت به سلامت و به بهترین شکل ممکن فرود آمدند.
پرتاب آزمایشی فالکون هوی از همه نظر جلب توجه بود و اسپیس اکس را در فهرست کوتاه کمپانی‌ هایی قرار داد که قادر به پرتاب اشیاء سنگین به فضا هستند. اما همه بخش های پروژه فالکون هوی نیز موفقیت‌آمیز نبود. اگرچه بخش اصلی آن که که همان پرتاب اصلی است بدون هیچ مشکلی به پایان رسید و دو بوستر کمکی بزرگ نیز بازیافت شدند ولی بخش میانی که قرار بود در اقیانوس و روی کشتی خودران فرود بیاید موفق نبود.

فالکون هوی
تاکنون اطلاعات دقیقی در مورد آن‌چه روی داده منتشر نشده ولی روشن است که بخش میانی راکت اکنون به اعماق دریا فرو رفته و تکه تکه شده است. طبق گزارش مجله خبری ورج (The Verge) موتور این بخش از راکت درست پس از جدا شدن از بخش بالایی راکت که رودستر ماسک در آن محکم بسته شده بود دچار مشکل شده بود.

فالکون هوی
از سه موتور مورد نیاز برای فرود امن روی کشتی، تنها یکی از موتورهای بوستر روشن شد و این بدین معناست که بوستر قادر به تولید نیروی پیشرانه کافی برای کاهش سرعت و انجام پروسه کنترل شده نبود. این از بخش از راکت با فاصله‌ای 100 متری از کشتی و با سرعت حدود 500 کیلومتر بر ساعت در آب‌های اقیانوس اطلس سقوط کرد. شاید بتوان گفت شانس با اسپیس‌اکس همراه بود چرا که در صورت برخورد این راکت با سکوی شناور، خسارت بیشتری به بار می‌آمد. با این حال باران تکه‌های جدا شده از بوستر در اثر برخود راکت با سطح آب موتورهای کشتی خودران را از کار انداخت.
با وجود چنین پیشامدی، اسپیس‌اکس هنوز هم موفقیت چشمگیری کسب کرده و یک راکت بهای ناچیزی در برابر موفقیت های آینده این کمپانی بلندپرواز خواهد بود.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها