مروری بر 10 RPG غربی برتر که صنعت بازی را متحول کردند

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در روزهای ابتدایی بازی های کامپیوتری، نقش آفرینی (RPG) های غربی خیلی رونق نداشتند. ژانر RPG توسط سازنده های ژاپنی قبضه شده بود. عناوینی مثل Dragon Quest، Final Fantasy، Legacy of Wizard و کلی RPG ژاپنی در کنسول های چند بیتی به سازنده های غربی مجال و جرأت سرمایه گذاری روی نقش آفرینی را نمی داد. اما امروز به لطف های بازی هایی که در فهرست این هفته برایتان فراهم کرده ایم ژانر RPG به تسخیر صنعت غرب درآمده است. این شما و این 10 RPG غربی برتر :

 

# 10: (The Elder Scroll V: Skyrim (2011

10 RPG غربی برتر

زنده باد فرزند اژدها. The Elder Scrolls V دویست سال پس از بازی قبلی و با یک شخصیت جدید روایت می شود که مقدر شده، اژدهایان را که دوباره بازگشته اند نابود کند. علاوه بر انتخاب کلاس و با استفاده از موتور ساخت داخلی، Skyrim به بازیکنان نه تنها آزادی عمل زیادی ارائه می دهد بلکه فرصت های بی شماری برای انتخاب پیش پای بازیکنان می گذارد. از مأموریت های فرعی چندلایه تا ساخت و ساز و مکانیک جادوگری، جست جو در غارها و سیاهچاله های مختلف، همه چیز در Skyrim درگیر کننده است.

 

# 9: (System Shock 2 (1999

10 RPG غربی برتر

ممکن است که عمیق ترین RPG در لیست امروزمان نباشد اما بی شک ترسناک ترینش است، و به همین جهت جزو 10 RPG غربی برتر قرارش دادیم. در کل بازی مشابه یک کتاب است که براساس ترکیب سفینه ای مرموز، قطعه های صوتی دلهره آور و یک بازی علمی- تخیلی وحشتناک شکل گرفته، اتمسفر درگیر کننده بازی و پیچیدگی مراحل به سختی اساس نقش آفرینی بازی را پنهان می کند. اگرچه بازی در نگاه اول یک شوتر همانند دیگر شوتر ها نمایان می شود، به محض اینکه به لایه های زیرین بازی نفوذ می کنید متوجه می شوید که بایک نقش آفرینی پچیده مواجه هستید، که بی رحمانه محدودتان می کند. به شکلی که فضایی بسیار محدود برای ملزومات در اختیارتان قرار می دهد و باید به سختی مهارت هایتان را ارتقاء دهید تا شاید بتوانید امیدی برای فرار از جهنمی که در آن گرفتارید داشته باشید.

 

# 8: (Ultima VII: The Black Gate (1981

10 RPG غربی برتر

راستش را بخواهید تمامی عنواینی که در این فهرست قرار دارند یک جورایی میراث سری Ultima  محسوب می شوند، به عنوان هفتمین قسمت از این سری The Black Gate در زمان خودش شاهکاری بود. ویژگی های جدید نظیر گیم پلی هم زمان، هم تیمی هایی که توسط هوش مصنوعی کنترل می شدند و همچنین معرفی سیستم انتخاب دیالوگ همگی برای بار اول وارد دنیای بازی شده بودند که با ترکیب دنیای تاریکتری از بریتانیا و کلی آیتم تعامل پذیر و یک سیستم اخلاقی تجربه ای نو به بازیکنان ارئه می داد، Ultima VII: The Black Gate به قدری قابل احترام و بی نظیر است که حتماً باید جایگاهی در 10 RPG غربی برتر داشته باشد.

 

# 7: (Star Wars: Knight of the Old Republic (2003

10 RPG غربی برتر

چندین سال پیش در کهکشان خیلی خیلی دور یک بازی RPG فوق العاده به لیست بازی هایمان اضافه شد. Knights of the Old Republic هزار سال قبل از حماسه Star Wars اصلی جریان دارد و بازیکنان را در نقش یک سرباز Reublic قرار می دهد که باید در نزاع بین Jedi و Sith مسیرش را انتخاب کند.

بازی به جهت مبارزات نوبتی و تمرکز روی ارتقای مهارت های شخصیت به معنای واقعی کلمه یک نقش آفرینی غربی محسوب می شد. این المان های گیم پلی به خوبی با شخصیت های به یاد ماندنی و دنیایی متنوع و زیبا ترکیب شدند تا از گشت و گذار درونش نهایت لذت را ببرید. در ضمن از پیچش داستانی که همیشه برگ برنده Star Wars بوده نباید غافل شد.

 

# 6: (The Witcher 3: Wild Hunt (2015

10 RPG غربی برتر

دنیای بزرگتر، آزادی بیشتر. این شعاری بود که The Witcher 3 با آن منتشر شد و داستان ویچر تنها، Geralt ضد قهرمان را در مأموریتی کاملاً شخصی روایت می کرد. اگرچه بازی علی رغم درگیری با داستان اصلی خود Geralt، به بازیکنان دنیایی وسیع و کلی مأموریت ریز و درشت ارائه می داد. Wild Hunt بر اساس مبارزات اکشن با ترکیب المان های جادو همانند بازی های گذشته ساخته شده بود، که با اضافه شدن ویژگی هایی مثل مبارزه روی اسب و استفاده از حس ویچری با تلفیق دنیای خیره کننده، تجربه ای بی همتا به ارمغان می آورد و جایگاهش را نه تنها در 10 RPG غربی برتر ، بلکه در چندین و چند 10 برتر دیگر مستحکم می کند.

 

# 5: (Mass Effect 2 (2010

10 RPG غربی برتر

یک مأموریت انتحاری که نظیر موفقیتش را تا به حال در جایی ندیده اید. Mass Effect 2 داستان فرمانده شپرد دوست داشتنی ما را در مأموریتی برای جمع کردن تیمی فوق حرفه ای روایت می کند تا از معمای کلونی انسان های گمشده سردر آورد. در حالی که تکیه بازی روی اکشن با سیستم بازیابی سلامتی و مهمات محدود بیش از پیش بود، باز هم انتخاب های سخت و ساختار شخصیتی بازی المان های نقش آفرینی را پررنگ می کرد. با لیست بلند بالایی از شخصیت های پرداخت شده و جلوه های بصری چشم نواز، Mass Effect 2 یکی از بهتری نقش آفرینی های تاریخ است.

 

# 4: (Deus Ex (2000

10 RPG غربی برتر

توجه کرده اید Deus Ex در هر 10 برتر یا لیستی که از بازی های کامپیوتری تهیه می شود حضور دارد؟ اگر عاشق جاسوس بازی هستید امکان ندارد این بازی را انجام نداده باشد. ساخته شده توسط Storm Austin، این RPG سایبرپانک بیشترین شباهت را از لحاظ فضا سازی به بازی های نقش آفرینی آینده دارد. روایت داستانی بازی در زمان خودش بی نظیر بود که ماجرای مأمور تازه کاری به اسم JC Denton را در داستان یک توطعه، فساد و کنترل دستگاه های حقوقی روایت می کند. مکانیک چالش بر انگیزش به شکلی بود که به بازیکنان گزینه های زیادی برای پیشروی در بازی ارائه می داد. در مراحل می توانستید از مخفی کاری و هک سیستم های امنیتی و باز کردن قفل درها استفاده کنید یا هر چیزی که دم دستتان می رسد را به آتش بکشانید. از شخصی سازی شخصیت بازی گرفته تا داستان منعطفش، انتخاب به شکل پررنگی در گوشه گوشه بازی نمایان بود که به عواقب فوق العاده ای منجر می شد.

 

# 3: (Baldur’s Gate II: Shadow of Amn (2000

10 RPG غربی برتر

به سیاست های مالی جدید EA که تمامی استودیو های زیر مجموعه اش را دچار فساد کرده، کاری ندارم، اما از حق نگذریم Bioware سهم زیادی در صنعت بازی سازی و نفش آفرینی داشته و همانطور که می بینید 3 شماره از 10 RPG غربی برتر به محصولات این استودیو تخصیص داده شده است. داستان بازی مدت کوتاهی پس از بازی اصلی اتفاق می افتد. Shadow of Amn قهرمان داستان را بین درگیری شهر Athkatla قرار می دهد. با بهره گیری از سیستم بازی Dungeons & Dragons که از دوربین ایزوتریک به عنوان هسته اصلی بازی استفاده می کرد، Shadow of Amn یک تجربه طولانی اما واقعاً درگیر کننده را ارائه می داد. با تکیه بر ساخت شخصیت، مبارزات استراتژیک و داستان پردازی ساده و در عین حال جذاب Shadow of Amn به شکل همزمان روی کمیت و کیفیت تمرکز داشت.

 

# 2: (Diablo (1996

10 RPG غربی برتر

فقط در جملاتی که الان می خوانید تأمل کنید تا متوجه شوید با چه شاهکاری مواجه هستید. Blizzard North یک بازی ساخته بود که از ترکیب اکشن هم زمان، طراحی سه بعدی ایزومتریک و لوت های با ارزش تشکیل می شد. روایت داستانی کاملاً ساده بود، شما یک قهرمان تنها هستید که مأموریت دارید شهری را از شر شیطانی شرور رها سازید. اما چیزی که کلید موفقیت بازی محسوب می شد گیم پلی زیبایش بود. بازی بین مبارزات هک اند اسلش و مدیریت آیتم در نقش آفرینی های کلاسیک تعادلی مناسب برقرار می کرد و با تکرار مبارزات هیجان انگیز و لذت بخش، گیم پلی اعتیاد آوری را خلق می کرد. همان فرمول، اساس دنباله بازی را نیز شکل داد، اما به این دلیل که فقط می توانیم یک بازی از هر فرنچایز را در 10 RPG غربی برتر نام ببریم، اولین Diablo را اولویتمان قرار دادیم.

 

# 1: (Fallout 3 (2008

10 RPG غربی برتر

پس از یک دهه انتظار بعد از انتشار Fallout 2، بازی Fallout 3 اولین قسمت از سری بود که بازی را از حالت ایزومتریک به اکشن اول شخص مبدل کرد. این تغییر سبک به یکی از بهترین تجربه ها در RPG غربی تبدیل شد  که از جزئیات ترسناک و در عین حال جذاب و کلی مأموریت فرعی پر شده بود. تمامی این موارد، حول داستان یک Vault Dweller جوان (کسانی که در مخفیگاه های اتمی زندگی می کردند) روایت می شد که به دنبال رد پایی از پدرش وارد برهوت Capital Wastland می شود و فرصت های گوناگونی برای شروع فعالیت های مختلف و لذتی مفرط ار بازی را فراهم می آورد. واقعاً ارزشش را داشت که 10 سال صبر کنیم. هر چه باشد بازی جزو اولین شماره فهرست 10 RPG غربی برتر ما قرار دارد.

از این که با 10 برتر این هفته با ما همراه بودید متشکریم. توجه داشته باشید که فهرست تهیه شده بر اساس تجربه و سلیقه شخصی گردآوری شده و شما عزیزان می توانید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022