با توجه به خطر تحریم، آیا هواوی جایگزینی برای اندروید می سازد؟

هواوی
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

با وجود خطر محرومیت هواوی از اندروید، این شرکت توانایی طراحی سیستم عامل جایگزین برای گوشی های هوشمند خود را دارد.

همانطور که احتمالا می دانید، اگر ZTE، آخرین شانس خود را در دادگاه استیناف از دست بدهد و رای به نفع دولت آمریکا صادر شود، این شرکت چینی سازنده گوشی هوشمند، تا مارس 2025 به طور کامل از محصولات آمریکایی محروم می شود. این بدان معناست که این شرکت ممکن است در آینده ای نزدیک از سیستم عامل اندروید، تراشه های اسنپدراگون، و هر قطعه دیگر تولیدی شرکت های آمریکایی محروم شود. در همین حال، با توجه به احساس خطر هواوی از تحقیقات وزارت دادگستری ایالات متحده و احتمال محکومیت این شرکت به خاطر نقض تحریم های ضدایرانی، خبرهایی شنیده می شود مبنی بر اینکه هواوی یک سیستم عامل را برای مواجهه با چنین شرایطی طراحی می کند.

در واقع، هواوی چند دلیل برای نگرانی دارد. علاوه بر محرومیت احتمالی از محصولات آمریکایی به خاطر معامله با ایران، همیشه این امکان وجود دارد که جنگ تجاری میان آمریکا و چین به محصولات بیشتری گسترش یابد. با توجه به اینکه iOS و اندروید، سیستم عامل 99.9 درصد از گوشی های هوشمند هستند، احتمالا گزینه ای به جز ساخت یک سیستم عامل دیگر برای هواوی باقی نمی ماند.

هواوی

گزارشی که امروز منتشر شده، از چهار منبع نقل قول می کند که می گویند هواوی سیستم عامل اختصاصی را طراحی می کند. حتی یکی از این منابع می گوید که این پروژه از سال 2012، یعنی هنگامی که دولت آمریکا شروع به متهم کردن هواوی (و ZTE) به جاسوسی کرد، در جریان بوده است. از قرار معلوم این ایده ی بنیانگذار هواوی، رن ژنگفی بوده است. او در همان زمان، در یک سخنرانی گفته بود، «ما به عنوان یک مساله راهبردی در حال طراحی سیستم عامل خودمان هستیم، چرا که در اینصورت اگر آن ها به طور ناگهانی منابع ما را قطع کنند و ما را از اندروید و ویندوز 8 محروم سازند محکوم به نابودی نخواهیم شد.»

هواوی همین حالا هم سیستم عامل خودش را برای تبلت و کامپیوترهای شخصی دارد، و نیز تراشه های کرین را برای گوشی های هوشمندش طراحی کرده است.

اما به نظر می رسد خود کمپانی چندان انتظار بروز مشکل در استفاده از اندروید را ندارد. ژائو مینگ، رییس بخش آنر هواوی، این هفته در مراسمی در پکن گفته که هرچند هواوی توانایی تولید سیستم عامل خودش را دارد اما لزومی به این کار نیست. او ادامه داده که «ما رابطه بسیار نزدیکی با گوگل داریم و به استفاده از اندروید گوگل ادامه می دهیم». این مساله در یک خبر منتشر شده توسط هواوی اعلام شده و حاکی از اینست که این شرکت برنامه ای برای انتشار سیستم عامل خودش را ندارد و به استفاده از اندروید ادامه خواهد داد.

هواوی فعلا برنامه ای برای انتشار سیستم عامل خودش را ندارد. ما برروی محصولات اندرویدی تمرکز کرده و سیاستی شفاف در قبال سیستم عامل موبایل اتخاذ می کنیم.

– هواوی (در پاسخ به یک سئوال)

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها