بزرگترین نقطه ضعف اپل در مراسم WWDC 2018 چه بود؟

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مراسم WWDC 2018 اپل برگزار شد و همانطور که پیش‌بینی هم می‌شد، iOS و سیستم عامل‌های دیگر اپل در این مراسم خوش درخشیدند، اما نکته منفی اپل در این کنفرانس این بود که بخش رایگان سرویس ذخیره‌سازی iCloud را تغییر نداد.

در مراسم WWDC امسال اپل در بخش نرم افزار از آخرین دستاوردهای خود رونمایی کرد و توجه همگان را به سوی خود جلب کرد. این مراسم خوراک دولوپرها بود و آن‌ها را تا ماه‌ها مشغول به خود می‌کند، اما نکته ناامیدکننده این کنفرانس این بود که حجم رایگان سرویس iCloud اپل هنوز همان 5 گیگابایت باقی ماند. اپل زمانی که در سال 2011 اولین بار سرویس iCloud را راه اندازی کرد، در مورد آن نوشت:

کاربران می‌توانند در سرویس iCloud از 5 گیگابایت فضای رایگان که در اختیار آن ها قرار دادیم، برای ذخیره سازی تمام فایل‌های خود از جمله موسیقی، و متن استفاده کنند. نکته مثبت این است که برنامه‌ها، عکس‌ها و موسیقی‌های دانلود شده و خریداری شده از خود اپل، جزو این 5 گیگابایت محاسبه نمی‌شود و کاربرانی که به فضای بیشتری نیاز دارند، می‌توانند فضای ذخیره سازی بیشتری را خریداری کنند که جزئیات آن را در ماه های آینده اعلام می‌کنیم.

شما می‌توانید ویدیو کامل معرفی سرویس iCloud را از اینجا ببینید.

icloud

فایل‌های آپلود شده در این سرویس قابل دانلود بوده و در اصل شما می‌توانید از این سرویس برای پشتیبان‌گیری از اسناد، فایل‌ها و تنظیمات سیستم عامل خود استفاده کنید. پس از iCloud، کتابخانه عکس های iCloud نیز منتشر شد و یکی از ویژگی های اصلی اپل است. با وجود پیشرفت‌های شگرف دوربین آیفون‌ها از گذشته تاکنون و به طبع افزایش حجم آن‌ها، اما این فضای ابری هنوز همان 5 گیگابایت رایگان را دارد! البته اپل طرح‌هایی برای خرید حجم ارائه داده است:

50 گیگابایت: ماهیانه 0.99 دلار

200 گیگابایت: ماهیانه 2.99 دلار

دو ترابایت: ماهیانه 9.99 دلار

10 گیگابایت: سالیانه 20 دلار

20 گیگابایت: سالیانه 40 دلار

50 گیگابایت: سالیانه 100 دلار

قیمت‌هایی که مربوط به حجم‌های بالای ذخیره‌سازی هستند، بسیار مناسب به نظر می‌رسند. امروزه، طرحی مثل طرح 55 گیگاباتی نسبت به سال 2011 حدود 88 درصد کاهش یافته است. یعنی در طول زمان قیمت استفاده از سرویس iCloud بسیار کاهش یافته است اما چرا حجم رایگان ذخیره سازی 5 گیگابایتی آن تغییر نمی‌کند!

یک نظر نه چندان مناسب این است که افزایش حجم رایگان برای محصولات اپل باعث می‌شود که به قولی از کلاس اپل کم شود! یک آیفون 1000 دلاری قطعا نیاز به پرداخت پول برای ذخیره سازی فایل های خود باید داشته باشد. در حقیقت اکثر کسانی که از گوشی‌ها و تبلت‌های اپل استفاده می‌کنند به زودی به حجمی بیشتر از 5 گیگابایت در دستگاه خود نیاز خواهند داشت و اپل با این ترفند، iCloud را به بخش لاینفک دستگاه های اپل تبدیل کرده است.

icloud

نرم افزار iCloud کاربری بسیار آسان و مناسبی دارد. اما تنها اشکالی که به این سرویس گرفته می‌شود حجم کم رایگان است. اما سوال اینجاست، شخصی که آیفون 1000 دلاری بخرد، در پرداخت ماهیانه 1 دلار، مشکلی خواهد داشت!؟

iCloud رایگان نیست، چرا که اپل در این نرم افزار هیچ تبلیغاتی ندارد. اگر تبلیغات نرم افزار های دیگر در این نرم افزار وجود داشت قطعا اگر تبلیغات دیگر نرم افزار ها در iCloud وجود داشت شاهد حجم رایگان بیشتری برای این نرم افزار بودیم اما اپل این سرویس را با قیمت بسیار مناسبی به اشتراک گذاشته است. با توجه به فروش گوشی های جدید اپل، تعداد حساب های کاربری این نرم افزار در سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

اما یک سوال، آیا شرکتی به بزرگی اپل، به پول این سرویس نیازی دارد؟! آیا فرقی برای اپل می‌کند که شما 5 گیگابایت بخرید یا 25 گیگابایت! افرادی هستند که از پرداخت ماهانه برای خرید فضای ذخیره‌سازی اضافی اجتناب می‌کنند. هزینه 12 دلاری در سال، نسبت به هزینه خرید 1000 دلاری برای یک آیفون 10 بسیار ناچیز است. بسیاری از افراد از فضای ذخیره‌سازی گوگل که حجم بیشتری از اپل دارد و البته رایگان نیز است، استفاده می‌کنند و هیچ توجهی به سرعت کمتر آن هم ندارند. کاربران گوگل پیکسل خیلی کمتر از کاربران آیفون هستند. به همین دلیل است که گوگل می‌توانند به آن ها فضای ذخیره سازی نامحدود بدهد.

در کلیت این ماجرا پیشنهادی که به اپل می‌توان داد این است که فضای ذخیره سازی نامحدود، انتظار هیچ کاربری نیست. اما می‌توان 5 گیگابایت را به 25 گیگابایت افزایش داد و نظر بسیاری از کابران اپل را به خود جلب کرد. اگر شما با آیفون 10 خود تنها 2 دقیقه فیلم با کیفیت 4K و نرخ 60 فریم بر ثانیه ضبط کنید، حجم این فیلم 800 مگابایت خواهد بود. یعنی تمام حجم iCloud شما مساوی با 20 دقیقه فیلم گرفتن است.

اگر اکنون حجم رایگان اضافه نشود، پس کی اضافه شود!؟

مدت زیادی است که اپل گوشی تولید می‌کند و 7 سال است که این سرویس روی آن ها استفاده می‌شود. با وجود کم بودن حجم رایگان برای این سرویس، هنوز هم تعداد کسانی که حاضرند برای داشتن فضای ذخیره‌سازی بیشتر، پول بدهند، کم نیست. چرا که آن ها دوست دارند یک تجربه اپل مانند را تجربه کرده و آن را دوست دارند.

تصور کنید ده سال دیگر قیمت های اپل این گونه باشد:

1 ترابایت: 1 دلار ماهیانه

5 ترابایت: 3 دلار ماهیانه

20 ترابایت: 5 دلار ماهیانه

آیا 5 گیگابایت فضای ذخیره سازی غیر رایگان، هنوز هم ما را ناراضی می‌کند؟!

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022