فالکون هوی ماهواره نظامی ارتش نیروهای هوایی امریکا را به مدار زمین خواهد برد

فالکون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اسپیس ایکس به مدیریت مغز دنیای تکنولوژی، ایلان ماسک توانسته است قراردادی برای پرتاب یکی از بزرگ‌ترین ماهواره‌های نظامی نیروهای هوایی امریکا را امضا کند. این پرتاب در سال 2020 انجام خواهد شد.

شرکت هوا و فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) برنده قراردادی شده است که طی آن یک ماهواره نیروی هوایی توسط پرتابگر فضایی اصلی این مجموعه، فالکن هوی (Falcon Heavy) در مدار زمین قرار گیرد. مبلغ این قرارداد 130 میلیون دلار است. ماهواره‌ای با عنوان AFSPC-52 قرار است تا سال 2020 ساخته و آماده پرتاب شود. اسپیس ایکس این قرارداد را از دست شرکت‌های بزرگی همانند یونایتد لانچ آلیانس (United Launch Alliance) که یک شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری بوئینگ و لاکهید مارتین (Lockheed Martin)، خارج کرده است. علاوه بر این پرتابگر دلتا 4 هوی یکی از چندین پرتابگری است که تاکنون ماهواره‌های نظامی زیادی را به مدار گردشی زمین رسانده است.

فالکون

یکی از اهداف مشترک بین پیمانکار و دولت کاهش قیمت پرتاب کاوشگر و ماهواره‌هایی است که برای پرتاب آن‌ها هزینه زیادی لازم است. ژنرال جان تامپسون، فرمانده نیروی هوایی و سیستم موشکی، در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده است گفته، پروژه فضایی اسپیس ایکس می‌تواند با همکاری دولت هزینه پرتاب ماهواره‌های نظامی را به شدت کاهش دهد و یکی از اولین پروژه‌های مقرون‌به‌صرفه دولت امریکا برای دستیابی به فضا است. براساس اخباری که در خبر گذاری اسپیس نیوز منتشر شده است، به‌طور میانگین پرتاب ماهواره‌های نظامی سابق بر این توسط دلتا 4 هوی، 350 میلیون دلار خرج روی دست آمریکایی‌ها می‌گذاشت. هنوز ناسا نتوانسته موشک بالستیک و پرتابگر خودش را بسازد.

با قبول کردن قرارداد بین شرکت اسپیس ایکس و نیروی هوایی امریکا، برای اولین بار ارتش امریکا به شرکتی اعتماد کرده است که تاکنون پرتاب موشکش یک‌بار و به‌صورت کاملاً آزمایشی موفقیت‌آمیز بوده است. اولین پرواز فالکون هوی در ماه فوریه انجام شد و از پایگاه زمینی پرتاب شد که پس از طی مسیر طراحی شده در یکی از پایگاه‌های دریایی فرود موفقیت‌آمیز داشت. این گزارش‌ها بر اساس گفته‌های سایت اسپیس ایکس و فیلم‌های منتشر شده روایت می‌شود.

فالکون

اسپیس ایکس علاوه بر فالکون هوی، پرتابگر ساده دیگری دارد که نامش فالکون 9 است. اسپیس ایکس با یک تیر دو نشان زده است. قرارداد بین این شرکت و نیروی هوا، به روند گرفتن تأییدیه‌های پرتاب کاوشگرهای نظامی با استفاده از فالکون 9 را هم تسهیل خواهد کرد. اسپیس ایکس دو سال است که حداقل 60 میلیون دلار برای گرفتن تأییدیه‌های و ساختن فالکون 9 هزینه کرده است و اصلاً دوست ندارد که از آن فقط برای فرستادن محموله‌های ساده به ایستگاه فضایی استفاده کند.

اسپیس ایکس تا به حال چندین پروژه نظامی را از نیروی هوایی ایالات‌متحده امریکا بر عهده داشته است. فالکون 9 برخلاف فالکون هوی، در چندین پرتاب آزمایشی با شکست مواجه شده است ولی نیروی هوایی امریکا دوباره به این شرکت اعتماد کرده است. آخرین باری که فالکون 9 یکی از ماهواره‌های نظامی را با خود حمل کرد، ماهواره ارتش بود که قرار گرفتن آن در مدار با مشکل مواجه شد. هرچند اسپیس ایکس مشکل را در ماهواره نظامی دانست.

فالکون

گوئین شاتول، ارشد پروژه اسپیس ایکس و مدیر اجرایی پرتابگرها می‌گوید:

اسپیس ایکس امروز افتخار این را دارد که یکی از مهم‌ترین ماهواره‌های نیروی هوایی ارتش امریکا با عنوان AFSPC-52 را با خود حمل و در مدار گردش قرار دهد. از اعتماد نیروی هوایی به پروژه فالکون هوی باید تمجید کرد و می‌توانیم به این اعتماد بزرگ به چشم پیشرفت بزرگی در پروژه‌های کاری نگاه کنیم. پروژه اسپیس ایکس و شرکت از اینکه می‌تواند به امریکا و دولت در انجام پروژه‌های مقرون‌به‌صرفه فضایی و تأمین‌کننده امنیت کمک کند، بسیار خوشحال است.

این شرکت زمان پرتاب دوم برای فالکون هوی را تاکنون مشخص نکرده است اما مدیرعامل شرکت، ایلان ماسک اعلام کرده است که در حدود سه تا شش ماه پس از اولین پرتاب، آزمایش دوم صورت خواهد گرفت؛ اما اخباری که از فلوریدا رسیده است نشان می‌دهد به‌احتمال‌زیاد، فالکون هوی با ماهواره‌ای دو برابر کوچک‌تر از ماهواره نظامی آمریکایی، در اوایل اکتبر پرتاب شود. سومین آزمایش مسلماً در روزهای پایانی سال جاری خواهد بود.

فالکون

فوریه سال پیش بود که ایلان ماسک در مصاحبه‌ای خبری گفت، پروژه فالکون هوی، هزینه 500 میلیون دلاری برای اسپیس ایکس داشته است؛ اما ویژگی‌هایی که فالکون هوی دارد می‌تواند باعث پیشی گرفتن آن از دیگر رقبای قدیمی خود باشد تا صرفه اقتصادی آن قابل توجیح شود. ایلان ماسک در مورد فالکون هوی می‌گوید:

فالکون هوی دروازه جدیدی برای حمل‌ونقل‌های فضایی باز کرده است و این تنها تمایز ما با دیگران نیست. این پرتابگر می‌تواند به اندازه دو بار بیشتر از هر پرتابگر دیگری به مأموریت اعزام شود و این چیزی است که مشتریان بزرگ ما آن را دوست دارند. هزینه کم و استفاده زیاد از پرتابگر یک پدیده ایده ال است. این پرتابگر می‌تواند تا پلوتو را بدون هیچ توقفی برود و بازگردد.

سخن پایانی

برای اطلاع بیشتر از اخبار علمی با پلازا همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401