اگر برای ورزش صبحگاهی انگیزه ندارید حتما این مطلب را بخوانید

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

همه می‌دانیم که تحرک بدنی و انجام حرکات ورزشی روزانه چه فواید فوق‌العاده‌ای برای ما به ارمغان می‌آورد. اما متعهد ماندن به انجام ورزش صبحگاهی روزانه اغلب کار دشواری است. در این نوشته راهکارهایی برای غلبه بر این مسئله ارائه خواهد شد.

تحرک بدنی و انجام حرکات ورزشی روزانه فواید زیادی روی وضعیت روحی و فیزیکی بدن ما دارد. با این حال، صبح همین که چشم باز می‌کنیم و به یاد می‌آوریم که باید تمرینات ورزشی روزانه را انجام دهیم، سخت‌ترین کار دنیا برای ما، بیرون آمدن از تخت‌خواب خواهد شد! در ادامه راهکارهایی برای غلبه بر این مشکل خواهید خواند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

یکی از تمرینات هوازی و کششی بسیار خوب برای ورزش صبحگاهی، ورزش بورپی (burpee – هفت حركت كششی متناوب) است. گفته می‌شود این ورزش از دوچرخه سواری با سرعت بسیار بالا، موثرتر است. با انجام بورپی سوخت و ساز بدن شما افزایش یافته و چربی‌های اضافی بدن از بین می‌روند. در تصاویر زیر حرکات بورپی و شباهت آن به سیکل سلام بر خورشید (sun salutation) در یوگا را که یکی از معروف‌ترین حرکات تناوبی یوگا است، می‌بینید:

نویسنده وبسایت lifehacker، حالا 21 ماه است که هر روز تمرینات ورزشی‌اش را انجام می‌دهد، او می‌گوید با اینکه برخی روزها واقعا دلش نمی‌خواهد تمرینات را انجام دهد، ولی هر بار موقع اتمام تمرینات، احساس بسیار خوبی را تجربه می‌کند. در ادامه تکنیک‌هایی را که نویسنده با بهره‌گیری از آن‌ها توانسته بر بی‌انگیزگی و تنبلی‌اش غلبه کند و بورپی روزانه‌اش را به طور مرتب تا 21 ماه انجام دهد، با شما به اشتراک می‌گذاریم:

ورزش/بورپیس

نکات کوچکی که  طی انجام تمرنیات می‌توانند آزار‌دهنده باشند را حذف کنید.

اگر وقتی بیدار می‌شوید با همان لباس خواب، ورزش‌ صبحگاهی را شروع کنید و مثلا 30 دور بورپی را انجام دهید، با پیراهن و زیر شلواری مواجه می‌شوید که خیس عرق شده و به بدن شما چسبیده است. این موضوع شاید بدون اینکه بفهمید، شما را آزار بدهد. بهتر است لباس مخصوص ورزش صبحگاهی داشته باشید و پس از اتمام تمرینات آن را عوض کنید و با یک دوش آب سرد، آثار تعرق را که شما را در طول روز آزار خواهد داد، پاک کنید.

مورد دیگری که احتمالا چندان خوشایند نباشد، این است که به محض بیدار شدن، بخواهید حرکات ورزشی را آغاز کنید. بهتر است، حدود بیست دقیقه پس از بیدار شدن را به کارهایی مثل نوشیدن چای یا قهوه، غذا دادن به بچه‌ها یا حتی گشت‌وگذار در گوشی موبایل‌تان اختصاص دهید.

سعی کنید به قرارتان برای انجام تمرینات متعهد باشید، اما تعهداتان سبک و قابل اجرا باشند!

متعهد بودن به انجام ورزش صبحگاهی ربطی به توانایی جسمی شما ندارد. ممکن است شما در شرایطی که انگیزه، حوصله و وقت کافی داشته باشید، بیش از 50 سیکل بورپی را انجام دهید. اما مهم این است که روزهایی که سرتان بسیار شلوغ است یا دل و دماغ کافی ندارید، باز هم به تعهدتان پایبند باشید. به همین خاطر میزان انجام حرکات روزانه را روی حداقلی تنظیم کنید که در بدترین حالت هم بتوانید به آن متعهد بمانید. حتی 5 حرکت در هر روز!

خودتان را زیر نظر بگیرید.

برای اینکه در نیمه راه، کار را رها نکنید،  بهتر است از راهکارهایی استفاده کنید که شما را زیر نظر بگیرند و توقف تمرینات یا تعویق آن‌ و همچنین میزان پیشرفت‌تان را به شما یادآوری کنند. یکی از این راهکارها، تهیه و نصب نرم‌افزار Done از اپ استور است. این نرم‌افزار هر روز ورزش کردن را به شما یادآوری می‌کند و هم‌چنین می‌توانید تعداد حرکات‌تان را هر روز در آن ثبت کنید. این کار می‌تواند به افزایش انگیزه شما منجر شود. حالا اگر حتی روزی تمرین‌تان را انجام ندادید، با یادآوری این نرم‌افزار می‌دانید که باید زمان دیگری در ماه را برای جبران آن روز اختصاص دهید.

برنامه‌های پشتیبانی برای خودتان در نظر بگیرید.

فرض کنید پس از دو هفته از تمرینات، احساس درد آزاردهنده‌ای در کمرتان داشتید. این درد برای شما آشنا است و می‌دانید که زود از بین خواهد رفت. حالا در این شرایط و تا از بین رفتن درد چه می‌کنید، آیا برنامه روزانه‌تان را تعطیل می‌کنید؟ پیشنهاد نویسنده این است که به جای قطع تمرینات، شدت آن‌ها را کم کنید، مثلا آن بخش از حرکت که پرش دارد را حذف کنید. فرض کنید که بد شانسی بیاورید و پای شما بشکند، در این صورت تمرینات بالاتنه را که می‌توانید انجام دهید! به خاطر داشته باشید که شما قرار نیست برای مسابقات قهرمانی آماده شوید، بلکه هدف، تعهد به انجام ورزش صبحگاهی به صورت روزانه است. پس منعطف باشید. در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022