میشیلن قصد دارد لاستیک هایی بر پایه مواد چوبی تولید کند

لاستیک میشیلن
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

میشیلن در زمینه تولید لاستیک برای خودروهای برتر تاریخ، نامی آشنا است. این شرکت فرانسوی در طرحی جدید قصد دارد به تولید لاستیک محیط زیستی از جنس چوب بپردازد که جالب است اندکی درباره آن‌ها بدانیم.

لاستیک های محیط زیستی

از آنجایی که آینده لاستیک خودرو به سمت برخورداری از پایداری کافی در زمان حرکت پیش می‌رود، لذا کمپانی‌ها باید به دنبال راه‌هایی باشند تا از عدم پایداری این تجهیزات جلوگیری شود و شاید عدم استفاده ازنفت و مواد نفتی یکی از راه‌حل‌های موجود باشد. اما جایگزین بهتر چه موادی خواهند بود. در این راستا شرکت فرانسوی میشیلن در اقدامی جالب از چوب به عنوان مواد اصلی استفاده خواهد کرد. البته تعجب نکنید و فکر نکید که قرار است با یک تکه چوب بریده شده از درخت به عنوان یکی از قطعات اصلی خودرو مواجه باشیم. بلکه هدف این شرکت لاستیک ساز، جایگزین کردن مواد حاصل از نفت با موادی به دست آمده از چوب است.

این شرکت به دنبال جایگزینی براده‌های چوبی به جای الاستومرهایی است که از نفت حاصل می‌شوند. درواقع الاستومرها موادی هستند که خاصیت الاستیک را در تایرها ایجاد می‌کنند. جالب است بدانید که در حال حاضر بیشتر از 80 درصد مواد به کار رفته در لاستیک‌های امروزی نفت است که میشیلن در این زمینه امید دارد که بتواند اولین لاستیک تولیدی با مواد چوبی را در سال 2020 رونمایی کند.

گفتنی است که حرکت به سمت استفاده از مواد چوبی می‌تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد که البته از مهم‌ترین آن‌ها، عدم استفاده از نفت خواهد بود. علاوه بر این می‌توان بیان کرد که تولید و کاشت درخت، فرایندی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر نسبت به پالایش نفت است و می‌توان امیدوار بود که قیمت‌های نهایی نیز مقرون به صرفه‌تر باشند. در کنار همه این‌ها، برکسی پوشیده نیست که چوب از منابع تجدیدپذیر است و با استفاده از آن، نگران به پایان رسیدن چنین منابعی نخواهیم بود چراکه می‌توان مواد چوبی را بازیافت کرد و همان‌طور که گفتیم، درخت را پرورش داد. سریل راجر (Cyrille Roget) یکی از مدیران ارشد بخش ارتباطات علمی و نوآوری میشیلن در گزارشی گفته است که:

ما در حال کار بر روی پروژه‌ای درباره استفاده از چوب در لاستیک خودرو  هستیم. در این زمینه قصد داریم از ضایعات چوبی برای ساخت الاستومر در تایر خودرو استفاده کنیم.

وی در ادامه می‌گوید:

استفاده از چنین مواد تجدیدپذیری یکی از بهترین راه‌های ممکن خواهد بود.

لاستیک های برپایه چوب

در حال حاضر این شرکت فرانسوی کار تحقیقاتی خود را در برزیل آغاز کرده است در این راستا اقدام به ایجاد مزرعه‌ای کرده که در آنجا درختانی مانند موز، کاکائو و همچنین کائوچو را پرورش می‌دهد. از طرف دیگر تولید لاستیک‌های پرینت سه بعدی نیز در برنامه کاری میشیلن قرار دارد که البته تولید و عرضه آن‌ها در 10 تا 15 سال آینده صورت خواهد گرفت. هرچند که ظهور تکنولوژی‌های جدید در این زمینه ممکن است این برنامه زمانی را تغییر دهد.

این گفته بر اساس بیان راجر است که در ادامه گزارش اضافه می‌کند:

ما در حال کار بر روی توسعه تایرهای پرینت سه بعدی یا به عبارتی پلیمر پرینتی هستیم که البته در حال حاضر هنوز در ابتدای راه این مهم قرار داریم. اما تصمیم ما این است که این طرح را وارد صنعت کرده و بدین وسیله خود را برای آینده، آماده نگه داریم.

کلام آخر

احتمالا شما هم به مانند ما نمی‌دانید که آینده لاستیک‌های ساخته شده از چوب چه زمانی عملی خواهد شد اما موضوع مهم این است که این دستاوردها می‌توانند عملکردی مشابه و یا حتی بهتر از لاستیک‌های کنونی بر پایه مواد نفتی داشته باشند. از طرفی هم می‌توان به ارتباط صلح آمیز بیشتر صنعت خودروسازی با طبیعت نیز امیدوار بود. درنتیجه ما منتظر شنیدن خبرهای دیگری در این معامله برد-برد با طبیعت خواهیم ماند. در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022