بهترین و بدترین شخصیت های جنگ ستارگان

Star Wars
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

با توجه به گستردگی و عظمتی که فرنچایز Star Wars دارد، شخصیت‌ها و نژادهای گوناگونی را در خود جای می‌دهد. در این مطلب 5 تا از برترین و 5 تا از بدترین این شخصیت‌‎ها را مرور خواهیم کرد.

دلایل زیادی برای عشق به Star Wars وجود دارد. اسطوره‌شناسی ظریفی که در جزئیات این سری جای گرفته، آن را به یکی از جاودانه‌ترین داستان‌های تخیلی مدرن تبدیل می‌کند. اما علاوه بر این‌ها یک اصل مهم وجود دارد که باعث می‌شود طرفداران پس از هر سال باز به این فرنچایز برگردند و همین اصل است که سری را به چیزی تبدیل کرده که امروز شاهدش هستیم: Star Wars مجموعه‌ای از به یاد ماندنی‌ترین شخصیت‌های دنیای سینما است.

بدون آن اسکادران‌های خفن، شوالیه‌های جدای، موجودات عجیب و غریب که لایت سیبر به دست می‌گیرند و آن دیالوگ‌ها و تکیه کلام‌های بامزه این حماسه این قدر ماندگار نمی‌شد. با چندین سه‌گانه، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و کلی کمیک و کتاب مصور برای گسترش دنیای Star Wars رتبه‌بندی شخصیت‌های از بین برترین‌ها کار ساده‌ای نیست. البته با توجه به حجم صحنه‌های احمقانه و بی‌سروتهی هم که در فیلم وجود دارد، انتخاب بدترین‌ها نیز نیاز به دقت و توجه زیاد دارند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

معرفی بدترین و بهترین شخصیت‌های جنگ ستارگان

پس از بررسی 10 فیلم اکران شده از جنگ ستارگان 5 تا از برترین و 5 تا از بدترین شخصیت‌های فیلم را انتخاب و در این مطلب رتبه‌بندی کردیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 


برترین: لیا اورگانا


Star Wars

«لیا» در اولین سکانس Star Wars با ترس و اضطراب با یکی از وحشتناک‌ترین شخصیت‌های شرور کهکشان روبرو می‌شود و انصافاً در نمایش اولیه کمی روی اعصاب رفته و شخصیتی مزخرف به نظر می‌رسد. او بارها به سینه «هان سولو»، دست رد می‌زند و در نهایت (به روش خودش) به او دل می‌بندد. وقتی که هان توسط «بوبا فت» ربوده و نزد «جابا» برده می‌شود، لیا منتظر  نمی‌ماند تا کس دیگری او را نجات دهد، بلکه خودش آستین‌ها را بالا و به دل خطر می‌زند. البته پس از این اقدام دستگیر شده و مجبور می‌شود برای یک حلزون بزرگ و چندش‌آور لباسی فلزی و منشوری به تن کرده و در نهایت هم با دستان خودش او را بکشد.

لیا یک افسانه است و فداکاری‌هایش در سومین سه‌گانه باعث شد شخصیتش حتی از قبل هم به یادماندی‌تر شود. با برپا شدن «فرست اردر» (نظام اول) و به تن کردن خرقه «کایلو رن» توسط «بن سولو»، «لوک اسکای واکر» تارک دنیا شد و هان نیروی مقاومت را رها کرده و به همان کسب و کار قدیمش بازگشت. اما لیا مثل یک شیرزن همچنان ادامه داد. پس از این که پسرش، برادرش و همسرش را از دست داد، در هم نشکست، در عوض به یک سرباز قدرتمند تبدیل شد، به درجه نظامی ژنرالی رسید و در نهایت رهبری نیروهای مقاومت در مقابل امپایر را به عهده گرفت. لیا قهرمان محکم و شکست‌ناپذیر داستان Star Wars است.

 


بدترین: واتو


Star Wars

در شخصیت واتو حتی کوچکترین اثری از اخلاقیات وجود ندارد. حتی تلفظ اسمش هم حال آدم را بهم می‌زند؛ از ته حلقتان مثل یک بادگلو خارج می‌شود. این فروشنده طمعکار در The Phantom Menace معرفی می‌شود و در همان ابتدای کار که می‌فهمیم مالکیت «آناکین» و مادرش «شمی» را بر عهده دارد، به شخصیت نفرت انگیزش پی می‌بریم. در واقع همین دلیل برای این که او را در بین بدترین شخصیت‌های Star Wars قرار دهیم کافی است: او یک برده‌دار بوده و به شکل ظالمانه‌ای آناکین و مادرش را از هم جدا می‌کند و اجازه نمی‌دهد شمی همراه با آناکین آزاد شود. از طرفی با توجه به نژاد عجیب و غریبی که دارد، شخصیت شرور مناسبی هم برای یک آنتاگونیست Star Wars محسوب نمی‌شود. ظاهر کارتونی اغراق آمیزش نه بامزه است و نه به عنوان یک شخصیت منفی باورپذیر. واتو را می‌توان یک تصویر کامپیوتری توخالی دانست که  فقط به عنوان وسیله‌ای برای تکمیل سناریو به خدمت فیلم می‌آید.

 


برترین: دارث مائول


Star Wars

یکی از کارهایی که Star Wars در آن یدی طولا دارد، این است که شخصیت‌هایی با حضور کوتاه را انتخاب کرده و آن‌ها را خارج از فیلم‌های اصلی به ستاره تبدیل کند. «بوبا فت»، «کاپیتان فازما» و «مائول» شخصیت‌هایی مینیمال با پتانسیل بالا بودند که توسعه هویتشان امتیاز بیشتری به سازندگان ارائه می‌داد. ما در مورد مائول از The Phantom Menace چیز زیادی نمی‌دانیم و همین مرموز بودن شخصیتش او را این قدر جذاب می‌کند. او یک جنگجوی «سیث» سرخ رنگ با شاخ‌های سیاه، لایت سیبری دو تیغه‌ای و مهارت‌های آکروباتیکی است که در دنیای Star Wars نظیرش را ندیده‌‍ایم. نداشتن تاریخچه قبلی شخصیت مرموزش را تقویت و او را به یکی از به به یادماندی‌ترین نقش منفی‌های دنیا تبدیل کرده است.

مائول وقتی که راهش را به سریال‌های تلویزیونی The Clone Wars و Rebels باز کرد، حتی از گذشته هم جذاب‌تر شد. این شخصیت شرور پس از این که توسط «ابی وان کنوبی» در The Phantom Menace کشته می‌شود، در سری‌های مختلف این فرنچایز بار دیگر بازمی‌گردد و بالاخره می‌فهمیم که دقیقاً از کجا آمده و چه کسی است. با این که قرمز دوست‌داشتنی را در Solo: A Star Wars Story دیدیم، این طور به نظر می‌رسد که در آینده باز هم با او ملاقات خواهیم کرد. مائول در هر دو دنیا بهترین است: یک آنتاگونیست مرموز و خطرناک در The Phantom Menace و شخصیت شروری پیچیده و ترسناک در Solo: A Star Wars Story.

 


بدترین: کاسیان آندور


Star Wars

Rogue One: A Star Wars Story چند تا از منحصربفردترین و خاطره‌انگیزترین شخصیت‌ها را به ما ارائه داد و از این جهت ممنونش هستیم. از ربات خوش سر و زبان K2-SO گرفته تا راهب عصا به دست و کور، «چیروت ایموه»، در فیلم با کلی شخصیت جدید از دنیای وسیع Star Wars آشنا می‌شویم. متأسفانه یکی از این شخصیت‌ها و پروتاگونیست‌های اصلی «کاسیان آندور» است، شخصیتی که هر جور حساب کنید سطحی‌تر و تو خالی‌تر از او پیدا نخواهید کرد.

باید گفت که آندور در Rogue One «فقط» حضور دارد. در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان او را یک شخصیت مکمل ضعیف دانست، اما طوری به نظر می‌رسد که حتی کوچکترین جزئیاتش از داستان‌ها و شخصیت‌های جذاب‌تر سری برداشت شده‌ و خودش چیزی در چنته ندارد. تمام چیزی که از آندور می‌دانیم این است که دوستانش را از دست داده و یک جاهایی فداکاری کرده است، اما هرگز نمی‌‎فهمیم که آن‌ها چه کسانی یا چه چیزهایی هستند. نباید «دیگو لونا» را برای شخصیت پوچی که برایش نگاشته شده، خیلی سرزنش کرد، اما واقعیت امر این است که خودش هم کمکی برای شکل گیری بهتر نقشش نمی‌رساند. دیالوگ‌های این شخصیت کمترین تأثیر را روی سناریوی فیلم دارند. Star Wars شخصیت‌های توخالی زیاد دارد. مشکل آندور این است که تمام ظرفیت بالقوه‌اش را هدر می‌دهد.

 


برترین: هان سولو


Star Wars

«هان سولو» یکی از شخصیت‌های باحال و شوخ فرنچایز است. همه مشکلاتش را به در بیخیالی می‌زند و چندان به خودش فشار نمی‌آورد، اما پشت این ظاهر خندان شخصیتی پیچیده و قلبی از طلا وجود دارد.

هان به یکی از بافت‌های فرهنگ عامیانه آمریکا تبدیل شد، به این گونه که هر از گاهی هوس می‌کنیم برای تماشای او هم که شده، یک بار دیگر A New Hope را از اول تا آخر ببینیم. با کمی کنکاو در گذشته این شخصیت افسانه‌ای، متوجه می‌شویم که نسخه جوان‌تر هان یک یاغی تلخ زبان بود که به جز خودش به هیچ کس و هیچ چیز دیگری اهمیت نمی‌داد. او خودش را از مسیر انقلابیون و جدای‌ها کنار کشید، اما با پیشرفت داستان انگیزه پیدا کرد و به مردی واقعی تبدیل شد. هان امید را حین نبرد با امپایر همراه با دوستانش یافت و در نهایت به رستگاری رسید. می‌توان او را دوست‌ داشتنی‌ترین شخصیت سری دانست.

 


بدترین: آناکین اسکای واکر خردسال


Star Wars

کم پیش می‌آید عملکرد بازیگری به قدری ضعیف باشد که کلاً درب پیشه هنریش را تخته کند و خیلی کمتر پیش می‌آید که این اولین تجربه بازیگری طرف هم باشد. عملکرد «جیک لوید» به عنوان شخصیت آناکین اسکای واکر مورد انتقاد شدید کارشناسان قرار گرفت و طرفداران Star Wars با او چندان خوب تا نکردند. راستش را بخواهید آناکین جوان کلاً شخصیت درب و داغانی است و نمی‌توان همه تقصیرها را گردن لوید انداخت.

روایت داستان حول یک پسربچه خردسال کاری دشوار است و باید از کاریزما و مهارت بازیگرتان برای ایفای نقش اطمینان داشته باشید. لوید در واقع به جای این که نقشش را بازی کند، فقط دیالوگ می‌گوید، البته باید گفت در عین حال که این بچه بی‌روح ایراد و اشتباه به وفور دارد، این گونه هم نیست که فیلم نامه گل و بلبل باشد. عمق دیالوگ‌های آناکین در این حد است: «من یک آدم هستم و اسمم آناکین است!» و «آیا تو یک فرشته‌ای؟» لوید مطمئناً لایق نفرتی نیست که در فیلم نسیبش شد، اما دلیل نمی‌شود که آناکین جوان جزو بدترین شخصیت‌های Star Wars قرار نگیرد.

 


برترین: دارث ویدر


Star Wars

هنوز هم از صدای نفس کشیدن و دم و بازدم وحشتناکش لرزه به تنتان می‌افتد. دارث ویدر، فراموش نشدنی و یکی از سمبولیک‌ترین شخصیت‌های شرور تاریخ سینما است. از ماسک سیاه و لایت سیبر سرخش گرفته تا ارتباطش با نیروی سیاه، همه چیز این مظهر شرارت (که روزی آناکین اسکای واکر بوده)، وحشتناک، جذاب و هیجان انگیز به نظر می‌رسد. او به خاطر درون مایه‎ انسانیش و خوفی که در دل دشمنانش می‌اندازد یک شخصیت منفی بی‌نقص است.

مهم‌ترین ویژگی در سه‌گانه پیش‌ درآمد این بود که ما را هویت دارث ویدر قبل از این که از عرش به فرش برسد، آشنا کرد. در این سه فیلم روند تراژیک و وحشتناک تبدیل آناکین به چیزی که در تریلوژی اصلی شاهدش بودیم، به تصویر کشیده شد. البته نباید فراموش کرد که در نهایت در حماسی‌ترین لحظه فیلم Return of the Jedi به رستگاری رسید. شاید آناکین اسکای واکر هرگز آن قهرمانی نبوده که جدای انتظارش را داشت، اما دارث ویدر در حساس‌ترین لحظه بیشترین ایثار را برای کهکشان انجام داد.

 


بدترین: نات گاناری


Star Wars

طرفداران Star Wars نبردهای لایت سیبری، اسلحه‌های لیزری و تعقیب و گریز با سفینه‌های فضایی را دوست دارند. اما می‌دانید که چه چیزی را دوست ندارند؟ چرت و پرت شنیدن در مورد معاملات بین کهکشانی! ظاهراً این مسأله را کسی قبل از نوشتن فیلم نامه The Phantom Menace به جورج لوکاس نگفت، چون بیشتر داستان این قسمت حول تجارت‌های فدراسیون با مدیریت «نات گانرای» جریان دارد.

اگر از حق نگذریم نات گانرای برای شخصیت‌های Star Wars اسم دهن پرکنی به نظر می‌رسد، اما شاید بهتر بود لوکاس آن را برای یک شکارچی مزدوری-چیزی کنار بگذارد و با یک سیاستمدار بی‌خاصیت حرامش نکند. گانرای وکیل فدارسیون تجاری و مهره کلیدی برای حرکت‌های سیاسی است، نقشی که شاید در یک عنوان سیاسی هیجان‌انگیز، جذاب‌تر باشد. او بی نهایت خسته کننده بوده، حضور زائدش در داستان کاملاً احساس می‌شود و با وجود نقشش در هر سه فیلم، فقط یک سکانس به یادماندی دارد که آن هم مرگش به دست آناکین اسکای واکر است. شما می‌توانید به راحتی گانرای را از پیش درآمدها حذف کنید و مطمئن باشید که هیچ کس متوجه نخواهد شد، راستش به نظرم فیلم بهتر هم می‌شود.

 


برترین: کایلو رن


Star Wars

سومین سه‌گانه از Star Wars کلی شخصیت جدید و شگفت‌انگیز به طرفداران معرفی کرد؛ حضور «ری»، «فین»، «پو» و بسیاری دیگر باعث شدند، این حماسه مسیری تکاملی را سیر کند. به هر حال وجود همه این شخصیت‌ها بدون یک آنتاگونیست فوق‌العاده مثل «کایلو رن» هیچ رنگی نداشت.

حتی اگر با این موضوع هم موافق نباشید، نمی‌توانید شیفته «بن سولوی» تاریک نشوید. او یک شخصیت پیچیده با گذشته‌ای تراژیک دارد. نوه آناکین اسکای واکر و خواهرزاده لوک می‌توانست به یکی از بهترین جدای‌های کهکشان تبدیل شود، اما در نهایت رهبر بزرگ «اسنوک» آتش نفرت را در قلبش شعله‌ور و او را متقاعد کرد که باید مسیر ناتمام دارث ویدر را ادامه دهد.

هنگامی که متوجه می‌شویم در واقع این لوک (دایی رن) بوده که پس از حس وجود تاریک خواهرزاده‌اش او را رها و در نتیجه به سمت تاریکی بیشتر سوق می‌دهد، کایلو رن برایمان به پیچیده‌ترین شخصیت Star Wars تبدیل می‌شود. او در پایان The Last Jedi به رهبر فرست اردر تبدیل شده و میراث پدربزرگش ویدر را ادامه می‌دهد. این که پایان داستانش چگونه خواهد بود، مشخص نیست، اما امیدواریم اگر هنوز کمی خوبی در نهاد کایلو رن باقی مانده، بالاخره وجودش را متحول کند.

 


بدترین: جارجار بینکز


Star Wars

در Star War شخصیت‌های بدون پرداخت وجود دارد، شخصیت‌های بی‌خاصیت وجود دارد، شخصیت‌هایی با نقش آفرینی ضعیف وجود دارد و متأسفانه باید گفت «جارجار بینکز» هم… وجود دارد.

جارجار را می‌توان بدترین شخصیت  تمامی Star Wars های گذشته، حال و احتمالاً آینده دانست. او شخصیتی بیخود و منفور است و حتی اگر شیوه صحبت کردنش، احمقانه‌ترین در فرنچایز نباشد، باز هم به شدت روی اعصابتان می‌رود. حضورش در هیچ جا لازم نیست و از هر جهت پرداختی ضعیف دارد.

ماجرا به همین ختم نمی‌شود. جارجار علاوه بر وجود آزار دهنده‌اش، نقشی حیاتی در Revenge of the Sith ایفا می‌کند. او که به هر دلیل در رسیدن به پست سناتوری شکست می‌خورد، رأیی سرنوشت ساز به نفع صدراعظم «پالپاتین» صادر کرده و با به قدرت رساندن او باعث پیروزی جناح تاریکی می‌شود. پالپاتین هر عمل شرورانه‌ای در باقی فیلم انجام می‌‎دهد یک جورایی در نتیجه رأی احمقانه جارجار است. وقتی کمی منطقی فکر می‌کنیم، به «باس نس» حق می‌دهیم که این احمق را تبعید کرد.

کلام آخر

آیا با این فهرست مواقق هستید؟ به نظر شما بدترین و برترین شخصیت‌های Star Wars چه کسانی هستند؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مانی
.
10 اسفند 1399، 09:04
پاسخ
0
2
به نظرم جار جار بد نیست فقط خیلی تو دست و پا هست ولی لوک را چرا نگفتيد ؟
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022