بر اساس تحقیقات جدید تعداد زیادی از گوشی های هوشمند در دنیا مشکلات امنیتی دارند

گوشی‌های هوشمند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

به تازگی تحقیقی در آمریکا انجام شده که نشان می‌دهد نوعی نقص امنیتی در گوشی های هوشمند وجود دارد که آن‌ها را در معرض خطر هک شدن قرار می‌دهد.

محققان در آمریکا تحقیقی را با پشتیبانی وزارت امنیت داخلی این کشور انجام داده‌اند و در تحقیقات خود آسیب‌پذیری‌های زیادی را در گوشی‌های هوشمند کاربران یافته‌اند. این آسیب‌پذیری‌ها در گوشی‌های چهار اپراتور معتبر آمریکایی مشاهده شده است.

نکات دیگر در مورد این تحقیق نشان می‌دهند که این آسیب‌پذیری‌ها به گونه‌ای هستند که هکرها می‌توانند با استفاده از آن‌ها به ایمیل‌ها، پیامک‌ها و موارد دیگر موجود در گوشی‌های هوشمند کاربران دسترسی یابند و این کار را بدون آگاهی کاربران انجام دهند.

گوشی های هوشمند

یکی از منابع آگاه در مورد این تحقیقات به یکی از سایت‌های خبری گفت که بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند آمریکایی احتمالا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. وینسنت سریتاپان، یکی از مسئولین وزارت امنیت داخلی آمریکا در کنفرانسی در لاس‌وگاس آمریکا گفت که نواقص امنیتی به گونه‌ای هستند که هر هکری می‌تواند از آن‌ها برای سوءاستفاده از گوشی استفاده کند و کنترل آن را در اختیار بگیرد.

این آسیب‌پذیری‌ها ظاهرا در اعماق سیستم عامل گوشی‌های مشکل‌دار وجود دارد و این امر در اپراتورهای موبایل در آمریکا از جمله Verizon، AT&T،T-Mobile  و Sprint گزارش شده است. هرچند که اپراتورهای دیگر موجود در آمریکا که به صورت غیررسمی کار می‌کنند نیز ممکن است با این مشکل مواجه باشند. یکی از شرکت‌های حوزه امنیت موبایل به نام Kryptowire که از سوی مرکز تحقیقات وزارت امنیت داخلی آمریکا حمایت مالی می‌شد، این تحقیقات را انجام داد و آسیب‌پذیری‌های مورد نظر را کشف کرد.

گوشی‌های هوشمند

این کشف مرتبط با یک نقص امنیتی بود که در گوشی‌های برند Blu وجود داشت. سال گذشته آمازون به صورت موقت فروش این گوشی‌ها را متوقف کرد و همین امر باعث شده بود تا این تحقیقات جدید انجام شود. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از گوشی‌های کاربران در ایالات متحده دچار این مشکل هستند، اما گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که حتی گوشی‌های برخی از مقامات دولتی نیز به این مشکل دچار شده‌اند.

آنگلوس استاورو، موسس شرکت Kryptowire گفت:

«این مشکل چیزی است که می‌تواند بدون آگاهی کاربران، آن‌ها را هدف قرار دهد. آسیب‌پذیری مورد نظر، اوایل ماه فوریه به تولیدکنندگان اطلاع داده شده است. اما برخی از تولیدکنندگان روند افشای آسیب پذیری خود را منتشر نکرده‌اند و به همین دلیل، محققان ابتدا نمی‌دانستند که آیا تولیدکنندگان از این موضوع آگاهی دارند یا خیر. اما حالا دیگر همه تولیدکنندگان از این موضوع باخبر شده‌اند.»

در اخباری مرتبط، رویترز گزارش داده که نوعی تراشه با یک نقص امنیتی درون گوشی‌های سامسونگ گلکسی S7، باعث شده تا میلیون‌ها گوشی کاربران در معرض خطر حمله هکرها قرار گیرد و آن‌ها به راحتی می‌توانند به اطلاعات گوشی‌های کاربران دسترسی یابند.

محققان دانشگاه فنی Graz در اتریش در گفتگو با رویترز اعلام کرده‌اند که هکرها توانسته‌اند روشی را برای استفاده از این آسیب‌پذیری پیدا کنند و گوشی‌های گلکسی S7 را هک نمایند. مایکل شوارتز، یکی از محققین به رویترز گفته که تیم وی به دنبال اثرات این مشکل امنیتی بر دیگر مدل‌های گوشی‌های هوشمند هستند تا مدل‌های آسیب‌دیده دیگری را نیز بیابند.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فناوری با پلازا همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022