ترفندهایی برای خالی کردن حافظه آیفون

full storage / خالی کردن فضای ذخیره سازی آیفون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر آیفون شما با مشکل کمبود حافظه مواجه است با ما همراه باشید تا در ادامه چند ترفند برای خالی کردن حافظه آیفون را با هم بررسی کنیم.

یکی از رایج‌ترین کارهایی که افراد در هنگام خرید آیفون انجام می‌دهند این است که آیفون با حافظه داخلی کمتر انتخاب می‌کنند تا قیمت آن پایین‌تر باشد و پول کمتری برای خرید بپردازند. اما پس از گذشت چند ماه وقتی که آیفون آنها با کمبود حافظه روبه‌رو شد، این تصمیم با مشکل مواجه می‌شود.

بهترین راه برای آنکه به حداکثر میزان حافظه داخلی آیفون دسترسی داشته باشید این است که یک گوشی با ظرفیت حافظه بالاتری خریداری کنید. مشخص است که این توصیه چندان کارآمد نخواهد بود، اما اگر آیفون‌تان با کمبود حافظه مواجه است با ما همراه باشید تا در ادامه روش‌هایی برای خالی کردن فضای آیفون را با هم بررسی کنیم.

توجه داشته باشید که قبل از هرگونه عملیاتی نظیر پاک کردن عکس‌ها و ویدیو‌های خود حتما از آنها بکاپ بگیرید. سریع‌ترین روش برای بکاپ گرفتن از آیفون این است که گوشی خود را به کامپیوتر متصل کرده و از طریق iTunes عملیات بکاپ را انجام دهید.

آنچه در این آموزش می‌خوانید:

راهکارهایی برای خالی کردن حافظه آیفون

اگر دوست ندارید که تمام عکس‌های خود را از روی آیفون‌تان پاک کنید، به ادامه متن توجه کنید.

 

پاک‌ کردن عکس‌ها و ویدیوها

اگر مایل هستید که عکس‌ها و ویدیوهای خود را منظم و سازمان‌دهی کنید، می‌توانید مقدار زیادی از حافظه گوشی خود را آزاد کنید. چرا که عکس و فیلم، به‌خصوص ویدیوها، حجم بسیار زیادی از حافظه گوشی را اشغال می‌کنند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که انتقال فایل‌های صوتی و تصویری به گوشی خود را غیرفعال کنید. اگر iCloud Photo Stream را داشته باشید، به‌صورت اتوماتیک عکس‌های شما در مک یا کامپیوتر شما کپی خواهد شد، در این صورت شما همیشه عکس‌های خود را در کامپیوترتان خواهید داشت.

Photo stream عکس‌ها را برای مدت 30 روز نگه می‌دارد و گنجایش حداکثر 1000 عکس را دارد. کاربران مک می‌توانند آیفون خود را به سیستم مک متصل و برنامه Photos را اجرا کرده، گوشی خود را انتخاب کنند و سپس روی گزینه Import کلیک کنند و مطمئن باشند که همه عکس‌های موجود در آیفون‌شان به مک منتقل شده است. برای کاربران ویندوز باید گفت که روش انتقال عکس‌ها به کامپیوتر کمی متفاوت بوده و به ورژن ویندوز آنها بستگی خواهد داشت.

پس از آنکه عکس‌ها و ویدیوهای خود را در جای دیگر ذخیره کردید، حال می‌توانید با خیال راحت آنها را از گوشی خود پاک کنید. یکی از سریع‌ترین روش‌هایی که می‌توانید حجم بالایی از حافظه گوشی را بازیابی کنید، پاک کرذن همه آلبوم‌های ویدیویی از تب Albums است. پس از آن به قسمت Recently Deleted که در زیر Albums قرار گرفته مراجعه کنید و فایل‌های ویدیویی خود را برای همیشه از آیفون‌تان پاک کنید. با این کار مجددا مقداری از حافظه گوشی آزاد خواهد شد.

 

استفاده از iCloud Photo Library یا دیگر فضاهای ابری

یکی از آسان‌ترین راه‌های آزاد کردن حافظه در مک استفاده از iCloud Photo Library است. این روش برای آیفون و دیگر محصولات iOS نیز صدق می‌کند. این ویژگی به کاربر کمک می‌کند تا عکس‌ها را با رزولوشن کمتر در دستگاه خود ذخیره کند. این در حالی است که تصاویر اصلی در فضای ابری ذخیره شده و هر وقت که مایل باشید می‌توانید آنها را دانلود کنید.

برای این کار نیاز است که برای خریدن مقداری حافظه در فضای آی‌کلود، اندکی هزینه کنید. پس از آنکه در فضای آی‌کلود وارد شدید به مسیر Settings > Photo & Camera رفته و گزینه iCloud photo library را فعال کنید. حال می‌توانید با نگهداری عکس‌ها در سایز کوچکتر روی گوشی و اصل آنها در فضای آی‌کلود، حافظه گوشی خود را افزایش دهید. این ویژگی برای کاربرانی که عکس‌های بسیاری روی آیفن خود دارند، بسیار مناسب و کارآمد خواهد بود.

اگر به استفاده از این ویژگی علاقمند هستید اما نمی‌خواهید که برای آن هزینه کنید، اپلیکیشن دیگری به نام IceCream پیشنهاد می‌شود. این اپلیکشن رایگان بوده و تقریبا مطابق همان ویژگی iCloud Photo Library عمل می‌کند. این اپلیکیشن جایگزین آی‌کلود شده و عکس‌ها و ویدیوهای شما را در خود ذخیره کرده و اصل عکس‌ها را به سرورهای IceCream برای ذخیره‌سازی می‌فرستد. در این قسمت نگرانی اصلی، حفظ امنیت کاربر بوده و این حقیقت وجود دارد که روزی IceCream تغییر کرده و از کاربران قبلی خود برای دادن اصل عکس‌ها، تقاضای پول کند.

این امر یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که اکثر کاربران ترجیح می‌دهند به جای اپلیکیشن‌های رایگان، از اپلیکیشن‌های پولی استفاده کنند. فضاهای ابری نظیر DropBox و Google Drive نیز وجود دارند که می‌توانند عکس‌های آیفون شما را در خود ذخیره کنند و بعید به‌نظر می‌رسد که به این زودی‌ها اتفاق خاصی برای این فضاهای ابری بیفتد.

 

نصب مجدد یا حذف کردن اپلیکیشن‌ها

اپلیکیشن‌های iOS در طول زمان، اطلاعات و داده‌ها را ذخیره کرده و هیچ روش سریعی برای حذف این اطلاعات از روی iOS نیست. برای برخی از اپلیکیشن‌ها نظیر برنامه‌های تولید موسیقی، مشخص است که این اطلاعات کجا ذخیره شده‌اند و می‌توان با استفاده از iTunes File Transfer این فایل‌ها را پاک کرده و مجددا حافظه گوشی خود را بهبود دهید. با این حال هیچ دلیلی برای این اپلیکیشن‌ها وجود ندارد که چرا فضای زیادی از حافظه گوشی را اشغال می‌کنند.

برای مثال اپلیکیشن فیسبوک در هنگام دانلود حجمی معادل 115 مگابایت دارد اما پس از گذشت مدتی حدود 575 مگابایت از حافظه آیفون را اشغال خواهد کرد. برای آنکه بخواهید مقداری از حافظه گوشی خود را آزاد کنید کافی است که این اپلیکیشن را حذف کرده و مجددا آن را نصب کنید. برای آنکه بدانید هر اپلیکیشن چه میزان از حافظه گوشی شما اشغال کرده مسیر  Settings > General > Storage & iCloud Usage > Manage Storage را طی کنید.

در این قسمت لیستی از برنامه‌های موجود در گوشی خود مشاهده خواهید کرد که براساس حجم آنها، به ترتیب در لیست قرار گرفته‌اند. اگر واقعا با مشکل کمبود حافظه مواجه هستید کافی است اپلیکیشن‌هایی را که دیگر به آن نیاز ندارید را حذف کنید. بازی‌هایی که دیگر با آنها بازی نمی‌کنید، چندین گیگابایت از حافظه گوشی شما را اشغال کرده‌اند اما توجه داشته باشید که پاک کردن آنها موجب حذف همه اطلاعات مربوط به آن اپلیکیشن شده و دیگر نخواهید توانست به آنها دسترسی داشته باشید مگر آنکه قبلا از طریق iTunes File Transfer از آنها بکاپ گرفته باشید.

 

مرورگرها نیز حافظه گوشی شما را اشغال می‌کنند

درست مطابق اپلیکیشن‌های شخص ثالث، آیفون شما نیز اطلاعات را در خود ذخیره کرده و نگهداری می‌کند. اگر از ویژگی Reading List به مقدار زیاد استفاده می‌کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که مرورگر سافاری صدها مگابایت از حافظه گوشی شما را اشغال می‌کند. درست مانند فیسبوک، این حافظه پنهان (cache) می‌تواند زیاد شده و حافظه گوشی را تحت تاثیر قرار دهد. شما می‌توانید در منوی Manage Storage مشاهده کنید که سافاری چه میزان از حافظه گوشی شما را به خود اختصاص داده است.

مسیر Settings > General > Storage & iCloud Usage > Manage Storage را طی کرده و Safari را انتخاب کنید. روی Edit کلیک کرده و ایکون قرمزرنگ حذف کردن را که در کنار Offline Reading List قرار گرفته را انتخاب کنید تا تمام آیتم‌های ذخیره شده، حذف شوند. Reading list و بوک‌مارک‌ها در جای خود باقی می‌مانند اما اطلاعات ذخیره شده از روی سافاری حذف می‌شوند. اگر بنا به دلایلی مایل هستید که تمام اطلاعات موجود در وب را حذف کنید به مسیر Settings > Safari بروید.

اگر از مرورگر کروم یا مرورگرهای دیگر استفاده می‌کنید، می‌توانید در منوی Manage Storage مشاهده کنید که چه میزان از حافظه گوشی شما را اشغال کرده‌اند. اغلب اوقات در تنظیمات اپلیکیشن گزینه‌ای برای حذف اطلاعات ذخیره شده وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن، حافظه گوشی خود را بهبود دهید.

 

حذف کردن فایل‌های صوتی و تصویری آفلاین و استریم (Stream)

امروزه گوشی‌های هوشمند تقریبا همه کار را انجام می‌دهند و ما به آنها به‌عنوان دستگاه‌های سرگرمی، بسیار وابسته هستیم. اپلیکیشن‌های موسیقی نظیر Spotify و Apple Music و همچنین اپلیکیشن‌های ویدیویی مانند Amazon Prime و برنامه‌های مشابه به شما این امکان را می‌دهند که به‌صورت آفلاین فایل‌های صوتی و تصویری خود را ذخیره کنید. متاسفانه باید گفت که این ویژگی آفلاین، حجم بسیاری از گوشی شما را اشغال خواهد کرد.

اگرچه تلاش می‌کنید که مصرف داده‌های همراه اینترنت گوشی خود را کاهش دهید اما باید به حافظه گوشی نیز توجه داشت. برای آن‌دسته از طرفداران موسیقی که مایلند مجموعه‌های صوتی خود را گوش دهند باید گفت که iTunes Match به کاربر کمک می‌کند که همه مجموعه‌های موسیقی و کاتالوگ‌ها را در کتابخانه اصلی خود ذخیره کند. استفاده از این اپلیکیشن حدود 24.99 دلار در سال هزینه خواهد داشت.

اگر از اپلیکیشن‌هایی نظیر VLC به‌عنوان مدیریت انتقال فایل‌های صوتی و تصویری به آیتونز استفاده می‌کنید، باید فایل‌هایی را که به آنها نیاز ندارید حذف کنید تا حافظه گوشی بهبود یابد. همچنین اپلیکیشن‌هایی نظیر FiLMiC Pro ، پادکست‌ها و حتی ایبوک‌ها و PDF ریدرها را برای پیدا کردن فایل‎‌های بلااستفاده چک کنید.

 

پاک کردن پیام‌ها

به‌صورت پیش‌فرض، اپلیکیشن Messages در iOS پیام‌ها و عکس‌های کاربر را برای همیشه ذخیره می‌کند. تنظیمات پیش‌فرض در آی‌مسیج به‌گونه‌ای است که ویدیوها پس از دو دقیقه، پاک می‌شوند اما اگر ویدیویی را ذخیره کرده باشید، پاک نشده و حافظه گوشی شما را اشغال خواهد کرد. برای تغییر این تنظیمات به مسیر Settings > Messages  رفته و قسمت Keep Messages را به <<1 سال>> یا <<30 روز>> تغییر دهید.

اما در مورد پیام‌هایی که روی گوشی ذخیره می‌شوند چه باید کرد؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا چک کنید چه میزان از حافظه گوشی توسط پیام‌ها اشغال شده است. برای این کار به مسیر Settings > General > Storage & iCloud Usage > Manage Storage رفته و ببینید پیامها چه میزان از حافظه گوشی را به خود اختصاص داده‌اند.

آسان‌ترین راه پاک‌کردن تمام رشته‌های پیامی است. برای این کار روی رشته پیامی که می‌خواهید حذف کنید، انگشت خود را به سمت چپ بکشید و گزینه Delete را انتخاب کنید. برای آنکه بدانید هر رشته پیام دقیقا چه میزان از حافظه گوشی را اشغال کرده، روی Details  که در گوشه بالا سمت راست قرار گرفته، کلیک کنید. با فشردن و نگه‌ داشتن انگشت خود روی هر فایل پیوست می‌توان آن را حذف کرده و یا گزینه More  را انتخاب کرده و پس از آن چند فایل پیوست را با هم انتخاب کرده و حذف کنید.

این پیام‌ها و فایل‌های پیوست قابل بازیابی نیستند مگرآنکه قبل از حذف آنها، از آیفون خود بکاپ گرفته باشید.

 

iOS گوشی خود را آپدیت کنید

اگر پیغام آپدیت iOS را روی گوشی خود دریافت کرده‌اید، بهتر است به آن عمل کنید. البته برای آپدیت iOS به مقداری حافظه نیاز است که اگر گوشی شما کاملا پر است این راه‌حل مناسب به‌نظر نمی‌آید.

اغلب اوقات iOS گوشی شما زمانی آپدیت می‌شود که گوشی شارژ کافی داشته باشد و به اینترنت Wi-Fi دسترسی داشته باشد. بنابراین زمانی که پیغام آپدیت را دریافت کرده‌اید اما اقدام به آپدیت نمی‌کنید، نسخه‌ای از آپدیت که منتظر نصب شدن روی گوشی شما است مقداری از حافظه گوشی شما را اشغال خواهد کرد. البته خود آپدیت کردن iOS مقداری از حافظه گوشی را اشغال خواهد کرد اما برای آنکه آیفون خود را به‌روزرسانی کنید، توصیه می‌شود.

 

استفاده از نرم‌افزارهای شخص ثالث

اپلیکیشن PhoneClean تمام فایل‌های بلااستفاده گوشی شما را پاک کرده و حافظه گوشی را بهبود می‌بخشد. این اپلیکیشن شخص ثالث روی مک یا کامپیوتر شما نصب شده و بهتر است حذف مستقیم اپلیکیشن و اطلاعات، عمل می‌کند.

نسخه دوم اپلیکیشن PhoneClean 2013 تست شده و باید گفت که واقعا به‌درستی عمل می‌کند. این اپلیکیشن قادر است حدود 1 گیگابایت از حافظه یک آیپد 16 گیگابایتی را آزاد کند. البته گفتنی است که نسخه چهارم این اپلیکیشن حدود 20 دلار در سال هزینه داشته و یا باید برای دریافت لایسنس آن حدود 30 دلار هزینه کنید.

نتیجه گیری

درهایت باید گفت که بهترین روش برای حل مسئله مشکل کمبود حافظه گوشی، خریدن آیفونی با حافظه داخلی بالا است. به‌ویژه اگر اهل عکس‌ گرفتن و ضبط ویدیو، بازی کردن و یا ذخیره کردن انواع موسیقی روی آیفون خود هستید توصیه می‌شود که از آیفون با حافظه داخلی بالا استفاده کنید. به‌ویژه الان که آیفون‌های جدید از ویژگی‌هایی نظیر Live Photos پشتیبانی می‌کنند که حجم بسیاری از حافظه گوشی را به خود اختصاص می‌دهند.

 

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
شاهین
.
10 آذر 1400، 16:52
پاسخ
0
0
حافظه گوشی من هر روز پر میشه. داستان دارم با نصب برنامه جدید و عکس گرفتن و همه چی...
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401