24 کاری که هیچ وقت از انجام شان در زندگی پشیمان نخواهید شد

Health Habits
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی باید خود را به چالش بکشید و بر عادات بد غلبه کنید. با تغییرات کوچکی که در این مطلب اشاره می‌کنیم، می توانید به نتایج ارزشمند و بزرگی برسید.

ایجاد تغییر در راستای بهتر شدن کار ساده ای نیست، اما همیشه ارزشش را دارد که هر کاری برای رسیدن به این هدف انجام دهید. اکنون زمان آن رسیده که خود را به چالش بکشید و زندگی تان را بهبود بخشید. برای ایجاد تغییرات مثبت در محیط پیرامونی و زندگی تان باید بر موانع و عادات بد غلبه کنید. حال چه تدابیر سخت اما ارزشمندی را می توانید از امروز در زندگی تان بکار بگیرید؟ در ادامه برخی تغییرات عادات نامطلوب را آورده ایم که نهایتا به بهتر شدن زندگی تان کمک می کنند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

انجام 24 کار مهم در زندگی که به شما احساس خوبی می‌دهند

 

صبح خیلی زود از خواب بیدار شوید

Health Habits

اکین اوچلان (Ekin Ocalan) می گوید که عاشق بیدارشدن قبل از طلوع خورشید است چرا که زمان بسیار مناسبی برای کار و درس خواندن است. او می گوید بیدار شدن از خواب ساعت 5 صبح درحالیکه بقیه خوابند روش عالی و البته سخت و چالش برانگیزی است تا روز آرامی را داشته باشید.

 

روزتان را با ورزش آغاز کنید

Health Habits

عده ای هم هستند که عاشق ورزش کردن صبح های خیلی زود و قبل از طلوع آفتاب هستند. با این حال عده زیادی هم هستند که هرگز این را نپسندیده که قید خواب شیرین دم صبح را بزنند و بجای اینکه در رختخواب گرم و نرم شان کش و قوس بیایند، سراغ ورزش رفته، عرق بریزند یا از درد عضلات بخود بپیچند. اما بهترین زمان ورزش کردن صبح ها است. وقتی روزتان با ورزش شروع می شود دیگر در کل روز خبری از تنبلی نخواهد بود. حال از این زاویه به موضوع نگاه کنید: اگر پرمشغله ترین افراد دنیا زمانی برای ورزش کردن پیدا کنند، پس شما هم می توانید جای کوچکی برای ورزش در برنامه تان بیابید. مثلا لورا فندرکام (Laura Vanderkam) نویسنده «کارهایی که موفق ترین افراد قبل از صبحانه انجام می دهند» می گوید:

اورسلا برنز (Ursula Burns) مدیرعامل سابق زیراکس (Xerox) دوبار در هفته ساعت 6 صبح ورزش می کند.

وندرکام می افزاید:

افرادی از قبیل برنز واقعا در زمره پرمشغله ترین افراد دنیا بشمار می آیند. اگر این آدم های شلوغ و گرفتار وقت خالی برای ورزش کردن پیدا می کنند، پس حتما ورزش کردن کار مهمی است.

 

دوش آب سرد بگیرید

Health Habits

دوش آب سرد در پایان یک روز کاری بنظر چندان آرامش بخش نمی آید؛ اما تحقیقات نشان می دهند که گرفتن دوش آب سرد در ابتدای روز برای سلامتی تان خوب است. براساس گزارش مجله مدیکال دیلی (Medical Daily)، آب سرد موجب بهبود پوست شده، استرس را تسکین می دهد، و موجب بهبود گردش جریان خون در بدن می گردد. آن هایی که دوش آب سرد را امتحان کرده اند می گویند که دوش آب سرد باعث می شود که با انگیزه و آمادگی بیشتری روز خود را آغاز کنند.

 

مراقب غذاهایی که می خورید باشید

Health Habits

توجه کردن به غذای مصرفی روز و ورزشی که طی روز انجام می دهید بسیار کار سختی است، اما تینا مارشال (Tina Marshall) می گوید که با استفاده از اپلیکیشنی بنام MyFitnessPal توانست تمام کارهای آسیب رسان و مضر برای بدنش را ببیند. وی می نویسد:

تا پیش از آنکه تصمیم جدی برای توجه دقیق و منظم به رژیم غذایی ام بگیرم نمی دانستم که جای برخی مواد مغذی در رژیم غذایی من خالی است و برخی مواد غذایی مانند قند و چربی را نیز روزانه بیشتر از میزان مورد نیاز و مجاز بدنم دریافت می کردم.

صادق باشید

Health Habits

ریان بروان (Ryan Brown) می گوید صادق و روراست بودن با آدم های پیرامون تان یکی از سخت ترین کارهایی است که می شود انجام داد، اما در مقابل جزو ارزشمندترین کارها نیز بشمار می رود. براون پیشنهاد می دهد که برای این کار لیستی از تمام افرادی تهیه کنید که می خواهید چیزی (خوب یا بد) به آن ها بگویید؛ احساسات صادقانه ای که باید به آن ها ابراز کنید را روی کاغذ بیاورید و این نامه را به شخص مورد نظر بدهید. سپس بنویسید که چه اتفاقی افتاد و این تجربه چه تاثیری بر شما و فرد مقابل تان گذاشت. براون می گوید:

اگر واقعا صادق و روراست باشید، موقع نوشتن نامه ها بشدت احساساتی می شوید. این روشی است که می دانید چطور احساسات و عواطف تان را بروز دهید، که در واقع ارزشمند است. آموخته ها و درسی که از این تجربه گرفته اید را فراموش نکنید. این تجربه باید همواره همراه شما در زندگی باشد.

در مورد همه چیز سوال بپرسید

Health Habits

مالی گورام (Malli Gurram) می نویسد:

سخت ترین کاری که هرکسی می تواند انجام دهد این است که درباره بدیهی ترین چیزها سوال بپرسد و دنبال جواب هم باشد. اما بیایید نیمه دیگر لیوان را ببینیم.

 

فقط غذاهای مغذی بخورید

Health habits

پس از توجه و رعایت برنامه غذایی، نوبت آن می رسد که فقط سراغ غذاهای مغذی بروید. از نظر داگ ویتنی (Dug Whitney) این کار زندگی شما را برای همیشه تغییر خواهد داد. ویتنی می گوید:

پاسخ ساده است؛ خودتان غذای تان را تهیه کنید، تا حد امکان غذای ارگانیک مصرف کنید. بله این روش هزینه بردار است اما در مقایسه با هزینه های دارو و پزشکی بیماری ناشی از مصرف غذاهای نامناسب و از کارافتادگی بسیار پایین تر است. گوشت بدون چربی و سبزیجات مصرف کنید، از مصرف حبوبات پرهیز کنید (حبوبات برای بسیاری از ما خطرناک هستند)، و وقتی غذایی مصرف می کنید که برایتان خوب نیست توجه کنید که چه احساس متفاوتی دارید. این کلید حل مسئله است.

البته از نظر ویتنی، مصرف غذاهای مغذی بنا به چند دلیل راحت نیست: یک این که کار سختی است؛ از نظر اجتماعی شما را محدود می کند؛ اگر از آن دسته افرادی هستید که پول غذا برایتان مهم باشد و دنبال غذاهای ارزان بودید این سبک غذا خوردن بسیار برای شما گران تمام می شود؛ رژیم غذایی خوشمزه ای انتظارتان را نمی کشد و زمان بیشتری باید صرف آن شود. اما نتیجه ای که بدست می آورید صد در صد ارزشش را خواهد داشت. اینکه شخص کاملا سالمی متمایز از سایرین باشید که عملکرد چندبرابر بهتری نسبت به بقیه دارد بمراتب جالب تر از شبیه بقیه بودن است. این تمایز صرفا از نظر ورزشی نیست بلکه از نظر ذهنی و عقلی هم متمایز می شوید.

 

حواستان به پول خرج کردن باشد

Health habits

بروس ای. مک اینتایر (Bruce A. McIntyre) می گوید چند ماه از تعمیر اتومبیل و بیمه عمر گرفته تا قهوه و سیب زمینی سرخ کرده، حواستان پولی که خرج می کنید باشد و سعی کنید که در تمام خریدها بجای کارت کشیدن از پول نقد استفاده کنید.

اگر نقد پرداخت کنید هربار که سراغ کیف پول تان می روید دست و دلتان بیشتر لرزیده و دو برابر بیشتر فکر می کنید که چقدر به چیزی نیاز دارید. اگر عملا حواستان به خرج هایتان باشد از تعجب شاخ درمی آورید که چقدر از بدهی هایتان را پرداخت می کنید.

 

برای دوران بازنشستگی پس انداز کنید

Health habits

زندگی هزینه های زیادی دارد. با وجود وام های دانشجویی، کرایه خانه های سرسام آور یا هزینه های روزمره، پس انداز برای دوران بازنشستگی کاملا بنظرتان غیرممکن می آید؛ اما این طرز تفکر در آینده به ضررتان خواهد بود.

دانیل شوت (Daniel Schutte) یکی از کارمندان Investopedia می گوید:

اگر پس انداز کردن برای دوران بازنشستگی را تنها یکی دو سال عقب بیندازید، صدها هزار دلار هزینه فرصت از دست رفته و سود از دست داده برایتان آب می خورد، و فقط 10 سال به تعویق انداختن این جریان نزدیک به چند میلیون دلار برای تان هزینه خواهد داشت.

پس از همین امروز شروع به پس انداز کنید.

 

سخنرانی و صحبت در فضای عمومی را تمرین کنید

Health habits

شاید فکر کردن درباره آن ترسناک باشد، اما هیچ وقت نمی دانید که کی نوبت شما می شود که بخواهید جلوی جمع صحبت کنید. درست است که ترسناک است اما تمرین کنید؛ تمرین کردن کلید اصلی بهبود مهارت های ارتباطاتی است. گورام توصیه می کند که به یکی از گروه های سخنرانی در شهرتان بپیوندید. این شرایط به اندازه بودن در جهنم ترسناک است اما وقتی بفهمید که اطرافیان تان هم همین حس را دارند کمی خیالتان راحت می شود.

 

کتاب های غیر درسی بخوانید

Health habits

کتاب خواندن برای تفریح و سرگرمی یکی از بهترین عاداتی است که می توانید بر آن اصرار داشته باشید. بدون تردید کتاب خواندن شما را باهوش تر می کند و حتی افسردگی، تنش و استرس را کاهش می دهد. از نظر شبکه سی ان بی سی (CNBC) این عادت دامنه واژگان و هوش عاطفی تان را پرورش داده و تقویت می کند.

البته بسیاری از ما فکر می کنیم که وقت زیادی برای کتاب خواندن نداریم. این مسئله در مورد کتاب های الکترونیکی هم صدق می کند. اما با این اوصاف باز هم باید زمانی به این کار اختصاص دهید. مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.

 

برای سرگرمی های جانبی خود زمان بگذارید

Health habits

وقتی زندگی شلوغ می شود کارهای فوق برنامه و جانبی اولین گزینه قابل حذف هستند. اما همیشه باید برای سرگرمی های جانبی تان هم وقت بگذراید. گاهی باید برنامه زمانی تان را جابجا کنید اما اولویت دادن به اشتیاق و انگیزه های شخصی تان کلید اصلی داشتن یک زندگی متعادل است. استاد تاریخ دانشگاه شیکاگو به فندرکام گفت که بین ساعت 6 تا 9 شب روی کتابی درباره سیاست مذهبی آفریقای غربی کار می کند. این استاد دانشگاه در کنار وظایف تدریس، مقاله می خواند و مطلب می نویسد.

 

هر بار فقط روی انجام یک کار متمرکز شوید

Health Habits

شاید روش شما برای ترقی و بهبود شخصی امتحان کردن چیزهای زیادی باشد تا ببینید نتیجه چه می شود. اما راب هانا (Rob Hanna) می گوید استفاده از تاکتیک معکوس راه گشای اصلی است گرچه سخت بنظر می رسد. هانا معتقد است که برای این کار باید هدف را مشخص و سپس تیراندازی کنید. وی می نویسد:

کلید کسب مهارت و تسلط قصد و نیت است. مشکل بیشتر افرادی که در زندگی بدنبال پیشرفت بوده این است که واقعا نمی دانند که دنبال چه چیزی می گردند، و همانند دمدمی مزاج ها از این شاخه به آن شاخه می پرند. راب هانا می گوید اگر جزو دمدمی مزاج ها باشید هرگز متوجه پیشرفت درونی تان نخواهید شد؛ پس یک چیز را انتخاب کنید و تمام انرژی تان را وقف کسب مهارت در آن زمینه کنید. مهم نیست که انتخاب تان چه باشد، خواستن توانستن است.

 

زمانی را بخود اختصاص دهید

Health Habits

اکثر اوقات آرام شدن و پیدا کردن آرامش درونی بشدت برای آن دسته از افرادی سخت خواهد بود که همواره به فکر کارهای بعدی هستند که باید انجام دهند. اما همانطور که ناتان هرشی (Nathan Hershey) خاطر نشان می سازد، این کار ظرفیت شناختی، هوش عاطفی، و بطور کلی نظم و انضباط شخصی تان را تقویت می کند.

 

با افراد جدید آشنا شوید و صحبت کنید

Health Habits

مارک توله (Mark Toole) می گوید:

اگر از کسی خوشتان آمده سر صحبت را باز کنید. بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که فرد مزبور بشدت شما را پس بزند، که بازهم موضوع جالبی برای حرف زدن خواهد بود و باعث می شود دفعه بعدی اطمینان به توانایی های تان بیشتر شود.

 

داوطلب شوید

Health Habits

گورام توصیه می کند که سراغ کارهای داوطلبانه ای بروید که سود شخصی برایتان ندارند. داوطلب شدن برای کارهای خیرخواهانه و عام پسندانه این حس را به شما می دهد که عضوی از یک جامعه بزرگ هستید.

 

تمرین صبر کنید

Health Habits

هیچ کس از گیرافتادن و به بن بست خوردن خوشش نمی آید. گاهی مجبورید که در برخی مکان ها حضور داشته باشید و چند کار است که باید به آن ها توجه کنید. اما وقتی اوضاع طبق برنامه پیش نمی رود باید کاری انجام دهید تا حس دلسردی و ناامیدی در شما فروکش کند.

مشکلاتی مانند تاخیر در برنامه سفر، از کار افتادن دستگاه های دیجیتال، و افراد نالایق و ناشایست معمولا از حیطه کنترل شما خارج هستند. اما واکنش نشان دادن از روی بی صبری و بی حوصلگی هم راه حلی برای این مشکلات به دنبال نخواهد داشت.

ام. جی. ریان در مقاله «قدرت صبر» در نیویورک تایمز (New York Times) در مورد بی صبری و کم طاقت می‌گوید:

موجب ایجاد استرس می شود، همین استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، موجب ناراحتی معده می شود، فشار خون را بالا می برد، روی قلب و روابط آدم ها تاثیر می گذارد.

بنابراین وقتی موانعی خارج از کنترل جلوی پایتان سبز می شوند، سراغ استراتژی های مقابله بروید مثلا کمی تامل کرده و درباره تمام چیزهایی فکر کنید که بخاطر آن خدا را شاکر هستید. یا فقط نفس عمیق بکشید.

 

یک هدف تقریبا غیرممکن را انجام دهید

Health Habits

رضوان آسیم (Rizwan Aseem) معتقد است بدترین و ناراحت کننده ترین کاری که می توانید انجام دهید، تعیین هدف و دستیابی به هدفی است که در مقایسه با تمام اهداف قبلی تان غیرممکن تر و سخت تر باشد.

وی پیشنهاد می کند که بدین منظور، به کاری فکر کنید که هرروز انجام دادنش راحت باشد و همینطور به آن بال و پر بدهید تا به جایی برسد که واقعا از انجام آن بترسید. اگر هرروز یک مایل بدوید، ایده هفت مایل در روز برایتان ترسناک خواهد بود. این را بعنوان هدف یکساله تان درنظر بگیرید. وی می نویسد:

سخت ترین قسمت مربوط به وقتی است که واقعا وسط ماجرا باشید و در راه دست یابی به این هدف گام بردارید. باید از تمام قدرت فیزیکی و ذهنی تان استفاده کنید تا واقعا به هدف دست یابید. اما این نکته را بخاطر داشته باشید که اتفاق خوشایندی در ذهن تان می افتد: فیزیولوژی ، یعنی همان گرایش ذهنی تان حین انجام واقعی آن کار؛ شکست ناپذیر می شوید و قادر خواهید بود که هر هدفی را برای خود تعیین کنید و سپس به آن هدف برسید.

 

از شر عادات بد خلاص شوید

Health Habits

هیچ کس کامل نیست؛ همه ما حداقل یک یا دو عادت بد داریم. جای تعجبی هم ندارد که که خلاص شدن از شر این رفتارهای عیب آمیز بسیار سخت است. اما این بدان معنا نیست که باید دست از تلاش کردن برداریم. روبرت طیبی (Robert Taibbi) یکی از تاثیرگذاران روانشناسی امروز (Psychology Today) می گوید با تمرین صبر کردن می توانید عادات بد را از خود دور کنید، محرک های ایجاد رفتار منفی را شناسایی کنید، شرایط و محیط عادت بدتان را بررسی کنید.

 

اینباکس (inbox) ایمیل تان را بطور موقت کنار بگذارید

Health Habits

چک کردن دائمی ایمیل ها بسیار وسوسه انگیز است اما معمولا وقت تان را هدر می دهد. اینباکس ایمیل شما پر است از یکسری کاری که دیگران می خواهند شما انجام دهید. طی روز کاری اهداف بقیه را جلوتر از اولویت های خود نگذارید.

تعدادی از کارشناسان مدیریت زمان پیشتر در گفتگو با وب سایت خبری بیزینس اینسایدر (Business Insider) اظهار کرده اند که شاغلین باید دست از چک کردن اجباری اینباکس ایمیل های شان بردارند. کارسون تیت (Carson Tate) نویسنده کتاب «چهار ثانیه: کل زمان مورد نیاز برای جابجایی عادات بد با عادات خوب» در گفتگو با بیزینس اینسایدر می گوید:

ایمیل ها می توانند منتظر بمانند.

 

سپاسگزارتر و قدردان تر باشید

قدردانی

قدردانی کلید اصلی یک زندگی شاد و سالم است. حتی روانشناسان توصیه می کنند که برای دفع تفکرات غم انگیز و ناراحت کننده به چیزهایی فکر کنید که بخاطرشان قدردان کائنات هستید. از نظر ربکا میکولا (Rebekka Mikkola) که متخصص آغوش درمانی است، تحقیقات نشان می دهند که فقط کافی است که سه هفته روزانه چیزهایی که نسبت به آن ها قدردان هستید را بخود یادآوری کنید بدین ترتیب تا شش ماه حس خوش بینی در فرد افزایش می یابد.

اختصاص دادن زمانی به قدردانی در میان این وانفسای زندگی روزمره کمی غیرواقعی بنظر می رسد. اما مطمئن باشید که قدردان تر بودن ارزشش را دارد، حال چه با نوشتن یادداشت های سپاسگزاری برای اطرافیان و دوستان تان باشد، چه زنگ زدن به دلبندان تان و گفتن اینکه چقدر دوست شان دارید، یا در آرامش و سکوت فکر کردن به تمام موهبت هایی که در زندگی تان دریافت کرده اید.

 

پیش از خواب تمام دستگاه ها را خاموش کنید

Health Habits

مطمئنا علم پیرامون تلفن های هوشمند موجب آرامش نیست. هیلاری بروک (Hillary Brueck) از بیزینس اینسایدر می گوید که تکنولوژی تلفن های هوشمند همانند مواد مخدر برای سلامت روان مضر است. حال در کنار آن اشعه آبی که این تلفن ها و کامپیوترها در طول روز از خود ساطع می کنند را هم اضافه کنید، دیگر تا وقت خواب که برسد تقریبا همه چیز برای وقوع یک فاجعه آماده خواهد بود. پس چند ساعت پیش از رفتن به رختخواب تلفن تان را خاموش کنید.

 

در گذشته زندگی نکنید

Health Habits

زندگی نکردن در گذشته و فراموش کردن آن کار سختی است. همه ما در زندگی مان تاسف هایی داریم، چیزهایی که دوست داشتیم طور دیگری اتفاق می افتادند. فکر کردن به اشتباهات و یافتن راه درستی برای گذر از اشتباهات قبلی بسیار خوب است اما صرفا هم زدن گذشته و دست و پا زدن در باتلاق خشم و ناراحتی درباره اتفاقات قدیمی هیچ کمکی به نجات شما نخواهد کرد. چطور از شر این عادت مسموم کننده رها شویم؟ با کمک گرفتن از متخصص یا مستقیم عمل کردن، با غم و ناراحتی و تاسف مان رو در رو شویم.

لئون اف. سلتزر (Leon F. Seltzer) یکی از همکاران Psychology Today می گوید:

اگر خوشحالی ها و رضایت های گذشته خلایی در زندگی تان ایجاد کرده اند، حال زمان مناسبی است تا سخت کوشانه بگردید تا این جای خالی بدرستی پرشود.

 

خواب کافی داشته باشید

Health Habits تغییرات مثبت

هر چقدر هم از اهمیت خواب کافی بگوییم بازهم کم است. بدون خواب، نمی توانیم درست کار کنیم. از نظر پروفسور عصب شناسی متیو والکر (Matthew Walker) کمبود خواب به سیستم ایمنی بدن و دستگاه قلبی-عروقی صدمه می زند، و حتی گاهی با بروز برخی سرطان ها نیز رابطه دارد.

البته میزان خواب شبانه مورد نیاز افراد باهم فرق می کند. برخی ها فقط یکی دو ساعت خواب هم برایشان کافی است. اما بطور معمول هفت تا نه ساعت زمان مناسب برای خوابیدن توصیه می شود.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402