10 پوستر جذاب فیلم‌ های علمی تخیلی که خاطرات زیادی را برایمان زنده می کنند

بلید رانر / Blade Runner
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مطلب 10 پوستر برتر فیلم‌ های علمی تخیلی را با یکدیگر مرور می‌کنیم و به فیلم‌هایی خواهیم پرداخت که تصویر پوسترشان در یاد و خاطرمان حک شده است.

اگر بخواهم روراست باشم، خیلی با جمله: لباس برای آدم شخصیت نمی‌آورد، ارتباط برقرار نمی‌کنم. اگر این طور نبود چرا پدربزرگتان تی شرت گروه آیرن میدن به تن نمی‌کند و شما با جلیقه و ساعت جیبی با دوستانتان دور نمی‌زنید. هیچ یک از این دو از لحاظ شرعی و قانونی منعی ندارند، اما بسته به ذات و شخصیت شما است که اگر آدم معقولی و منطقی باشید می‌دانید که مثلاً فلان لباس با روحیات شما جور نیست و شخصیتتان را زیر سوال می‌برد. شاید شما موافق نباشید اما از روی پوشش آدم‌ها می‌توان تا حدودی شخصیت و رفتارشان را حدس زد و خیلی کم پیش می‌آید که برفرض یک معتاد شیشه‌ای را حتی اگر وضع مالی خوبی داشته باشد با کت و شلوار ورساچه در جایی مشاهده کنید.

کتاب‌، بازی، فیلم و تقریباً همه رسانه‌های فرهنگی هم مانند انسان‌ها پوشش خاص خودشان را دارند و پوستر روی جلدشان غالباً نشان‌دهنده ماهیت و شخصیتشان است. از روی پوستر فیلم می‌توانیم به ژانر، اتمسفر و گاهی اوقات بازیگرانش پی ببریم. پوستر هوشمندانه و زیبا می‌تواند یک اثر متوسط را بیش از اندازه هایپ کند و یک طراحی غلط باعث ‌شود، سورپرایزهای فیلم لو رفته و عنوانی شایسته، مهجور باقی بماند. از آنجایی که ژانر در سینما کم نداریم و اگر بخواهیم 10 تا از برترین پوستر همه فیلم‌های تاریخ را فهرست کنیم، بیش از حد سلیقه‌ای عمل کرده‌ایم، اول از همه سراغ ژانر محبوب عملی-تخیلی یا به اصطلاح فرنگی‌ها Psi-Fi رفتیم تا ببینیم کدام تصاویر توانستند ما را برای یک ادیسه فضایی یا سفر به ناشناخته‌های مرموز ترغیب کنند. پس اگر عاشق اتمسفر سایبرپانکی، فضایی یا حتی دیستوپیایی هستید با 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی با ما همراه باشید، احتمالاً یکی دو تا از فیلم‌های دوست‌داشتنیتان را در این فهرست خواهید یافت.

10 پوستر جذاب فیلم‌ های علمی تخیلی

 


10- Terminator 2: Judgment Day


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

آرنولد خودش برند Terminator است؛ وقتی اسمش با رنگ قرمز و درشت در بالا تصویر نوشته شده باشد و عکس شاتگان به دستش روی موتور سیکلت و پس زمینه باشد می‌دانیم با چه اکشن دیوانه‌واری طرفیم، دیگر نیازی به نوشتن Terminator 2: Judgment Day نیست، ولی باز کار از محکم کاری عیب نمی‌کند و بد نیست اسم فیلم در زیر پوسترش آورده شود. این ایده از جیمز کامرون که با وارد کردن یک مدل جدید از ویرانگر، آنتاگونیست قسمت قبلی را به پروتاگونیست تبدیل کند، به شکل خودکار طرفداران ژانر علمی-تخیلی را به وجد می‌آورد، اما پوستر فیلم به قدری استایل خفنی داشت که مهم نبود از قسمت اول خبر داشته باشید یا نه، فقط دوست داشتید یک بکش بکش آمریکایی‌ ببینید. این پوستر حتی راهش را به فرهنگ عامیانه هم باز کرد که از جالب‌ترینشان می‌توان حضور سیلوستر استالونه به جای آرنولد در فیلم Last Action Hero را یادآور شد.

 


9- Metropolis


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

پوستر این فیلم صامت از کارگردان آلمانی، فریتس لانگ فریاد نوآوری سر می‌دهد. Metropolis یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های دوران خودش بود و پوستر آینده‌نگرانه‌اش باعث شد که عاشقان سینما در این طراحی هنری غرق شوند. عنوان فیلم در بالا قرار گرفته و تصویر ربات در عین سادگی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. پوستر نمایش واضحی از طبقات اجتماعی است که رازی خوفناک را در خود پنهان می‌کند. البته شاید به این دلیل که در آن زمان مردم هنوز تصور می‌کردند، هر لحظه امکان دارد چیزی از صفحه به بیرون بجهد و آن‌ها را بگیرد. Metropolis از اولین عناوین سینمای عملی-تخیلی است و تصویرش باید در فهرست 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی قید شود.

 


8- Blade Runner


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

این پوستر به یادماندنی توسط جان آلوین به شکل دستی طراحی شد و شخصیت‌ اصلی فیلم را همراه با زنی (رباتی) سیگار به دست نمایش می‌دهد. Blade Runner شاید در ابتدا تأثیر چندانی روی بینندگان نگذاشته باشد اما مثل ترشی 7 ساله پس از این که چند سالی از اکرانش گذشت، هم فیلم و هم پوسترش به یکی از کالت کلاسیک‌های ژانر علمی-تخیلی تبدیل شدند. شیوه نوشتار عنوان فیلم اساس اصل ژانر را منتقل می‌کند و نورپردازی عجیب و غریب و فضاسازی منحصربفرد با زبان بی زبانی می‌گویند که باید انتظار چه شاهکاری را داشته باشید. کار آلوین به قدری خوب بود که استایلش برای طراحی پوستر Blade Runner به کهن الگوی فیلم‌ و حتی بازی‌های ژانر علمی-تخیلی در آینده تبدیل شد و در فهرست 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی جای گرفت.

 


7- Close Encounters of the Third Kind


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

در سالی که شناسنامه سینمای هالیوود یعنی Star Wars اکران شد، عنوانی وجود داشت که ارتباط با فرازمینی‌ها را به شیوه‌ای ملموس‌تر نمایش داد. پروسه تولید پیشرفته و پرهزینه باعث شد که «برخورد نزدیک از نوع سوم» بتواند با دست‌پخت خوشمزه جورج لوکاس رقابت کند. پوستر متفکرانه‌ فیلم طراحی منحصر بفردی را نمایش می‌دهد: جاده خلوت و آسمانی پرستاره با اتمسفر فیلم جور است و سه خط نوشته هشدارگونه و در عین حال مرموز در بالای پوستر طرفداران فیلم‌های علمی-تخیلی را برای سفری جذاب و پرهیجان آماده می‌کند.

 


6- 2001: A Space Odyssey


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

استنلی کوبریک در اواخر دهه 60 اسمی دهن پرکن در صنعت فیلم‌سازی محسوب می‌شد و پوستر شاهکارش بیانگر ترکیبی از حس کنجکاوی و وحشت از ناشناخته‌ها است. همانند تمامی طراحی‌های هنری کلاسیک این ژانر، هنگام عزمت فضانورد به کهکشان می‌شود، رشته‌ نورهای درخشانی روی صفحه نمایان می‌شوند. یک پوستر  فضایی دیگر توسط رابرت مک کال برای فیلم طراحی شد اما این شات بی‌نظیر از سکانسی تماماً سینمایی جایی برای شک و شبهه و انتخاب دوم باقی نمی‌گذارد. برخی از تئوریسین‌ها و متوهمین توطعه همچنان اعتقاد دارند که قضیه فرود آپولو 11 روی ماه زیر سر استنلی کوبریک بوده و با وجود چنین فیلم‌هایی در رزومه کاریش، می‌توانیم حدس بزنیم چرا چنین شایعه‌ای از اساس شکل گرفته است.

 


5- E.T. The Extra-Terrestrial


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

 

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید یکی از سمبولیک‌ترین پوسترها در تاریخ صنعت سینما و یکی از به یادماندنی‌ترین تصاویر در بین آثار کلاسیک استیون اسپیلبرگ است. یک پوستر فوق‌العاد زیبای دیگر با الهام از کلیسای سیستین مایکل آنجلو برای فیلم وجود دارد که جان آلوین مسئولیت طراحیش را برعهده داشت. اما اکثر افراد ET را با تصویر دوچرخه‌ای در مجاورت ماه به خاطر دارند. بعضی پوسترها هر دو را به یکدیگر ترکیب کردند، اما راستش خیلی فرقی نمی‌کند، مهم این است که مخاطبان از هر دو خوششان آمد و از آنجایی که ما هم تصویر ماه را ترجیح می‌دهیم در 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی قرارش دادیم. آخر چه کسی است که از ارتباط دوستانه با یک بیگانه فضایی مهربان بدش بیاید؟

 


4- Jurassic Park


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

بله… هنوز کارمان با اسپیلبرگ تمام نشده است. در عین حال که دایناسورها موجودات چندان ملموسی نیستند، پوستر فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park) انسان‌ها و تی-رکس‌ها را به شکلی با هم مرتبط کرد که تا کنون نظیرش را شاهد نبودیم. با تم سرخ و پس‌زمینه سیاه و نوشتاری ساده، طولی نکشید که فیلم به الگوی ماجراجویی و تجربه سینمایی تبدیل شد. مخاطبان از پیام سرراست پوستر استقبال کرده و می‌دانستند که باید انتظار یک چیز حماسی را داشته باشند. هر چه باشد اسم خود اسپیلبرگ ضمیمه پوستر است و همین می‌تواند برای فروش تجاری فیلم کافی باشد.

 


3- Back to the Future


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

به قول بزرگی: «جایی که ما می‌ریم احتیاجی به پوستر نداریم»، البته این جمله خیلی هم در مورد Back to the Future صدق نمی‌کند و گرنه در فهرست 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی چه کار می‌کرد؟ درو استروزن این پوستر را با ترکیب آتش، ستاره و یک شلوار جین (فوق‌العاده تنگ) بر تن مایکل جی فاکس طراحی نمود. نوشته‌‍‌های اطراف تصویر باعث می‌شد که طرفدران از تعجب سرشان را بخارانند و عمق بصری پوستر، حس و حال امکان سفر در زمان را به باورپذیرترین شکل ممکن (البته برای عینکی‌های عشق ژانر تخیلی) القا می‌کرد. این پوستر به قدری به دل طرفداران نشست که دو دنباله فیلم هم به همان شکل طراحی شدند.

 


2- Star Wars Episode IV: A New Hope


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

برادران هیلدربرنت با بهره‌گیری از طراحی پوستر تام جونز این تصویر جادویی را خلق کردند و شهرتشان مثل لایت سیبر «لوک اسکای واکر» رشد کرد. در اولین نسخه عکس خبر از هیچ رباتی نبود اما پس از 36 ساعت تلاش و کار بی‌وفقه تصویری که در 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی ما قرار دارد تکمیل شد. در نهایت ترسیم هیلدربرنت حتی برای اکران اولیه فیلم هم استفاده نشد. اما ایده تصویر همچنان قابل تقدیر است: سایه تاریک دارث ویدر در پس زمینه دیده می‌شود، پرنسس «لیای» دلربا با عشوه به یک طرف خم شده و اسلحه‌‎ای لیزری به دست دارد و در نهایت R2D2 و C3PO با ستایش به لوک اسکای واکر (سینه چاک) خیره شده‌اند که پشت خواهرش ایستاده و لایت سیبرش را به سوی آسمان گرفته است. یک نسخه ثانوی اما همچنان جذاب برای بازنشر فیلم در 1978 طراحی شد تا دل طرفداران دوآتیشه فرنچایز Star Wars را به دست بیاورد.

 


1- Alien


 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی

تخمی بزرگ، قدرتمند، خشن همراه با یک سبزی ترسناک! پوستر فیلم Alien با کاشت بذر توهم و تعلیق، مردم را بیش از بسیاری از فیلم‌های به ظاهر ترسناک امروزی ترساند. پس زمینه سیاه که با فاصله‌ زیاد بین حروف ALIEN همراه شده، فضا را برای وحشتی ناب موذیانه آماده می‌کند. تم سبز نصویر استعاره از چیزی بیش از یک وحشت فضایی دارد و صد البته از شعار کوتاه زیر تصویر نباید غافل شد که باعث می‌شود از خلأ حاکم بر محیط دلشوره بگیرید. به این می‌گویند نمونه بارزی از یک پوستر با ابهت علمی-تخیلی! . شاید فیلم Alien با سلیقه‌تان جور نباشد اما فکر نمی‌کنم با جایگاهش در رأس 10 پوستر علمی-تخیلی برتر مشکل داشته باشید.

امیدواریم از 10 برتر این هفته لذت برده باشید. طبق معمول لازم به ذکر است که این مطلب براساس سلیقه و تجربه شخصی گردآوری شده و اگر پوستری مد نظرتان دارید که جایش در 10 پوستر برتر فیلم‌های علمی-تخیلی خالی است، نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400