چگونه هارد کامپیوتر خود را به طور کامل پاکسازی کنیم

WIPE
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تصمیم دارید سیستم خود را بفروشید؟ یا می‌خواهید آن را به کسی بدهید؟ بهر حال اگر قصد دارید سیستم کامپیوتر خود را دیگر استفاده نکنید. باید اطلاعات هارد خود را به صورتی حذف کنید که دیگر قابل ریکاوری نباشد. اما چگونه؟

اگر قصد دارید سیستم خود را بفروشید و آنرا به کس دیگری بدهید، باید اطلاعات هارد دیسک خود را به گونه ای حذف کنید که به هیچ وجه قابل ریکاوری نباشد. احتمالا برای شما Fdisk کردن و یا فرمت کردن درایوها و یا استفاده از نرم افزار‌های مختلف راه حل اول باشد، اما راه دیگر و البت مطمئن تری نیز هست. اگر هارد خود را Wipe کنید، اطلاعات شما برای همیشه از هارد شما پر می‌کشند و دیگر هیچ گاه قادر به ریکاوری آن‌ها نخواهید بود! حتی ممکن است شما اگر از ویندوز‌های 8.1 و یا 10 استفاده می‌کنید، به سراغ گزینه Reset ویندوز خود بروید و تمام سیستم خود را به روز اولش بازگردانی کنید. اما این درصورتی است که شما از ویندوز 8.1 و یا 10 استفاده کنید. یک راه حل جامع برای رهایی از خطر ریکاور شدن اطلاعات چیست؟

WIPE

خب کمی اطلاعات پایه ای لازم است. بسیاری از سیستم‌های لپتاپ و یا کامپیوتر‌های رومیزی، از دیسک‌های SSD استفاده می‌کنند (solid-state drives) هارد‌های solid-state drives از تمام انواع دیگر هارد بسیار سریعتر هستند. در مقابل این گونه هاردها، هارد‌های مکانیکی قراردارند. اگر قصد دارید این نوع هاردها را Wipe کنید، باید از روش مخصوص به خودش استفاده کنید. بحث ما در این مطلب، Wipe کردن هارد‌های SSD است. برای این کار نرم افزار‌هایی هستند که عمل Wipe را برای شما انجام می‌دهند. در ادامه به نحوه کار با این نرم افزار‌ها و چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

PartedMagic

WIPE

نرم افزار PartedMagic، یک نرم افزار همه کاره است. با پرداخت 11 دلار، این نرم افزار علاوه بر Wipe کردن هارد دیسک شما می‌تواند آن را پارتیشن بندی کرده و از آن دیسک مجازی نیز بسازد. شما با استفاده از ابزار Secure Erase این نرم افزار می‌توانید با طی مراحل مختلف آن اقدام به فرمت و سپس Wipe کردن هارد خود کنید. توجه کنید که با دیگر ابزار‌های این نرم افزار‌ هم می‌توانید به طور مثال برای خود یک دیسک و یا حافظه USB بوتیبل ساخته و با آن ویندوز جدید برای خود نصب کنید.

Blancco Drive Eraser

WIPE

با پرداخت 18.46 دلار می‌توانید این نرم افزار را با تمام ویژگی‌هایش داشته باشید. این نرم افزار علاوه بر Wipe کردن هارد دیسک‌های SSD می‌تواند هارد دیسک‌های مکانیکی را هم با روشی که به DoD 5222.2M معروف است، Wipe کند. به نظر می‌رسد این نرم افزار بسیار بیشتر از مصرف شخصی برای کاربران فایده دارد و معمولا توسط کمپانی‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه این برنامه را نصب کردید، یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود که در آن تمام مراحل کار با این نرم افزار و البته ساخت یک درایو بوتیبل برای کار با بخش‌های خاص این نرم افزار؛ فرستاده می‌شود. به راحتی و با دنبال کردن آموزش‌هایی که به شما داده می‌شود می‌توانید هارد دیسک خود را با این نرم افزار (فارغ از نوع هارد دیسک) Wipe کنید.

کلام آخر

برای اطلای از آموزش های بیشتر با پلازا همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022