چگونه از ژست های حرکتی در اندروید پای استفاده کنیم؟

اندروید پای
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اندروید پای به‌تازگی برای گوشی‌های گوگل پیکسل و اسنشیال عرضه شده است. در این نسخه یکسری ژست‌های حرکتی تعریف شده که به کمک آن می‌توان عملیات‌های متنوعی را در گوشی انجام داد. با ما همراه باشید تا در ادامه نحوه فعال‌سازی و استفاده از این ژست‌های حرکتی در اندروید پای را با هم بررسی کنیم.

با انتشار اندروید پای، روش جدیدی برای دسترسی به اپلیکیشن‌ها و سایر صفحات در گوشی اندرویدی ایجاد شده است. در این ورژن اندروید، به‌جای استفاده از دکمه‌های فیزیکی که در بسیاری از گوشی‌های اندرویدی دیده می‌شود، می‌توان با استفاده از ژست‌های حرکتی، سوایپ کرده و به صفحه موردنظر خود بروید. برای مثال یک دکمه مجازی، کاربر را به صفحه هوم هدایت می‌کند همچنین می‌توان با استفاده از یکسری ژست‌های حرکتی به App Drawer دسترسی پیدا کرد و یا پیش‌نمایشی از همه اپلیکیشن‌های باز را مشاهده کرد. همچنین می‌توان با لمس دکمه‌های مشخص، ویژگی‌های جالب دیگری را در گوشی خود فعال کرد.

درحال حاضر اندروید پای تنها برای گوشی‌های پیکسل شرکت گوگل و گوشی‌های هوشمند اسنشیال عرضه شده است. انتظار می‌رود تا اواخر سال جاری مابقی گوشی‌های اندرویدی به‌ترتیب به این نسخه از اندروید مجهز شده و تا سال آینده تقریبا همه گوشی‌های اندرویدی از اندروید پای استفاده کنند. اما اگر در حال حاضر از یک گوشی گوگل پیکسل و یا اسنشیال استفاده می‌کنید، می‌توانید از این ژست‌های حرکتی که در ادامه معرفی می‌شوند، استفاده کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آموزش ژست های حرکتی در اندروید پای

 

مشاهده ژست‌های حرکتی دستی

ژست های حرکتی در اندروید پای

برای استفاده از این ژست‌های حرکتی ابتدا می‌بایست آن‌ها را از مسیر Settings > System > Gestures فعال کنید.

 

فعال کردن ژست‌های حرکتی دستی

ژست های حرکتی در اندروید پای

روی هر ژست حرکتی که مایل هستید از آن استفاده کنید، ضربه بزنید تا فعال شود. پیشنهاد می‌شود در این مرحله همه ژست‌های حرکتی را فعال کنید و یا حداقل گزینه Swipe up on Home button را که مربوط به دسترسی به دکمه هوم می‌شود را فعال کنید.

دقت داشته باشید با انتخاب این گزینه و فعال‌سازی این ژست حرکتی، سه دکمه پایین صفحه که مربوط به بازگشت به عقب، دکمه هوم و پیش‌نمایش است ناپدید شده و تنها دو دکمه در پایین صفحه مشاهده خواهد شد. در این حالت دکمه بازگشت به عقب به شکل یک فلش مجازی روبه سمت چپ دیده می‌شود و دکمه هوم به شکل یک آیکون قرصی و مستطیل شکل، رویت خواهد شد.

 

رفتن به صفحه هوم با استفاده از دکمه هوم

ژست های حرکتی در اندروید پای

از این پس کافی است برای رفتن به صفحه هوم، روی آیکون قرصی و مستطیل شکل دکمه هوم مجازی کلیک کنید. با چند بار ضربه زدن روی این آیکون مستطیل شکل به صفحه هوم اصلی هدایت خواهید شد.

اگر انگشت خود را روی این آیکون مستطیل شکل نگه دارید، گزینه‌هایی آشکار خواهد شد که به‌واسطه آنها می‌توان از صفحه نمایش اسکرین‌شات گرفت، گوشی را ریستارت کرده و یا آن را خاموش کرد.

 

رفتن به صفحه قبل با استفاده از دکمه بازگشت به عقب

ژست های حرکتی در اندروید پای

اگر در حال حاضر در اپلیکیشنی هستید اما قصد دارید که به صفحه قبلی بازگردید کافی است روی دکمه بازگشت به عقب جدید گوشی خود، ضربه بزنید. با هر باری که روی این دکمه ضربه می‌زنید به یک صفحه عقب‌تر هدایت خواهید شد.

 

مشاهده پیش‌نمایش اپلیکیشین‌های باز و درحال اجرا

برای آنکه بتوانید همه اپلیکیشن‌های باز و درحال اجرای گوشی خود را به‌صورت پیش‌نمایش، مشاهده کنید می‌بایست انگشت خود را از پایین صفحه نمایش به سمت بالا بکشید البته لازم نیست خیلی انگشت خود را بالا بکشید تنها به اندازه‌ای که کارت اپلیکیشن درحال اجرا قابل رویت باشد، کفایت می‌کند. حال با سوایپ کردن به سمت راست و چپ می‌توان کارت همه اپلیکیشن‌های باز را مشاهده کنید. برای آنکه بخواهید کارت اپلیکیشنی را از قسمت پیش‌نمایش حذف کنید، کافی است آن را به سمت بالا کشیده و رها کنید. برای باز کردن یک اپلیکیشن به‌صورت تمام صفحه نیز می‌بایست روی کارت آن ضربه بزنید.

 

مشاهده اپلیکیشن‌های باز و در حال اجرا با استفاده از دکمه هوم

ژست های حرکتی در اندروید پای

روشی دیگری برای مشاهده اپلیکیشن‌های باز و در حال اجرا نیز وجود دارد. کافی است به آرامی انگشت خود را روی دکمه هوم مجازی زده و به سمت راست بکشید. تا زمانی‌که انگشت خود را روی صفحه نمایش نگه دارید تمام اپلیکیشن‌های باز به‌سرعت نمایش داده می‌شوند. حال برای آنکه در میان این اپلیکیشن‌های باز حرکت کنید کافی است انگشت خود را به سمت چپ بکشید. هر زمان که اپلیکیشن موردنظر خود را پیدا کردید، انگشت خود را از روی صفحه نمایش بردارید.

 

سوپیچ کردن بین دو اپلیکیشن

ژست های حرکتی در اندروید پای

شما می‌توانید در بین دو تا از آخرین اپلیکیشن‌های باز و یا هر دو اپلیکیشنی که در صفحه پیش‌نمایش اپلیکیشن‌ها، در کنار هم هستند سوییچ کنید. دکمه هوم را نگه دارید و انگشت خود را به سمت راست بکشید تا بتوانید یک اپلیکیشن را مشاهده کنید. حال برای دیدن اپلیکیشن دیگر، کافی است مجددا به سمت راست سوایپ کنید. با سوایپ کردن می‌توان بین دو اپلیکیشن سوییچ کرد.

 

دسترسی به App Drawer

ژست های حرکتی در اندروید پای

برای آنکه بتوانید App Drawer همه اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی خود را ببینید کافی است کاملا انگشت خود را از پایین صفحه نمایش به سمت بالا بکشید. حال با سوایپ کردن به سمت بالا و پایین می‌توان همه اپلیکیشن‌ها را مشاهده کرده و با ضربه زدن روی هر اپلیکیشن که موردنظرتان است، آن را باز کنید.

 

مشاهده App Action  گوشی خود

ژست های حرکتی در اندروید پای

App Action یکی از ویژگی‌های ارائه شده در اندروید پای است که براساس آن سیستم عامل بررسی می‌کند شما از کدام اپلیکیشن‌ها و ویژگی‌های آن‌ها استفاده کرده و چه موقع آن‌ها را به‌کار گرفته‌اید. براین اساس سیستم عامل برحسب رفتار و زمانی که در روز به این برنامه‌ها اختصاص می‌دهید به شما فعالیت‌های مشخصی را پیشنهاد می‌دهد. دکمه‌های مربوط به App Actions در بالای App Drawer قرار گرفته‌اند. انگشت خود را از پایین صفحه نمایش به سمت بالا بکشید. اگر ویژگی App Actions فعال باشد، دو دکمه بزرگ در بالای App Drawer و تقریبا زیر اپلیکیشن‌های پیشنهاد قابل مشاهده خواهند بود. حال روی یکی از این دکمه‌های App Actions ضربه بزنید تا به این ویژگی دسترسی پیدا کنید.

 

استفاده از ویژگی صفحه نمایش تقسیم شده

ژست های حرکتی در اندروید پای

شما می‌توانید دو اپلیکیشن را به‌صورت همزمان در کنار هم باز کرده و مشاهده کنید. از پایین صفحه نوشته سوایپ کرده و اپلیکیشن‌های باز را مشاهده کنید. برای اولین اپلیکیشنی که مایل هستید در صفحه نمایش تقسیم شده، مشاهده کنید روی آیکون بالای آن ضربه بزنید. حال روی گزینه Split screen بزنید. در بین کارت‌ها  سوایپ کرده و اپلیکیشن دومی را که مایل هستید به صفحه نمایش تقسیم شده اضافه کنید را انتخاب کنید. حال اپلیکیشن اول در بالای اپلیکیشن دوم نمایش داده می‌شود. حال می‌توان به‌صورت مستقل با هر دوی این اپلیکیشن‌ها کار کنید.

 

تغییر جهت صفحه نمایش تقسیم شده

ژست های حرکتی در اندروید پای

اگر گوشی خود را در حالت افقی بگیرید در این حالت، هر دو اپلیکیشن در صفحه نمایش تقسیم شده در کنار هم نمایش داده خواهند شد.

 

خارج شدن از حالت صفحه نمایش تقسیم شده

ژست های حرکتی در اندروید پای

برای آنکه از حالت صفحه نمایش تقسیم شده خارج شوید کافی است از پایین صفحه نمایش، سوایپ کنید تا کارت اپلیکیشن دوم را ببینید. حال نوار جداکننده بین دو اپلیکیشن را درگ کنید تا اپلیکیشن اول مجددا به حالت فول اسکرین خود بازگردد.

 

دسترسی به دستیار گوگل

ژست های حرکتی در اندروید پای

Google Assistant دستیار صوتی گوگل است که به کمک آن می‌توان با فرمان‌های صوتی خود، عملیات‌های موردنظر را انجام داد. برای آنکه این دستیار صوتی را صدا زده و آن را فعال کنید کافی است انگشت خود را روی دکمه هوم نگه دارید. حال وظایفی را که مایل هستید، به دستیار گوگل بگویید.

 

دسترسی به دوربین

ژست های حرکتی در اندروید پای

به غیر از ژست‌های حرکتی که برای حرکت در صفحه نمایش و یا پیش‌نمایش اپلیکیشن‌های باز، معرفی شدند اندروید پای عملیات‌های مختلف دیگری را نیز برای کاربر ارائه می‌کند. با فرض آنکه همه ژست‌های حرکتی موجود در صفحه Gestures در تنظیمات را فعال کرده باشید، در ادامه چند عملیات دیگر را با هم مرور می‌کنیم.

اگر قصد دارید خیلی سریع به دوربین گوشی دسترسی پیدا کنید روی دکمه هوم، دو بار بزنید تا اپلیکیشن دوربین باز شده و به‌راحتی بتوانید عکس بگیرید.

 

تغییر دادن جهت دوربین

در اپلیکیشن دوربین خیلی سریع می‌توان بین دوربین عقب و جلوی گوشی سوییچ کرد. فرض کنید در حال حاضر دوربین عقب گوشی فعال باشد، حال گوشی خود را در حالت پرتره (عمودی) گرفته و سپس به سمت افقی آن را بچرخانید تا یک صدای مشخصی از آن شنیده و یک لرزش خفیفی را احساس کنید. بدین ترتیب دوربین جلوی گوشی فعال می‌شود. همچنین می‌توان گوشی را در سمت افقی نگه داشته و سپس آن را به سمت حالت عمودی بچرخانید. با هر باری که گوشی خود را در حالت افقی و یا عمودی بچرخانید، جهت دوربین‌های جلو و عقب تغییر خواهد کرد.

 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
علی
.
14 فروردین 1398، 15:49
پاسخ
0
0
سلام اندروید گوشی من 9 هستش ولی این دکمه ژست‌ حرکتی نیست چیکارکنم کمکم کنید
avatar
رقیه رنجبری
.
17 فروردین 1398، 19:40
پاسخ
0
0
@علی
سلام دوست عزیز برای استفاده از این ژست‌های حرکتی ابتدا می‌بایست آن‌ها را از مسیر Settings > System > Gestures فعال کنید.
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402