نسل جدیدی از داروهای مسکن‌ با عوارض جانبی کمتر در راه است

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

محققان به کمک شبیه سازی‌های کامپیوتری، نسل جدیدی از داروهای مسکن‌ بنام اوپیوئید را تولید کرده‌اند که مصرف آن‌ها عوارض جانبی کمتری برای بیماران بدنبال خواهد داشت.

محققان موسسه چاریته (Charité) دانشگاه برلین و موسسه ژوس (Zuse) برلین نسل جدیدی از داروهای مسکن‌ را تولید کرده‌اند. آن‌ها به کمک شبیه سازی‌های کامپیوتری، اوپیوئیدهای جدیدی تولید کرده اند که تنها در قسمت‌های متاثر از آسیب دیدگی یا تورم جواب می‌دهند. این داروها مانع از وقوع اثرات جانبی اوپیوئید (Opioid) معمول در مغز و معده می‌شوند و نتایج مثبتی در مطالعات پیش بالینی نشان داده‌اند.

شبه افیون‌ها یا اوپیوئیدها دسته‌ای از داروها با ویژگی قدرتمند کاهنده درد هستند که عمدتا برای درمان درد ناشی از آسیب بافتی و تورم بکار می‌روند؛ مانند درد عمل جراحی یا سرطان. اثرات جانبی متداول ناشی از مصرف اپیوئیدها عبارتند از خواب آلودگی، تهوع، یبوست، وابستگی و در برخی موارد ایست تنفسی.

تیم پژوهشی به سرپرستی دکتر کریستف استین (Christoph Stein)، استاد گروه بی‌هوشی و جراحی مراقبت ویژه در پردیس بنجامین فرانکلین (Benjamin Franklin) امیدوار به تولید انواع جدیدی از داروی مسکن‌ است که بدون ایجاد عوارض جانبی خطرناک تاثیرگذار باشند. محققان در همکاری با دکتر مارکوس وبر (Marcus Weber) دکتر موسسه ژوس برلین با استفاده از شبیه سازی‌های کامپیوتری دو اوپیوئید جدید تولید کرده‌اند. در هردو مورد از فنتانیل (fentanyl) بعنوان مولکول آغازین استفاده شده است.

قرص مسکن / pain medicine

محققان فرض را براین انگاشته‌اند که بافت‌های آسیب دیده یا متورم و ملتهب تعامل بیشتری بین «موافق‌های اپیوئیدی» یعنی موادی که تاثیر کاهنده درد دارند، و ریسپتور (گیرنده) های اپیوئیدی نشان می‌دهند. شبیه سازی‌های کامپیوتری علت این امر را به افزایش غلظت پروتون‌ها در بافت‌های ملتهب و متورم نسبت می‌دهند که باعث می‌شود مقدار pH نسبت به بافت‌های سالم کمتر شود در نتیجه شرایط اسیدی بوجود می‌آید.

مولکول‌های اپیوئیدی باید پیش از پیوند با ریسپتورهای اپیوئیدی و فعال‌سازی آن‌ها پروتون‌دار شوند. محققان به کمک همین اطلاعات دو دارو را طراحی کردند که تنها در حالت پروتون‌دار با وجود التهاب و آماس وجود خواهد داشت. این کار باعث می‌شود که ریسپتورهای اپیوئیدی بجای مغز یا معده در بخش‌های آسیب دیده یا ملتهب فعال شوند.

پروفسور استین می‌گوید:

این روش طراحی نوین اولین گام محکم به سمت تولید نسل جدیدی از داروهای مسکن و ضد درد است. به کمک این داروها می‌توانیم جلوی اثرات سو و جانبی خطرناک اپیوئیدهای سنتی را بگیریم و عوارض جانبی مصرف این داروها را کاهش دهیم. همچنین به کمک آن‌ها می‌توان بحران اپیوئید را ریشه کن کرد؛ مشکل و معضلی که بخصوص در ایالات متحده با آن روبرو هستیم.

محققان همچنین امیدوارند که بتوانند بزودی این داروها را در دسترس بیماران قرار دهند. آن‌ها همچنین درحال بررسی بیشتر فرایندهای مولکولی اصلی فعل و انفعالات پیچیده‌ای هستند که در بافت‌های ملتهب دیده می‌شوند به این امید که بتوانند از طریق دیدگاه‌های جدید بدست آمده به بهینه سازی اپیوئید دست یابند. دیدگاه‌هایی که قطعا برای سایر داروها از قبیل داروهای درمان فشارخون بالا نیز مثمرثمر خواهند بود.

سخن پایانی

برای اطلاع بیشتر از اخبار علمی با پلازا همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022