بررسی دوربین گوشی هواوی میت 10 پرو

هواوی میت 10 پرو
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هواوی در صنعت گوشی‌های هوشمند و به ویژه دوربین آن‌ها، شرکتی پرمدعا و صاحب سبک محسوب می‌شود. در این‌جا به بررسی دوربین قدرتمند یکی از گوشی‌های هواوی، یعنی هواوی میت 10 پرو می‌پردازیم.

گوشی هواوی میت 10 پرو مخصوص دوستداران عکاسی طراحی شده است. دوربین دوگانه این گوشی که حاصل همکاری هواوی با شرکت لایکا است، از یک حسگر 12 مگاپیکسلی رنگی در کنار یک حسگر سیاه و سفید 20 مگاپیکسلی بهره می‌برد. وب سایت DxOMark دوربین این گوشی را در زمینه عکسبرداری و ضبط ویدیو مورد بررسی قرار داده است که این گوشی در مجموع موفق به کسب امتیاز بسیار بالای 97 شده است.

مشخصات کلیدی دوربین هواوی میت 10 پرو:

 • دوربین دوگانه با یک حسگر 12 مگاپیکسلی RGB و یک لنز 20 مگاپیکسلی سیاه و سفید
 • هر دو لنز مبتنی بر تکنولوژی شرکت لایکا و با دریچه دیافراگم f/1.6
 • بزرگنمایی دو برابری بدون افت کیفیت
 • سیستم فوکوس خودکار تشخیص فازی و لیزری
 • فلاش LED با دو طیف رنگی متفاوت سرد و گرم
 • فیلمبرداری با وضوح 4K و نرخ 30 فریم بر ثانیه یا 1080p و نرخ 60/30 فریم بر ثانیه

درباره بررسی‌های وب سایت DxOMark: برای بررسی و امتیازدهی به دوربین گوشی‌های هوشمند، مهندسان DxOMark بالغ بر 1500 عکس آزمایشی و بیش از دو ساعت ویدیو (هر دو در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی و نیز در شرایط طبیعی مکان‌های سرپوشیده و باز) را ضبط می‌کنند. این مقاله به تشریح مهم‌ترین نتایج این آزمایش‌ها و بررسی‌ها برروی گوشی هواوی میت 10 پرو می‌پردازد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


خلاصه‌ای از نتایج بررسی دوربین هواوی میت 10 پرو


هواوی میت 10 پرو در بخش عکسبرداری نسبت به ضبط ویدیو برتر عمل می‌کند. این گوشی با عکس‌های خارق العاده‌ای که خلق کرد امتیاز 100 را کسب نمود که با امتیاز گوشی سامسونگ گلکسی نوت 8 برابری می‌کند. نقاط قوت کلیدی آن عبارتند از: نوردهی، به طور خاص در محیط‌های سرپوشیده؛ اجرای بسیار خوب حالت wide aperture، که یک افکت بوکه ملایم اما جذاب و با چند آرتیفکت را خلق می‌کند؛ و قدرت بالا در فوکوس خودکار. هواوی میت 10 پرو در فیلمبرداری نیز قدرتمند عمل می‌کند و حائز امتیاز 91 شده است. فوکوس خودکار در حالت ضبط ویدیو سریع و دقیق بوده و قابلیت‌های دنبال کردن اشیاء آن بالا و نویز آن نیز به طور کلی پایین است.

 

عکسبرداری در محیط باز و روشن

عکسبرداری در محیط باز و روشن با هواوی میت 10 پرو، به طور کلی با نوردهی خوبی همراه است. این مساله حتی در مکان‌های دارای کنتراست بالا نیز صادق است و جزییات ریز، هم در سایه و هم در مناطق روشن کادر حفظ می‌شوند. عدم ثبات در نوردهی نیز گهگاه مشاهده می‌شود، که این مساله به خصوص در عکسبرداری پی در پی هنگامی‌ که دوربین قصد تنظیم نوردهی را دارد، گاهی باعث می‌شود عکس‌ها کم نور بیافتند.

دوربین هواوی میت 10 پرو - فضای باز

میت 10 پرو به طور کلی نوردهی فوق العاده‌ای در فضاهای باز و روشن دارد و تراز سفیدی آن گرم، اما خوشایند است.

تراز سفیدی آن به طور کلی دقیق و باثبات است. یک لایه بسیار ملایم از رنگ گرم در عکس‌های فضای باز قابل مشاهده است، اما همچنان خوشایند است و برخی عکاسان رنگ‌های گرم‌تر را می‌پسندند. مشکلات رنگ در عکس‌ها خود را به شکل شدت بیش از حد حجم برخی رنگ‌های مشخص نشان می‌دهد. به طور خاص، در برخی عکس‌های فضای باز، رنگ‌های قرمز دارای کمی‌ رنگ‌سایه هستند که آن‌ها را اندکی متمایل به صورتی می‌کند. بافت و جزییات عکس‌ها در مکان‌های ایستا و روشن، عالی است. همچنین در مورد مکان‌هایی که اجسام در حال حرکت هستند هرچند جزییات کمتری در عکس ضبط می‌شوند، اما باز هم نتیجه قابل قبول و رضایت بخش است.

 

مکان‌های کم نور و فلاش

میزان نوردهی هم در مکان‌های سرپوشیده و هم در مکان‌های بسیار کم نور فوق العاده است. در مکان‌های با روشنایی بسیار پایین به میزان 20، 10، 5 و 1 لوکس (واحد شدت روشنایی)، نوردهی گوشی مناسب بوده و عکس‌های ضبط شده همچنان قابل استفاده هستند. هواوی میت 10 پرو همچنین از یک دامنه دینامیکی گسترده در عکس‌های خود در فضای سرپوشیده برخوردار است. همان طور که در تصویر پرتره که دارای یک بخش پرنور پس زمینه است، جزییات خود سوژه که در مکان کم نور‌تر قرار دارد و جزییات فضای پشت پنجره که پرنور است به خوبی ضبط شده‌اند.

دوربین هواوی میت 10 پرو - فضای سرپوشیده

در این عکس پرتره دارای پس زمینه پرنور، میت 10 پرو با نوردهی خوب خود، هم در نواحی کم نور و هم در نواحی پرنور تعادل مناسبی ایجاد کرده است.

کیفیت بافت تصویر در فضاهای سرپوشیده ایستا نیز همچنان کاملا قابل قبول است و تنها در مکان‌های بسیار کم نور است که میزان از دست رفتن جزییات ریز موجود در صحنه، چشمگیر است. در مکان‌هایی که اجسام متحرک دارند، کار برای میت 10 پرو کمی‌ دشوارتر می‌شود. پس اگر به دنبال عکس‌های با کیفیت بالا از اجسام متحرک هستید، بهتر است این کار را در نور کافی انجام دهید. در این جا نیز تراز سفیدی در نور کم، دقیق و قابل تکرار است. البته باز هم یک لایه بسیار ملایم اما خوشایند از رنگ گرم نیز مشاهده می‌شود. نمود رنگ در مکان‌های سرپوشیده، بسیار قوی است و هرچند در مکان‌های بسیار کم نور، شدت رنگ اندکی کاهش می‌یابد، اما باز هم نتیجه رضایت بخش است.

دوربین هواوی میت 10 پرو - فضای سرپوشیده

نوردهی، به طور خاص در فضاهای سرپوشیده مناسب بوده و به ویژه در مکان‌های ایستا، عکس‌ها از روشنایی، شدت رنگ و سطح جزییات خوبی برخوردار هستند.

عکس‌های گرفته شده با فلاش فعال، فوق العاده هستند و از نوردهی، تراز سفیدی، و نمود رنگِ خوب و مناسبی برخوردار هستند و جزییات درون کادر دوربین را هم به خوبی حفظ می‌کنند. جهت گیری نور فلاش به خوبی تنظیم شده است تا نور آن تمامی‌ فضای کادر دوربین و از جمله گوشه‌های کادر را پوشش دهد. هنگام استفاده از فلاش در مکان‌های بسیار کم نور، مقداری نویز روشنایی (luminance noise) در قسمت‌هایی که سایه است مشاهده می‌شود، اما به به طور کلی تراز سفیدی، نمود رنگ و حفظ جزییات در آن‌ها خوب است.

دوربین هواوی میت 10 پرو - فلاش

با استفاده از فلاش LED دورنگ خود، هواوی میت 10 پرو به خوبی کادر دوربین را پوشش می‌دهد. نوردهی خوشایند و رنگ‌های جذاب ویژگی عکس‌های این گوشی در وضعیت‌های کاملا تاریک و تقریبا تاریک است.

 

زوم و افکت بوکه

در این جا، حسگر دوم با وضوح بسیار بالای 20 مگاپیکسلی به کمک شما می‌آید. هنگام استفاده از قابلیت زوم، هواوی میت 10 پرو از این حسگر سیاه و سفید و عکسبرداری با شیوه محاسباتی برای ضبط یک تصویر باکیفیت با زوم دیجیتال استفاده می‌کند. هنگام بزرگنمایی دو برابری، کیفیت عکس به اندازه گوشی‌هایی مانند آیفون 8 پلاس و گلکسی نوت 8 که از زوم اپتیکال استفاده می‌کنند نیست. اما تفاوت کیفیت عکس‌ها با گوشی‌های مذکور آن قدر زیاد نیست و نیز بسیار بهتر از دوربین تک لنز گوشی گوگل پیکسل از آب در می‌آیند. البته هنگامی‌ که بخواهید از زوم بالاتر از دو برابر استفاده کنید، افت کیفیت بیشتر مشهود می‌شود. همچنین در هنگام استفاده از زوم، با لبه‌های دارای نویز و مقداری حلقوی شدن نیز مواجه خواهید شد.

افکت بوکه برای مات کردن اشیای خارج از فوکوس استفاده می‌شود. با فعال کردن حالت Wide Aperture، هواوی میت 10 پرو قادر به اجرای افکت بوکه با تشخیص عمق دقیق و جداسازی سوژه خواهد بود که حتی از حالت پرتره آیفون 8 پلاس نیز بهتر عمل می‌کند. حالت Wide Aperture همچنین علاوه بر سوژه اصلی، اشیای دیگر درون سطح کانونی را شناسایی می‌کند و نتایجی قابل تکرار و باثبات را ارائه می‌دهد. البته اگر عکس‌ها را با دقت بررسی کنیم مقداری آرتیفکت در آن‌ها وجود دارد و برخی از عکس‌هایی که در محیط‌های باز و روشن گرفته شده‌اند کمی‌ کم نور ضبط شده‌اند.

 

 

فیلمبرداری

ویدیوهای ضبط شده با دوربین هواوی میت 10 پرو، در وضعیت‌های نوری مختلف از نوردهی خوب، نویز پایین، رنگ‌های دلپذیر و تراز سفیدی دقیق برخوردار است. سیستم فوکوس خودکار سریع و دقیق عمل می‌کند و به خوبی اجسام در حال حرکت را دنبال می‌کند. همچنین قدرت لرزش گیری آن بالاست و قادر به خنثی سازی حرکات دوربین است. از طرف دیگر باید گفت بافت تصاویر در همه وضعیت‌های نوری مختلف پایین است: در زیر نور لامپ، ویدیوی ضبط شده یک لایه نارنجی رنگ قابل مشاهده است و در مکان‌های با کنتراست بالا، مقداری کاهش کیفیت روی می‌دهد. علاوه بر این‌ها، با وجود خنثی سازی لرزش‌های دوربین، همچنان مقداری لرزش خفیف باقی می‌ماند.

 

 


تشریح امتیازهای کسب شده در بخش عکسبرداری


هواوی میت 10 پرو در بخش عکسبرداری موفق به کسب 100 امتیاز شد. این نمره از روی بررسی جداگانه ابعاد مختلف کارایی آن در همه وضعیت‌های نوری محاسبه شده است. در این جا نگاهی موشکافانه‌تر به هرکدام از این بخش‌ها و نمره‌های کسب شده می‌اندازیم.

 

نوردهی و کنتراست (88)

در بخش نوردهی نمره بسیار خوب 88 کسب شده است که در واقع میانگین نمرات کسب شده در عکسبرداری در محیط‌های کم نور (83)، محیط‌های سرپوشیده (93)، و فضای باز (89) است.

امتیاز هواوی میت 10 پرو در وضعیت‌های نوری

هواوی میت 10 پرو در تمام وضعیت‌های نوری مختلف، امتیاز خوبی در بخش نوردهی دریافت می‌کند.

عملکرد برتر این گوشی در مکان‌های سرپوشیده مشهود است. تصاویری که در طول آزمایش گرفته شد حاکی از  نوردهی فوق العاده خوب در تصویر پرتره با پس زمینه روشن و نیز نوردهی خوب در فضاهای با شدت نور تا 5 لوکس است. در مکان‌های با نور فوق العاده کم 1 لوکس (برابر با نور یک شمع)، نوردهی دوربین همچنان بسیار خوب بوده و عکس‌های ضبط شده قابل استفاده هستند.

 

در فضاهای باز، عملکرد بسیار خوبی در مکان‌های دارای دامنه دینامیکی بالا مشاهده شد و در بسیاری از تصاویر جزییات در سایه‌ها و مکان‌های روشن به خوبی حفظ شدند. میت 10 پرو در نوردهی‌های HDR به اندازه گوگل پیکسل یا آیفون 8 پلاس موثر عمل نمی‌کند، اما همچنان در بسیاری از موقعیت‌ها قدرت خود را به رخ می‌کشد. مقداری از امتیازات به خاطر برخی اختلالات در نوردهی کسر شد که از جمله آن‌ها عدم ثبات در نوردهی هنگام عکسبرداری پی در پی و نوردهی کم در برخی عکس‌ها (که عمدتا در مکان‌های با کنتراست بالا و نور پس زمینه، هنگامی‌ که دوربین رو به نور است اتفاق می‌افتند) را می‌توان نام برد.

 

رنگ (86)

نقطه قوت دیگر دوربین گوشی میت 10 پرو، بخش رنگ است که امتیاز کلی 86 را برای آن به ارمغان آورد. این امتیاز حاصل عملکرد خوب در بخش‌های نمود رنگ در فضاهای سرپوشیده (92) و فضاهای باز (87)، و عملکرد قابل قبول در مکان‌های بسیار کم نور (80) است. نقط قوت اصلی هواوی میت 10 پرو در این قسمت، باثبات و قابل تکرار بودن تراز سفیدی در همه وضعیت‌های نوری است. نقطه قوت دیگر آن یکپارچگی رنگ بندی در فضاهای باز و سرپوشیده است.

از طرف دیگر، هرچند تراز سفیدی باثبات است، یک لایه ملایم از رنگ‌های گرم در عکس‌های گرفته شده در فضاهای باز و بسته دیده می‌شود. اما اینکه این مساله را یک نقطه ضعف یا نقطه قوت بدانید، به سلیقه شخصی شما نیز بستگی دارد. چند امتیاز نیز به خاطر اختلالات در رنگ که در برخی تصاویر روی می‌داد، کسر شده است. این مساله بیشتر در رنگ‌های قرمز مشهود بود که باعث افزایش بیش از حد شدت رنگ‌های قرمز و متمایل شدن آن‌ها به صورتی می‌شد.

 

فوکوس خودکار (96)

سیستم فوکوس خودکار هواوی میت 10 پرو، به لطف سرعت و دقت بالای خود در تمامی‌ وضعیت‌ها، امتیاز کلی بسیار خوبی کسب کرده است. هم برای مکان‌های ایستا و هم مکان‌های دارای اشیای متحرک، در هر دو وضعیت مکان‌های باز و سرپوشیده، عملکرد سیستم فوکوس خودکار خارق العاده بوده و نمره 100 را در این وضعیت‌ها کسب می‌کند. در مکان‌های بسیار کم نور، امتیاز 99 برای مکان‌های ایستا و امتیاز 94 برای مکان‌های دارای اجسام متحرک به دست آمد که همچنان شگفت انگیز است. همچنین سیستم فوکوس خودکار این گوشی با «تاخیر شاتر» نزدیک به صفر کار می‌کند و قادر به ضبط 30 عکس پی در پی، همزمان با تغییر فوکوس در بین آن‌ها است.

هواوی میت 10 پرو

میزان اختلالات و تاخیر فوکوس خودکار در نور کم (20 لوکس): بالغ بر 30 عکس پی در پی با دوربین هواوی میت 10 پرو ضبط شد که با تغییر فوکوس در بین عکس‌ها نیز همراه بود. در این آزمایش سیستم فوکوس خودکار میت 10 پرو بسیار سریع عمل کرده و تاخیر شاتر آن ناچیز بود.

 

بافت تصویر (67)

میت 10 پرو در بخش بافت تصویر نیز امتیاز نسبتا خوب 67 را کسب می‌کند، که در این زمینه بهترین عملکرد را در مکان‌های ایستا در فضاهای باز و بسته دارد. در مکان‌های کم نورتر بین 20 تا 1 لوکس و دارای اشیای متحرک، اجزای ریز کمتری در عکس‌ها ضبط می‌شوند، اما در مکان‌های ایستا به لطف تفکیک پذیری لبه‌ها به میزان بالای 50 درصد در 1 لوکس و 80 درصد در 20 لوکس، دوربین میت 10 پرو قابلیت بالایی در ضبط اجزای صحنه دارد. در مورد صحنه‌های دارای اشیای متحرک، بهترین عملکرد در حفظ اجزای ریز، در مکان‌های باز و بسیار روشن مشاهده شد. نتایج آزمایش در مکان‌های سرپوشیده نیز کاملا قابل قبول بود، اما در مکان‌های بسیار کم نور (زیر 20 لوکس) و دارای اشیای متحرک، از دست رفتن بخشی از جزییات مشهود بود.

هواوی میت 10 پرو

نمره بخش بافت تصویر در مکان‌های دارای اشیای متحرک، براساس شدت نور.

 

در نمونه تصاویر زیر که در آن‌ها دوربین با دست نگه داشته شده است، همان طور که مشاهده می‌کنید در روشنایی 1000 لوکس، کیفیت خارق العاده‌ای بدست می‌آید و حتی در روشنایی‌های 20 و 10 لوکس نیز همچنان جزییات تصویر در حد خوبی حفظ شده است.

 

 

نویز (71)

بهترین امتیاز برای میزان نویز در مکان‌های باز و روشن بدست آمد. «نویز روشنایی» در عکس‌هایی که در فضای باز گرفته شد، برش‌ها از مکان‌های یکدست عکس‌ها (مانند آسمان)، تنها از نویز روشنایی ناچیزی برخوردار بود که تنها با نگاه دقیق قابل مشاهده بود و در نگاه معمولی به کل تصویر، چندان اثری از آن دیده نمی‌شد. در فضاهای پوشیده که نور کمتر است، نویز روشنایی بیشتر قابل مشاهده است. در این مکان‌ها اگر روشنایی بین 100 تا 20 لوکس باشد نویز روشنایی به خوبی کنترل می‌شود و تنها در روشنایی بسیار پایین 5 تا 1 لوکس است که افت کیفیت قابل توجهی به چشم می‌خورد.

 

آرتیفکت (66)

آرتیفکت (درست‌نما) به خطاهایی گفته می‌شود که توسط دوربین روی می‌دهد و به نمایش اشکال مصنوعی که وجود خارجی نداشته‌اند منجر می‌شود. هواوی میت 10 پرو در این بخش امتیاز نسبتا پایین اما قابل قبول 66 را کسب کرده است. مهم‌ترین مشکل در این زمینه، که بیشتر در مناطق یکدست عکس‌ها و به خصوص آسمان به چشم می‌آید، افکت بلوک بندی شدن است که در آن بلوک‌هایی از تصویر با رنگ متفاوت مشاهده می‌شوند. همچنین گاهی در تصاویر با کنتراست بالا، روشنایی خيره كننده‌ و نامنظم‌ به چشم می‌خورد. همچنین یک آرتیفکت تغییر رنگ به آبی دریایی و کمی‌ افزایش حجم رنگ نیز در بسیاری از عکس‌هایی که در فضای باز گرفته می‌شوند، برروی آسمان تاثیر می‌گذارد.

 

فلاش (84)

فلاش دوربین هواوی میت 10 پرو نمره بسیار خوبی در هر دو مکان‌های کاملا تاریک و مکان‌های کم نور کسب کرد. از نقاط قوت اصلی تصاویری که با فلاش گرفته شده‌اند می‌توان به نوردهی دقیق، تراز سفیدی دقیق و تکرارپذیر، و کنترل آرتیفکت‌ها اشاره کرد. هرچند در برخی از عکس‌هایی که در تاریکی مطلق گرفته می‌شوند، افکت «قرمزی چشم» قابل مشاهده است. تیرگی گوشه‌ها که باعث افزایش نویز در سایه‌ها می‌شود نیز گاهی رخ می‌دهد. اما همه این‌ها چندان در نتیجه تاثیری ندارند و به طور کلی فلاش عملکرد بسیار خوبی دارد و نور آن همه کادر دوربین را به خوبی پوشش می‌دهد.

 

زوم (40)

با وجود این که دوربین هواوی میت 10 پرو فاقد لنز تله‌فوتو است، نمره بسیار قابل احترامی‌ در بخش زوم کسب کرد. در بزرگنمایی دو برابری، افکت «زوم بدون افت کیفیت» که با استفاده از لنز 20 مگاپیکسلی سیاه و سفید اجرا می‌شود، در مکان‌های بسیار روشن به خوبی عمل می‌کند. نتیجه‌ای که در این حالت حاصل می‌شود کیفیتی تقریبا برابر با گوشی‌هایی که از لنز تله‌فوتو بهره مند هستند (مانند آیفون 8 پلاس) دارد. در مکان‌های کم نورتر، بزرگنمایی دو برابری آن کیفیت کمتری دارد و به عنوان نمونه در روشنایی 100 لوکس، جزییات ریز تصویر در حد قابل رویتی از دست می‌روند. در روشنایی بسیار کم 20 لوکس و پایین‌تر، بخش بزرگی از اجزای ریز از دست می‌روند.

در مکان‌های بسیار روشن 1000 لوکس، عکس‌های با بزرگنمایی 4 برابر، تقریبا قابل قبول هستند، اما در بزرگنمایی 4 برابر در مکان‌های کم نورتر یا بزرگنمایی 8 برابر در هر وضعیت نوری، افت کیفیت و از دست دادن جزییات و نویزهای روشنایی به طرز قابل توجهی مشاهده می‌شود. همان طور که در عکس‌های پایین می‌بینید، دوربین گوشی آیفون 8 پلاس که به لنز تله‌فوتو مجهز است در زوم متوسط عکس‌های بهتری نسبت به گوشی هواوی ضبط می‌کند. در گوشی شرکت اپل، حفظ جزییات تصویر بهتر بوده و آرتیفکت‌های کمتری دیده می‌شود.

 

افکت بوکه (50)

گوشی هواوی میت 10 پرو با حالت Wide Aperture خود، کار مات کردن پس زمینه را در فضای باز و بسته، به خوبی انجام می‌دهد. نقطه قوت اصلی آن عمق میدان کم آن است که یک حالت مات جذاب دارد. البته میزان مات کردن پس زمینه به شدت برخی دوربین‌های دیگر نیست و آن اشکال دایره‌ای که معمولا در عکس‌های دارای افکت بوکه اپتیکال می‌بینیم، در این جا مشاهده نمی‌شود. این افکت در میت 10 پرو، به خوبی تکرارپذیر بوده و نتایج آن در عکس‌های پی در پی از ثبات برخوردار است. همچنین میزان آرتیفکت‌های قابل مشاهده در اطراف پیش زمینه، بسیار کم بوده که یک پرتره خوب را حاصل می‌کند.

هواوی میت 10 پرو - پرتره بوکه

حالت شبیه سازی بوکه توسط میت 10 پرو، پس زمینه‌ای پیچیده اما بسیار جذاب را با حداقل آرتیفکت‌ها در اطراف پرتره به ارمغان می‌آورد.

 


تشریح امتیازهای کسب شده در بخش فیلمبرداری


 

دوربین هواوی میت 10 پرو در فیلمبرداری بسیار توانا ظاهر می‌شود. البته امتیاز این بخش 81 بوده که کمتر از بخش عکسبرداری است و نشان می‌دهد در عکسبرداری قوی‌تر است. در امتیازدهی به دوربین فیلمبرداری این گوشی موارد مختلفی بررسی شده‌اند که امتیازهای کسب شده به این شرح است: نوردهی (81)، رنگ (85)، فوکوس خودکار (89)، بافت (48)، نویز (77)، آرتیفکت (87)، و لرزش گیر (86). سیستم فوکوس خودکار برتر آن همانند عکسبرداری، در فیلمبرداری نیز سریع و دقیق است و قابلیت ردیابی سوژه‌های در حال حرکت آن در همه وضعیت‌های نوری مختلف، خوب است.

نمود رنگ نیز در آن بسیار خوب بوده که در همه وضعیت‌ها، با رنگ‌هایی دلپذیر و تراز سفیدی دقیق همراه است. البته آن لایه نازک از رنگ گرم که در عکس‌ها مشاهده می‌شد، در ویدیوهایی که در زیر نور لامپ ضبط می‌شوند نیز مشاهده می‌شود، اما این مساله ناخوشایند نیست. در فیلمبرداری در فضاهای باز و از آسمان، یک تمایل به صورتی در رنگ‌ها مشاهده می‌شود. نوردهی هدف به طور کلی دقیق بوده و بهترین نوردهی در فضاهای روشن اجرا می‌شود، هرچند در فضاهای با کنتراست بالا، دامنه دینامیکی اندکی محدود می‌شود. هنگام فیلمبرداری در فضاهای سرپوشیده، نوردهی خوب است. همچنین نوردهی در مکان‌های بسیار کم نور نسبتا قابل قبول است و اگر کمی‌ نوردهی پایینی دارد، اما نویز به خوبی کنترل می‌شود که یک مزیت اضافه است. در مورد حذف لرزش دوربین، هم در فضای باز و هم در فضای سرپوشیده، حرکت‌های دوربین به خوبی کنترل می‌شود و تنها اندکی از لرزش‌ها باقی می‌ماند.

 

 


نتیجه گیری: دوربین‌های دوگانه فوق العاده هستند


 

با استفاده از دو لنز رنگی و سیاه و سفید، هواوی روش خاص خودش را در طراحی دوربین گوشی‌های هوشمند دنبال کرده است. نتایج آزمایش دوربین دوگانه هواوی میت 10 پرو اثبات کرد که این شرکت چینی راه درست را می‌رود. دوربین عکسبرداری آن عملکرد برتر خود را به رخ کشید و نشان داد که می‌تواند قابلیت زوم و بوکه را بدون فاصله کانونی بالا در لنز دوم، به خوبی اجرا کند. در بخش فیلمبرداری نیز، میت 10 پرو به هیچ وجه رقیب دست و پا بسته‌ای نیست. هرچند قابلیت‌های فیلمبرداری آن به پای بخش عکسبرداری نمی‌رسد، اما نمی‌توان منکر این مساله شد که به طور کلی در فیلمبرداری نیز بسیار قدرتمند عمل می‌کند.

 

نمره‌های کسب شده

هواوی میت 10 پرو در این بررسی موفق به کسب امتیاز کلی 97 شده است که از ترکیب دو امتیاز بخش‌های عکسبرداری (100) و فیلمبرداری (81) بدست آمده است. امتیاز بخش عکسبرداری از ترکیب امتیاز زیربخش‌های نوردهی و کنتراست (88)، رنگ (86)، فوکوس خودکار (96)، بافت (67)، نویز (71)، آرتیفکت (66)، فلاش (84)، زوم (40)، و بوکه (50) بدست آمده است. زیربخش‌های مورد بررسی دوربین فیلمبرداری و نمره‌های کسب شده آن‌ها نیز عبارتند از: نوردهی و کنتراست (81)، رنگ (85)، فوکوس خودکار (89)، بافت (48)، نویز (77)، آرتیفکت (87)، و حذف لرزش (86).

 

نقاط قوت و ضعف دوربین هواوی میت 10 پرو
نقاط قوت بخش عکسبردارینقاط قوت بخش فیلمبرداری
حفظ جزییات صحنه حتی در نور کم و نویز کمفوکوس خودکار سریع و دقیق و قدرتمند در دنبال کردن سوژه متحرک
نوردهی خوب و دامنه دینامیکی گستردهحذف لرزش دوربین در همه وضعیت‌های نوری
فوکوس خودکار سریع و دقیق با نتایج تکرارپذیررنگ‌های دلپذیر و تراز سفیدی دقیق در همه وضعیت‌های نوری
حفظ جزییات در زوم دو برابرنوردهی خوب
شبیه سازی خوب افکت بوکه با نتیجه‌ای خوشایندنویز کم
نقاط ضعف بخش عکسبردارینقاط ضعف بخش فیلمبرداری
مقداری عدم ثبات در نوردهی هنگام گرفتن عکس‌های پی در پیمقداری کمبود جزییات بافت تصویر در همه وضعیت‌های نوری
کمی‌آرتیفکت بلوکه شدن در آسماناندکی محدود شدن دامنه دینامیکی در مکان‌های دارای کنتراست بالا
گاهی حجم رنگ افزایش می‌یابدیک لایه نارنجی در فیلمبرداری زیر نور لامپ مشاهده می‌شود
پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401