چرا سلفی های آیفون 10 اس متفاوت به نظر می رسند؟

آیفون 10 اس / iphone xs
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر با آیفون 10 اس از خود سلفی گرفته باشید احتمالاً متوجه تفاوت کمی با سلفی‌های دیگر شده‌اید، بخصوص نسبت به آیفون‌های دیگر. در این مطلب به بررسی دلیل این اتفاق می‌پردازیم.

در حال حاضر می‌دانیم که دوربین‌های به‌کاررفته در آیفون 10 اس با دوربین‌های آیفون 10 متفاوت هستند. اما برخی از کاربران مدعی‌اند که دوربین سلفی آیفون 10 اس عکس‌ها را به‌صورت خودکار کمی زیباتر کرده و نواقص را کمرنگ‌تر جلوه می‌دهد. این در حالی است که بسیاری از اپلیکیشن‌ها ازجمله اسنپ چت، اینستاگرام و فیسبوک از چنین فیلترهایی استفاده می‌کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا دلیل تفاوت سلفی‌های آیفون 10 اس را بررسی کنیم.

دلایل تفاوت سلفی های آیفون 10 اس

دوربین‌ها مانند چشم‌های شما نمی‌بینند

اگر در حال عکاسی در محیطی با کنتراست بالا هستید، برای دوربین گوشی سخت است تا تمام جزئیات هایلایت‌ها و سایه‌ها را ثبت کند. عکسی را در نظر بگیرید که از درون خانه و از پنجره‌ای رو به بیرون گرفته شده است. اکثر دوربین‌ها نهایتاً یا نور درون خانه را لحاظ کرده یا نور ورودی از پنجره را. و در هر حالت یکی از نورها را پوشش نمی‌دهند.

یکی از روش‌های حل این مسئله استفاده از HDR است. در عکاسی HDR، چند عکس با نوردهی‌های مختلف باهم ترکیب می‌شوند. معمولاً سه عکس باهم ترکیب می‌شوند که یکی با نوردهی کم، یکی با نوردهی متوسط و دیگری با نوردهی زیاد است. به همین دلیل HDR به گرفتن عکس‌هایی با جزئیات بیشتر کمک می‌کند. به‌عکس زیر توجه کنید، عکس سمت چپ باقابلیت HDR عکس‌برداری شده و دیگری به‌صورت عادی.

بدون قابلیت HDR، دوربین‌های گوشی‌های هوشمند برای عکس‌برداری و ثبت جزئیات هایلایت و سایه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند و درنهایت با هایلایت‌های شدید و یا سایه‌های کدر روبه‌رو می‌شوید.

 

چرا HDR به نظر متفاوت می‌آید؟

بسیاری از عکاسان از قابلیت HDR برای دستیابی به عکس‌هایی که به نظر فراواقعی می‌رسند استفاده می‌کنند. با انجام تنظیمات لازم، نهایتاً در مقیاس‌های بالا عکس‌ها بیش‌ازحد اشباع‌شده و به نظر می‌رسد که تصویری ساختگی از واقعیت هستند.

نسخه‌ی HDR به‌کاررفته در آیفون‌های 10 اس مکس و 10 آر را بانام Smart HDR می‌شناسیم. این قابلیت به‌صورت خودکار برای عکس‌های سلفی و همچنین دوربین اصلی روشن است.

در مراسم معرفی آیفون 10 اس، فیل شیلر از عکسی گرفته‌شده از سوژه‌ای متحرک برای توضیح قابلیت Smart HDR استفاده کرد. پردازنده‌ی A12 در مرحله‌ی اول 4 عکس را گرفته و در حافظه‌ی خود ذخیره می‌کند؛ سپس چند عکس از بخش‌هایی از فضای موجود در تصویر گرفته و برای جزئیات موجود در هایلایت‌ها از آن استفاده می‌کند و همچنین یک عکس با نوردهی طولانی‌مدت نیز ذخیره می‌کند تا جزئیات موجود در سایه‌ها را نیز ثبت کند و در مرحله‌ی آخر تمام عکس‌ها را آنالیز کرده و از بهترین بخش‌های هر عکس استفاده می‌کند.

سلفی آیفون 10 و آیفون 10 اس

در عکس بالا، قابلیت HDR خاموش بوده، ولی بااین‌حال مشاهده می‌کنید که عکس گرفته‌شده با آیفون 10 اس (سمت چپ) بسیار نسبت به‌عکس گرفته‌شده با آیفون 10 (سمت راست) متعادل‌تر است و هایلایت‌ها و سایه‌ها متناسب‌اند. همچنین هیچ‌گونه از دست رفتگی جزئیات در این عکس دیده نمی‌شود.

زمانی که قابلیت HDR روشن باشد، آیفون 10 اس عکسی ترکیبی ثبت می‌کند. اما حتی با خاموش بودن این قابلیت بازهم آیفون 10 اس از پردازش کامپیوتری برای ثبت بهترین نوردهی استفاده می‌کند.

همچنین لازم به ذکر است که قابلت ترکیب چند عکس و نوردهی متفاوت مختص به اپل نبوده و گوشی‌های هوشمند دیگری نیز دارای این قابلیت هستند.

 

افکتی که در عکس‌های آیفون دیده می‌شود به چه دلیل است؟

دو مورد لازم به ذکر است. ممکن است که فکر کنید عکس‌های گرفته‌شده با قابلیت HDR به نظر دستکاری‌شده می‌رسند، مخصوصاً زمانی که عکس‌های HDR را با عکس‌های گرفته‌شده با دوربینی بدون این قابلیت مقایسه کنید. برای مثال عکس‌های زیر با آیفون 10 اس (سمت چپ) و آیفون 10 (سمت راست) گرفته‌شده‌اند. احتمالاً عکس گرفته‌شده توسط آیفون 10 اس به نظرتان بهتر برسد، چراکه در این عکس‌ هایلایت‌های درخشان با کمک ترکیب نوردهی کمتر شده‌اند.

همچنین برای ساخت یک تصویر HDR لازم است تا حداقل سه عکس درآن‌واحد گرفته شوند. پس به‌احتمال‌زیاد کمی لرزش نیز در عکس‌ها ایجاد خواهد شد. راه‌حل این موضوع عکس‌برداری با سرعت شاتر بسیار بالا است.

اما برای نوردهی خوب در شاتر سریع، دوربین باید میزان ISO را افزایش دهد و این باعث افزایش نویزهای تصویر می‌شود و این نویزها اکثراً زمانی به چشم می‌آیند که از سنسور کوچکی مانند سنسور دوربین سلفی استفاده کنیم.

دوربین معمولاً به‌صورت خودکار از قابلیت کاهش نویز استفاده می‌کند تا به عکس جلوه‌ی بهتری بدهد اما مشکل اینجاست که پس از کاهش نویز، کمی عکس به نظر ویرایش شده می‌آید. عکس‌های زیر با دوربین DSLR و در ISO 3200 گرفته‌شده‌اند، در سمت چپ، عکس بدون ویرایش و در سمت راست‌، عکس ویرایش شده توسط نرم‌افزار Lightroom را می‌بینیم. همان‌طور که مشخص است، در عکس سمت راست مقداری تصویر صاف‌تر شده و جزئیاتی را از دست داده است.

یک نکته در مورد آیفون 10 اس: درصورتی‌که در نور زیاد عکس سلفی بگیرید، دوربین کمتر کاهش نویز اعمال کرده و اگر در نور کم عکس‌برداری کنید، بیشتر نویزها را کاهش می‌دهد و درنتیجه عکس بیشتر به نظر ویرایش شده می‌آید و این اتفاق فقط برای صورت‌ها نمی‌افتد، اگر به‌عکس گرفته‌شده از اشیا در نور کم نگاهی بیاندازید، مخصوصاً عکس‌های گرفته‌شده توسط دوربین جلو، شاهد همین اتفاق خواهید بود.

سباستین دِویت (Sebastiaan de With) طراح اپلیکیشن محبوب Halide، توضیح می‌دهد:

آیفون 10 اس نوردهی‌ها را باهم ترکیب می‌کند، روشنایی بخش‌های روشن عکس را کاهش داده و تاریکی سایه‌ها را کم می‌کند. جزئیات باقی می‌مانند اما عکس ویرایش شده به نظر می‌رسد چراکه کنتراست خود را از دست می‌دهد.

 

عکاسی با فرمت Raw چطور؟

از iOS 10 به بعد آیفون‌ها قابلیت ثبت عکس‌ها با فرمت Raw را داشته‌اند. عکس‌های Raw عکس‌هایی هستند که مستقیماً از سنسور دوربین ذخیره می‌شوند و هیچ‌گونه دستکاری در آن‌ها صورت نمی‌گیرد. این به آن معناست که در این عکس‌ها اثری از HDR، کاهش نویز و هیچ‌گونه تغییری نیست.

بااین‌حال دِویت متوجه شده که اگر با فرمت Raw در آیفون 10 اس عکس‌برداری کنید، نویز سنسور از آیفون 10 قوی‌تر است پس کاهش نویز شدیدتر است. اپلیکیشن‌های دیگر نیز باید مشخصاً برای دوربین گوشی تنظیم شوند، در غیر این صورت کاربر باید در حالت دستی عکس‌برداری کند و عمدا نوردهی را پایین بیاورد.

 

نتیجه چیست؟

یکی از راه‌هایی که می‌تواند این افکت تصویری را تغییر دهد، ارائه‌ی آپدیتی جدید از طرف اپل برای تغییر در رویکرد HDR آیفون است.

خاموش کردن حالت HDR بیشتر در عکس‌های سلفی به چشم  می‌آید تا عکس‌های دوربین اصلی گوشی و همان‌طور که گفتیم، عکس‌برداری آیفون 10 اس با دیگر آیفون‌ها تفاوت دارد و از پردازش و ترکیب عکس‌ها بهره می‌برد و حتی در حالت HDR خاموش نیز عکس‌های آیفون 10 اس با دیگر آیفون‌ها تفاوت دارد.

بخش عمده‌ی این بحث، مربوط می‌شود به نگاه ما به عکس‌هایی که از خود می‌بینیم. بسیاری از افراد عکس‌های آیفون 10 اس را ترجیح می‌دهند، چراکه در این عکس‌ها، تعادل و شفافیت بیشتری وجود دارد. برخی دیگر عکس‌های آیفون 10 را ترجیح می‌دهند چراکه باوجود نویز بیشتر، جزئیات بیشتری را حفظ می‌کند. مثل همیشه سلیقه حرف اول را می‌زند، اما به خاطر داشته باشید که هیچ‌کدام از این عکس‌ها اشتباه نیستند، بلکه صرفاً متفاوت‌اند.

در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022