تست مقاومت آیفون 10 آر ؛ صفحه نمایش به این راحتی ها نمی شکند

تست مقاومت آیفون 10 آر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

قبلا آیفون 10 اس ثابت کرد که در مقابل ضربه مقاومت بسیار بالایی دارد، اما آیا آیفون 10 آر نیز با توجه به قیمت کمتر، از مقاومت خوبی برخوردار است؟ در این مطلب شاهد تست مقاومت آیفون 10 آر خواهیم بود.

در نگاه اول آیفون 10 آر بسیاری از ویژگی‌های برادر بزرگتر خود را دارد: صفحه‌نمایش بدون حاشیه، بدنه‌ شیشه‌ای و بامپر فلزی. اما این گوشی کمی متفاوت است. برای مثال صفحه‌نمایش 6.1 اینچی آن نسبت به صفحه‌نمایش 5.8 اینچی آیفون 10 اس احتمال شکستن بالاتری دارد. همچنین قاب این گوشی آلومینیومی بوده درحالیکه در آیفون 10 اس از استیل ضد زنگ استفاده‌ شده است.

مقاومت آیفون 10 آر در آزمایش سقوط از ارتفاع

شیشه‌ این گوشی نیز متفاوت است. در صفحه‌نمایش از همان شیشه‌ای استفاده‌ شده که در آیفون‌های 10 اس و 10 اس مکس استفاده‌ شده و به گفته‌ اپل مقاوم‌ترین شیشه‌ استفاده‌ شده در گوشی‌های هوشمند است. اما شیشه‌ استفاده‌ شده در پشت‌ گوشی متفاوت است. این شیشه از آیفون 10 که سال گذشته عرضه شد قوی‌تر است اما در حد شیشه‌ به‌کار رفته در پشت آیفون 10 اس مقاوم نیست. همچنین این گوشی دارای یک لنز دوربین و برآمدگی قابل‌توجه‌تری است.

برای اینکه مطمئن شویم که این تفاوت‌ها در مقاومت آیفون 10 آر چه تاثیراتی دارند، در این مطلب یک دستگاه از این گوشی نو و زرد رنگ را که به پیاده‌رو برده شده و درست مانند آیفون 10 اس، از ارتفاع‌های متفاوت به زمین می‌افتد، مورد بررسی قرار می‌دهیم. این تست به‌وسیله وبسایت Cnet انجام شده است و از زبان نویسنده آن بیان می‌شود.

 

سقوط اول: ارتفاعی نزدیک به جیب شلوار

این تست را با سقوط از ارتفاعی نزدیک به جیب شلوار شروع کردیم، یعنی حدود 90 سانتی‌متری؛ ارتفاعی که اکثر زمین خوردن‌های گوشی اتفاق می‌افتند. این همان ارتفاعی است که آیفون X سال گذشته را شکست.

قصد داشتیم تا گوشی را طوری به زمین بزنیم که شیشه‌ مقاوم‌تر آن زمین بخورد، اما متأسفانه گوشی در مسیر سقوط تغییر جهت داد و از کناره به زمین خورد، سپس به سمت دوربین چرخید و برای بار دوم با صفحه‌ نمایش گوشی زمین خورد.

سقوط آیفون 10 آر

از جایی که ایستاده بودم به نظر می‌آمد که پشت‌ گوشی بدون کوچک‌ترین خط و خشی جان سالم به در برده است اما در نگاهی نزدیک‌تر متوجه شدم که شیشه‌ی یاقوت به‌کار رفته در لنز دوربین یک ترک C شکل برداشته. قاب آلومینیومی گوشی نیز خط و خش‌هایی قابل‌توجه برداشته بود که رویه‌ی طلایی‌ رنگ را کنار زده و رنگ نقره‌ای آلومینیوم را نمایان ساخته بود. از طرفی صفحه‌نمایش کوچک‌ترین شکستگی‌ای نداشت.

 

سقوط دوم: ارتفاع جیب شلوار و روی صفحه‌نمایش

در سقوط قبلی صفحه‌نمایش در ضربه‌ اول زمین نخورد، به همین دلیل تصمیم گرفتم تا یک‌بار دیگر گوشی را از ارتفاع جیب شلوار به سمت صفحه‌نمایش زمین بیاندازم. اول بالای صفحه‌نمایش با زمین برخورد کرد و پس از چرخشی 180 درجه‌ای، با صفحه‌نمایش فرود آمد.

سقوط آیفون 10 آر

با توجه به‌شدت ضربه انتظار شکستن صفحه‌نمایش را داشتم، اما این بار هم جان سالم به‌در برد.

 

سقوط سوم: ارتفاع چشم، سقوط آزاد

برای سخت‌تر کردن آزمایش، سقوط از ارتفاع چشم را امتحان کردم؛ ارتفاعی حدود 1.5 متر. این ارتفاع تقریباً همان چیزی است که گوشی شما در زمان صحبت کردن و یا عکس‌برداری با گوشی، ممکن است زمین بخورد.

گوشی را در حالتی که معمولاً عکس‌برداری می‌کنیم نگه‌ داشته و رها کردم. گوشی پس از کمی چرخش به پشت فرود آمد.

سقوط آیفون 10 آر

هیچ‌گونه شکستگی‌ای روی صفحه‌نمایش دیده نشد، اما خط و خش‌های قاب آلومینیومی گوشی چند برابر شدند. پشت‌ گوشی هنوز هم سالم به نظر می‌رسید اما با نگاهی دقیق‌تر متوجه ترکی کوچک در بخش پایینی آن شدم. به‌غیر از دوربین و قاب آلومینیومی، این گوشی هنوز سالم بود.

 

سقوط چهارم: ارتفاع چشم، به سمت صفحه‌نمایش

به‌عنوان آخرین تست، تصمیم گرفتم تا گوشی را به سمت صفحه‌نمایش و از ارتفاع حدود 1.5 متری رها کنم. در لحظه‌ی فرود مشخص بود که خرابی به بار آمده است. صدای ضربه شدید بود و حتی خورده شیشه‌هایی از کناره‌های گوشی بیرون زد.

سقوط آیفون 10 آر

زمانی که گوشی را برگرداندم، همان‌طور که فکر می‌کردم، شاهد ترک‌های تار عنکبوتی روی صفحه‌نمایش بودم. حتی تکه شیشه‌هایی که از گوشی جدا می‌شد را می‌توانستم با دستم حس کنم.

 

فروپاشی

چهار سقوط لازم بود تا بالاخره صفحه‌نمایش آیفون 10 آر شکسته شود. به خاطر ماهیت آزمایش ما، نمی‌توان با اطمینان گفت که آیفون 10 اس که از سقوط چهارم جان سالم به در برد، مقاوم‌تر است. این احتمال وجود دارد که صفحه‌نمایش آیفون 10 اس نیز در شرایط مشابه شکسته شود. چیزی که مشخص است این است که اپل، شیشه‌های به‌کاررفته در گوشی‌های خود را مقاوم‌تر کرده است. هر دو گوشی، آیفون 10 اس و آیفون 10 آر نسبت به آیفون 10 و آیفون 8 مقاومت بیشتری نشان دادند.

حتی اگر آیفون 10 اس مقاومت بیشتری داشته باشد، بازهم آیفون 10 آر 250 دلار کمتر برایتان آب می‌خورد. همچنین تعمیر این گوشی نیز ارزان‌تر تمام می‌شود.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022