نحوه ارزیابی دوربین گوشی های هوشمند توسط DxOMark

mobile photography / عکاسی با موبایل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

وبسایت DxOMark با استفاده از روش‌ها و تست‌های جدید و متفاوتی دوربین گوشی‌ های هوشمند را می‌سنجد تا ارزیابی دقیقی از نحوه عملکرد آن‌ها را به ثبت برساند.

نمرات و رتبه‌بندی‌هایی که DxOMark برای دوربین‌های تلفن‌های هوشمند منتشر می‌کند نتیجه یک پروسه دقیق و حساب شده است. در این فرآیند تمامی دوربین‌ها در شرایط یکسان و با ثبت بیش از 1500 عکس و ضبط ده‌ها ویدیو که مجموع آن‌ها از 2 ساعت نیز بیشتر است، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این آزمون‌ها با استفاده از موضوعات و مناظر گوناگون، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در شرایط خارج از آزمایشگاه صورت می‌پذیرند. نمراتی که در نهایت به ثبت می‌رسند نتیجه آزمون‌هایی کاملا هدفمند هستند که تماما با استفاده از تجهیزات به خصوصی به دست آمده‌اند. همچنین در تست‌های ادراکی که باید توسط چشم انسان مورد قضاوت قرار بگیرند نیز معیار‌های پیچیده‌ای در نظر گرفته شده است تا با کمک عکاسان حرفه‌ای بتوان تصاویر را از جنبه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار داد. نقد و بررسی دوربین یک گوشی با چنین شرایطی برای یک هفته چندین نفر را مشغول خود می‌کند. در ادامه وقتی نمرات مربوط به ثبت تصاویر و ضبط ویدیوها به دست آمد نمره کلی دوربین یک گوشی به دست میاید که می‌توان به سادگی آن را با نمرات سایر دوربین‌ها مقایسه کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

DxOMark چگونه کیفیت و کارایی دوربین گوشی را بررسی می کند؟

تمامی گوشی‌ها در شرایط یکسان و طی آزمون‌ها، مناظر و نرم‌افزار مشابهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این بدین معناست که نتایجی که از سوی DxOMark منتشر می‌شوند کاملا معتبر و قابل اطمینان خواهند بود. نقد و بررسی DxOMark از آن جهت با سایر نقدها متفاوت است که شامل نمرات، ثبت نمونه تصاویر و آنالیز می‌شود. این ارزیابی‌ها به جای آنکه حاصل تجربیات و برداشت‌های شخصی یک منتقد باشد براساس آمار، ارقام و تجزیه و تحلیل‌های گوناگون هستند.

طی چند وقت اخیر سوال‌های زیادی در مورد شیوه انجام این تست‌ها مطرح شده است که در اینجا قصد داریم با توضیح روند کار به تمام آن‌ها پاسخ دهیم.

 

نمره نهایی

مهمترین نمره‌ای که از دوربین یک گوشی ثبت خواهد شد نمره پایانی یا نهایی آن است. این نمره با در نظر گرفتن ده‌ها ریز نمره‌ای که مربوط به عملکرد دوربین در تست‌های مختلف است به دست میاید. این نمره از آنجایی اهمیت دارد که معیار اصلی در رتبه‌بندی دوربین گوشی‌ها به شمار میاید و علاوه بر آن بیشتر افراد نیز تنها نمره نهایی را مورد توجه خود قرار می‌دهند.

این نمودار روند کلی فرایندی را نشان می‌دهد که در نهایت به ثبت نمره نهایی ختم می‌شود. این نمره ترکیبی از نمره مربوط به عکاسی و همچنین ضبط ویدیو است. هرکدام از این دو نمره تابعی از ریزنمرات تشکیل دهنده آنان هستند. برای درک بهتر از نحوه ثبت هرکدام از این ریزنمرات، نحوه ثبت نمره‌ای که مربوط به رنگ تصاویر است با جزییات نشان داده شده است. با دقت به این بخش می‌توان دریافت که این نمره بر اساس آزمون‌هایی در درجه‌های مختلفی از روشنایی مانند 20 و 30 یا 1000 لوکس به دست آمده است. هر سطح روشنایی نمرات ادراکی و حسابی مجزایی دارد که ویژگی‌های متفاوتی را شامل می‌شود. به همین ترتیب برای ویدیو نیز نمره مربوط به نوردهی به صورت ریز آورده شده که این نمره نیز در درجات مختلف روشنایی به ثبت رسیده است. این ریزنمرات شامل تست‌های ادراکی و حسابی می‌شوند که فاکتور‌های زیادی مانند نحوه ثبت تصاویر ثابت و متحرک را ارزیابی می‌کنند.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

این نتایج سپس با معیارهای کاربران عادی و همچنین کاربران حرفه‌ای مورد مقایسه قرار می‌گیرد. علاوه بر این، این آزمون‌ها با همکاری طیف مختلفی از عکاسان حرفه‌ای انجام می‌شود تا نمره کلی و ریزنمرات از فاکتور‌هایی به دست بیاید که برای آن‌ها بیشتر از همه اهمیت دارد. از همین رو تصویری که دوربین در نهایت ثبت می‌کند مورد توجه قرار می‌گیرد و نه تکنولوژی مورد استفاده آن. برای مثال آزمون‌های مربوط به زوم خودکار و بوکه یک دوربین بدون در نظر گرفتن شیوه یا متدی که گوشی از آن برای ثبت تصویر بهره می‌برد صورت می‌پذیرد.

این به این معنی است که دستگاهی با نمره نهایی بسیار خوب ممکن است در رتبه بالاتری نسبت به گوشی قرار بگیرد که فرضا با وجود چندین نقطه قوت بسیار مهم نقاط ضعف قابل ملاحظه‌ای هم دارد. با این حال سلیقه هرکاربر با دیگری متفاوت است و هرکدام اولویت‌های به خصوصی دارند به همین دلیل به همه توصیه می‌شود تنها به نمره نهایی توجه نکنند و ریزنمرات و بررسی نوشتاری را هم در نظر داشته باشند.

نکته بعدی این است که بعضی اوقات نمره نهایی از ریزنمرات بیشتر خواهد شد. این به این دلیل است که نمره نهایی از میانگین وزن ریزنمرات بدست نمیاید. بلکه از طریق فرآیند محرمانه و اختصاصی از نگاشت ریزنمرات صورت می‌پذیرد که در نهایت به نمره نهایی ختم می‌شود. علاوه بر این نمره نهایی نیز محدود به عدد 100 نیست، این نمره تنها جایگاه بهترین دوربین‌هایی که اکنون در بازار هستند را نشان می‌دهد و در آینده با عرضه گوشی با دوربینی بهتر ممکن است نمره نهایی آن فراتر از این مقدار رود.

 

ریزنمرات عکاسی و ضبط ویدیو

برای ارزیابی نحوه عملکرد دوربین یک گوشی در شرایط مختلف، ریزنمراتی برای هر دو بخش عکاسی و ضبط ویدیو در نظر گرفته شده است که شامل مواردی مثل نوردهی و کنتراست، نحوه ثبت رنگ‌ها و بافت‌ها، نویز، خطاهای مربوط به ثبت یا پردازش تصویر (Artifact)، فلاش، لرزش تصویر (برای ویدیو) می‌شود. در سال 2017 و پس از پیشرفت‌های چشمگیری که در دوربین گوشی‌ها به وقوع پیوست، در بخش عکاسی، بوکه و زوم نیز به جمع فاکتور‌های تعیین کننده اضافه شدند و ریزنمرات جداگانه‌ای برایشان ثبت می‌شود.

اینکه کدام ریزنمره از اهمیت بیشتری نزد شما برخوردار است بستگی به استفاده شما از دوربین گوشیتان دارد. ما این ریزنمرات را پس از انجام تست‌هایی در درجات مختلف روشنایی و از مناظر مصنوعی آزمایشگاهی و همچنین مناظر از قبل طراحی شده در فضاهای داخلی و خارجی، به دست میاوریم.

 

دسته بندی ریزنمرات DxOMark

نحوه بدست آمدن ریزنمره هر بخش در اینجا به طور جداگانه با معرفی ابزارها و تکنیک‌های مورد استفاده بعلاوه جزییات مربوط به هر آزمون توضیح داده خواهد شد.

 

نوردهی و کنتراست

در بخش نوردهی، نحوه عملکرد دوربین برای ثبت روشنایی سوژه و فضای پیرامونی آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد. دامنه دینامیکی (Dynamic range) به میزان توانایی دوربین در ثبت جزییات در تاریک‌ترین و همچنین روشن‌ترین محیط‌ها گفته می‌شود. این تصویر یکی از چندین مکانی است که برای تست دامنه دینامیکی دوربین استفاده می‌شود.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

شرایط و چالش‌ها: ریزنمرات این بخش بیش از همه برای کسانی که در فضاهای کم نور یا موقعیت‌هایی که تضاد بسیاری میان محیط‌های روشن و تاریک وجود دارد (مانند نورخورشید و سایه) عکاسی می‌کنند اهمیت دارد. از همین رو مهمترین ریزنمره نیز به شمار میاید چراکه هر نوع سبک عکاسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در طی این آزمون ابتدا در شرایط آزمایشگاهی، نوردهی و کنتراست در درجات و انواع مختلف روشنایی مورد ارزیابی قرار گرفته و محاسبه می‌شود. علاوه بر این مقادیر حداکثری کنتراست هر تصویر نیز اندازه‌گیری می‌شود. در ادامه همین آزمون در فضای داخلی و خارجی نیز انجام می‌شود.

 

رنگ

در بخش رنگ، ریزنمره‌ای که طی این مرحله به دوربین اختصاص پیدا می‌کند، بر اساس نحوه ثبت و همچنین نمود رنگ‌ها در درجات مختلف روشنایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

شرایط و چالش‌ها: مانند نوردهی، رنگ‌ها نیز برای همه افراد اهمیت زیادی دارند. این بخش بیش از همه برای عکاسانی که از مناظر طبیعی و خارجی عکاسی می‌کنند مهم است؛ چراکه آن‌ها بیشتر از همه به رنگ‌ها وابسته هستند. علاوه بر آن‌ها این بخش برای کاربران عادی نیز اهمیت دارد، برای مثال وقتی می‌خواهید از خودتان یک سلفی بگیرید در صورتی که دوربین قادر نباشد رنگ پوستتان را به درستی ثبت کند، تاثیر منفی بر عکس شما خواهد گذاشت.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

در این آزمایش برای اندازه‌گیری نمود رنگ‌ها از نمودارهایی که شامل رنگ‌های استاندارد می‌شود و همچنین مناظر از پیش طراحی شده درون آزمایشگاهی و مناظر بیرونی عکاسی می‌شود. در طی این آزمایش یک سیستم به طور خودکار برای ثابت نگه داشتن درجه روشنایی و دمای رنگ، نور محیط را کنترل می‌کند.

در این آزمون مانند آزمون مربوط به نوردهی و کنتراست، دوربین در ثبت رنگ‌ها در انواع و درجات مختلف روشنایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد با این تفاوت که این بار هدف از این کار این است که عملکرد دوربین در محاسبه تراز سفیدی و نمود رنگ‌ها در هنگام عکاسی مورد ارزیابی قرار بگیرد. علاوه بر اینها یکنواختی رنگ‌ها نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد. البته در این آزمون از نقص‌های جزیی که توسط شرکت سازنده و به عمد برای ثبت تصاویر مدنظر آن‌ها در نحوه پردازش دوربین ایجاد شده است چشم پوشی می‌شود. برای مثال برخی از دوربین‌ها از ابتدا طوری طراحی شده‌اند که رنگ‌ها را با گرمای بیشتری نسبت به اندازه طبیعی پردازش کنند تا در هنگام عکاسی در محیط‌های تاریک، نور تنگستن را بهتر جذب کنند.

 

زوم خودکار

در این آزمون میزان سرعت عمل و دقت قابلیت زوم خودکار دوربین در درجات مختلف روشنایی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

شرایط و چالش‌ها: هرشخصی که تا به حال از سوژه‌های متحرک، چه بازی کودکان و چه مسابقات ورزشی، عکاسی کرده باشد با مشکلات و سختی‌های یک عکاس برای ثبت سوژه در زمان درست و در زوم مناسب با آن مواجه می‌شود آشنایی دارد. در این طی این آزمون سرعت و دقت قابلیت زوم خودکار دوربین در درجات مختلف روشنایی سنجیده می‌شود. این ریزنمره بسته به میزان حرکتی که در تصویر شما وجود دارد، می‌تواند از اهمیت زیاد یا کمی برخوردار باشد.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

هنگامی که DxOMark زوم خودکار یک دوربین را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، ابتدا دوربین قبل از هر عکس باید از زوم خارج شود و سپس علاوه بر سرعت شاتر، زمانی که از فشردن شاتر تا ثبت تصویر طول می‌کشد نیز با دقت اندازه گیری شود. در این فرآیند از یک تایمر LED و مکانیزم تازه‌ای استفاده می‌شود تا دستگاه با فشردن شاتر و تابیدن پرتو‌های نور از صحت ارزیابی‌های صورت گرفته اطمینان حاصل کند.

 

نویز و بافت (Texture)

ریزنمره آزمون بافت بر اساس دقت و عملکرد دوربین در ثبت جزییات کوچکی که در سطح اشیا وجود دارند محاسبه می‌شود. این قسمت از آنجایی اهمیت دارد که شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند در طی چند سال اخیر مکانیزم‌هایی مانند سرعت شاتر بالاتر، را برای کاستن از نویز تصاویر به کار گرفته‌اند که نتیجه آن حذف جزییات و ثبت تصاویر تار بوده است.

شرایط و چالش‌ها: برای بسیاری از مردم به خصوص آن‌هایی که به صورت تفریحی عکاسی می‌کنند، ثبت جزییات اهمیت چندانی ندارد. اما گروه دیگری که به صورت حرفه‌ای عکاسی می‌کنند یا می‌خواهند عکس‌های خود را چاپ کنند، ثبت دقیق و درست جزییات فاکتوری حیاتی برایشان به شمار میاید. همچنین در هنگام عکاسی از مناظر گسترده نیز جزییات کمک شایانی به ثبت تصاویر با کیفیت می‌کنند.

قسمت بعدی سنجش میزان نویز تصویر است. نویز ممکن است هم از سنسورهای دوربین و هم نوری که در صحنه است باشد.

شرایط و چالش‌ها: وقتی از محیط تاریکی بخواهیم عکاسی کنیم متقابلا نویز تصویر نیز بالاتر می‌رود. این ریزنمره برای کسانی که در شب یا در فضاهای داخلی عکاسی می‌کنند مهم است. دوربینی که در این بخش نمره خوبی داشته باشد نویز تصاویر را در هنگام عکاسی در محیط‌های کم نور به حداقل می‌رساند. در طرف مقابل کسانی که معمولا در محیط‌های روشن عکاسی می‌کنند اهمیتی چندانی به این بخش نمی‌دهند.

نویز و بافت هردو، دو روی یک سکه هستند. اگر از قابلیت پردازش خودکار تصاویر در گوشی خود استفاده کنید علاوه بر اینکه نویز تصویر کاهش میابد جزییات نیز تا حد زیادی از دست می‌رود. به همین دلیل است که در این آزمون از درجات مختلف روشنایی ( 1 تا 10 هزار لوکس) برای سنجش عملکرد دوربین استفاده می‌شود. همچنین در این آزمون علاوه بر استاندارد‌های معمول، از مناظر از پیش طراحی شده که شامل اجسام در حرکت می‌شود هم استفاده می‌شود تا تاثیرات منفی استفاده از سرعت شاتر بالا یا پردازش بیش از اندازه تصاویر نیز ثبت شود.

استانداردهایی که DxOMark برای آزمون مربوط به بافت تصاویر استفاده می‌کند کاملا مطابق با استانداردهای معمول صنعت عکاسی مانند استاندارد CPIQ است.

 

آثار غیرطبیعی (Artifacts)

ریزنمره این بخش براساس میزان نقص و ایرادات عکس پس از ثبت توسط لنز و پردازش دیجیتالی آن توسط دوربین ارزیابی می‌شود.

شرایط و چالش‌ها: عموما سنسورهای دوربین هستند که نقش اساسی در پدیدآمدن نویز در تصویر ایفا می‌کنند. اما مسوولیت ایرادات و آثار غیرطبیعی که در عکس بوجود میاید بیش از همه متوجه لنز دوربین است. این ایرادات ممکن است نقاط عجیب و غریب رنگارنگی در عکس باشند یا خط‌های مستقیمی که در تصویر خمیده ثبت شده‌اند. مورد دیگری که در محاسبه ریزنمره این بخش در نظر گرفته می‌شود میزان تار بودن تصویر است. چراکه اکثر لنزها در مرکز تصویر وضوح بیشتری نسبت به کناره‌ها دارند. ریزنمره این بخش بیشتر از همه برای افرادی که به کیفیت هنری تصاویر خود اهمیت می‌دهند مهم است.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

هنگام سنجش این بخش، جنبش و حرکت فاکتور بسیار مهمی به شمار میاید چراکه دوربین بسیاری از گوشی‌های هوشمند جدید چندین دوربین دارند و تصویر نهایی را با ترکیب چندین عکس بوجود میاورند. در صورتی که چنین تکنیکی به درستی اجرا نشود ممکن است آثار غیرطبیعی متعددی در هنگام تصویربرداری از مناظر متحرک به ثبت برساند.

 

فلاش (تست عکس)

ریزنمره فلاش بر اساس میزان توانایی فلاش دوربین (درصورت وجود) در نورپردازی سوژه سنجیده می‌شود.

شرایط و چالش‌ها: فلاش دوربین‌های گوشی‌های هوشمند تنها در فواصل کوتاه کاربرد دارند و حتی در چنین حالتی نیز ممکن است نتوانند به درستی روشنایی لازم را تامین کنند یا باعث تغییر رنگ سوژه بشوند چرا که نوری که از خود ساطع می‌کنند از نوع LED است و ممکن است با نوری که در محیط وجود دارد متفاوت باشد. این ریزنمره بیشتر از همه برای افرادی که از نماهای نزدیک و در فضای داخلی مانند عکس‌های خانوادگی و دوستانه عکسبرداری می‌کنند مهم است.

فلاش دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نسبت به سابق پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است. برای مثال فلاش بعضی از دوربین‌ها از از چندین طیف نور LED استفاده می‌کنند تا نوری که از فلاش تابیده می‌شود با نور محیط یکسان باشد. در این آزمایش نحوه عملکرد فلاش دوربین هم به عنوان تنها منبع تامین کننده نور و هم به عنوان مکمل در کنار نور طبیعی محیط سنجیده می‌شود. در این آزمایش میزان رنگی که دوربین هنگام استفاده از فلاش توانسته ثبت کند علاوه بر مقدار تراز سفیدی و همچنین پراکندگی نور در حاشیه تصویر از فاکتورهای کلیدی برای ثبت نمره این قسمت به شمار میایند.

 

زوم (تست عکس)

تا همین اواخر قابلیت زوم دوربین‌های تلفن‌های هوشمند یا یک زوم دیجیتال بود که تنها یک قسمت از تصویر را مانند ذره‌بین بزرگ می‌کرد یا اگر تصویر اصلی توسط لنزی با رزولوشن بالا ثبت شده بود، قسمت مورد نظر کاربر را برش (Crop) می‌داد. امروزه اما تعداد زیادی از گوشی‌ها از چندین دوربین با فاصله‌های کانونی متفاوت بهره می‌برند. از همین رو این دوربین‌ها قادرند چندین نوع زوم اپتیکال را با ترکیب آن با زوم دیجیتال اجرا کنند که سبب می‌شود هنگامی که کاربر اندازه تصویر را به صورت دیجیتالی تغییر دهد با افت کیفیت مواجه نشود.

از همین رو آیتم جدیدی که از سوی DxOMark به این آزمون اضافه شده، تست کیفیت تصویر در زوم‌های 2 تا 10 برابر است.

شرایط و چالش‌ها: استفاده از قابلیت زوم یک دوربین هنگام ثبت تصاویر از راه دور یا تصاویر پرتره اهمیت زیادی دارد. به همین ترتیب این قابلیت در عکاسی از طبیعت نیز استفاده‌های فراوانی برای عکاسان دارد. از آنجایی که دوربین هر گوشی از شیوه‌های مختلفی مانند استفاده از لنز تله‌فوتو، ترکیب عکس‌هایی که از چند دوربین گرفته شده، برش یک تصویر با رزولوشن بالا یا بزرگنمایی تصویر برای پیاده‌سازی زوم بهره می‌برد در این آزمون با استفاده از فواصل کانونی متفاوت نقاط قوت و ضعف هرکدام از این شیوه‌ها مشخص می‌شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید شیوه‌های مختلف زوم (در این مثال لنز تله‌فوتو) بسته به خصوصیات منظره نتایج متفاوتی را شامل می‌شود.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

وقتی دوربینی از لنز تله‌فوتو استفاده می‌کند روشنایی تصویر به نسبت لنز اصلی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش میابد از همین رو برخی از دوربین‌ها در محیط های کم نور برای ثبت بهتر تصویر از لنز اصلی استفاده میکنند به همین دلیل ریزنمره این بخش علاوه بر سنجش عملکرد دوربین در محیط‌های روشن، محیط‌های تاریک را هم شامل می‌شود.

 

بوکه (تست عکس)

مزیت دیگری که گوشی‌های با دوربین چندگانه دارند قابلیت سنجش عمق تصاویر است. به کمک این ویژگی برخی از گوشی‌ها دارای قابلیتی به نام «حالت پرتره» هستند که مانند دوربین‌های عکاسی، پس زمینه تصویر را تار می‌کند تا توجه مخاطب به سوژه اصلی جلب شود.

آیتم جدید آزمون بوکه DxOMark این ویژگی را با سنجش میزان صافی، کیفیت و اندازه تاری ایجاد شده ارزیابی می‌کند. معیاری که در این آزمون عمکلرد بوکه دوربین گوشی با آن سنجیده می‌شود یک دوربین دیجیتال با لنز با کیفیت و حرفه‌ای واید است.

شرایط و چالش‌ها: بوکه یکی از عناصر اصلی کار عکاسان حرفه‌ای به شمار میاید و علاوه بر این در عکاسی‌های پرتره نیز می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. تصویر زیر با وجود اینکه شاید در نگاه اول فرایند بسیار پیچیده‌ای به نظر بیاید اما تنها یکی از مراحل این آزمون را نشان می‌دهد. در این حالت قبل از آنکه کار کارشناسان به پایان برسد ابتدا یک کلاه‌گیس جایگزین آن تاج نوک تیز می‌شود و پس از آن از صورت یک فرد در حالت‌های مختلف عکسبرداری می‌شود. هدف از این فرایند سنجش توانایی تحلیل و پردازش قابلیت بوکه دوربین در تمایز بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه و همچنین تخمین فاصله اشیا و تعیین میزان تاری آن‌ها است.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

سنجش بوکه یک دوربین به مناظر و آزمون‌های کاملا متفاوتی نسبت به قبل نیاز داشت. در این آزمون سعی شده دوربین نه تنها در تار کردن پس‌زمینه بلکه نحوه عملکرد آن‌ در شرایط متفاوت و سخت‌تر نیز سنجیده شود. مانند وقتی که سوژه شیء را در دست گرفته است چراکه در این حالت دوربین کار مشکل‌تری در تفکیک سوژه از پس‌زمینه خواهد داشت. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که برخی دوربین‌ها با استفاده از ویژگی تشخیص چهره هر قسمتی از تصویر که در آن چهره‌ای پیدا نکنند را تار خواهند کرد اما احتمال بروز خطا و اشتباه در این شیوه بسیار زیاد است و اغلب تصاویر ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

 

لرزش تصویر (تست ویدیو)

ریزنمره لرزش تصویر بر اساس توانایی دوربین در حذف لرزش‌ها و تکان‌هایی که در طول ضبط ویدیو رخ می‌دهد ارزیابی می‌شود.

شرایط و چالش‌ها: هنگام ضبط ویدیو هرچقدر هم که مراقب باشید نمی‌توانید از لرزش دوربین جلوگیری کنید، مگر اینکه آن را به سه‌پایه اتصال دهید. ولی اگر سوار یک وسیله در حال حرکت مانند قایق یا اتوبوس باشید سه‌پایه نمی‌تواند کمک چندانی به شما کند. به همین دلیل اکثر ویدیوهایی که با دست گرفته می‌شوند لرزش دارند. از همین رو بسیاری از تولیدکنندگان تلفن‌همراه برای به حداقل رساندن چنین لرزش‌هایی، لرزشگیرهای الکترونیکی یا اپتیکال را به گوشی‌های خود اضافه کرده‌اند. در این بخش هرچقدر گوشی نمره بالاتری دریافت کند به این معنی است که می‌تواند ویدیوهای استوارتر و بهتری ضبط کند.

هر دوربینی ممکن است یک لرزش‌گیر الکترونیکی یا اپتیکال یا حتی هردو آن‌ها را داشته باشد. هرکدام از آن‌ها بسته به نحوه حرکت دوربین نقاط ضعف و قوت خود را دارند. از همین رو در این آزمون نیز لرزش‌ها و تکان‌های گوناگونی شبیه‌سازی می‌شود تا به درک بهتری از نحوه عملکرد لرزش‌گیر دوربین دست پیدا کنیم.

 

ریزنمراتی که ممکن است برای شما اهمیت داشته باشد

تا به اینجا مهمترین موارد استفاده هرکدام از ریزنمرات را توضیح دادیم. در زیر به ریزنمراتی مهمی که برای طیف‌های مختلف کسانی که با دوربین گوشی هوشمندشان عکاسی می‌کنند، اهمیت دارد اشاره می‌کنیم.

عکاسی از طبیعت و مناظر

مسلما همه دوست دارند مسافرت‌ها و ماجراجوی‌هایشان را ثبت کنند. در این قسمت نوردهی (Exposure) مناسب با توجه به مناظر طبیعی که اغلب کنتراست زیادی دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. رنگ‌ها نیز در ثبت تصاویر زیبا از مناظر و مکان‌های دیدنی نقش بسزایی ایفا می‌کنند. زوم مناسب هم برای این موارد یا ثبت سوژه‌هایی که در دوردست قرار دارند و یا پرتره دوستان و افراد محلی می‌تواند کمک زیادی کند.

عکس‌های خانوادگی

برخلاف عکاسی از مناظر طبیعی، عکس‌های خانوادگی معمولا در فضاهای داخلی مانند خانه که ممکن است نور کافی وجود نداشته باشد گرفته می‌شود. از همین رو در اینجا فلاش و نویز دوربین است که بیشتر از همه اهمیت پیدا می‌کند. زوم‌ خودکار نیز برای ثبت لحظات عاطفی مهم است. بوکه نیز در ثبت پرتره‌های با کیفیت شما را یاری می‌دهد. علاوه بر اینها اگر می‌خواهید از مراسم مهمی فیلمبرداری کنید باید به ریزنمره مربوط به لرزش‌ تصویر توجه زیادی داشته باشید.

مسابقات ورزشی

ثبت تصاویر متحرک چه در ویدیو و چه عکاسی بیش از هرچیزی نیازمند زوم‌خودکار و نوردهی بسیار عالی می‌باشد. اگر قصد فیلمبرداری دارید نباید از ریزنمره لرزش تصویر غافل شوید. زوم نیز در بسیاری از ورزش‌ها حیاتی است چرا که بیشتر اوقات سوژه فاصله زیادی با دوربین دارد و گوشی که یک لنز واید معمولی داشته باشد عملا بلااستفاده خواهد بود.

عکاسان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به عکاسی

امروزه با وجود اینکه بسیاری از عکس‌ها از شبکه‌های اجتماعی فراتر نمی‌روند، افرادی که عکاسی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند یا به آن علاقه‌مند هستند، اکثرا تمایل دارند عکس‌هایی با ابعاد بزرگ برای والپیپر دستگاه خود یا برای چاپ ثبت کنند. آن‌ها علاوه بر تجهیزاتی که برای ثبت چنین تصاویر لازم است به دوربینی با نویز اندک نیاز دارند که با دقت بالایی قادر به ثبت بافت‌ها یا جزییات تصاویر باشد. باید به این موارد ریزنمرات بخش کنتراست و آثار غیرطبیعی (Artifacts) را هم اضافه کنیم. بوکه بسیار خوب هم برای ثبت پرتره‌ها یا تصاویر هنری با کیفیت یک فاکتور کلیدی محسوب می‌شود.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

هر دوربینی که مورد آزمایش قرار می‌گیرد ابتدا باید چندین بار از بیش از 30 منظره عکاسی کند تا از تکرارپذیری تصاویر اطمینان حاصل شود. هرکدام از این مناظر شامل خصوصیاتی است که سبک‌های مختلف عکاسی را شامل می‌شود. این تصاویر با استفاده سیستم امتیازدهی منحصر به فردی که بر اساس برداشت ما از معیار‌های یک تصویر با کیفیت است ارزیابی می‌شود. این معیارها بر اساس گروهی از تصاویر که به آن‌ها تصاویر معیار گفته می‌شود تعیین می‌شود. این فرآیند در ادامه با استفاده از متخصصین این حوزه و آنالیز تصاویر گرفته شده و مقایسه آن‌ها با تصاویر معیار که هردو محتوا یکسانی دارند، شکل عملی به خود می‌گیرد. تیم DxOMark با به کارگیری این فرایند و همچنین استفاده از تعداد زیادی از تصاویر تست که توسط دسگاه‌های مختلفی گرفته شده قادر هستند نتایج دقیق و نامتناقضی را به ثبت برسانند.

علاوه بر این 30 منظره، از 15 منظره دیگر در فضای داخلی نیز در تعیین مناسب بودن یک دوربین برای عکس‌های خانوادگی یا دیگر عکس‌هایی که در فضاهای کم نور گرفته می‌شود، استفاده می‌شود.

process of creating a DxOMark Mobile score / فرایند محاسبه نمره کلی DxOMark

نقد و بررسی‌های DxOMark

نقد و بررسی‌های DxOMark به گونه‌ای نوشته می‌شوند تا با ارائه نمرات و ریزنمرات مختلف و همچنین آنالیز‌هایی که به مقایسه دو محصول کمک می‌کنند، کاربران بتوانند به شکل آگاهانه‌ای به مقایسه و یا انتخاب گوشی‌ مدنظر خود بپردازند. تصاویر مقایسه‌ای نیز برخی مواقع در این نقد و بررسی‌ها قرار داده می‌شود تا نحوه عملکرد دوربین‌های مختلف در شرایط یکسان مشخص شود. البته باید این نکته هم اشاره کنیم که این عکس‌ها تنها جنبه نمایشی دارند و جزو آزمون‌های انجام شده نبوده‌اند.  اغلب از تصاویر مختلفی برای توضیح یک مفهوم یا نشان دادن یک مثال استفاده می‌شود که ممکن است جزو آزمون‌ها نباشد و فقط برای کمک به درک بهتر مخاطب در مطلب قرار گرفته باشد. با این حال پس از شروع به کار نسخه جدید DxOMark چندین عدد از تصاویری که در آزمون‌ها گرفته شده است را با رزولوشن اصلی منتشر کرده‌ تا شما بتوانید از دید خودتان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

 

سوالات رایج

از چه حالت‌هایی از دوربین در جریان آزمون‌های DxOMark استفاده شده است؟

تمامی آزمون‌ها با استفاده از حالت پیش‌فرض دوربین‌های گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود. تنها استثنائاتی که در این باره وجود دارد، فعال‌سازی دستی مواردی مانند فلاش، زوم و حالت پرتره در هنگام ارزیابی هرکدام از آن‌ها است. گذشته از اینکه تست هرکدام از حالت‌های دوربین مشکلات خاص خودش را دارد، باید این نکته را در نظر داشت که اکثر کاربران هنگام استفاده از دوربین گوشی خود از حالت پیش‌فرض آن استفاده می‌کنند. از طرف دیگر شرکت سازنده نیز سعی می‌کند حالت پیش‌فرض را به گونه‌ای تنظیم کند که نهایت قدرت دوربین دستگاه را نشان بدهد.

 

آیا دوربین‌هایی که در مرحله پیش‌تولید قرار دارند هم آزمایش می‌شوند؟

تمامی نقدهای منتشر شده با استفاده از دستگاه‌های موجود در بازار که در دسترس همگان قرار دارد انجام شده است.

 

چرا برخی گوشی‌ها زودتر از بقیه از سوی DxOMark بررسی می‌شوند؟

در ابتدا باید محصول مورد نظر از سوی DxOMark خریداری شده و برای انجام آزمایش‌ها وقت گذاشته شود. علاوه بر این با توجه به زمان و منابع زیادی که برای هر بررسی نیاز است، باید گوشی‌ها اولویت‌بندی شوند در نتیجه طبیعتا گوشی که با استقبال بسیار خوبی در بازار مواجه شود زودتر از بقیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

چرا متادیتا برخی تصاویر نشان می‌دهد آن‌ها توسط کامپیوتر گرفته شده‌اند؟

تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند اخیرا به طور آزمایشی گزینه‌های جدیدی برای ارائه رنگ‌های غنی‌تر و پشتیبانی از گستره بیشتری از رنگ‌ها، طراحی کرده‌اند. از همین رو برخی از آن‌ها از فرمت جدید HEIF به جای JPEG و از فضای رنگی DCI-P3 به جای sRGB استفاده می‌کنند. به همین دلیل وقتی عکسی با فرمت HEIF ذخیره می‌شود برای آنکه کاربران بتوانند این عکس را در مرورگرهایشان مشاهده کنند DxOMark باید آن را به JPEG تبدیل کند. تبدیل فرمت برای عکس‌هایی که در آزمون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد انجام نمی‌شود بنابراین تاثیری در نتیجه آزمون نخواهد داشت. این کار تنها برای عکس‌هایی به مخاطبان ارجاع داده می‌شود صورت می‌پذیرد. به همین ترتیب عکس‌هایی که با فضای رنگی DCI-P3 گرفته شده‌اند نیز برای آنکه به شکل صحیحی در مانیتور بسیاری از کاربران نشان داده شوند باید به sRGB تبدیل شوند. مشابه فرمت عکس‌ها در اینجا نیز این تبدیل فضا تاثیری در نتیجه یا روند آزمون نخواهد داشت و تنها آن نسخه‌ای که همراه با نقد و بررسی برای کاربران منتشر می‌شود با نسخه اصلی متفاوت خواهد بود.

 

چرا ریزنمره زوم و بوکه در نمره نهایی موثر است؟

از آنجایی که انتظارات خریداران گوشی‌های هوشمند از عملکرد دوربین‌های این محصولات همه ساله نسبت به قبل بیشتر و بیشتر می‌شود گنجاندن مواردی مانند زوم و بوکه در آزمون‌های DxOMark به نظر منطقی می‌رسد. طی چند سال اخیر قابلیت‌هایی مانند حالت پرتره و زوم پیشرفته جزو محبوبترین ویژگی‌هایی بوده‌اند که به گوشی‌های هوشمند افزوده شدند. اگر این موارد برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید به دیگر ریزنمراتی که از نظر شما مهمتر هستند توجه کنید.

نتیجه گیری

DxOMark یک وب سایت کاملا تخصصی برای سنجش کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند است که امروزه یک منبع معتبر برای کاربران و خریداران این گجت ها محسوب می‌شود. آزمایشات و بررسی‌های این موسسه کاملا دقیق و حرفه ای بوده و اطلاعات درستی از نحوه عملکرد دوربین های مختلف چه برای گوشی های هوشمند و چه دوربین‌های عکاسی را در اختیار ما قرار می‌دهد. در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401