بررسی دوربین شیائومی می میکس 3: از همه نظر عالی!

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دوربین گوشی شیائومی می میکس 3 که به تازگی معرفی گردیده، دارای قابلیت‌های خوبی است که در این مطلب قصد داریم به صورت کامل آنها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

گوشی شیائومی می میکس 3 که به تازگی توسط این تولیدکننده چینی معرفی شده، جدیدترین گوشی هوشمند و بالارده شیائومی است. این گوشی دارای بالاترین پردازنده ساخت کوالکام، یعنی اسنپدراگون 845 است و دوربین مورد استفاده در آن مشابه با مدل‌های قبلی همچون می 8 و یا می میکس 2S است که هر دو اوایل سال میلادی جاری عرضه شدند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

بررسی دوربین شیائومی می میکس 3

دوربین اصلی دارای یک لنز زاویه باز 12 مگاپیکسل با سنسور تصویری 1/2.55 و لنز دیافراگم f/1.8 و همین طور قابلیت تثبیت‌کننده اپتیکال تصویری است. دوربین تله ثانویه قابلیت تثبیت‌کننده اپتیکال را ندارد و فاکتور زوم 2x را ارائه می‌نماید و دیافراگم آن نیز به میزان F/2.4 است. یک فلش ال ای دی دوگانه نیز در این گوشی مورد استفاده قرار گرفته که باعث می‌شود تا تصاویر خوبی از سوژه‌های مورد نظر در شرایط نوری کم گرفته شود.

 

ویژگی‌های مهم دوربین:

 • دوربین دوگانه که مدل اصلی آن از نوع زاویه باز و مدل ثانویه آن از نوع تله‌فتو است
 • دوربین اصلی دارای قابلیت تثبیت‌کننده اپتیکال تصویری
 • قابلیت اتوفوکوس و تشخیص فاز
 • دارای پردازنده کوالکام اسنپدراگون 845

 

خلاصه آزمایش:

شیائومی می میکس 3 که پیش از این توانسته امتیاز 103 را از سایت DxOMark دریافت کند، در حوزه عکاسی بسیار قدرتمند عمل می‌کند. این گوشی در حوزه عکاسی از سوژه‌های ثابت بسیار بی‌نظیر است و امتیاز آن در DxOMark برابر با 108 است که این امتیاز، آن را در زمره بهترین گوشی‌های آزمایش شده در این سایت قرار می‌دهد. گوشی می میکس 3 که دارای سخت‌افزارهای دوربین نظیر مدل می 8 است، نتایج بهتری را در برخی از حوزه‌ها نشان می‌دهد و این امر به لطف برخی از تنظیمات مناسب در الگوریتم‌ها و نرم‌افزار این مدل صورت گرفته است. در حالی که می میکس 3 قطعا از نظر توانمندی قدرتمندتر است، از نظر تصاویر ویدیویی نیز بسیار قوی عمل می‌نماید و امتیاز ویدیوی 93 را از DxOMark دریافت کرد. باز هم، از نظر بسیاری از ویژگی‌ها، این مدل مشابه با می 8 است، اما بهینه‌سازی‌هایی در زمینه رنگ صورت گرفته و همچنین قابلیت تثبیت‌کننده ویدیویی نیز در این مدل وجود دارد که نتایج بهتری را در ثبت ویدیو در محیط‌های داخلی ارائه می‌نماید و تمامی این موارد باعث شده تا امتیاز فیلم‌برداری مدل می میکس 3 بهتر شود.

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3
ترکیب رنگ‌ها در شیائومی می میکس 3

 

نقاط قوت اصلی شیائومی می میکس 3 در تصاویر با سوژه‌های ثابت، مواردی همچون رنگ بی‌نظیر در تمامی شرایط نوری است، اما به خصوص در محیط‌های بیرونی، تصویربرداری همراه با عملکرد اتوفوکوس دقیق و سریع صورت می‌گیرد و تصاویر گرفته شده همراه فلش عالی است و این موارد در میان بهترین نتایج این سایت بوده است. مدل می میکس 3 توازن رنگ سفید دقیق و همین طور رنگ‌های بسیار مناسبی را در تمامی شرایط نوری ارائه می‌کند و در تصاویر خود، رنگ آبی آسمان و همین طور رنگ سبز را عالی به نمایش می‌گذارد و در عین حال، رنگ‌های مربوط به تصاویر محیط‌های داخلی نیز بسیار چشمگیر به نظر می‌رسند.

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3
رنگ آبی آسمان و همین طور رنگ سبز قدرتمند در تصاویر شیائومی می میکس 3 یکی از نقاط مثبت است.

 

ال ای دی قدرتمند مدل می میکس 3 باعث می‌شود تا تصاویری عالی چه در حالت با فلش و یا نور ترکیبی به دست آید و تاثیرات منفی نور فلش در عکس‌ها چندان قابل مشاهده نیست. جزئیاتی خوب، نویز کنترل شده و توازن رنگ سفید به شکلی دقیق در تصاویر دوربین این مدل گوشی دیده می‌شوند. قرمزی چشم در بسیاری از تصاویر پرتره وجود دارد، اما دوربین گوشی می میکس 3 نتایجی عالی را ارائه می‌دهد که با میزان رنگ و نور خوبی همراه است.

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3
عملکرد فلش دوربین گوشی شیائومی می میکس 3 بسیار عالی است.

 

قابلیت اتوفوکوس می میکس 3 در آزمایشات آزمایشگاهی به شکلی استثنایی عمل کرد و عملکردی سریع و دقیقی را به صورت مکرر در شرایط نوری مختلف ارائه نمود. با حذف فوکوس در دستگاه، بین هر آزمایش، در کمترین حالت به مدت 500 هزارم ثانیه و در بیشترین حالت، 2 ثانیه برای درخواست مجدد فوکوس تاخیر داشت و هر تصویر را در هر بار به صورت فوکوس شده ارائه می‌کرد.

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3

دوربین شیائومی می میکس 3 که در شرایط با کنتراست بسیار بالا نیز تصاویر خوبی ارائه می‌کند، در حالت تصویربرداری پیش‌فرض خود به گونه‌ای عمل می‌نماید که محدوده پویایی یا Dynamic Range را بهینه سازد. نتیجه این روند بسیار مناسب است و تمام ویژگی‌های برجسته در نتیجه نهایی حفظ می‌شوند، اگرچه جزئیات در محیط‌های دارای سایه و تاریک‌تر اغلب از بین می‌رود و به صورت کلی فناوری HDR در این مدل، همچون بسیاری از رقیبان پرچمدار دیگر قدرتمند نیست.

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3

در آزمایش گرفتن عکسی پرتره از یک سوژه که قسمت پشت آن نور با کنتراست بالا بود، گوشی شیائومی می میکس 3 نتیجه بسیار خوبی ارائه کرد و حالت چهره را به خوبی به نمایش گذاشت. در حالی که گوشی هواوی پی 20 پرو نتیجه بهتری را در حفظ جزئیات مهم تصویر در آسمان ارائه کرد، نمایش ساختمان در مدل می میکس 3 بهتر از مدل گرفته شده توسط آیفون 10 بود و می میکس 3 حالت چهره را در مقایسه با مدل‌های دیگر آزمایش بهتر به تصویر کشید. البته مقداری نقاط سایه‌دار در پرتره با نور پشتی مشاهده شد که احتمالا به خاطر وجود میزان نور کم و یا شدت نور محیط داخلی بوده است.

مدل شیائومی می میکس 3 همچنین توازن خوبی میان حفظ جزئیات و سطح نویز تصاویر در مقایسه با مدل‌های مهم رقیب خود ارائه می‌نماید. هنگام تصویربرداری از تصاویر نسبتا ثابت، وضوح تصویر، حتی در نور بسیار کم، خیلی خوب بود و حتی در نور بسیار ضعیف برابر با 10 لوکس، میزان دقیق بودن و وضوح تصویر تقریبا به حدود 70 درصد رسید و در محیط‌های داخلی با میزان نور 100 لوکس و همین طور در شرایط نوری زیاد که در محیط‌های بیرونی اتفاق می‌افتد و این میزان به 1000 لوکس نیز می‌رسد، برابر با 80 درصد شد. در نتیجه، سطح جزئیات بسیار بالا است و نتیجه خوبی از لبه‌های تصویر ارائه می‌گردد. البته، نقاط سایه‌دار در صحنه‌های دارای کنتراست بالا یک استثنا به شمار می‌روند. از دست رفتن جزئیات کامل در این تصاویر کاملا واضح است و سطح نویز به شکل قابل توجهی بیشتر از حد معمول خواهد بود. در میزان نور کم، بافت و نویز تصاویر گرفته شده بسیار خوب هستند، اما جزئیات بیشتر و نویز کمتری در مقایسه با آیفون 10 به دست آمد و نتیجه تقریبا مشابه با گوشی هواوی پی 20 پرو بود و یکی از بهترین نتایج ثبت شده در نور کم حاصل گردید.

در کل، تصاویر زوم شده در مدل می میکس 3 آن قدرها در مقایسه با مدل‌های برتر دیگر موجود در بازار چشمگیر نیستند، اما چون این مدل در دوربین ثانویه خود یک لنز تله نیز دارد، به خصوص در زوم‌های کم، شیائومی در رقابت با دیگران عقب می‌ماند. در میزان نور خوب، این گوشی سطوح مناسبی از جزئیات را در زوم‌های کم و متوسط ارائه می‌دهد اما در زوم‌های زیاد، اغلب جزئیات خوبی در تصاویر به دست نمی‌آید و نوعی افزایش در شدت نور و همین طور نویز رنگی در تمام شرایط نوری دیده می‌شود. در میزان بزرگنمایی 2x، در تصاویر محیط‌های داخلی از دست رفتن جزئیات تصویر قابل مشاهده است، اما همچنان این جزئیات قابل قبول هستند. در میزان بزرگنمایی 4x نتایج خوب در میزان نور زیاد امکان‌پذیر است، اما هنگامی که بخواهیم از بزرگنمایی 8x استفاده کنیم، نتایج در تمامی شرایط نوری چالش‌برانگیز می‌شود.

افکت تاری تصویر یا بوکه (Bokeh) در گوشی شیائومی می میکس 3 خوشایند است. تخمین عمق تصویر نسبتا به خوبی انجام می‌شود و اطراف نقاط پیچیده تصاویر پرتره به شکلی مناسب ماسکه می‌گردد و شکل نقاط برجسته طیفی مناسب است. درجه تاری تصویر نیز قابل قبول است.

اگرچه، نقاط قوت مدل می میکس 3 شیائومی در تصاویری با سوژه‌های ثابت است، اما عملکرد آن در تهیه کردن تصاویر ویدیویی نیز قابل قبول به نظر می‌رسد. این مدل از نظر نقاط قوت تا حد زیادی شبیه به ویژگی‌های می 8 است که در ماه می عرضه شد. مهم‌ترین پیشرفت در این مدل، سیستم تثبیت‌کننده آن است که حالا در شرایط نوری کم نیز به خوبی کار می‌کند. شیائومی می میکس 3 با ترکیب قابلیت تثبیت‌کننده تصویری اپتیکال و الکترونیک، میزان فریم‌های تار گرفته شده در شرایط نوری کم را کاهش می‌دهد و در حالی که باز هم تصاویر آن عالی نیستند، اما تا حد زیادی بهتر از قبل شده‌اند.

 

نتیجه:

جدیدترین گوشی ارائه شده توسط شیائومی که دوربین آن دارای سخت‌افزارهای مشابهی همچون مدل می 8 است، از نظر قابلیت‌های عکس‌برداری از برخی جنبه‌ها بهتر از قبل شده و حالا تغییراتی در نرم‌افزار و الگوریتم‌های پردازش تصویر آن به وجود آمده است. این مدل در گرفتن تصویر از سوژه‌های ثابت، از جمله بهترین گوشی‌هایی است که تاکنون آزمایش شده‌اند و رنگ، محدوده پویایی، جزئیات درونی و عملکرد فلش خوبی دارد. عملکرد فیلم‌برداری آن نیز مشابه با مدل می 8 است، هرچند که در مدل می میکس 3 قابلیت بهینه شده تثبیت‌کننده باعث ارتقای کیفیت ویدیو در شرایط نوری پایین می‌شود و امتیاز مثبتی به آن می‌دهد. به طور خلاصه، گوشی جدید شیائومی از همه نظر یک گوشی عالی به نظر می‌رسد.

شیائومی می میکس 3 - Xiaomi Mi MIX 3

 

نقاط قوت شیائومی می میکس 3:

 • اتوفوکوس سریع، دقیق و بدون مشکل هنگام استفاده به صورت مکرر
 • توازن رنگ سفید دقیق با رنگ‌های روشن و پرنور
 • محدوده پویایی وسیع مناسب برای گرفتن تصاویر در محیط‌های بیرونی و داخلی
 • عملکرد عالی فلش
 • میزان نویز در تصاویر به شکل کنترل شده است

 

نقاط ضعف شیائومی می میکس 3:

 • در صحنه‌های دارای کنتراست بالا، میزان نویز زیاد است
 • در شرایط نوری کم، نویز تا حد زیادی دیده می‌شود
 • در حالت پرتره، حالت افکت تاری یا بوکه به صورت یکنواخت نیست
 • در برخی از صحنه‌های محیط‌های داخلی، در تصاویر ترکیب رنگ مشاهده می‌شود
 • با تغییر صحنه، قابلیت اتوفوکوس با پیغام خطا مواجه می‌گردد
پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401