سوئیت مسافرتی خودران؛ تحولی بنیادی در نحوه سفر کردن

ATS / هتل خودران / سفر
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

برای کسانی که زیاد مسافرت می‌کنند شاید حمل وسایل سفر و یا مسافت‌های طولانی رانندگی یک مشکل همیشگی باشد. طرح مفهومی یک طراح کانادایی می‌تواند راه‌حلی برای این مشکلات باشد.

اگر یک اتاق هتل و یک ماشین خودران را با هم ترکیب کنیم نتیجه چیست؟ یک سوئیت مسافرتی خودران (ATS).

ATS که یک اتاق هتل چرخدار است حاصل ایده استیو لی، طراح هتل ساکن تورنتو و عضو استودیو طراحی Aprilli است. این ایده می‌تواند شکل مسافرت‌های ما را متحول کند. لی می‌گوید که طرح مفهومی او که برنده جایزه نوآوری بنیادی (یک مسابقه طراحی در صنعت هتلداری) هم شده حاصل ترکیب تجربیاتش در امر طراحی و معماری هتل با علاقه‌اش به فناوری‌های آینده‌نگرانه بوده‌است.

در حالی که طراحان خودرو بر روی توسعه نمونه‌های پیشرفته‌تر خودروهای معمول تمرکز کرده‌اند، لی می‌گوید: «به عنوان یک معمار، من به ماشین‌های خودران بیشتر به دید اتاق‌های متحرک نگاه می‌کنم.»

ATS که می‌تواند مسافران را در سفرهای ۶ تا ۱۰ ساعته جابجا کند دارای خیلی از المان‌های اتاق‌های هتل معمولی است که از جمله آن‌ها می‌توان به فضای خواب با یک تشک ابری، محیط کار، سرویس بهداشتی، یک دوش کم ارتفاع و فضای سرگرمی برای بازی کردن و مشاهده فیلم اشاره کرد. دور تا دور این اتاق هم با شیشه‌های هوشمند پوشیده شده‌اند که با فشردن یک دکمه کدر می‌شوند.

همچنین بخوانید :

اتاق خودران ATS در اندازه‌‌‌های مختلف تک‌نفره، دونفره و خانوادگی عرضه می‌شود و همچنین توسط یک نرم‌افزار کنترل می‌شود. به گفته لی: «مسافران نقطه آغاز و پایان سفر و همچنین محل‌های توقف را انتخاب می‌کنند و دستگاه خود بهترین مسیر را انتخاب می‌کند». برای اداره این اتاق‌ها از یک زنجیره «هتل‌های خودران» که خدمات بین‌راهی مانند تعمیرات، تامین آب و تخلیه فاضلاب ارائه می‌کند، اداره می‌شوند. مسافران می‌توانند با قرار دادن اتاق‌های خودرانشان در حالت ثابت و در کنار اتاق‌های دیگران از امکانات رفاهی مشترک با دیگران از جمله استخر، لوازم ورزشی، رستوران و اتاق‌های پذیرایی استفاده کنند.

لی هم‌اکنون در حال رایزنی با خودروسازان درباره روش سوخت‌رسانی به ATS ها است. اگر اتاق‌ها برقی باشند، به وسیله خودروهای خدمات‌رسانی که وظیفه‌شان تعویض باتری اتاق‌ها است پشتیبانی می‌شوند. خودروهای هیدروژن‌سوز گزینه دیگر هستند. هر چند که این فناوری هنوز آن‌چنان توسعه نیافته‌ است، اما می‌تواند اجازه مسافرت‌های طولانی‌تر را به مسافران بدون نیاز به توقف‌های گاه و بیگاه برای سوخت‌گیری بدهد.

 

مسافران چه موقع می‌توانند اتاق‌های متحرک را تجربه کنند

بر اساس پیش‌بینی‌ها در آمریکا خودروسازان تا سال ۲۰۲۱ می‌توانند ماشین‌های کاملا خودران تولید کنند، اما برای آماده شدن زیرساخت‌های موردنیاز برای وارد کردن آن‌ها به سیستم حمل و نقل عمومی حداقل به یک دهه زمان نیز است. لی می‌گوید که ساخته او احتمالا ابتدا در شهرهای ساحل غربی و شرقی آمریکا مانند نیویورک، پیتزبورگ، بوستون و واشنگتن دی سی پا به خیابان‌ها می‌گذارند؛ چرا که این شهرها می‌توانند زیرساخت‌های موردنیاز را زودتر فراهم کنند. همچنین این شهرها «در دسته شهرهای با فواصل ۶ تا ۱۰ ساعته قرار می‌گیرند».

او معتقد است ATS به عنوان یک نوع حمل‌و‌نقل راحت و با قابلیت شخصی‌سازی و صرفه‌جویی در زمان می‌تواند جایگزین مناسبی برای سفر های هوایی داخلی باشد؛ چرا که با استفاده از آن دیگر نیازی به در صف ایستادن در فرودگاه نیست و همچنین لازم نیست دائما در حال حمل و یا تحویل و پس گرفتن چمدان‌های سنگین خود در بخش بار فرودگاه باشید. نظرات خود را در پلازا با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها