شعبده جوکر با مداد در فیلم The Dark Knight همان قدر که بنظر می آید خطرناک بود

batman the joker dark knight / بتمن جوکر شوالیه سیاه
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در صحنه‌ای از فیلم The Dark Knight جوکر مدادی را در میز فرو می‌کند و سر یکی از خلافکاران را به آن مداد می‌کوبد؛ بازیگری که نقش آن خلافکار را ایفا کرده اکنون می‌گوید که اجرای این صحنه چقدر برایش خطرناک بوده است.

اکنون حدود یک دهه از اکران و موفقیت عظیم فیلم The Dark Knight کریستوفر نولان (Christopher Nolan) می‌گذرد، فیلمی که به عقیده بسیاری، بهترین فیلم اقتباس شده از کتب مصور بود و هست. یکی از به‌یادماندنی‌ترین بخش‌های این فیلم، بازی فوق‌العاده هیث لجر (Heath Ledger) فقید، در نقش جوکر است؛ که یک جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد. اجرای او در نقش جوکر، این کاراکتر دیوانه را بسیار واقع‌گرایانه جلوه داد و به مخاطب اجازه داد تا دیوانگی این شخصیت منفی فوق‌العاده را بیشتر از همیشه حس کند.

یکی از جالب‌ترین و شوکه‌کننده‌ترین صحنه‌هایی که جوکر در فیلم Dark Knight در آن حضور دارد، صحنه‌ای است که جوکر بقول خودش با یک مداد، یک شعبده اجرا می‌کند؛ صحنه‌ای که بیننده را بشدت شوکه می‌کند و به خفن بودن جوکر بشدت می‌افزاید. طبق گفته‌های اخیر یکی از بازیگران فیلم The Dark Knight به سایت Vulture، گویا اجرا و فیلم‌برداری این صحنه به اندازه زندگی در دوران حکومت جوکر بر شهر گاتهام، خطرناک بوده است.

در این صحنه، جوکر با خیالی آسوده به جلسه‌ سردسته‌های خلافکاران شهر گاتهام وارد می‌شود؛ جلسه‌ای که افراد حاضر در آن، خود به دنبال کشتن جوکر هستند، زیرا در ابتدای فیلم The Dark Knight، جوکر از بانک آنها پول زیادی را می دزدد. زمانی که یکی از سردسته‌های خلافکاران از جوکر می‌پرسد که «چرا من نباید همین الان تو را بکشم؟» جوکر در جواب او، یک مداد را به میز جلسه فرو می‌کند تا مداد صاف بایستد و سپس می‌گوید :«من می‌خواهم این مداد را غیب کنم». در این زمان یکی از خلافکاران به سمت جوکر حرکت می‌کند و زمانی که به او می‌رسد، جوکر سر آن خلافکار را می‌گیرد و آن را به همان نقطه از میز که مداد صاف ایستاده بود، می‌کوبد و مداد وارد چشم آن حلافکار می‌شود و می‌میرد؛ حال مداد دیگر روی میز نیست و جوکر از اجرای شعبده‌اش ابراز رضایت می‌کند. شما می‌توانید این صحنه را در پایین تماشا کنید.

نقش آن خلافکار بیچاره‌ای که در این صحنه توسط جوکر به طرز وحشیانه‌ای کشته می‌شود را بازیگری به نام چارلز جارمن (Charles Jarman) ایفا می‌کند؛ کاراکتری که در فیلم نام خاصی نداشت، اما به لطف بازی خوب جارمن، این صحنه شوکه‌کننده به بهترین شکل ممکن اجرا و فیلم‌برداری شد و نقطه عطف دیگری به سیر فیلم The Dark Knight افزوده شد. آقای جارمن در مصاحبه‌ای اخیر با سایت Vulture توضیح داد که چقدر اجرای آن شعبده‌ مداد، برای‌اش خطرناک بوده است.

در این مصاحبه، جارمن می‌گوید که باید قبل از اینکه هیث لجر سر او را به میز می‌کوبید، مداد را از روی میز برمی‌داشت تا واقعا در چشمش فرو نرود و نمیرد! و تمام این اتفاقات باید در یک سیر روان و بدون مکث انجام می‌شد تا کاملا واقع‌گرایانه بنظر برسد. از آنجا که فیلم‌برداری فیلم The Dark Knight با سیستم IMAX انجام شده بود، تیم سازنده فیلم تصمیم گرفت تا از جلوه‌های کامپیوتری برای ایجاد یک مداد مجازی استفاده نکند. بنابراین زمانی که جوکر سر جارمن را می‌گیرد، پیش از اینکه سرش را به میز بکوبد، واقعا یک مداد روی آن میز سوار است. جارمن در این باره می‌گوید:

من یادم است که کریستوفر نولان به من می‌گفت :«ببین ما چند بار این صحنه را فیلم‌برداری می‌کنیم و تو باید بتوانی که آن مداد را از روی میز برداری.» ما چند بار با سِیری آهسته، این صحنه را تمرین کردیم تا این عمل سریع دستم بیاید و بتوانم در حین حرکت سرم به میز، مداد را از روی میز بردارم و سرم به میز خالی برخورد کند. من کمی تردید داشتم، چون که آن مداد، داخل چوب میز فرو رفته بود؛ اگر من به هر دلیلی، مداد را به موقع از میز جدا نمی‌کردم، ما الان نمی‌توانستیم این مکالمه را داشته باشیم.

batman the joker dark knight / بتمن جوکر شوالیه سیاه

جارمن به یاد می‌آورد که آنها طی دو روز، بیش از 22 بار با استفاده از دو میز مختلف، یکی با سطح چوبی و دیگری با سطحی نرم، این صحنه را اجرا کردند؛ با این حال، جارمن می‌گوید که میز چوبی را برای اجرای این صحنه ترجیح می‌داده است. او می‌گوید:

بنظر من، کار با میز واقعی بسیار آسان‌تر بود. میز واقعی باریک‌تر بود، کمی دردم می‌گرفت ولی وقتی که شما به یک سطح نازک چوبی ضربه می‌زنید، کل چوب می‌لرزد و همین موضوع باعث می‌شود ضربه کمتر احساس شود. با این حال استفاده از یک میز با سطحی نرم، مانند این بود که یک حوله روی دیوار آجری بگذارید و با سر، خودتان را به آن حوله بکوبید؛ با میز نرم، ضربه بیشتری احساس می‌شد.

جارمن همچنین به یاد می‌آورد که طی این 22 برداشت، حداقل 3 بار بر اثر برخورد سرش به میز «بیهوش» شده و هیث لجر دائما از او می‌پرسیده که آیا حالش خوب است یا نه. تصمیم تیم سازنده فیلم The Dark Knight، برای برداشت این صحنه بدین شکل، واقعا سخت‌گیرانه بوده و ریسک جارمن باعث شده این صحنه به یکی از به‌یادماندنی‌ترین صحنه‌ها در فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ تبدیل شود.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای سینما با پلازا همراه بمانید؛ نظر شما چیست؟ آیا آوردن چنین بلایی سر بازیگری که حدودا تنها دو ثانیه در فیلم حضور دارد، از نظر شما عادلانه است؟ لطفا در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
محمد معین
.
16 آبان 1399، 16:06
پاسخ
0
0
اره اینم یه نفش دیگه
avatar
تینا قنبریان
.
08 بهمن 1397، 14:09
پاسخ
0
0
وای خدایا چه نفس‌گیر!!
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401