تماشا کنید: هوش مصنوعی انویدیا به خوبی تصاویر واقعی از چهره انسان ها می سازد

Nvidia's AI/ هوش مصنوعی انویدیا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

محققان انویدیا ویدیویی منتشر کرده‌اند که موفقیت هوش مصنوعی انویدیا در تولید تصاویر دقیق انسان و نیز برخی اجسام را نشان می‌دهد. البته تصاویر تولید شده از برخی از گربه‌ها بسیار وحشتناک هستند.

ترو کاراس، سامولی لین و تیمو ایلا تعدادی از محققان انویدیا هستند که اخیراً مقاله‌ای منتشر کرده‌اند (که ویدیوی مرتبط با آن را در این‌جا می‌توانید مشاهده کنید) تا نشان دهند هوش مصنوعی انویدیا تا چه حد در خلق تصاویر واقع‌گرایانه‌ی صورت انسان توانمند است. نتایج به دست آمده قابل توجه‌اند و بی‌شک وقتی ببینید که چگونه کامپیوتر می‌تواند عکس‌هایی کاملاً واقعی از چهره‌ی افرادی که هرگز وجود نداشته‌اند خلق کند، هیجان انگیز هم می‌شوند. اما از سوی دیگر، ساخت تصاویر گربه چالش برانگیزتر بوده. مسئله‌ای که به آن خواهیم پرداخت.

در مقاله‌ی مذکور، این طور آمده است:

هدف ما طراحی یک ساختار الترنتیو «شبکه‌های مولد متضاد» (Adversarial Generators) با استفاده از روشی شناخته شده به نام «انتقال سبک» (Style Transfer) است. این ساختار جدید به یک یادگیری خودکار، یادگیری بدون نظارت فارغ از ویژگی‌های سطح بالا (مثل حالت و هویت چهره‌ی انسان) و متغیرهای تصادفی تصاویر تولید شده (مانند خال‌های صورت، مو و…) منجر می‌شود و به این ترتیب امکان کنترل بصری ترکیب‌مان را فراهم می‌کند.

من آن‌قدرها باهوش نیستم که بگویم این دقیقاً چه معنایی دارد اما هر چه که باشد، نتیجه‌اش عالی خواهد بود. در بیش‌تر مواقع، چهره‌های انسانی‌ای که هوش مصنوعی خلق می‌کند بسیار طبیعی‌اند یا دست کم آن‌قدر توی ذوق نمی‌زنند که پس‌شان بزنیم.

ویدیو و مقاله‌ی منتشر شده هر دو حاکی از این هستند که مشابه این روش در تولید تصاویر واقع‌گرایانه‌ای غیر از تصویر انسان هم به کار رفته‌اند: برای مثال خلق تصویر خودرو، اتاق خواب و گربه‌ها. اما سؤال اینجاست که چرا این‌ها؟ احتمالاً باید دلیل‌اش کثرت عکس‌ها و داده‌های مرتبط با موضوعات نام‌برده باشد. چون به این ترتیب داده‌های بیش‌تری برای مطالعه در اختیار هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت.

تصاویر تولیدشده از خودروها بسیار زیبا هستند. و غالباً مشابه همان چیزی هستند که با آن‌ها سر و کار داریم و به خوبی می‌شناسیم‌شان. گرچه اگر خیلی در آن‌ها دقیق شوید، موارد بی‌معنای زیادی مشاهده می‌کنید. مثلاً تایر یکی از آن‌ها به طرز عجیبی کم باد غول پیکر است و یا تایر خیلی‌های دیگر نامتقارن و کج و کوله‌اند.
اما گربه‌ها… تصاویر گربه‌هایی که هوش مصنوعی تولید کرده واقعاً افتضاح‌اند.

خودتان به عکس‌های زیر نگاه کنید. باید شاکر باشیم که هیچ‌‌کدام از این گربه‌ها حقیقی نیستند!

Nvidia's AI / هوش مصنوعی انویدیا

می توانیم این حیوانات را گربه‌های کاتولو (نام یک موجود خیالی اهریمنی با سری اختاپوس مانند، دو بال بلند و چهار پا با پنجه و بدنی پوسته پوسته شکل) نامگذاری کنیم! مسلماً بعضی‌هاشان بدک نیستند اما مابقی کج و معوج‌اند، انگار تصویر نادرست گربه‌های وحشتناک‌اند.

همچنین بخوانید :

شاید در ابتدا فکر کنید که عجیب به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی در خلق تصاویر انسانی و چیزهایی مثل مو، خال، چین و چروک و حتی عینک‌ انسان بسیار موفق و هوشمندانه عمل کرده اما در ساخت تصویر گربه به هیچ‌وجه. تا حدی که از آن‌ها تصاویر گربه‌های از چرخ گوشت در آمده را تولید کرده! اما اگر کمی بیش‌تر فکر کنید به این نتیجه می‌رسید که ساخت تصویر چهره، یک چیز است و تصویر کل بدن یک چیز دیگر. احتمالاً اگر هوش مصنوعی انویدیا تلاش می‌کرد بدن کامل انسان را تولید کند، که من به شخصه امیدوارم واقعاً این اتفاق بیفتد، احتمالاً نتیجه بهتر از تصاویر گربه‌ها نمی‌شد.

Nvidia's AI human faces / تصاویر انسان هوش مصنوعی انویدیا

نکته جالب این است که برخی از تصاویر تولید شده، نوشته میم (meme) که در اکثر تصاویر گربه‌های موجود در اینترنت دیده می‌شوند را هم تولید کرده است. این کار وقتی یک کتابخانه اینترنتی تصاویر گربه را در احتیار یک کامپیوتر بگذارید، اجتناب ناپذیر می‌شود. شاید بهتر است به هوش مصنوعی‌مان یادگیری بدون نظارت را آموزش ندهیم و تا زمانی که به سن لازم نرسیده، اجازه ندهیم وارد ردیت شود!

در بین تصاویر گربه‌های هوش مصنوعی، تصویر زیر بسیار جالب توجه و عجیب است: Nvidia's AI cat / گربه هوش مصنوعی انویدیا

کلام آخر

با نمک است. این طور نیست؟ اگر به این گربه خیره شوید روح‌تان را خشک می‌کند و سپس بی‌روح و تهی رهای‌تان می‌کند. اما با وجود این هم در نوع خود جذاب است. با ما در بخش نظرات پلازا همراه باشید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401