بنچمارک چیست؟ هر آنچه باید درباره بنچمارک بدانید

بنچمارک / Benchmark
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بنچمارک (Benchmark) به زبانی ساده، به معنای استاندارد و یا مجموعه‌ای از استانداردها است که می‌تواند معیاری برای اندازه گیری و سنجش عملکرد یک قطعه، یک ویژگی، یک برنامه و یا یک قابلیت در حوزه‌های مختلف، قرار گیرد.بنچمارک / Benchmark

تئوری‌های مختلفی در خصوص مفهوم کلمه «بنچمارک» وجود دارد؛ به عقیده عده‌ای از صاحب نظران، منشأ این کلمه، از نقشه‌برداری جغرافیایی بوده و به عنوان معیاری برای پستی‌ها و بلندی‌های زمین در نظر گرفته می‌شده است؛ در نظریه‌ای دیگر، بنچمارک معیاری بوده که پارچه فروش‌ها از آن برای اندازه زدن پارچه‌ها استفاده می‌کردند.

معمولا با شنیدن نام «بنچمارک» به یاد محاسبات و یا قیاس عملکرد در حوزه تلفن‌های هوشمند، کامپیوترهای خانگی، لپ‌تاپ و یا وسایل الکترونیکی می‌افتیم، اما در واقع، به جز دنیای تکنولوژی، حوزه‌های دیگری هم هستند که می‌توان بران آنها، معیار و مقیاسی جهت بررسی و قیاس بین مولفه‌ها و اجزای آنها در نظر گرفت. در واقع، اندازه‌گیری کیفیت مولفه‌ها، می‌تواند به ما در هرچه بهتر شدن نتیجه‌گیری در حوزه‌های مختلف کمک کند. آنچه واضح است این است که از گذشته تا به امروز، از بنچمارک به عنوان معیاری برای سنجش میزان موفقیت، بهره‌وری و عملکرد یک موضع، پروژه یا محصول استفاده می‌شود.

بنچمارک / benchmark

همان‌طور که اشاره کردیم، بنچمارک تنها محدود به دنیای تکنولوژی نیست؛ به عنوان مثال، در دنیای کسب و کار، می‌توان معیارهای مختلفی برای سنجش عملکرد شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی و یا حتی موسسات مالی تعیین کرد. این استاندارد باید در ابتدا به تایید یک سازمان مرجع رسیده و سپس به طور رسمی اعلام و ابلاغ شود. پس از آن، شرکت‌های فعال در آن حوزه، می‌توانند سطح عملکرد خود را در بنچمارک تعیین شده، ارزیابی کرده و جایگاه خود را میان رقیبان آن حوزه، مشاهده کنند. به این صورت، هر کسب و کاری می‌تواند در مسیر بهبود کیفیت کار خود، گام برداشته و تلاش کند تا به استاندارد پذیرفته شده در این حیطه، نزدیک‌تر شود.

کلمه «بنچمارک» تاریخچه‌ای بس طولانی دارد و از ابتدا در مواردی مانند ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در زمان‌های گذشته، از بنچمارک به عنوان شاخصی در امور ساختمان سازی استفاده می‎‌شد.

انواع بنچمارک

 


انواع بنچمارک


نوع سنجش و معیار تعیین شده برای بررسی کیفیت عملکرد مولفه یا دستگاهی خاص، می‌تواند یک معیار کمّی جهت فهم دقیق‌تر جایگاه آن محصول در میان رقبا به ما بدهد. بنچمارک‌ها انواع مختلف دارند که در ادامه به 4 دسته مختلف و مهم از آنها اشاره می‌کنیم:

 • بنچمارک گوشی هوشمند
 • بنچمارک لپ تاپ
 • بنچمارک کامپیوتر
 • بنچمارک دوربین
 • بنچمارک مدیریت

 

برای مشاهده جدیدترین بنچمارک گوشی‌ها کلیک کنید

 


بنچمارک مدیریت:


در این نوع از بنچمارک، بهترین عملکرد و  فرآیندهای کسب و کار یک شرکت را با سایر شرکت‌ها مقایسه می کنند. در بنچمارک مدیریت، عواملی همچون برنامه ریزی‌ها، نحوه عملکرد و بازدهی، زمان، کیفیت و هزینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

انواع بنچمارک در حوزه مدیریت:

بنچمارک داخلی:

مقایسه فرایندهای کسب و کار مشابه، در داخل یک سازمان است.

بنچمارک رقابتی:

مقایسه‌ای مستیقم بین محصول، عملکرد، برنامه‌ریزی و شیوه اجرا بین دو شرکت یا سازمان مختلف است.

بنچمارک عملکرد:

مقایسه‌ای بین مواردی کاملا مشابه، با عملکردی کاملا مشابه، در خارج از سازمان است.

بنچمارک عمومی:

فرآیندهای عمومی کسب و کار یا عملکرد کلی و عمومی، بدون در نظر گرفتن صنعت، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

 


بنچمارک گوشی موبایل هوشمند


عموما برای خرید یک تلفن هوشمند در بازار پررقابت امروزی، فارغ از جنبه مادی که البته یک فاکتور مهم در انتخاب و تصمیم‌گیری افراد محسوب می‌شود، عوامل دیگری هچمون عملکرد پردازنده دستگاه، صفحه نمایش، دوربین، عمر باتری و … می‌توانند نقش مهمی در انتخاب ما و در نهایت خرید یک تلفن هوشمند داشته باشند. امروزه، اکثر این گجتهای دوست داشتنی، از لحاظ طراحی ظاهری، شباهت بسیاری با یکدیگر دارند؛ هرچند که توسط برندهای متفاوتی ارائه شده‌اند اما با این‌حال، طراحی کلی تلفن‌های هوشمند رده بالا و میان‌رده، به یک سمت و سو رفته و در نهایت، انتخاب برای کاربران به کاری دشوار و سخت تبدیل شده است.

در چنین شرایطی، مهم‌ترین عاملی که می‌تواند به ما دلیلی محکم برای خرید یک تلفن هوشمند دهد، ارزیابی معیارهای بنچمارک است که دیدگاه صحیحی از عملکرد کلی و همچنین عملکرد جزئیات یک دستگاه ارائه می‌دهد. بنچمارک گوشی هوشمند یا به عبارتی Smartphone Benchmarking، مجموعه‌ای از آزمون‌های مختلف مانند AnTuTu، GeekBench، GFXBench، 3DMark، DXOMark و … است که هریک از آنها به بررسی و ارزیابی عملکرد قسمت‌های مختلف تلفن هوشمند پرداخته و به آن امتیاز می‌دهد. بر اساس این امتیازات، شما می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، داشته باشید. در ادامه به معرفی هر یک از این آزمون‌ها خواهیم پرداخت. با پلازا همراه باشید.

همانطور که اشاره کردیم، برای بررسی و ارزیابی یک تلفن هوشمند، می‌توان بخش‌های مختلف دستگاه را توسط آزمون‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده‌اند، مورد ارزیابی قرار داد. برخی از این آزمون‌ها توسط یک سری نرم‌افزارهای بنچمارکینگ و برخی از آنها نیز توسط دستگاه‌های مخصوص و در شرایطی شبیه سازی شده، انجام می‌شوند. به طور کلی، در خصوص یک تلفن هوشمند، صفحه نمایش، عملکرد پردازنده، دوربین، صدا و باتری از مهم‌ترین قسمت‌هایی هستند که باید مورد ارزیابی قرار گیرند تا بتوانیم در نهایت تصمیم درستی در مورد عملکرد کلی آن محصول بگیریم.

 

بنچمارک صفحه نمایش

برای بررسی عملکرد کیفیت صفحه نمایش، موارد مختلفی از آن، مانند میزان روشنایی صفحه نمایش، کمترین روشنایی، کنتراست رنگ، دمای رنگ، گاما، دقت رنگ RGB و دقت رنگ طیف خاکستری ارزیابی می‌شود؛ هر یک از این موارد، با واحدهای مختلف و ابزارهای مخصوصی سنجیده می‌شوند.

تست بنچمارک گوشی هوشمند / benchmark Smartphone

 

بیشترین میزان روشنایی

میزان روشنایی صفحه نمایش یک گوشی هوشمند، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که در روشنایی روز و در زیر نور شدید آفتاب، با این دستگاه کار می‌کنید. هرچه امتیاز یک دستگاه در این آزمون پایین‌تر باشد، آن دستگاه توانایی پایین‌تری در نمایش محتویات صفحه نمایش دارد. در این آزمون، امتیاز بالاتر، نشان‌دهنده کیفیت بالاتر نمایشگر در نمایش و خواندن محتویات صفحه است. واحد سنجش این آزمون بر حسب نیت است.

 

کمترین روشنایی

در این آزمون، کمترین مقدار روشنایی نمایشگر و میزان دقت آن در تشخیص رنگ مشکی و همچنین عمق آن، سنجیده می‌شود. همان‌طور که از نام این آزمون پیداست، هر چه امتیاز بدست آمده پایین‌تر باشد، دقت و توانایی صفحه نمایش در این حوزه، بالاتر است.

 

کنتراست رنگ

حتما بارها کلمه «کنتراست» را شنیده‌اید و ممکن است این سوال برای شما مطرح شده باشد که منظور از کنتراست رنگ در تلفن‌های هوشمند، چیست؟ کنتراست در واقع به تفاوت میان روشن‌ترین رنگ سفید و تیره‌ترین رنگی که در یک تصویر مشاهده می‌کنید، اشاره دارد. هرچه کنتراست تصویر بالاتر باشد، وضوح تصویر بالاتر خواهد بود.

 

دمای رنگ

شاید عبارت «دمای رنگ» عبارتی آشنا برای شما باشد و از خود پرسیده باشید که معنای «دمای رنگ» چیست و چه کاربردی دارد؟ برای توضیح این عبارت باید بگوییم که هر نور، رنگ منحصر به خود را دارد، دمای رنگ از ویژگی‌های نور مرئی بوده و واحد محاسبه آن، کلوین است. اما در دنیای گوشی‌های هوشمند، به تعادلی که میان رنگ سرد و رنگ گرم (آبی و قرمز) برقرار است، دمای رنگ گفته می‌شود. دمای رنگ ایده‌آل برای نمایشگر یک تلفن هوشمند، 6500 کلوین است و دمای رنگ بالاتر از این حد، سردتر و دمای رنگ پایین‌تر از 6500 کلوین، گرم‌تر است.

 

گاما

میزان شفافیت تصویر در صفحه نمایش تلفن‌های هوشمند، با معیار «گاما» سنجیده می‌شود. چنانچه گامای یک نمایشگر، بیش از حد بالا باشد، تصاویر به نمایش درآمده، تیره‌تر بوده و جزئیات تصویر، قابل تشخیص نخواهند بود. از طرفی، اگر گاما بسیار روشن باشد، در صحنه‌های روشن، جزئیات تصویر نمایش داده نمی‌شوند؛ بنابراین، گامای صفحه نمایش یک تلفن هوشمند، باید در حد تعادل باشد تا بتوان جزئیات تصویر را در صحنه‌های تاریک، کم نور و یا صحنه‌های پر نور و روشن، مشاهده کرد. میزان تعادل برای گامای استاندارد در صفحه نمایش تلفن‌های هوشمند، 2.2 تعیین شده است.

 

دقت رنگ RGB

سه رنگ اصلی سبز، آبی و قرمز، رنگ‌های RGB هستند که به میانگین غلظت آنها و رنگ‌های ثانویه در صفحه نمایش، دقت رنگ RGB گفته می‌شود. برای سنجش میزان این دقت، از فرمول‌های محاسباتی استفاده شده و چنانچه عدد بدست آمده، کمتر از 2 باشد، آن صفحه نمایش از قدرت تشخیص رنگ بالایی برخوردار است.

 

دقت رنگ طیف خاکستری

دقت رنگ طیف خاکستری (Delta E GRAYSCALE) اشاره به غلظت رنگ‌های طیف خاکستری در صفحه نمایش دارد. هرچه امتیاز بدست آمده در این آزمون، کمتر از 2 باشد، آن نمایشگر از قدرت تشخیص رنگ بالایی در سایه‌ها برخوردار است.

 

برای مشاهده جدیدترین بنچمارک گوشی‌ها کلیک کنید

 


بنچمارک پردازنده گوشی هوشمند


نرم‌افزارها و آزمون‌های بنچمارک بخصوصی برای سنجش و بررسی عملکرد تلفن‌های هوشمند، طراحی و ارائه شده‌اند که دیدگاه دقیق‌تری از قدرت پردازشی یک محصول به کاربر می‌دهند. هریک از این آزمون‌ها به بررسی قدرت پردازشی گوشی پرداخته و با بوجود آوردن یک محیط آزمایشی با در نظر گرفتن حداکثر باری که به گوشی وارد می‌شود، یک امتیاز به دستگاه اختصاص می‌دهد. در ادامه به معرفی هر یک از این آزمون‌ها می‌پردازیم.

 

نرم افزار بنچمارک AnTuTu

بنچمارک آنتوتو / تست بنچمارک پردازنده گوشی هوشمند / Antutu benchmark

AnTuTu یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای ارزیابی یا بنچمارکینگ برای دستگاه‌های اندرویدی است که قسمت‌های مختلفی را بررسی کرده و یک امتیاز نهایی به عملکرد کلی دستگاه می‌دهد. البته این بدان معنی نیست که امتیازات جزئی به هر بخش تخصیص داده نمی‌شود؛ در واقع امتیاز کلی و نهایی، از جمع بندی امتیازاتی که به جزئیات دستگاه تعلق گرفته بدست خواهد آمد. این نکته را در نظر داشته باشید که این امتیازات، به معنای نمره اختصاصی تعلق گرفته به آن قطعه یا آن دستگاه نیست، بلکه امتیاز به دست آمده بر اساس یک محیط رقابتی بین دستگاه‌های مختلف است که به شما تصویری از رتبه و جایگاه یک تلفن هوشمند یا تبلت اندرویدی در میان رقبا بدهد. برای مثال، امتیازی برای مقایسه عملکرد ذخیره سازی اطلاعات در گلکسی نوت 9 با الجی V40 تین کیو!

 

نرم افزار بنچمارک GeekBench

تست بنچمارک پردازنده گوشی هوشمند / geekbench benchmark / تست بنچمارک گیکبنچ گوشی

گیکبنچ یک نرم افزار بنچمارکینگ است که عملکرد پردازنده را در حالت تک هسته‌ای و چند هسته‌ای بررسی کرده و به آن امتیاز می‌دهد. در این آزمون، دستگاه در یک محیط شبیه سازی شده که شباهت بسیار زیادی به دنیای واقعی دارد، مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد. نرم افزار GeekBench از سیستم نمره دهی استفاده کرده و آخرین نسخه‌ای که از این نرم افزار در حال حاضر استفاده می‌شود، Geekbench 4 است که مبنای امتیاز دهی خود را عدد 4000 که سرعت پردازنده Core i7 با سرعت 2.60 گیگاهرتز است، در نظر گرفته. هرچه امتیاز پردازنده دستگاه مورد نظر به امتیاز 4000 نزدیک‌تر باشد، عملکرد آن دستگاه، قوی‌تر است. نرم افزار گیکبنچ برای سیستم عامل‌های اندروید، iOS، MacOS، ویندوز و لینوکس ارائه شده و قادر به ارزیابی عملکرد پردازنده‌ دستگاه‌های تحت این سیستم‌عامل‌ها می‌باشد.

لازم به ذکر است که گیکبنچ قادر به بررسی عملکرد GPU نیز هست.

 

نرم افزار بنچمارک GFXBench

بنچمارک / benchmark

GFXBench یک معیار ارزیابی و سنجش رایگان بخش گرافیکی دستگاه است که عملکرد گرافیک دستگاه، پایداری و کیفیت رندر گرفتن را بررسی می‌کند. GFXBench 5.0 جدیدترین نسخه از این بنچمارک در حال حاضر بوده و قادر به محاسبه قدرت گرافیک لپ‌تاپ و تلفن‌های هوشمند با گرافیک‌های پیشرفته نیز می‌باشد.

 

نرم افزار بنچمارک 3DMark

همچنین بخوانید :
3DMark یکی از ابزارهای سنجش قدرت گرافیک دستگاه است که توسط شرکتی به نام FutureMark طراحی و عرضه شده. به دلیل دقت و گستره عملیاتی که این نرم افزار بنچمارکینگ ارائه می‌دهد، تبدیل به یکی از مهم‌ترین ابزارها به منظور سنجش توان پردازش 3 بعدی و گرافیکی محصولات شده و امتیازی که در این آزمون بدست می‌آید، تبدیل به یکی از معیارهای مهم برای تعیین اعتبار و قدرت یک محصول شده است. هرچه امتیاز بدست آمده بالاتر باشد، توان پردازشی دستگاه، بیشتر است.

 

نرم افزار بنچمارک GFXmanhatan

GFXManhatan 3.1 یک ابزار تست بنچمارکینگ جهت بررسی قدرت گرافیکی دستگاه در شرایطی شبیه سازی شده است که بر اساس یک رندر چهارگانه عمل می‌کند. در این مراحل چهارگانه، بازتاب، انتشار و ترکیب نور بر اساس نقشه Mesh بررسی شده و در انتها، یک امتیاز کلی به دستگاه اختصاص داده خواهد شد.

 

نرم افزار بنچمارک GFXBench T-Rex HD on-Screen

GFXBench T-Rex HD on-Screen

بنچمارک T-Rex HD on-screen زیر مجموعه نرم افزار بنچمارک GFXBench، ابزاری برای تست قدرت کارت گرافیک و پردازنده گرافیکی دستگاه است که با شبیه سازی یک محیط بازی گرافیکی، حداکثر توان GPU را در نمایش تصاویر محاسبه می‌کند. نتایج بدست آمده بر حسب فریم بر ثانیه بوده و امتیاز بالاتر، نشان دهنده قدرت بیشتر است.

 

نرم افزار بنچمارک Basemark OS II

این ابزار تست بنچمارک، قسمت‌های مختلف دستگاه از جمله حافظه، عملکرد کلی سیستم، مرورگر، گرافیک و عملکرد دوربین را بررسی می‌کند. البته تمرکز اصلی این بنچمارک، بیشتر بر روی رابط کاربری گوشی‌های هوشمند است. امتیاز بالاتر، بهتر است.

 

نرم افزار بنچمارک JetStream

JetStream یک بنچمارک مبتنی بر زبان JavaScript است که با هدف شناسایی عملکرد گوشی‌های هوشمند در هنگام کاربردهای مربوط به وب طراحی شده است. JetStream به عنوان یک روش ارزیابی جامع شناخته می‌شود که سعی دارد با انجام تست‌های گوناگون، یک امتیاز کلی را به دستگاه‌های مختلف نسبت دهد.

 

نرم افزار بنچمارک Vellamo Metal

Vellamo Metal

تست بنچمارک Vellamo، در واقع یک برنامه بنچمارکینگ موبایلی است که بخش‌های مختلف دستگاه از جمله عملکرد مرورگر، سرعت عملکرد پردازنده در حالت چند هسته‌ای و تک هسته‌ای را بررسی می‌کند. در این آزمون، کسب امتیاز بالاتر، بهتر است.

 

برای مشاهده جدیدترین بنچمارک گوشی‌ها کلیک کنید

 


بنچمارک دوربین گوشی هوشمند


کیفیت دوربین، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در انتخاب یک تلفن هوشمند به آن اهمیت می‌دهیم. در واقع، اگر یک تلفن هوشمند از پردازنده قوی و سرعت بالایی در اجرا برخوردار باشد اما در بخش دوربین، عملکردی ضعیف ارائه دهد، شانس انتخاب بسیار کمی دارد. در این بخش، موارد مختلفی در خصوص عملکرد دوربین مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت که به معرفی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 

تست بنچمارک DXOMark

benchmarking / DXOMark

DXOMark یک وب سایت تخصصی جهت بررسی کیفیت و عملکرد دوربین دستگاه‌های مختلف، اعم از دوربین تلفن‌های هوشمند، دوربین‌های دیجیتال و لنز دستگاه‌هایی که دارای دوربین هستند، برعهده دارد. امتیاز کلی DxoMark شامل سه بخش است:

 • عمق رنگ برای عکاسی پرتره
 • محدوده داینامیک برای محدوده Landscape
 • بررسی عملکرد دوربین در نور کم

DXOMark خود شامل آزمون‌های مختلفی در قسمت عکس و فیلم می‌شود. این آزمون‌ها، جزئیات دوربین را در ثبت تصویر و ضبط فیلم بررسی کرده و به هریک از آنها، امتیازی اختصاص می‌دهند. مواردی مانند کنتراست، فوکوس خودکار، نویز، فلش، زوم، بوکه و لرزش در این آزمون بررسی و امتیاز داده خواهند شد.

از موارد دیگری که در سنجش عملکرد و کیفیت دوربین تلفن‌های هوشمند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، سرعت ثبت تصویر در حالت عادی و HDR است که بر حسب ثانیه بوده و هرچه این میزان کمتر باشد، دوربین سریع‌تر عمل می‌کند.

 

تست بنچمارک سنجش عملکرد صدا گوشی هوشمند

در این قسمت، میزان توان خروجی صدا، هنگامی که هدفون به تلفن هوشمند وصل است و همچنین بلندی صدای اسپیکر دستگاه سنجیده می‌شود.

 

تست بنچمارک سنجش عملکرد باتری گوشی هوشمند

زمان شارژ شدن و عمر باتری از عوامل مهمی هستند که تاثیر مستقیم بر استفاده از تلفن هوشمند دارند. در این قسمت، مدت زمان مورد نیاز برای شارژ شدن دستگاه از صفر تا صد و همچنین عمر باتری سنجیده می‌شود.

 

برای مشاهده جدیدترین بنچمارک گوشی‌ها کلیک کنید

 


بنچمارک کامپیوتر و لپ تاپ


بنچمارک کامپیوتر و لپ تاپ، کمی متفاوت از تلفن هوشمند است؛ کامپیوتر و لپ تاپ از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که هریک از آنها به تنهایی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و بر اساس آن امتیازات، می‌توانید در مورد محصول مورد نظر، تصمیم گیری کنید. بنچمارکینگ، یکی از معتبرترین روش‌هایی است که می‌توانید نقاط قوت و ضعف کامپیوتر یا لپ تاپ خود را متوجه شوید. حتما برای شما هم پیش آمده که عملکرد لپ تاپ یا کامپیوتر شما دچار ضعف و یا کندی شده اما دلیل آن را متوجه نشده‌اید؛ با اجرای یک تست بنچمارک بر روی سیستم خود، می‌توانید از نحوه عملکرد اجزای سیستم مطلع شوید.

بنچمارک کامپیوتر و لپ تاپ / بنچمارکینگ سیستم

بنچمارکینگ لپ تاپ یا کامپیوتر، بیشتر در میان گیمرها رواج دارد اما شاید وقت آن رسیده تا کاربران عادی هم عملکرد سیستم خود را مورد ارزیابی قرار دهند. برای بنچمارکینگ لپ تاپ یا کامپیوتر (که از این پس آنها را با عنوان «سیستم» یاد می‌کنیم) دو نوع بنچمارک وجود دارد: واقعی و مصنوعی؛ همانطور که در مبحث بنچمارک تلفن‌های هوشمند اشاره کردیم، برخی از آزمون‌های بنچمارک، عملکرد سیستم را در دنیای واقعی بررسی می‌کنند مانند زمان اجرای یک برنامه یا رندر گرفتن؛ اما برخی از آزمون‌ها هم هستند که با شبیه سازی شرایطی که بیشترین فشار ممکن به سیستم وارد می‌شود، عملکرد اجزا را بررسی می‌کنند.

در بنچمارکینگ سیستم هم مانند بنچمارک تلفن‌های هوشمند، نتیجه به صورت عدد و امتیاز نمایش داده می‌شود که فقط زمانی قابل درک خواهد بود که با بنچمارک سیستم‌های دیگر مورد مقایسه قرار گیرد. در ادامه به معرفی برخی از آزمون‌های بنچمارک می‌پردازیم.

 


بنچمارک‌ عملکرد سیستم


در این نوع از آزمون‌های بنچمارک، عملکرد کلی سیستم، مانند سرعت پردازنده، گرافیک، رم و هارد بررسی شده و در نهایت امتیازی به کل مجموعه داده می‌شود. از جمله این آزمون‌ها می‌توان به نوابنچ (NovaBench) و گیکبنچ (GeekBench) اشاره کرد که برای پلتفرم‌های ویندوز، iOS و MacOS قابل اجراست.

آزمون Cinebench تنها برای بررسی قدرت گرافیکی سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نرم افزار بنچمارک 3DMark

بنچمارک عمکرد سیستم / بنچمارک عملکرد لپ تاپ / بنچمارک عملکرد کامپیوتر

آزمون 3Dmark از دیگر آزمون‌های بسیار معتبر بنچمارکینگ است که به صورتی کاملا تخصصی و حرفه‌ای، قدرت گرافیکی سیستم را ارزیابی می‌کند.

 

نرم افزار بنچمارک AnTuTu

آزمون AnTuTu همانقدر که در حوزه بنچمارکینگ تلفن‌های هوشمند، معتبر است، در حوزه بنچمارکینگ سیستم‌های کامپیوتری و لپ‌تاپ نیز از اعتبار بالایی برخودار است. این آزمون، اجزای مختلف سیستم را مورد ارزیابی قرار داده و در نهایت، یک امتیاز به عملکرد کل سیستم می‌دهد.

 

نرم افزار بنچمارک PCMark

بنچمارک PCMark10 / بنچمارک سیستم / بنچمارک کامپیوتر و لپ تاپ

آزمون PCMark توسط موسسه UL به منظور سنجش عملکرد سیستم‌های کامپیوتر طراحی و ارائه شد. PCMark یکی دیگر از برنامه‌های معتبر بنچمارکینگ در حوزه بررسی و ارزیابی قدرت سیستم و لپ‌تاپ است که طیف گسترده‌ای از تست‌های مهم و کاربردی این بخش را در بر می‌گیرد. البته PCMark خود به زیربخش‌ها و نسخه‌های مختلفی تقسیم شده و نسل‌های مختلفی از پردازنده، کارت گرافیک، هارد و …. را در بر می‌گیرد. اکثر آزمون‌های PCMark جهت سنجش عملکرد یک سیستم برای استفاده خانگی طراحی شده‌اند. نتایج نسخه‌های مختلف PCMark را نمی‌توان با یکدیگر مقایسه کرد؛ چراکه هرکدام از آنها آزمون‌های مختلفی را شامل می‌شوند. آنچه باعث متفاوت شدن تست PCMark از سایر بنچمارک‌ها می شود این است که این تست در محیط های واقعی و گاهی در محیط های شبیه سازی شده خانه و دفاتر کاری، برای بدست آوردن عملکرد واقعی سیستم اجرا می شود. اعتبار آزمون‌های PCMark در حدی است که سازندگان مطرح جهان همچون سامسونگ، اینتل، انویدیا، دل، AMD و … با این موسسه همکاری می‌کنند.

 

نرم افزار بنچمارک DirectX

DirectX یا DxDiag تست ارزیابی عملکرد سیستم و رفع مشکلات سخت افزاری کامپیوتر و لپ‌تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمون، پس از ارزیابی سیستم، نتیجه را به صورت یک فایل متنی ارائه و ذخیره می‌کند تا بتوانید از آن در فروم‌های پرسش و پاسخ و یا برای ارسال به پشتیبانی کارخانه سازنده قطعه مورد نظر، استفاده کنید.

 

نرم افزار بنچمارک 3DMark

آزمون‌های 3DMark که خود شامل تست‌های مختلفی می‌شود، برای سنجش عملکرد CPU مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

نرم افزار بنچمارک SYSMark 

SYSMark، نرم افزار بنچمارکینگ مبتنی بر سنجش عملکرد سیستم است که فعالیت‌های معمول و روزانه کاربر مانند وب‌گردی، اجرای برنامه‌های مختلف، مولتی تسکینگ و اجرای فایل‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد. نتیجه این ارزیابی به صورت یک فایل متنی ارائه می‌شود.

 

بنچمارک کارت گرافیک کامپیوتر

بنچمارک کارت گرافیک / benchmark GPU

بنچمارک کارت گرافیک سیستم، یکی دیگر از قسمت‌های مهم ارزیابی است که معمولا با چند آزمون معتبر و اجرای برخی از بازی‌ها که به گرافیک بالاتری نیاز دارند، سنجیده می‌شود. در ادامه به معرفی برخی از آزمون‌ها و بازی‌هایی که در این نوع از بنچمارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌پردازیم. با پلازا همراه باشید.

بازی‌ها : Battlefield 1 ،Dawn of War III ،Ghost Recon Wildlands ،Total War ،Far Cry 5 ،Final Fantasy XV ،Shadow of War.

آزمون‌ها:

 • DirectX

اجرای برنامه DirectX بر روی سیستم و سنجش عملکرد واحد گرافیک.

 • FutureMark

این برنامه توسط موسسه FutureMark طراحی شده و عملکرد گرافیک سیستم را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 • Vulkan

Vulkan عملکرد گرافیکی سیستم را در حالت 3 بعدی و انجام بازی‌ها و برنامه‌های با گرافیک بالا بررسی می‌کند.

 

بنچمارک SSD

بنچمارک هارد دیسک لپ تاپ و کامپیوتر

هارد دیسک یکی دیگر از اجزای سخت‌افزاری مهم یک سیستم رایانه یا لپ‌تاپ است که عملکرد صحیح آن، تاثیر مهمی بر عملکرد کلی سیستم دارد. برای ارزیابی عملکرد یک هارد دیسک، وب سایت‌های اینترنتی معتبری هستند که آزمون‌های مختلفی را انجام می‌دهند؛ در این میان، برخی از نرم‌افزارها نیز وجود دارند که می‌توانند این روند را تسهیل کرده و برآورد صحیحی از نحوه کارکرد SSD سیستم به شما خواهد داد.

یکی از این آزمون‌های بنچمارکینگ SSD، آزمون FIO است که در سال 2005 توسط فردی به نام Janes Axobe طراحی و ارائه شد. این آزمون از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار بوده و سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات و همچنین عملکرد کلی هارد دیسک را بررسی می‌کند.

 


بنچمارک دوربین


بنچمارک دوربین / بنچمارک DXOMark / بنچمارک دی اکسو مارک

همانطور که گفتیم، بنچمارک، به معنای ارزیابی و سنجش عملکرد یک محصول، یک پروژه و یا یک سازمان است. دوربین‌ها، یکی دیگر از لوازم دیجیتالی هستند که تمایل افراد به خرید آنها زیاد بوده و در برابر هزینه‌ای که می‌کنند، انتظار خرید دوربینی با عملکردی متناسب دارند. DXOMark یکی از مراجع معتبری است که به بررسی دوربین‌های مختلف و البته از برندها شناخته شده می‌پردازد. DXOMark عملکرد لنز دوربین و خودِ دوربین عکاسی را در 3 بخش پرتره، لند اسکیپ و نور کم بررسی کرده و در نهایت یک امتیاز کلی به دوربین اختصاص می‌دهد.

در این مقاله سعی بر این شد تا دنیای بنچمارک و حوزه‌های مربوط به آن، کاملا معرفی و شرح داده شود. البته هریک از آزمون‌های کلی که در این مبحث ملاحظه کردید، زیرمجموعه‌های فراوانی دارند که در خصوص هریک از آنها به صورت جداگانه، در مقاله‌ای پرداخته خواهد شد.

 

ورود به بخش بنچمارک پلازا

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022