سامسونگ یا مدیاتک در کنار اینتل تامین کننده مودم 5G آیفون 11 خواهند بود

iPhone/آیفون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اپل پس از قطع همکاری با کوالکام در زمینه تامین تراشه‌های مودم 5G قصد دارد برای تولید مودم‌های 5G آیفون 11 در کنار اینتل با سامسونگ و مدیاتک نیز همکاری کند. البته هنوز معلوم نیست که آیا آیفون 11 از فناوری 5G پشتیبانی خواهد کرد یا خیر.

اخبار و گزارش‌های مختلف حاکی از این هستند که آیفون‌ها تا سال 2020 مجهز به مودم‌های 5G نخواهند شد. البته براساس گزارشی که اخیرا خبرگزاری رویترز منتشر کرده است، احتمالا آیفون 11 (iPhone 11) در سال میلادی جدید مجهز به مودم 5G خواهد بود.

iPhone XS/آیفون ۱۰ اس

پس از داستان مجادلات اپل و کوالکام و قطع همکاری این دو بر سر تامین تراشه مودم‌های آیفون، حالا شنیده‌های دنیای فناوری نشان می‌دهند که اهالی کوپرتینو قصد دارند در کنار اینتل با شرکت دیگری هم برسر تامین مودم‌های 5G به توافق برسند.

براساس گزارشی که رویترز منتشر کرده است، اپل برای تامین تراشه مودم 5G آیفون‌های 2019 درحال مذاکره با سامسونگ، مدیاتک (MediaTek) و اینتل (Intel) تامین کننده فعلی تراشه‌های وایرلس این شرکت است. رویترز با توجه به دلایل وشواهد عنوان شده در جریان دادرسی اپل بین کوالکام و کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) این مسئله را مطرح می‌کند.

تونی بلوینز (Tony Blevins) مدیر ارشد اجرایی زنجیره تامین اپل می‌گوید که از ابتدا بخاطر تخفیف زیاد کوالکام برای هزینه‌های مجوز پتنت سراغ این شرکت رفته است.

بلوینز تصدیق کرد که اپل مدت‌های طولانی بدنبال سازندگان مختلف برای تامین تراشه‌های مودم 5G بوده است اما نهایتا قراردادی با کوالکام به عنوان تنها تامین کننده این تراشه‌ها امضا کرد چرا که این تامین کننده تراشه به ازای اینکه تنها تامین کننده اختصاصی اپل باشد، تخفیف زیادی برای هزینه‌های مجوز پتنت داد.

تا پیش از سال 2016 کوالکام تنها تامین کننده تراشه‌های وایرلس آیفون‌ها بود. بین سال‌های 2016 تا 2017 کوپرتینویی‌ها تامین مودم‌های وایرلس خود را بین دو سازنده تقسیم کردند و تامین بخشی از این مودم‌ها به شرکت اینتل سپرده شد و نهایتا در سال 2018 شرکت اینتل تنها تامین کننده تراشه آیفون‌ها شد.

مدیر ارشد اجرایی زنجیره تامین اپل می‌گوید این شرکت همچنین درحال مذاکره با دو سازنده مدیاتک و سامسونگ است تا تامین تراشه‌های خود را به این دو شرکت بسپارد. براساس اظهارات او این کمپانی به دنبال ایجاد تنوع در زنجیره تامینش است و به‌همین خاطر سراغ کلید زدن پروژه Antique رفته است. بلوینز می‌گوید:

مفهوم کلی پروژه Antique پیدا کردن سازنده دوم بود. این کار به هیچ وجه توهینی به اینتل نیست ما فقط نمی‌خواهیم ساخت تراشه‌های مودم آیفون در انحصار یک شرکت باشد. ما می‌خواستیم با هر دو شرکت اینتل و کوالکام همکاری کنیم.

بلوینز اشاره‌ای به این ندارد که آیا این شرکت به تصمیم نهایی درباره تامین کننده مودم 5G رسیده است یا خیر و یا اینکه اصلا این کمپانی قصد دارد در سال 2019 آیفون مجهز به مودم 5G عرضه کند یا خیر.

براساس گزارش‌ها و شنیده‌های قبلی احتمالا تا سال آینده خبری از آیفون‌های مجهز به مودم 5G نخواهد بود. فناوری 4G LTE از آیفون 5 (iPhone 5) وارد خط تولید اپل شد و تنها آیفون 10 اس (iPhone XS) و آیپد پرو 2018 (iPad Pro) مجهز به آخرین نسخه استاندارد 4×4 MiMo LTE و 256 QAM هستند. به همین خاطر جای تعجبی ندارد که اپل تا سال آینده استفاده از فناوری 5G را به تاخیر بیندازد و به دنبال سازنده بهتری باشد.

کلام آخر

حال باید منتظر ماند تا دید که نهایتا اهالی کوپرتینو چه تصمیمی خواهند گرفت و تولید تراشه مودم‌های 5G خود را به کدام تامین کننده می‌سپارند. برای آگاهی از جدیدترین اخبار فناوری با پلازا همراه باشید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401