با هارد اکسترنال آسیب دیده چه کار کنیم؟

هارد اکسترنال آسیب دیده / هارد اکسترنال ضربه خورده / خرید هارد ضد ضربه
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هنگام مواجهه با یک هارد اکسترنال آسیب دیده ممکن است سهوا باعث شویم اطلاعات روی آن به کلی از بین بروند. در اینجا به بایدها و نبایدها در مواجهه با هارد اکسترنال ضربه خورده می‌پردازیم و چند گزینه برای خرید هارد اکسترنال ضد ضربه پیشنهاد می‌دهیم.

بدون تردید اگر به هر کالای دیجیتال و قطعات الکترونیکی ضربه محکمی وارد شود از کار خواهد افتاد. هارد‌ دیسک‌های اکسترنال نیز از این قاعده مستثنی نیستند. دلیل اکثر خرابی‌های اینگونه هاردها مشکل Head Crash است. این مشکل زمانی پدید می‌آید که وقتی که هارد مشغول فعالیت است، برای مثال در حال خواندن یا نوشتن اطلاعات است و هد به صفحه چرخان بسیار نزدیک شده، به بدنه هارد‌ ضربه وارد شود. در این صورت هد بیش از حد به صفحه نزدیک شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

 


بایدها و نبایدها در هنگام مواجهه با هارد اکسترنال ضربه خورده


زمانی که یک هارد‌ دیسک از کار می‌افتد، اطلاعاتی که روی آن ذخیره شده نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. به همین دلیل همواره به کاربران توصیه می‌شود با نهایت دقت از هارد خود نگهداری کنند. با این وجود هرچقدر هم در این کار دقت به خرج دهید باز هم امکان دارد به طور اتفاقی هارد آسیب ببیند و مثلا از دستتان رها شود. در چنین شرایطی باید برای حفظ هارد‌ یا حداقل اطلاعات آن از بایدها و نبایدهایی پیروی کرد که در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما قبل از پرداختن به موارد زیر، باید بگوییم که گاهی خطاهای هارد اکسترنال ربطی به ضربه و آسیب ندارند که در این موارد می‌توانید مشکل را با یک روش ساده که در ویدیوی زیر آموزش داده شده است برطرف کنید.

 

1. از سلامت هارد اطمینان حاصل کنید

وقتی به هارد‌ ضربه وارد می‌شود باید ابتدا ببینید آیا هنوز کار می‌کند یا خیر. این کار از اهمیت زیادی برخوردار است. اکثر هاردها در یک محفظه محافظتی قرارداده شده‌اند و احتمال زیادی وجود دارد که خود هارد‌ از ضربه جان سالم به در برده و این محفظه اطراف آن باشد که آسیب دیده است. بنابر این ابتدا آن را به کامپیوتر خود متصل کنید تا مشخص شود هارد در سلامت است یا از کار افتاده.

 

2. به تولیدکننده هارد مراجعه کنید

اگر هارد‌ از کار افتاده بهتر است به تولیدکننده آن مراجعه کنید. تمامی هارد دیسک‌ها همراه با گارانتی عرضه می‌شوند و اگر دوره گارانتی هارد شما به اتمام نرسیده، تولیدکننده باید مسوولیت آن را بر عهده بگیرد. آن‌ها بدون شک توصیه‌های مفیدی در ارتباط با نحوه نگهداری یا تعمیر هارد به شما ارائه خواهند داد. افزون بر این، اگر اطلاعاتی که روی هارد‌ ذخیره کرده بودید، اهمیت زیادی ندارند می‌توانید از شرکت مربوطه درخواست کنید یک هارد‌ جایگزین برایتان ارسال کند.

 

3. اگر از هارد اکسترنال صدای تیک تیک می‌شنوید هیچ کاری نکنید

وقتی برای آزمایش، هارد‌ را به سیستم متصل کردید تا ببینید هنوز کار می‌کند یا خیر، اگر صدای تیک تیک شنیدید فورا باید هارد را جدا کنید. چنین صدایی معمولا نتیجه برخورد هد با صفحه دیسک هارد است و در صورتی که ادامه پیدا کند ممکن است صفحه‌ای که اطلاعات روی آن ذخیره شده در نتیجه آن خراش یا آسیب ببیند. اگر صفحه دیسک آسیب ببیند هیچ شکی نداشته باشید که اطلاعات ذخیره شده روی آن نیز از بین رفته است. به همین دلیل اگر چنین صدایی از هارد‌ خود می‌شنوید اصلا از آن استفاده نکنید. پیشنهاد اول و آخر در این شرایط مراجعه به شرکت گارانتی‌کننده یا تعمیرکار مجاز است، اما اگر ریسک نابودی اطلاعات خود را می‌پذیرید و اهل ماجراجویی و کنجکاوی هستید، می‌توانید روش نشان داده شده در ویدیوی زیر را دنبال کنید.

 

4. مطمئن شوید آیا فایل‌ پشتیبان قابل استفاده‌ای دارید یا خیر

به منظور جلوگیری از حذف اطلاعات روی هارد، همواره توصیه می‌شود به طور منظم از آن‌ها بکاپ (Backup) بگیرید. برای مثال اگر از فایل‌های PST خود بکاپ گرفته‌اید، حتی اگر فایل‌های اصلی از دست رفته باشند نیز می‌توانید به راحتی آن‌ها را دوباره برگردانید. از همین رو، اگر هارد‌ شما به دلیل وارد آمدن ضربه یا موارد دیگر دچار آسیب شده است مطمئن شوید آیا از اطلاعات آن بکاپ گرفته‌اید یا خیر.

 

5. از نرم‌افزار‌های تعمیر هارد دیسک استفاده نکنید

در صورتی که هیچگونه فایل پشتیبان به روزی نداشتید چاره‌ای جز تعمیر هارد‌ دیسک ندارید. اگر از طریق اینترنت به دنبال راهنمایی در این مورد هستید، برنامه‌های زیادی را پیدا خواهید کرد که ادعا می‌کنند می‌توانند هارد‌ ضرب دیده را تعمیر کنند. به هیچکدام از آن‌ها اعتماد نکنید. هارد‌ ضرب دیده از لحاظ سخت افزاری و فیزیکی دچار مشکل شده و هیچ ارتباطی با این گونه برنامه‌ها ندارد. این برنامه‌ها تنها می‌توانند مشکلات نرم افزاری را حل کنند.

 

6. خودتان هارد را تعمیر نکنید

بسیاری از کاربران وقتی هارد‌ آن‌ها دچار ضربه می‌شود سعی می‌کنند خودشان آن را باز و تعمیر کنند. این کار اصلا عاقلانه نیست. هرگونه ذره خاک یا گرد و غبار در یک اطاق کثیف می‌تواند مثل آب خوردن یک هارد باز شده را نابود کند. علاوه بر این اگر یکی از قسمت‌های حیاتی هارد دچار رطوبت شود، دردسرهای دیگری به دنبال دارد. به طور خلاصه باید بگوییم که باز کردن یک هارد‌ به ملزومات بسیاری از قبیل وسایل مخصوص و محیط تمیز نیازمند است.

 

7. به متخصصین مربوطه مراجعه کنید

همانطور که در دو مورد بالا اشاره شد نمی‌توان هارد‌ ضرب دیده را در خانه و یا شخصا تعمیر کرد. در چنین وضعیتی بهترین انتخابی که پیش رویتان قرار دارد مراجعه به متخصصین این حوزه است. آن‌ها می‌توانند راه حل‌های مناسبی پیش رویتان قرار دهند و البته اگر هزینه آن برایتان مسئله‌ای نیست می‌توانید هارد‌ را به آن‌ها تحویل داده تا به درستی تعمیر شود.

 

8. هارد اکسترنال ضد ضربه بخرید

علاوه بر موارد بالا که همه مربوط به بعد از ضرب دیدن هارد است، نکته مهم پیشگیری از وارد آمدن هرگونه ضربه به هارد است. به همین منظور باید هنگام حمل آن دقت زیادی به خرج داد. با این وجود همیشه درصد کمی احتمال وارد آمدن آسیب به هارد است. امروزه تقریبا تمامی تولیدکنندگان هارد دیسک‌های اکسترنال حد معینی از مقاومت در برابر ضربه را برای هارد خود تعیین می‌کنند. این میزان بسته به هر هارد‌ متفاوت است. با این حال حتی این هاردها نیز در برابر ضربات آسیب پذیر هستند. به همین دلیل برخی شرکت‌ها رو به تولید هاردهای مقاوم در برابر ضربه و همچنین گرد و غبار و آب روی آوردند. البته همانطور که احتمالا حدس زده‌اید این مدل هارد‌های اکسترنال قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های معمولی دارند اما اگر قصد نگه داری از اطلاعات بسیار مهمی را دارید، صرف این هزینه اضافی کار عاقلانه‌ای است تا در صورت وارد آمدن ضربه، نگران از دست رفتن این اطلاعات نباشید. اگر قصد خرید این مدل هارد‌ها را دارید با ادامه مطلب همراه باشید تا با چند مدل از بهترین هارد‌ دیسک‌های اکسترنال ضد ضربه موجود در بازار ایران آشنا شویم.

 


خرید هارد اکسترنال ضد ضربه


خرید هارد اکسترنال اپیسر مدل AC631

شرکت اپیسر هارد دیسک AC631 را در اواخر سال 2017 روانه بازار کرد. این هارد از زمان عرضه موفق شده بسیاری از گواهینامه‌های مربوط به امنیت دستگاه در سطح جهان را کسب کند. این محصول از استاندارد MIL-STD-810G ارتش آمریکا پیروی می‌کند و قادر است ضربات از ارتفاع بیش از 1.22 متری را تحمل کند. قاب لاستیکی که در اطراف هارد استفاده شده اکثر ضربات را به خود جذب می‌کند و مانع آسیب رسیدن به هارد‌ می‌شود. قاب خود هارد نیز ضد خش است و اثر انگشت را نیز به خود جذب نمی‌کند و به همین دلیل در برابر اصطکاک هم مقاوم است. AC631 موفق به کسب استاندارد IP55 شده است، این استاندارد به این معناست که این هارد‌ در برابر باران یا گرد و غبار مقاوم است. علاوه بر این در قاب پلاستیکی، محفظه‌ای برای قراردادن کابل دستگاه پیش‌بینی شده است. این کابل از نوع USB Type-A است و تا 10 هزار بار بدون هیچ مشکلی می‌توان آن را به درگاه متصل یا جدا کرد. همچنین این کابل از نسل 3.1 USB است و می‌تواند اطلاعات را با سرعتی بیش از 5 گیگابیت بر ثانیه منتقل کند.

هارد دیسک اکسترنال اپیسر مدل AC631 با ظرفیت 1 ترابایت

هارد دیسک اکسترنال اپیسر مدل AC631 با ظرفیت 1 ترابایتApacer AC631 External Hard Drive – 1TB

وزن263 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 2.0,USB 3.0,USB 3.1

 

خرید هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A65

سیلیکون پاور یکی از نام‌های آشنا در حوزه تولید هاردهای اکسترنال به شمار می‌آید. محصولات این شرکت به دلیل کیفیت ساخت و دوام بالا نزد کاربران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و هارد Armor A65 نیز از این قاعده مستثنی نیست. این هارد ابتدا در ماه مارس سال 2015 وارد بازار شد. از نقاط قوت این هارد‌ مقاومت بسیار بالای آن در برابر گرد و غبار و آب است. این هارد توانسته آزمایش‌های استاندارد MIL-STD-810G 516.6 ارتش آمریکا که مربوط به سقوط از ارتفاع و وارد آمدن ضربه است را با موفقیت پشت سر بگذارد. این به آن معناست که اگر این هارد از ارتفاع 122 سانتی به زمین برخورد کند، می‌تواند بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد. برای محافظت از هارد‌، دو لایه لاستیکی به همراه یک قاب در نظر گرفته شده که باعث شده این هارد مقاومت و دوام بالایی داشته باشد. این هارد‌ در زمان عرضه اولین هارد قابل حملی بود که توانست استاندارد IP67 را کسب کند. به گفته سیلیکون پاور این هارد‌ قادر است به مدت 39 دقیقه در عمق 1 متری آب دوام بیاورد. استفاده از بدنه لاستیکی در این هارد سبب شده بدنه آن به خوبی به دست بچسبد و به طور اتفاقی از دست لیز نخورد. این هارد با نرم‌افزاری اختصاصی به نام HDD Lock Utility عرضه شده است. کاربران با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند اطلاعات خود را رمزنگاری کنند تا فقط افرادی که رمز عبور را می‌دانند قادر باشند به اطلاعات هارد دسترسی پیدا کنند. افزون بر این برای افزایش مقاومت هارد از یک سیستم تعلیق داخلی در این هارد استفاده شده که وظیفه دارد لرزش‌ها و تکان‌هایی که به دستگاه وارد می‌شود را جذب خود کند. Armor A65 از طریق کابل 3.0 USB به کامپیوتر متصل می‌شود و می‌تواند اطلاعات را با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه منتقل کند.

هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A65 ظرفیت 1 ترابایت

هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A65 ظرفیت 1 ترابایتSilicon Power Armor A65 External Hard Drive 1TB

وزن242 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 3.1

 

خرید هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85

هارد‌ دیسک Armor A85 یکی از جان سخت‌ترین هارد دیسک‌های موجود در بازار به حساب می‌آید. این هارد دارای استاندارد IP68 مقاومت در برابر گرد و غبار و آب است و می‌تواند به مدت 30 دقیقه فشار آب در عمق بیش از 1 متری را تحمل کند، علاوه بر این قادر است فشاری بالغ بر 500 کیلوگرم را نیز تحمل کند. این محصول موفق شده از آزمایشات مربوط به گواهی MIL-STD 810G Method 516.6 نیز به سلامت عبور کند. سیلیکون پاور 3 لایه محافظتی برای این هارد در نظر گرفته است. لایه اول یک پوشش آلومینیومی سندبلاست شده است که علاوه بر اینکه ظاهر زیبا و شیکی به این هارد داده، ضدخش و لکه و غبار نیز هست. لایه دوم یک محافظ از جنس لاستیک است و لایه آخر نیز سیستم تعلیق داخلی هارد دیسک است تا لرزش‌های حاصل از ضربه یا تکان خوردن هارد را جذب خود کند. Armor A85 از کابل USB نسخه 3.1 نسل اول استفاده می‌کند. نسخه مخصوص این هارد نرم افزار HDD Lock Utility نیز همراه آن عرضه شده و با کمک آن می‌توان داده‌های ذخیره شده را رمزگذاری کرد. در مجموع اگر در جایی هستید که امکان از دست رفتن اطلاعات به دلیل نفوذ گرد و غبار یا آب بسیار زیاد است، این هارد علاوه بر این موارد می‌تواند کاملا خیالتان را از هرگونه ضربه یا آسیب احتمالی نیز راحت کند.

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 با ظرفیت 1 ترابایت

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 با ظرفیت 1 ترابایتSilicon Power Armor A85 External Hard Drive – 1TB

وزن300 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 2.0,USB 3.0,USB 3.1

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 با ظرفیت 2 ترابایت

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 با ظرفیت 2 ترابایتSilicon Power Armor A85 External Hard Drive – 2TB

وزن381 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 2.0,USB 3.0,USB 3.1

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 با ظرفیت 4 ترابایت

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 با ظرفیت 4 ترابایتSilicon Power Armor A85 External Hard Drive – 4TB

وزن381 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 2.0,USB 3.0,USB 3.1

هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 ظرفیت 5 ترابایت

هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 ظرفیت 5 ترابایتSilicon Power Armor A85 External Hard Drive – 5TB

وزن364 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 3.1

 

خرید هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A80

هارد‌ دیسک Armor A80 محصول دیگری از شرکت سیلکون پاور است. این هارد‌ در ظاهر شباهت زیادی به هارد دیسک‌های معمولی دارد و همچنین وزن زیادی نیز ندارد. در قسمت کناری آن محفظه کوچکی برای قراردادن کابل کوتاه و 4 اینچی USB 3.0 آن در نظر گرفته شده است. البته یک کابل 90 سانتی متری نیز همراه با آن است تا در صورتی کاربر قصد اتصال آن به کامپیوتر رومیزی را داشته باشد، به مشکل نخورد. بدنه هارد در داخل توسط یک ژل سیلیکا احاطه شده تا در برابر شوک و ضربات فیزیکی از آن محافظت کند. علاوه بر این Armor A80 موفق به کسب گواهی MIL-STD-810F ارتش نیز شده و قادر به تحمل ضربه حاصل از سقوط از ارتفاع 3 متری است. علاوه بر این، این هارد استاندارد IEC 529 IPX7 را نیز به دست آورده است؛ به این معنا که می‌تواند تا بیش از 30 دقیقه در عمق بالای 1 متری آب دوام بیاورد. بدنه هارد‌ همچنین می‌تواند فشاری به اندازه 300 کیلوگرم را تحمل کند. سرعت انتقال اطلاعات نیز در مقایسه با سایر هاردهای ضد ضربه بسیار بالا است. این هارد قادر است اطلاعات را با سرعت 87 مگابایت بر ثانیه بنویسد و با سرعت 102 مگابایت بر ثانیه نیز آن‌ها را بخواند. وزن کم، سایز کوچک، مقاومت بالا در برابر ضربات و نفوذ آب و گرد و غبار و سرعت بالای خواندن و نوشتن همه سبب شدند این هارد‌ انتخاب بسیار خوبی برای کاربرانی که علاوه بر سرعت هارد‌، مقاومت و دوام آن نیز برایشان مهم است باشد.

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A80 با ظرفیت 1 ترابایت

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A80 با ظرفیت 1 ترابایتSilicon Power Armor A80 External Hard Drive – 1TB

وزن293 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 2.0,USB 3.0

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A80 با ظرفیت 2 ترابایت

هارد دیسک اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A80 با ظرفیت 2 ترابایتSilicon Power Armor A80 External Hard Drive – 2TB

وزن293 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطUSB 2.0,USB 3.0

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022