بازی نقاشی به یادگیری هوش مصنوعی کمک می کند

نقاشی هوش مصنوعی / AI Pictionary
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هوش مصنوعی با سرعتی فراتر از آنچه تصورش را می‌کنیم در حال رشد و پیشرفت است. بازی نقاشی آیکونری با تکیه بر هوش مصنوعی طراحی شده و قصد دارد به بهبود یادگیری ماشین کمک کند.

هوش مصنوعی یکی از فیلدهای مهم علوم کامپیوتر است که روز به روز در حال پیشرفت و تکامل است. حتی این فناوری در حوزه نقاشی هم وارد شده و قادر است تصاویر هنری زیبایی خلق کند. درست است که این نقاشی‌ها به پای آثار هنرمندان بزرگ نمی‌رسند اما با پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی، رسیدن به این نقطه از ترقی و رشد دور از ذهن نیست و شاید در آینده‌ای نزدیک شاهد شاهکارهای هنری از هوش مصنوعی باشیم. باید بگوییم که تعلیم یک کامپیوتر و ربات (یادگیری ماشین) کار پیچیده و دشواری است و نیاز به داده‌های حجیم و صرف زمان زیادی دارد. شاید این مسئله از نگاه افرادی که با حوزه هوش مصنوعی آشنایی ندارند، امری غیر ممکن باشد اما شدنی است.

در این راستا تعدادی بازی نقاشی (پیکشنری) مبتنی بر هوش مصنوعی نیز تولید شده است. برخی از آن‌ها قادر هستند خط‌خطی‌های شما را به یک اثر هنری تبدیل کنند، برخی دیگر هم تصاویر را به کاریکاتور و نقاشی تغییر می‌دهند. گفتنی است که تلاش برای ساخت الگوریتم هوش مصنوعی با خلق نقاشی‌های هنری و اصیل همچنان ادامه دارد. به تازگی بازی تحت وب و آنلاینی به نام آیکونری (Iconary) عرضه شده که قادر است با هوش مصنوعی نقاشی شما را حدس بزند و یا با ارایه نقاشی خود، از شما بخواهد که عنوان و یا موضوع نقاشی را حدس بزنید.

در این رقابت بازیکنان باید موضوعات سختی را به تصویر بکشند تا آیکونری آن را حدس بزند. مهم‌تر از همه این که بازی نقاشی آیکونری قبل از آن هرگز با آن عبارت مواجه نشده و برای بار اول است که در اختیار آن قرار می‌گیرد. در واقع، آیکونری اولین سیستم هوش مصنوعی جهان است که برای خلق نقاشی و حدس موضوع با یک انسان هم‌بازی می‌شود. در این بازی خارق‌العاده، شما با هوش مصنوعی AllenAI به بازی و رقابت می‌پردازید. این بازی آنلاین توسط دانشمندان موسسه هوش مصنوعی آلن (AI2) منتشر شده است.

نقاشی هوش مصنوعی / AI Pictionary

آنی کمبهاوی (Ani Kembhavi) از پژوهشگران تیم هوش مصنوعی AI2 درباره رقابت بازی نقاشی آیکونری می‌گوید که به دلیل حضور افراد مختلف در این بازی، هوش مصنوعی این بازی می‌تواند چیزهای زیادی از مشارکت کننده‌های حاضر در بازی یاد بگیرد. به عبارتی طیف گسترده‌ای از تجربیات و مهارت‌های اشخاص مختلف به سیستم هوش مصنوعی آلن منتقل می‌شود. الگوریتم، ابتدا باید عناصر بصری موجود در تصویر را شناسایی کند، سپس نحوه ارتباط آن‌ها را با یکدیگر مشخص کند و در نهایت آن صحنه را به زبان ساده‌ای که برای انسان قابل درک باشد، ترجمه کند. به دلیل داشتن این ویژگی مهم است که پیکشنری (Pictionary) می‌تواند اطلاعاتی را به کامپیوترها آموزش دهد که سایر بنچمارک‌های هوش مصنوعی نظیر Go و StarCraft از آن عاجز هستند.

کمبهاوی در ادامه اضافه می‌کند:

چیزی که در مورد بازی‌های بوردگیم و ویدیویی وجود دارد این است که آن‌ها کمی از دنیای واقعی ما دور هستند. حرکت‌ها و عکس‌العمل‌های موجود در این دسته از بازی‌ها خارق‌العاده هستند، اما نمی‌توانیم از آن‌ها در زندگی واقعی خود استفاده کنیم. این در حالی است که اگر بخواهید در بازی‌های مانند بازی نقاشی آیکونری خوش بدرخشید کافی است از یک دانش معمولی و معقول برخوردار باشید که دلیل منطقی برای آن وجود داشته باشد.

به‌عنوان مثال عبارت «یک خانواده در حال صحبت در آشپزخانه» را در نظر بگیرید. برای بیان این جمله در قالب نقاشی، علاوه‌بر اینکه باید محیط آشپزخانه را با ظروف آشپزی به تصویر بکشید باید افراد از قبیل پدر، مادر و فرزندان را هم در تصویر بیاورید. این یعنی حجم اطلاعات بالایی که شما به سیستم هوش مصنوعی منتقل می‌کنید. ازاین‌رو سیستم یادگیری هوش مصنوعی، خانواده و آشپزخانه را به‌طور کامل درک خواهد کرد. به همین دلیل است که می‌گوییم آیکونری اولین و متفاوترین بازی نقاشی و حدس کلمه است که تاکنون وجود داشته است. این بازی با آن چیزی که گوگل در سال 2017 با نام !Quick, Draw ارائه کرده، کاملا فرق دارد. بازی آنلاین گوگل تنها قابلیت تشخیص نقاشی‌های ساده از روی یک عبارت یا اسم را دارد در حالی که آیکونری چیزی بیشتر از این‌ها است و با ترکیب عبارات مختلف کار پیچیده‌تری را انجام می‌دهد.

البته بازی نقاشی آیکونری قصد ندارد در عرض یک شب به بهبود یادگیری ماشین کمک کند اما تیم هوش مصنوعی AI2 امیدوار است که داده‌های جمع آوری شده، برای آزمایش‎ها و محک‌های آتی به کارشان بیاید. از آنجایی که سیستم هوش مصنوعی بازی نقاشی به تنهایی نمی‌تواند پیشرفت کند، جمع آوری داده‎های انسان از این بازی بسیار مهم و با ارزش خواهد بود. با استفاده از این داده‌ها، می‌توان سیستم یادگیری ماشین و شبکه‎های عصبی را بهبود بخشید.

از آنجا که بازی نقاشی آیکونری در حال تلاش برای استخراج داده‌هایی است که اساسا برای ماشین‌ها ناشناخته است، به کاربران واقعی مختلف نیاز دارد. کمبهاوی ادامه داد: «اگر AllenAI را مجبور کنید که با خودش بازی کند، پروتکل ارتباطی ایجاد می‌کند که تنها خودش از آن باخبر است. به عبارت دیگر، برای سرعت بخشیدن به فرایند حدس زدن، AllenAI در طی زمان، می‌تواند عبارات پیچیده را به نشان‌های خاصی تبدیل کند. برای مثال شاید نماد ҂ به معنای «نوشیدن آب پرتقال» باشد. پس از این، اگر بخواهید از آن در دنیای واقعی استفاده کنید، مفهوم خاصی برای شما نخواهد داشت».

کلام آخر

شاید عده‌ای تصور کنند که در آینده هوش مصنوعی به جای انسان تفکر و تصمیم خواهد گرفت اما در حال حاضر با این مسئله فاصله زیادی داریم. نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند به اندازه انسان خلاقیت داشته باشد؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402