اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

Internet of Things / اینترنت اشیا / IoT
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در طی سال های گذشته مفهومی که بیشتر از همه در دنیای فناوری مورد توجه قرار گرفته اینترنت اشیا است، اما اینترنت اشیا چیست و چه تاثیری بر زندگی ما خواهد گذاشت؟

تسترهای هوشمند، دماسنج‌ و قلاده‌های سگ تنها چند نمونه از اشیا هستند که هر روزه تعداد زیادی از آن‌ها به طرز احمقانه‌ای به عنوان اینترنت اشیا به وب متصل می‌شوند. اما از طرف دیگر دستگاه‌ها و اشیایی که در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند با اتصال به اینترنت می‌توانند چهارمین انقلاب صنعتی بشر را رقم بزنند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال 2020 بیش از نیمی از کسب و کارهای نوپا از اینترنت اشیا استفاده خواهند کرد. در این مقاله به تمامی نکاتی که باید در مورد این دنیای جدید که هر روزه به تعداد اعضای آن افزوده می‌شود بدانید خواهیم پرداخت. برای آشنایی با تغییراتی که تکنولوژی 5G در زندگی ما ایجاد خواهد کرد، می‌توانید به این مقاله پلازا مراحعه کنید.

Internet of Things / اینترنت اشیا

فهرست عناوین مطلب:

 • اینترنت اشیا چیست؟
 • چرا دستگاه‌های متصل به اینترنت باید داده‌های خود را به اشتراک بگذارند؟
 • آینده اینترنت اشیا چگونه خواهد بود؟
 • نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی
 • نیاز به یک استاندارد قابل اتکا

 

اینترنت اشیا چیست؟

عبارت اینترنت اشیا در مفهوم کلی به تمامی اشیایی اطلاق می‌شود که به هر نحو به اینترنت متصل هستند. با این وجود در طی چند سال گذشته این مفهوم بیشتر از همه برای توصیف اشیایی که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کند مورد استفاده قرار گرفته است. متیو ایوانز سرپرست بخش اینترنت اشیا TechUK این مفهوم را این گونه توصیف می‌کند:«به طور کلی اینترنت اشیا از ساده‌ترین دستگاه‌ها مانند سنسورها گرفته تا گوشی‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی که همگی به اینترنت متصل هستند تشکیل شده است.»

 

با ترکیب این دستگاه‌ها با سیستم‌های جمع آوری و تحلیل داده‌ها می‌توان پس از جمع آوری اطلاعات، آن‌ها را تحلیل کرد و سپس یک عمل به خصوص را ایجاد کرد تا برای انجام کاری به فرد کمک شود. آینه‌های هوشمند و تگ‌های درون فروشگاه‌ها از جمله این موارد هستند. کارولین گورسکی رییس قسمت اینترنت اشیا در مرکز Digital Catapult در این باره می‌گوید:« اینترنت اشیا از شبکه‌های اینترنت، دستگاه‌ها و داده‌ها تشکیل شده است. با استفاده از اینترنت اشیا می‌توان میان شبکه‌های مختلف ارتباط نزدیک‌تری برقرار کرد تا دستگاه‌های متصل به این شبکه‌ها بتوانند نه تنها با سایر دستگاه‌های شبکه خود بلکه با انواع دیگر شبکه‌ها نیز ارتباط برقرار کنند تا در نهایت جهانی داشته باشیم که همه چیز در آن بیش از پیش به یکدیگر متصل است.»

 

چرا دستگاه‌های متصل به اینترنت باید داده‌های خود را به اشتراک بگذارند؟

گروهی از افراد عقیده دارند هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد لزومی ندارد به اینترنت متصل شود، اما از طرف دیگر هر دستگاهی هدف مشخصی برای جمع آوری اطلاعات دارد که ممکن است در نهایت به نفع خریدار و در مقیاس بزرگتر سایر افراد جامعه تمام شود. برای مثال در حوزه تولیدات صنعتی با به کارگیری سنسورهایی می‌توان علاوه بر افزایش بازده خط تولید از هدر رفت تولیدات آن نیز کاست. بر اساس تحقیقات امروزه نزدیک به 35 درصد از تولیدکنندگان آمریکایی با به کار گیری سنسورهای هوشمند در کسب و کار خود از اطلاعاتی که بوسیله آن‌ها بدست می‌آورند استفاده می‌کنند. مثلا شرکت Concrete Sensors در این کشور دستگاهی را طراحی و تولید کرده که با قرارگرفتن داخل بتن قادر است اطلاعات جامعی را از وضعیت آن به مهندسین ارائه دهد. به گفته آقای ایوانز «اینترنت اشیا با صرفه جویی در وقت، هزینه و حتی جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست، سبب می‌شود در کار خود بازدهی بهتری داشته باشیم.» استفاده از چنین تکنولوژی به شرکت‌ها، دولت‌ها و مقامات این امکان را می‌دهد تا در نحوه ارائه خدمات و کالاهای خود به مردم تجدید نظر کنند.

iot / اینترنت اشیا

گورسکی در ادامه صحبت‌های خود می‌افزاید:«کیفیت و حجم اطلاعتی که از طریق اینترنت اشیا به دست می‌آید فرصت بسیار خوبی را پدید می‌آورد تا نحوه ارتباط ما با دستگاه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم محتوا محور و کارآمدتر از گذشته باشد. در این صورت است که پتانسیل واقعی برای تغییر بوجود خواهد آمد. به همین علت اینترنت اشیا تنها محدود به صفحه نمایش گوشی یا تبلت نیست.»

 

آینده اینترنت اشیا چگونه خواهد بود؟

حتی آن‌هایی که یکی از محصولات بی‌شمار مربوط به خانه هوشمند از جمله لامپ‌ها، سوییچ‌ها و سنسورهای حرکتی را خریداری کرده‌اند اذعان دارند که اینترنت اشیا در ابتدای راه خود قرار دارد. محصولات و دستگاه‌ها همیشه به راحتی به یکدگیر متصل نمی‌شوند و مهم‌تر از این‌ موضوع نگرانی‌هایی است که در ارتباط با امنیت چنین شبکه‌هایی مطرح است.

بر اساس گزارشی که سامسونگ منتشر کرده، تامین امنیت اشیایی که به اینترنت متصل شده‌اند تا سال 2020 به امری حیاتی بدل خواهد شد. در این گزارش که سند اقتصاد باز سامسونگ نام دارد گفته شده سرعت پیشرفت فناوری به حد خطرناکی زیاد است و باید در حوزه امنیت نیز به همین مقدار پیشرفت حاصل شود. این کمپانی می‌گوید امنیت بیش از 7.3 میلیارد دستگاهی که به وب متصل هستند باید تا پیش از سال 2020 توسط تولیدکنندگان آن‌ها افزایش یابد. برایان سولیس از شرکت Altimeter Group، یکی از افرادی که در تهیه این گزارش نقش داشته، در ارتباط با یافته‌های این تحقیق می‌گوید:«ما با آینده‌ای روبه رو هستیم که در آن شرکت‌ها با استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی یک نوع داروینیسم دیجیتالی را تجربه خواهند کرد. آن‌ها به شکلی رشد و تکامل پیدا می‌کنند که تا به حال نظیر آن را مشاهده نکردیم.»

5G

در سال 2016 بات‌نت‌های مبتنی بر اینترنت اشیا که با استفاده از شبکه‌ای از دستگاه‌های بروزرسانی نشده ایجاد شده بودند تعداد زیادی از وبسایت‌ها و خدمات اینترنتی را از دسترس خارج کردند. بعد از آن نیز یک شرکت چینی برای 4.3 میلیون دوربین متصل به اینترنت که حفره‌های امنیتی داشتند فراخوان صادر کرد. پس از این اتفاق برای همه روشن شد که در حال حاضر از کار انداختن اینترنت با استفاده از دستگاه‌هایی که از اینترنت اشیا استفاده می‌کنند چقدر کار آسانی است. البته در این مورد خوشبختانه این بات‌نت برای بازی ماینکرفت ساخته شده بود و نه اهداف خراب کارانه.

 

نگرانی های مربوط به حریم خصوصی

مسئله بعدی بحث حریم خصوصی است. بر اساس یک قانون نانوشته، هر چیزی که به اینترنت متصل باشد را می‌توان هک کرد و محصولاتی که از اینترنت اشیا استفاده می‌کنند نیز از این قانون مستثنی نیستند. برای مثال 3 سال پیش ضعف امنیتی در سیستم‌های اینترنت اشیا شرکت VTech که در زمینه تولید اسباب بازی فعالیت می‌کند، سبب شد هکرها به تصاویر و ویدیوهای کودکانی که از دستگاه‌های این شرکت استفاده می‌کردند دسترسی پیدا کنند.

IOT / اینترنت اشیا

اگر تمامی محصولاتی که کاربران از آن‌ها استفاده می‌کند به اینترنت متصل شوند، طبیعتا احتمال اینکه کاربران تحت نظارت قرار بگیرند نیز بالا می‌رود. فرضا اگر یک یخچال را به اینترنت وصل کنیم و این یخچال مقدار غذای مصرفی را محاسبه کند، می‌توان غذاهای اضافی را به افرادی که توانایی خرید غذا ندارند داد. اگر یک ساعت هوشمند به تمامی جوانب زندگی فرد احاطه داشته باشد و به شکل مخفیانه به جمع آوری اطلاعات بپردازد چه تضمینی وجود دارد افرادی به این اطلاعات دست پیدا نکرده و از آن بر علیه کاربر استفاده نکنند؟

جیمز کلپر مدیر اداره اطلاعات ملی دولت آمریکا پیشتر در سال 2016 گفته بود:«در آینده سرویس‌های اطلاعاتی ممکن است از اینترنت اشیا برای اهدافی مانند شناسایی، نظارت، ردیابی موقعیت مکانی، جذب نیروی جدید یا دسترسی پیدا کردن به شبکه‌های اینترنتی مختلف و نام کاربری و رمز عبور افراد استفاده کنند.» پس از این صحبت‌ها بود که ویکی‌لیکس با انتشار اسنادی مدعی شد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) با استفاده از حفره‌های امنیتی در یک تلویزیون سامسونگ متصل به اینترنت از کاربران آن شنود می‌کرده است.

 

نیاز به یک استاندارد قابل اتکا

مشکلی که در بطن هر شبکه اینترنت اشیا وجود دارد عدم وجود یک استاندارد مشخص است. اشیایی که به وب متصل می‌شوند باید برای انتقال اطلاعات و یا به اشتراک گذاری آن‌ها قادر باشند با یکدیگر صحبت کنند. اگر هرکدام از آن‌ها از یک زبان متفاوت استفاده کنند دیگر نخواهند توانست با هم ارتباط برقرار کنند. از همین رو واحد استانداردسازی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE Standards Association) لیستی طولانی از استانداردهایی را که در حال حاضر در مرحله طراحی و توسعه قرار دارند را منتشر کرده است. همچنین به گفته شرکت جامعه اینترنت (Internet Society) امروزه با استانداردسازی در زمینه‌های جدیدی که به این امر نیازمند هستند، دستگاه‌ها و برنامه‌های بیشتری می‌توانند به یکدیگر متصل شوند.

Internet of Things / اینترنت اشیا

در این میان مایکروسافت برای حل این مسئله در مقیاس تجاری، سیستم اختصاصی خودش به نام «IoT Central» را برای دستگاه‌هایی که از اینترنت اشیا بهره می‌برند معرفی کرده است. این سیستم یک پلتفرم مرکزی را در اختیار کسب و کارها می‌گذارد تا با کمک آن دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا را مدیریت کنند. مایکروسافت مدعی است با استفاده از این سیستم می‌توان به سادگی یک شبکه اینترنت اشیا را راه اندازی کرد.

با تمام این‌ها گورسکی اینترنت اشیا را حتی از منظر افرادی که تجربه زیادی در این زمینه دارند، یک بازار رشد نیافته توصیف می‌کند. او با این حال می‌گوید سال 2016 ممکن است ورق را برگردانده باشد زیرا امروزه شرکت‌هایی مانند اینتل، ARM، آمی و Bae Systems and Accenture همگی از استاندارد هایپرکت (Hypercat) پشتیبانی می‌کنند.

IOT / اینترنت اشیا

ایوانز در بخش پایانی صحبت‌های خود در ارتباط با اینترنت اشیا گفت:

ما به خوبی می‌دانیم که در کوتاه مدت، اینترنت اشیا در هر زمینه‎ای که دخالت نکردن در آن هزینه گزافی داشته باشد تاثیر خواهد گذاشت. این اثر گذاری بیشتر در کارهای ساده روزمره تاثیر خودش را نشان می‌دهد، مانند پیدا کردن جای پارک در یک منطقه شلوغ، اتصال سیستم پخش موسیقی و فیلم خانه و یا استفاده از وب‌کم یخچال برای آنکه بدانیم در مسیر بازگشت به خانه نیازی به خرید شیر داریم یا نه. در نهایت همین موضوع که هنوز به طور دقیق موارد استفاده و پتانسیل آن را نمی‌دانیم، اینترنت اشیا را به فناوری جذاب و هیجان انگیز تبدیل کرده که می‌تواند به شکل گسترده‌ای بر زندگی ما اثر بگذارد.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401