آموزش کشیدن خط در اکسل برای خواناتر شدن داده ها

کشیدن خط عمودی در سلول اکسل / excel draw line
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

در این مطلب قصد داریم به آموزش کشیدن خط در اکسل بپردازیم. در ادامه ابتدا به نحوه انجام این کار برای حاشیه سلول ها و حذف خطوط بین سلول در اکسل پرداخته و سپس سراغ نحوه کشیدن خط افقی در اکسل می‌رویم.

در پاره‌ای از مواقع یک فایل صفحه گسترده‌ی اکسل (Excel) به علت داده‌های پرشماری که در خود جای داده در نگاه اول کمی گیج کننده به نظر می‌رسد؛ اما با صرف اندکی وقت و کمی سلیقه به خرج دادن می‌توان تنظیمات سلول در اکسل را اِعمال کرد و محتویات چنین فایل‌هایی را خواناتر ساخت. یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور خط کشی در اکسل است. برای آموزش فرمول نویسی در این برنامه می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

کشیدن خط در اکسل / draw a line excel

 


آموزش خط کشی در اکسل


کشیدن خط در اکسل (حاشیه سلول ها)

برای کشیدن خط در اکسل به سادگی می‌توان روی آن سلول کلیک کرد و برای انتخاب همزمان چندین سطر یا ستون متصل به هم می‌توان پس از انتخاب سلول اول، عمل درگ کردن را با ماوس روی سلول‌های دیگر انجام داد و یا با نگه داشتن کلید Shift آخرین سلول مورد نظر را انتخاب کرد. همچنین به منظور انتخاب سلول‌هایی که در سطرها و ستون‌های متفاوت قرار گرفته‌اند می‌بایست کلید Ctrl را پایین نگه داشته و روی آن‌ها کلیک کنید.

رسم خط در اکسل / draw a line excel

پس از انتخاب سلول‌های دلخواه به سربرگ Home در ریبون (Ribbon) مراجعه و روی منوی باز شونده‌ای که در کنار آیکون پنجره مانند (مطابق شکل زیر) قرار دارد کلیک کنید.

خط کشی در اکسل / draw a line excel

به این ترتیب چندین آپشن پر استفاده برای مرزبندی دور سلول‌ها و خط کشی در اکسل به نمایش درخواهد آمد. به عنوان مثال در ردیف‌هایی که دربردارنده‌ی تیتر هستند می‌توان به گونه‌ای به نمایش خطوط جدول در اکسل پرداخت که تنها لبه‌ی تحتانی آن دارای خط و از سه سمت دیگر بدون خط باشند.

کشیدن خط افقی در اکسل / draw a line excel

در پایین این منو، گزینه‌‌های Draw Borders و Draw Borders Grid را خواهید یافت که با انتخاب آن‌ها می‌توانید از طریق کلیک کردن یا درگ کردن ماوس روی سلول‌های دلخواه، اقدام به نمایش خطوط جدول در اکسل نمایید. این گزینه زمانی که قصد رسم خط در اکسل برای تعداد زیادی سلول جدا از هم داشته باشید کاربردی خواهد بود.

نمایش خطوط جدول در اکسل / draw a line excel

 

حذف خطوط بین سلول در اکسل

کارکرد گزینه Erase Border برعکس گزینه‌های پیشین است و با استفاده از آن می‌توانید نسبت به حذف خطوط بین سلول در اکسل اقدام نمایید.

حذف خطوط بین سلول در اکسل

 

تغییر رنگ و ضخامت خطوط جدول در اکسل

گزینه Line color امکان تغییر رنگ خط‌کشی سلول‌ها و گزینه Line Style نیز امکان تغییر ضخامت خطوط جدول در اکسل و طرح آن‌ها را میسر می‌کند.

ضخامت خطوط جدول در اکسل / draw a line excel

 

تنظیمات سلول در اکسل برای خط ها

همچنین با انتخاب آپشن More borders به زبانه‌ی Border در پنجره‌ی تنظیمات سلول در اکسل (Format Cells) هدایت خواهید شد تا با استفاده از ابزارهای موجود در این بخش بتوانید سریع‌تر کار را به پیش ببرید. همانطور که گفته شده پیاده‌سازی این تنظیمات سلول در اکسل شاید در ابتدا اندکی وقت‌گیر به نظر برسد اما در نهایت سبب تسهیل کار کردن با فایل‌های اکسل و خواناتر شدن داده‌های موجود در آن‌ها خواهد شد.

تنظیمات سلول در اکسل / draw a line excel

 

رسم خط در اکسل

اگر قصد رسم خط در اکسل را دارید (نه برای حاشیه سلول‌ها)، می‌توانید به تب Insert رفته در گروه Illustrations روی Shapes کلیک کنید و اولین آیکن زیر Lines را انتخاب کنید. حال می‌توانید دکمه شیفت را نگه داشته و در قسمت دلخواه کلیک کنید و با کشیدن موس به بالا یا پایین، خط عمودی و با کشیدن به سمت چپ یا راست، به کشیدن خط افقی در اکسل بپردازید. از این خطوط می‌توانید در چارت های خود هم استفاده کنید. برای آموزش رسم نمودار در این برنامه می‌توانید به این مطلب قبلی پلازا مراجعه کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
avatar
مالک کهنسال
.
04 مرداد 1401، 13:20
پاسخ
0
0
عالی بود
avatar
حمیدرضا
.
15 مهر 1400، 04:17
پاسخ
0
0
سلام تشکر فراوان
avatar
حمیدرضا
.
15 مهر 1400، 04:15
پاسخ
0
0
سلام تشکر فراوان
avatar
سیامک
.
22 تیر 1399، 10:41
پاسخ
0
1
سلام جدول رو تو اکسل ایجاد کردم ، هنگامی که save as pdf میکنم ، تو فایل pdf خطوط جدول مقداری از هم فاصله دارن و به هم نمیچسبن. لطفا راهنمایی بفرمایید
avatar
مهدی صالحی
.
15 خرداد 1399، 08:06
پاسخ
0
0
سلام خوب بود استفاده کردم
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها