فیلم های مردان ایکس (X-Men) ؛ 12 نکته جالب، 5 دشمن برتر و ترتیب فیلم های جهش یافتگان

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فرنچایز مردان ایکس (X-Men) برخلاف دنیای سینمایی مارول (MCU) با فراز و نشیب بیشتری مواجه بود. در این مطلب 12 تا از بدترین اشتباهات فیلم های ایکس من (جهش یافتگان) را با هم مرور خواهیم کرد.

دنیای مردان ایکس (X-Men) فاکس شاید به بزرگی دنیای سنمایی مارول (MCU) نباشد، اما نه تنها از The Avengers بلکه از Spider-Man سم ریمی، The Fantastic Four و حتی فیلم‌های DC قدمت بیشتری دارد. سال 2000 پروفسور ایکس، وولورین و دیگر برو بچه‌های ایکس من طوفانی در هالیوود به پا کردند و مسیر فیلم‌های سینمایی اقتباسی از کمیک بوک را تغییر دادند. پس از آن‌ 12 فیلم از فرنچایز و یک ریبوت ضعیف از Fantastic Four ساخته شد. البته برخی از این فیلم‌ها با استقبال زیادی از سوی منتقدین و مخاطبین روبرو شدند: Logan توانست %93 در Rotten Tomatoes به دست بیاورد و Days of Future Past با %90 در رتبه بعدی قرار گرفت. در حالی که فرنچایز دوران بدی هم با فیلم‌هایی مثل X-Men Origins داشته که امتیاز %37 در Rotten Tomatoes کسب کرده و تیشه به ریشه مردان ایکس زده است. ند، اما تنها این فیلم نیست که فرنچایز باید از آن پشیمان باشد.

X-Men / مردان ایکس / ایکس من

فیلم جدید مردان ایکس ققنوس تاریک به تازگی اکران شده و با شکست افتضاحی چه در باکس آفیس و چه در نقدها مواجه شده است. در این مطلب نگاهی به این فیلم جدید مردان ایکس و شکستش داشته و سپس به بدترین بخش‌های سری ایکس من که ترجیح می‌دهیم از تاریخچه این فرنچایز پاک شوند اشاره می‌کنیم. در انتها هم اگر قصد تماشای این فیلم را دارید و می‌خواهید با ترتیب فیلم های ایکس من و همچنین بزرگترین دشمنان آن‌ها آشنا شوید، در ادامه مطلب با پلازا همراه باشید.

فهرست عناوین مطلب

 • عملکرد فیلم جدید مردان ایکس ققنوس تاریک
 • 12 نکته از مردان ایکس (X-Men) که مارول ترجیح می دهد فراموششان کند
  • بدترین دیالوگ در تمام سری مردان ایکس (X-Men)
  • حضور افتخاری بی‌دلیل
  • سوار داغان قیامت
  • گمبیت
  • پروسه جهنمی ساخت فیلم ایکس من (قسمت اول)
  • پیش‌نمایشی که به هیچ‌ جا منجر ‌نشد
  • پروسه جهنمی ساخت فیلم جهش یافتگان (قسمت دوم)
  • وینی جونز
  • جلوه‌های ویژه بصری (CGI) مگنیتو و پروفسور ایکس
  • فلش‌بک به 1986
  • Fant4stic
  • ددپول اصلی
 • ترتیب زمانی فیلم های ایکس من (X-Men)
 • 5 دشمن برتر گروه افراد ایكس

 

 


عملکرد فیلم جدید مردان ایکس ققنوس تاریک


تنها کافی است تا نگاهی به آمار باکس آفیس فیلم های مردان ایکس بیندازید تا ببینید حتی وقتی که فیلم‌ها آنچنان هم خوب نبودند، می‌توانستند طرفداران را به سینما بکشند. اما این امر درباره فیلم مردان ایکس ققنوس تاریک صادق نیست. قبل از اکران، پیشبینی می‌شد که این فیلم حدود 50 میلیون دلار در هفته افتتاحیه خانگی خود کسب کند که به نوبه خود، کمتر از تمامی فیلم های مردان ایکس در هفته افتتاحیه است. اما فیلم مردان ایکس ققنوس تاریک عملکردی بدتر از این پیش‌بینی ناامید کننده‌اش داشت و تنها توانست 33 میلیون دلار در هفته افتتاحیه خود کسب کند. در زیر می‌توانید فروش هفته افتتاحیه تمامی فیلم های مردان ایکس را در آمریکای شمالی مشاهده کنید:

 • Deadpool – $132.4 million
 • Deadpool 2 – $125.5 million
 • X-Men: The Last Stand – $102.7 million
 • X-Men: Days of Future Past – $90.8 million
 • Logan – $88.4 million
 • X2: X-Men United – $85.5 million
 • X-Men Origins – Wolverine – $85 million
 • X-Men: Apocalypse – $65.7 million
 • X-Men: First Class – $55.1 million
 • X-Men – $54.4 million
 • The Wolverine – $53.1 million
 • Dark Phoenix – $32.8 million

x_men_dark_phoenix_4k / فیلم مردان ایکس ققنوس تاریک

این فیلم نظر منتقدان را هم نتوانست جلب کند و در راتن تومیتو دارای نمره 23 درصد از 333 نقد و امتیاز 4.61 از 10 است. فیلم مردان ایکس ققنوس تاریک دارای کمترین امتیاز بین تمام فیلم های مجموعه در این وبسایت است. در سایت متاکریتیک هم این فیلم دارای امتیاز 43 از 100 بر اساس 50 نقد است. دلیل اصلی این عملکرد بد را می‌توان به داستان عادی کلیشه‌ای و بازیگران نه چندان جالب ربط داد که باعث می‌شود همه ترجیح دهند این فیلم را که پایانی تلخ برای مجموعه مردان ایکس رقم زد، فراموش کنند.

 


12 نکته از فیلم های مردان ایکس (X-Men) که مارول ترجیح می دهد فراموششان کند


 

12- بدترین دیالوگ در تمام سری مردان ایکس (X-Men)

هالی بری / X-Men

«می‌دونی اگه به یه قورباغه صاعقه بزنه چی می‌شه؟ همون بلایی که سر بقیه می‌آد»

این دیالوگ احمقانه در آخرین سکانس فیلم ایکس من ادا می‌شود و طرفداران هنوز هم از فرط تعجب سرشان را می‌خارانند و از خودشان می‌پرسند، آخر چرا؟ جمله نه منطقی دارد، نه هوشمندانه یا حتی بامزه است و هیچ چیزی هم به فیلم اضافه نمی‌کند. در تاریخچه کمیک‌ها، «استورم» شخصیتی بی‌نظیر بوده و قدرت‌های خفنش نه تنها شگفت انگیز به نظر می‌رسند، بلکه او را به یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان ایکس من تبدیل می‌کند؛ تا حدی که در بعضی مواقع خودش رهبری تیم را برعهده می‌گیرد. پس چرا چنین جمله بی‌خودی برایش نوشتند که اینقدر احمق جلوه کند؟ شاید اگر این جوک مسخره از همان ابتدا ساخته نمی‌شد، فیلم بهتر تمام می‌شد و همچنان برای قدرت این شخصیت ارزش قائل بودیم.

 

11- حضور افتخاری بی‌دلیل

X-Men

2016 سال بزرگی برای فیلم‌های ابرقهرمانی بود. Deadpool ،Batman v Superman: Dawn of Justice ،Captain America: Civil War ،Suicide Squad و Doctor Strange کارشان را در دنیای سینما آغاز کردند و همگی هم از فروش قابل توجهی برخوردار بودند. اما X-Men: Apocalypse یک سیلی محکم به گوش فرنچایز مردان ایکس کوبید. با توجه به این که فاکس محصولش را تنها چند هفته پس از Civil War منتشر کرد، باید بلایی سر فیلم می‌آورد تا آن را از شکست محتمل نجات دهد.

به این ترتیب برای هایپ کردن فیلم تصمیم گرفتند پنجه فلزی این جهش یافته را در حالی نمایش دهند که خودش را برای مبارزه آماده می‌کند. هشتمین نمایش از وولورین کافی بود تا طرفداران را بار دیگر مشتاق بازگشت این فرنچایز کند. اما وعده فاکس چیزی جز یک حضور افتخاری پوچ نبود. مشخصاً از حضور هیو جکمن به عنوان وسیله‌ای برای جذب مخاطب بیشتری برای فیلم استفاده شد و هیچ دلیل دیگری پشت قضیه نبود. لازم به گفتن نیست که بینندگان پس از تماشای این فاجعه و نبود وولورین از فرنچایز ایکس من قطع امید کردند.

 

10- سوار داغان قیامت

انجل / X-Men / فیلم های ایکس من

یکی از بزرگترین برنامه‌های آپوکالیپس این بود که چهار سوار انتخاب کند تا برای سلطه به دنیا به او ملحق شوند. این چهار جهش یافته منتخب توسط شخصیت منفی اصلی قدرتمندتر می‌شدند و در سفر مرگبارش او را یاری می‌کردند. در X-Men: Apocalypse سواران دست‌چین اسکار آیزیک عبارتند از «استورم»، «سایلاک»، «انجل» و «مگنیتو».

اولین جهش‌یافته‌ای که آپوکالیپس پس از رستاخیزش با او برخورد می‌کند «استورم» است؛ پس حضورش در فیلم منطقی به نظر می‌رسد و «مگنیتو» هم که طی فیلم ایکس من روزهای گذشته آینده شخصیت منفی اصلی قلمداد می‌شد و قدرت و جاه‌طلبی‌اش را ثابت کرده بود. اما مگر سایلاک و انجل چه خون رنگینی دارند که آپوکالیپس آن‌ها را انتخاب کرد؟ با استفاده از «کالیبان» او می‌توانست به راحتی چارلز اکزوایز و وولورین و جین گری را استخدام کند و یک تیم خفن داشته باشد. این فرصتی فراهم می‌آورد که جهش یافتگان قدرتمند با یکدیگر جمع شده و به تهدیدی مرگبار برای ایکس من تبدیل شوند. در عوض خدای دروغین احمق تصمیم گرفت دعواگیری لات و مست با بال‌های شکسته و یک دختر لوس با شمشیر بزرگ را برای بادیگارد انتخاب کند.

 

9- گمبیت

گمبیت / X-Men / فیلم های مردان ایکس

«گمبیت» یکی از محبوب‌ترین جهش یافتگان دنیای مارول است و از ساختش در سال 1990 و نمایشش در سریال‌های تلویزیونی طرفداران زیادی به دست آورد. اما هیچ کسی «رنی اتین» تیلور کیچ را در X-Men: Origins کمپانی فاکس دوست ندارد. با وجود تاریخچه عمیق این «قمار باز» جهش یافته با مردان X ، گذشته‌ای مرموز و شخصیتی پیچیده‌اش، از بین 11 فیلم تنها 5 دقیقه به او اختصاص داده می‌شود؛ به این ترتیب زمان کافی برای شکل‌دهی یک رابطه واقعی با مخاطب را ندارد. این شخصیت مرموز به خاطر ارتباطاتش با «روگ» و حتی «میستر سینیستر» پتانسیل تبدیل به یک شخصیت قدرتمند را داشت، اما متأسفانه به هیچ یک از وجهه‌های شخصیتش در فیلم پرداخته نمی‌شود. در آخر فاکس به این نتیجه رسید که گمبیت ارزش قمار را دارد و تصمیم گرفت یک فیلم مستقل از او با بازی چنینگ تیتوم بسازد، اما… .

 

8- پروسه جهنمی ساخت فیلم ایکس من (قسمت اول)

گمبیت / X-Men

پس از این بازخورد ضعیفی که از شخصیت گمبیت X-Men Origins شد، طرفداران مشتاق بودند تا با یک فیلم مستقل به این ابرقهرمان مرموز فرصتی دوباره داده شود. چنینگ تیتوم برای نقش تیلرو کیچ در نظر گرفته شده بود، اما از آن زمان به بعد فیلم وارد پروسه جهنمی ساختش شد. چند سالی از اعلام ساخت فیلم گذشت و با وجود تاریخ انتشار احتمالی اکتبر 2016 یک قدم هم در پروسه ساخت جلو نرفت. ابتدا رابرت وایت برای کارگردانی پروژه در سال 2015 انتخاب شد، اما چند ماه بعد به دلیل گزارش اختلافات عقیده‌ای از کار کناره‌گیری کرد. در اواخر سال داگ لیمان به عنوان جانشین انتخاب شد، اما او هم چند ماه بعد پروژه را ترک گفت. طبق گزارشات، آخرین کارگردان تعیین شده گور وربینسکی بود که باز به دلایل خاصی از ساخت فیلم سر باز زد. بیشترین نگرانی کارگردانان، فیلم‌نامه بود که دائماً بازنویسی می‌شد، خود تیتوم هم باید در مورد قراردادش دوباره مذاکره می‌کرد و تاریخ اکران فیلم چندین و چند بار به تعویق افتاد. در حال حاضر اکران فیلم برای 7 ژوئن 2019 در نظر گرفته شده، اما به شخصه بعید می‌دانم هرگز رنگ پرده‌های نقره‌ای سینما را ببیند. بهترین راهکار این است که فیلم را کلاً کنسل کنند و کار را به دنیای سینمایی مارول بسپارند.

 

7- پیش‌نمایشی که به هیچ‌ جا منجر ‌نشد

میستر سینیستر / X-Men

پس از پایان تیتراژ X-Men: Apocalypse سکانسی نمایش داده می‌شود که به شاهکار آینده فرنچایز مردان ایکس یعنی Logan اشاره دارد. البته این تنها چیزی نبود که در این تیزر کوتاه نمایش داده می‌شد؛ مأموری نمونه خون «اسلحه ایکس» را درون چمدانی می‌گذارد که رویش علامت Essex Corp مشاهده می‌شود. این علامت مشخصاً مربوط به «ناتانیال اسکس» و شخصیت ضدقهرمانیش یعنی «میستر سینیستر» است؛ یکی از بزرگترین دشمنان کمیک ایکس من! همان طور که انتظارش می‌رفت طرفداران از رویارویی احتمالی وولورین با سینیستر هیجان‌زده شدند.

اما وقتی که Logan اکران شد، هیچ خبر و اثری از اسکس نبود. بر طبق وعده‌ها برنامه اسلحه ایکس در فیلم گنجانده شد، اما به جای میستر سینیستر دکتر رایس از ریچارد ای را شاهد بودیم. در عین حال که وجود این شخصیت هیچ لطمه‌ای به فیلم وارد نکرد، اما چرا از کسی رونمایی می‌کنید که برنامه استفاده‌اش را ندارید؟ بر اساس گزارش قرار بود «جان هم» نقش این بازیگر را بازی کند اما با این تفاسیر احتمالاً هرگز شاهد حضورش در این فرنچایز نخواهیم بود.

 

6- پروسه جهنمی ساخت فیلم جهش یافتگان (قسمت دوم)

 X-Men / New Mutants

New Mutants فیلمی با پتانسیل بالا است. پس از شش عناون با تمرکز روی پروفسور ایکس و مگنیتو جهش‌یافتگان جدید (همان طور که از اسمش پیداست)، می‌توانند در مسیر ایکس تغییری مثبت ایجاد نمایند و پس از فیلم‌های زیادی که حول این دو شخصیت جریان دارند، تحول موردنیاز را به آن تزریق کنند. در اولین تریلر منتشر شده میسی ویلیامز و چارلی هیتون کاملاً متقاوت به نظر می‌رسیدند. New Mutants اولین فیلم ترسناک این فرنچایز خواهد بود، اما تاریخ انتشارش ابتدا از آوریل 2018 به فوریه 2019 و سپس به آگوست 2019 تغییر کرد. فیلم با فضاسازی ترسناک‌تر مجدداً فیلم‌برداری شد و میستر سینیستر و Essex Corporation به کل از آن حذف شدند. البته این خطر هم وجود دارد که New Mutants و حتی X-Men: Dark Phoenix قربانی قرارداد دیزنی و فاکس گردند و آن‌قدر در برزخ تولید گیر کنند که بپوسند. با این که امیدواریم اکرانشان را شاهد باشیم، اما اوضاع ساخت خیلی خوب پیش نمی‌رود.

 

5- وینی جونز

وینی جونز / فیلم x men 3

در فرنچایز مردان X مثال‌های زیادی از بازیگران قدرتمند پیدا می‌کنید: استوارت، مک‌آووی، مک‌کلن، فاسبندر، رینولدز، کین و جکمن برای نقششان زاده شده‌ بودند. البته این واقعیت در مورد همه بازیگران خیلی صدق نمی‌کند. یک ابلهی در یک جایی برای یک سری دلایلی تصمیم گرفت که هافبک میانی لیدز یونایتد یعنی وینی جونز را برای نقش جاگرنات در مردان ایکس برگزیند. X-Men: The Last Stand بنا به دلایل زیادی مسیرش را اشتباه رفت و نتوانست مثل دو فیلم قبلی انتظارات را برآورده سازد، اما این توجیحی برای ناهمگونی جونز در نقش جاگرنات نیست. او زیادی لودگی می‌کند، نقشی اغراق‌آمیز دارد و دقیقاً همان چیزی است که از یک فوتبالیست بازیگر شده انتظار می‌رود. این انتخاب بازیگر در مقابل بزرگانی مثل پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن به هیچ وجه در این فیلم منطقی به نظر نمی‌رسد.

در Deadpool 2 این شخصیت به شکل بهتر و عظیم‌تری بازسازی و همراه با جلوه‌های بصری گرافیکی (CGI) توسط خود رینولد اجرا شد، البته باید گفت که این نسخه از جاگرنات به هیچ وجه در کنار استوارت و مک‌کلن ظاهر مناسبی ندارد و قرار هم نیست که داشته باشد، چون بازسازی رینولد از این شخصیت مناسب‌ترین گزینه برای Deadpool است. پس از ددپول از Origin، جارگنات شاید بیشترین تکامل را بین شخصیت‌های ایکس من داشته باشد.

 

4- جلوه‌های ویژه بصری (CGI) مگنیتو و پروفسور ایکس

مگنیتو / اکزاویر / فیلم مردان ایکس

در سال‌های اخیر مارول به وسیله جلوه‌های ویژه توانست کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهد و بازیگران را با ظاهر جوانترشان ترسیم کند. رابرت دانی جونیور در Civil War، کرت راسل در Guardians of the Galaxy Vol.2 و مایکل داگلاس و میشل فایفر در Ant-Man and The Wasp همگی به شکلی تروتازه ظاهر شدند. البته این قضیه از سال 2006 به بعد است یعنی زمانی که VFX به شکل کنونیش نبود. در X-Men: The last Man فلش بکی از چارلز و اریک را شاهد هستیم که با جین گری ملاقات می‌کنند و CGI که این دو مرد را 20 سال جوانتر نشان داده (حتی با استانداردهای 2006) فاجعه به نظر می‌رسد. گویا این دو جهش یافته از پلاستیک محض ساخته ‌شده‌اند و حتی هنگام اکران هم طرفداران در عجب بودند که چه خزعبلی را تماشا می‌کنند.

در خط زمانی گیج کننده دنیای ایکس من، این ملاقات دقیقاً سه سال پس از اتفاقات X-Men: Apocalypse روی می‌دهد و باورش سخت است که جیمز مک‌‌آووری و مایکل فاسبندر در این مدت کوتاه به پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن تبدیل شده باشند. البته این تنها مشکل سکانس‌های فلش بک ایکس من نیست.

 

3- فلش‌بک به 1986

اکزاویر / X-Men / فیلم مردان X

حتی در بهترین زمانش هم خط زمانی دنیای ایکس به شدت گنگ است؛ اما وقتی فلش‌بک ابتدای The Last Stand را اکنون می‌بینیم، پیش‌درآمدها برایمان احمقانه‌تر جلوه می‌کنند. فلش‌بک فیلم در سال 1986 یعنی 20 سال قبل از وقایع The Last Stand و سه سال پس از X-Men: Apocalypse جریان دارد. پس چارلز کی با جین گری ملاقات کرده است؟ در Apocalypse جین جزو دانش‌آموزان مدرسه اکزاویر است و در The Last Stand می‌بینیم که سه سال بعد برای اولین با او ملاقات می‌کند. همچنین این سوال وجود دارد که چارلز چرا می‌تواند راه برود، در ابتدای Days of Future Past دیدیم که در ازای از دست دادن قدرت ماوراییش می‌تواند موقتاً روی پاهایش راه برود و با این حال در ملاقات 1986 می‌بینیم که قدرت‌هایش همچنان پا برجا هستند. اما بزرگترین سوال این است: با وجود اختلافاتی که چارلز و اریک در دهه  60، 70، 80 طی First Class، Days of Future Past و Apocalypse با یکدیگر داشتند، چگونه در 1986 به ملاقات این جهش‌یافته جوان رفتند؟

 

2- Fant4stic

 X-Men / Fant4stic / مردان ایکس

در سال 2015 و حال و هوای دنیای سینمایی مارول، این کمپانی تصمیم گرفت که با اضافه کردن چهار شگفت‌انگیز به دنیای ایکس دو طرف ترازو را متعادل کند. این ایده فوق‌العاده به نظر می‌رسید و حتی تریلر هم زیبا جلوه می‌کرد. اما محصول فاکس با زیبایی فرسنگ‌ها فاصله داشت. Fant4stic با %9 از Rotten Tomatoes پایین‌تر از Howard the Duck قرار گرفت و با بازخورد تندی از منتقدین و طرفداران «اولین خانواده مارول» روبرو شد. جاش ترانک، کارگردان فیلم، فاکس را مقصر شکست فیلم می‌دانست و فاکس هم کارگردان را! مسلما‌‌ً مشکلات زیادی در پشت صحنه وجود داشت و فیلم با فروشی کمتر از 200 میلیون دلار در سطح دنیا نابود شد.

کمی پس از اکران فیلم، فاکس ساخت دنباله Fant4stic که پیشاپیش برایش تاریخ اکران هم در نظر گرفته بود را کنسل کرد. عوض اکران در 2017 دومین فیلم فرنچایز به بادی فراموشی سپرده شد و نقشه انتقال «رید»، «سو»، «جانی» و «بن» به دنیای ایکس هم نقش بر آب شد. مارول تنها کسی نیست که دوست دارد این گند را فراموش کند.

 

1- ددپول اصلی

X-Men / Deadpool

فاکس طی سال‌ها بلای زیادی بر سر شخصیت‌هایش آورده است. «سایکلاپس»، «جین گری» و «آپوکالیپس» در دنیای ایکس ناامیدکننده بودند، اما به هیچ شخصیتی اندازه «وید ویلسون» در X-Men Origins توهین نشد. ابتدا یک بازیگر مناسب برای این نقش انتخاب و سپس هر المان مهمی از شخصیت ددپول که باعث محبوبیتش بود را حذف کردند. مزدور پرچانه‌ای که دهانش را دوخته‌اند؟ مگر داریم؟ قاعدتاً این موضوع اعتراض طرفداران و حتی خود رایان رینولد را به همراه داشت. با این حال پس از رایزنی‌های زیاد و چندین مرحله تست Deadpool در سال 2016 جانی دوباره گرفته و به یکی از کلیدهای موفقیت فاکس تبدیل شد. این رویکرد به ددپول بدون شک یکی از بدترین گناهان فاکس در فرنچایز مردان ایکس بوده و چیزی است که کمپانی ترجیح می‌دهد، فراموشش کند. حتی خود وید ویلسون هم سعی داشت در یکی از باحال‌ترین سکانس‌های بعد تیتراژ این لکه ننگ را از دامن فاکس پاک کند.

شما دوست دارید چه چیزی را از فیلم‌‎های مردان ایکس فاکس فراموش کنید؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 


ترتیب زمانی فیلم های ایکس من (X-Men)


در طول حدود 2 دهه و 12 فیلم، فیلم های مردان ایکس داستان نبردهای بین انسان‌های جهش یافته را بازگو کرده‌اند. البته قضیه به این سادگی‌ها هم نیست و اتفاقات این فیلم‌ها در دو خط زمانی متفاوت رخ می‌دهد و دانستن ترتیب فیلم های ایکس من کار سختی است. می‌توان گفت که مجموعه مردان ایکس اولین تلاش برای ایجاد یک دنیای سینمایی ابر قهرمانی بود.

با اینکه این مجموعه کارش را با یک سه گانه ابرقهرمانی ساده آغاز کرد، اما فاکس قرن بیستم تصمیم گرفت تا این فرنچایز را ادامه دهد و در 20 سال گذشته، همه چیز از دنباله گرفته تا پیش درآمد و اسپین آف برای آن عرضه کرده است. این کمپانی زمانی که اتفاقات بیش از پیش پیچیده شد، از ویژگی سفر در زمان در فیلم مردان ایکس روزهای گذشته آینده (X-Men: Days of Future Past) استفاده کرد تا داستان‌های جدیدی را بازگو کند.

x-men-timeline / ترتیب فیلم های ایکس من

این یعنی دو خط زمانی اصلی در فیلم های مردان ایکس وجود دارد که در فیلم مردان ایکس روزهای گذشته آینده از هم جدا می‌شوند. با این وجود Deadpool و Logan به خوبی در هیچ کدام از آن‌ها جای نمی‌گیرند. در زیر می‌توانید ترتیب فیلم های ایکس من را ببینید:

 • ترتیب فیلم های ایکس من اصلی
  • 1845: X-Men Origins: Wolverine (خاستگاه مردان ایکس: ولورین بخش اول)
  • 1962: X-Men: First Class (فیلم مردان ایکس کلاس اول)
  • 1979: X-Men Origins: Wolverine (خاستگاه مردان ایکس: ولورین بخش دوم)
  • 2003: X-Men (فیلم ایکس من)
  • 2003: X2: X-Men United (فیلم مردان ایکس 2)
  • 2006: X-Men: The Last Stand (فیلم مردان ایکس آخرین ایستادگی)
  • 2013: The Wolverine(وولورین)
  • 2023: X-Men: Days of Future Past (فیلم مردان ایکس روزهای گذشته آینده)

X-Men / مردان ایکس / ایکس من

 • ترتیب فیلم های ایکس من بعدی
  • 1845: X-Men Origins: Wolverine (خاستگاه مردان ایکس: ولورین بخش اول)
  • 1962: X-Men: First Class (فیلم مردان ایکس کلاس اول)
  • 1973: X-Men: Days of Future Past (فیلم مردان ایکس روزهای گذشته آینده)
  • 1983: X-Men: Apocalypse (فیلم مردان ایکس آخرالزمان)
  • دهه 1990: X-Men: Dark Phoenix (فیلم مردان ایکس ققنوس تاریک)
  • 2029: Logan (آینده احتمالی متناوب)
 • خط زمانی نامشخص Deadpool
  • 2016: Deadpool
  • 2018: Deadpool 2

اگر قصد تماشای فیلم های مردان ایکس را دارید، در ویدیوی زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری از ترتیب فیلم های ایکس من به دست آورید.

 

 


5 دشمن برتر گروه افراد ایكس


شاید تانوس یکی از نقش‌های منفی برتر دنیای سینمایی مارول باشد، اما فیلم های مردان ایکس شخصیت‌های منفی مختلف و منحصربه‌فردی داشته است که همواره برای قهرمانان ما مشکل ایجاد می‌کردند. تلپورت کردن، کپی کردن فیزیکی خود، قدرت فوق‌العاده و توانایی کنترل آتش تنها بخشی از قدرت‌های دشمنان برتر گروه افراد ایکس است. در زیر قصد داریم مروری بر 5 دشمن برتر گروه افراد ایکس بیندازیم.

 

جاگرنات

Juggernaut / فیلم مردان ایکس آخرین ایستادگی

در کمیک‌ها، متوقف کردن جاگرنات کاری تقریبا غیرممکن است که دلیل آن، داشتن گوهر خونین سیتوراک (Crimson Gem of Cyttorak) توسط او است. در فیلم های ایکس من او تنها یک جهش‌یافته بسیار قدرتمند است. او در فیلم مردان ایکس آخرین ایستادگی و همچنین ددپول 2 ظاهر شده است و در هر دو، دشمنی بسیار قوی محسوب می‌شود.

جاگرنات در فیلم مردان ایکس آخرین ایستادگی با ولورین مبارزه کرد و زمانی که به دنبال کیتی پراید می‌رفت، یک ساختمان را نابود کرد. در فیلم ددپول 2 او به معنای واقعی کلمه، ددپول را به دو تکه تقسیم کرد.

آخرالزمان

Apocalypse / فیلم مردان ایکس آخرالزمان

اگر لیستی از قوی‌ترین دشمنان مردان X ایجاد می‌کنیم، قطعا باید کسی که به عبارت «بقای اصلح» اعتقاد دارد را هم قرار دهیم. En Sabah Nur که در 8000 سال قبل از میلاد متولد شد. او تبدیل به یکی از قوی‌ترین جهش‌یافته‌ها شده بود که آخرالزمان نام داشت.

او نقش منفی اصلی فیلم مردان ایکس آخرالزمان بود. او می‌خواست افراد قوی بر زمین حکومت کنند و چهار سواره برای خود انتخاب کرد و قدرت‌های آن‌ها را بهبود بخشید. او توانایی کنترل ماده و همچنین دورجنبی داشت و در نهایت توسط نیروی ققنوس «جین گری» متوقف شد.

 

سباستین شاو

Sebastian-Shaw / فیلم مردان ایکس: کلاس اول

هر نقش منفی می‌تواند یک نقشه شیطانی و در عین حال، یک قدرت بسیار جالب داشته باشد، اما این ابربدها هستند که اهداف جاه‌طلبانه و در عین حال قدرت‌های فرابشری خارق‌العاده دارند. تماشاگران در فیلم مردان ایکس: کلاس اول با سباستین شاو آشنا شدند.

شاو توانایی جذب انرژی و هدایت آن را داشت. نقشه او این بود که یک جنگ هسته‌ای راه بیندازد تا باعث خیزش جهش‌یافته‌ها شود. او یک دارودسته جهش‌یافته‌ها هم در کنار خود داشت تا از او پشتیبانی کنند. قطعا باید از کسی که تشنه نیرو است و توانایی جذب نیرو را دارد ترسید.

 

سنتینل

Sentinels / فیلم مردان ایکس روزهای گذشته آینده

اگر مردان X نشان‌دهنده تغییرات و جهش‌هایی است که در بیولوژی رخ می‌دهند، جالب است که یکی از بزرگ‌ترین دشمنان آن‌ها از تکنولوژی ایجاد شده است. نگهبانان یا سنتینل‌ها ماشین‌هایی بودند که توسط انسان‌ها برای جلوگیری از تهدید شدنشان توسط جهش‌یافته‌ها ساخته شده بودند.

در فیلم مردان ایکس روزهای گذشته آینده شاهد نبرد جهش‌یافته‌های محبوبمان با این ماشین‌ها بودیم که می‌توانستند خود را با دشمنی که مبارزه می‌کنند، وفق دهند. سنتینل‌ها هیچ رحمی نداشتند و تنها هدفشان از بین بردن نژاد جهش یافته‌ها بود.

 

مگنتو

Magneto / فیلم مردان ایکس: کلاس اول

دوست و دشمن واژه‌ای است که می‌توان برای توصیف مگنتو استفاده کرد. او یکی از بزگترین یاران و در عین حال وحشتناک‌ترین دشمنان مردان X است. فیلم مردان ایکس: کلاس اول شروع رابطه بین چارلز خاویر و اریک لنشر را نشان می‌داد که بعدها تبدیل به مگنتو شد.

در فیلم مردان ایکس می‌بینیم که مگنتو و والدین او در یک اردوگاه کار اجباری هستند. در فیلم مردان ایکس آخرالزمان می‌بینیم که والدین او پایان تلخی را به دست انسان‌ها تجربه می‌کنند. این نفرت عمیق او نسبت به انسان‌ها است که باعث می‌شود همیشه وفاداری خود را فراموش کرده و تبدیل به بزرگترین دشمن مردان X شود.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران12 دیدگاه
avatar
بنیامین
.
02 اسفند 1399، 22:15
پاسخ
0
0
سلام من اول از همه فیلم ایکس من فرست کلس رو دیدم و عاشق مردان ایکس شدم و رفتم توی چند سایت که ترتیبش رو ببینم ولی همشون حرف دیگری رو تکذیب می کردن آخر یک ترتیب درست پیدا کردم و دیدم ولی به خاطر تناقص هاش اصلا خوشم نیومد. تنها ۳ کاراکتر را دوست دارم مگنتو،پروفسور ایکس و درنده اگر کسی می دونه کجا می تونم کمیک های ایکس من رو با ترجمه ی فارسی پیدا کنم بگه ممنون میشم
avatar
سالومه رزمگاه
.
19 آذر 1398، 04:26
پاسخ
2
0
من این فیلمارو دوست دارم...تنها چیزی که خوشم نیومد این بود: توی دارک فونیکس میستیک به چارلز میگه یادم نمیاد آخرین باری که تو ریسک کردی کی بوده؟ خب بی انصاف پاشو از دست داد... موهاشو از دست داد... عشقشو از دست داد... زندگیشم گذاشت برای جهش یافته ها.. آپوکالیپس پدرشو دراورد... ووووو این دیالوگ مزخرف بود... اون غورباقه که استورم گفت که خوب بود
avatar
امیررضا
.
13 مهر 1398، 16:54
پاسخ
7
1
سلام ببخشیدا ولی فیلم ایکس من درباره ی اماممون ساخته شده و از آن چهره ای قبیح ساخته اند و دارند چهره ی اماممون رو پیش مردم دنیا خراب می کنند لعنت بر سازندگان این فیلم
avatar
:)
.
30 دی 1399، 09:58
پاسخ
0
1
@امیررضا
باز شروع شد:/
avatar
جوزا
.
03 مهر 1398، 10:19
پاسخ
0
2
مطلب طولانی بود و متاسفانه نرسیدم کامل بخونم اما بزرگترین سوالی که در مورد این مجموعه دارم تناقضاتی هست که داشت. چرا ترتیب و دنباله منظم نداشت یه قسمت یکی از شخصیت ها بود و حضور داشت قسمت بعدی که گذشته قسمت قبل بود اون شخصیت می مرد یه قسمت نشون میده پروفسور و مگینتو برای اولین‌بار با جین وقتی نوجوان بود آشنا میشن یه قسمت دیگه نشون میده وقتی هفت هشت ساله بوده. توی یکی از قسمت ها اون دختر آبی که تغییر شکل میداد اسمش یادم رفت تا زمانی که علاج جهش یافته ها میاد زنده بوده و انسان میشه اما توی دارک فونیکس چند سال قبلش میمیره و دفنش میکنن. توی یه قسمتی جین گری پروفسور رو میترکونه اما توی لوگان که یعنی 25 سال قبله پروفسور هستش و پیره و اونجا کشته میشه. خلاصه روند این شکلی خیلی هست و برام سواله هر سری نویسنده و کارگردان یادشون میرفت کی، کجا بود و کجا مرد و کجا اومد؟ یا کلا نویسنده و کارگردان چندتا شخصیت داشتن و هر سری یه اپیزود مستقل با این شخصیت ها میساختند و قصدشون دنباله دار بودن نبود؟ ?
avatar
K1
.
13 شهریور 1398، 20:40
پاسخ
0
1
هاای معلومه یه MCU fan این رو نوشته یا از روی نوشته ی یه MCU fan ترجمه شده. اما با خیلی هاش موافقم، ممنونم ازتونکلا آدم مارول رو با ایکس من یا دی سی ها میخاد مقایسه کنه احساس میکنه مارول کار آمریکاست، دی سی ماله هندی-چینی هاست ایکس من رو هم شوروی!! زده توو کارش :) پ.ن: سایتتون رو تازه یافتیده ام!! بیشتر سر میزنم
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها