آموزش جستجوی سریع و حرفه ای در گوگل

آموزش سرچ حرفه ای در گوگل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر می‌خواهید تجربه یک جستجوی حرفه ای در گوگل را داشته باشید با ما همراه باشید تا تعدادی افزونه رایگان را در این زمینه به شما معرفی کنیم تا علاوه بر آشنایی با یکی از اصول سرچ حرفه ای با جستجوی سریع در گوگل هم آشنا شوید.

امروزه دیگر همه ما موتور جستجوی گوگل را به خوبی می‌شناسیم. درواقع گوگل بستری را برای کاربران اینترنت فراهم می‌آورد تا آنها بتوانند پاسخ سوالات خود را از میان هزاران سایتی که روی اینترنت قرار دارد با یک سرچ ساده پیدا کرده و یا درباره هر موضوعی اطلاعات دقیقی را دریافت کنند. سرچ گوگل طوری برنامه‌ریزی شده است که به طور پیش فرض نتایجی را در اثر یک جستجو در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

جستجوی پیشرفته گوگل

اما خبر خوب این است که این همه ماجرا نیست و کاربران می‌توانند جستجوهای خود از طریق روش‌های مختلف و با افزودن برخی از افزونه‌ها سفارشی‌تر و هدف‌دارتر دنبال کنند و تجربه جستجوی پیشرفته در گوگل را داشته باشند. در این راستا لازم است کاربران از یک سری افزونه برای داشتن جستجوی حرفه ای در گوگل بهره‌مند باشند و با اصول سرچ حرفه ای آشنا شوند. با ما همراه باشید تا بیشتر با ترفندهای جستجوی سریع در گوگل از طریق افزونه‌های مفید گوگل کروم برای سفارشی‌سازی آشنا شویم. می‌توانید در اینجا با ترفندهای دیگری از گوگل کروم نیز آشنا شوید.

آنچه در ادامه مقاله می‌خوانید:

 


افزونه گوگل سرچ فیلتر (Google Search Filter)


با این افزونه شما می‌توانید تجربه جستجوی پیشرفته گوگل را داشته باشید و نتایج را فیلتر کنید. یعنی اینکه مشخص کنید چه سایت‌هایی در چه حوزه‌ای به شما نشان داده شوند و چه سایت‌هایی در نتیجه سرچ گوگل نشان داده نشوند. درواقع افزونه فیلتر راهی است که می‌توانید مطمئن شوید که همیشه نتایج نشان داده شده به شما جزو مطالب و سایت‌های مورد نظرتان هستند. در نتیجه از طریق این فیلتر می‌توانید سایر سایت‌ها را از نتایج جستجو پنهان کنید. خوب است بدانید نتایج نشان داده شده بر اثر فیلتر با رنگ سبز متمایز خواهند شد.

همچنین افزونه یاد شده تنها بر روی گوگل کروم قابل نصب است و در ابتدا برای جستجوی حرفه ای در گوگل نیاز به پیکره‌بندی نیز دارد. درواقع در ابتدای کار با این افزونه برای بهره‌مندی از جستجوی پیشرفته در گوگل شما باید مشخص کنید که می‌خواهید کدام سایت‌ها به شما نشان داده شود و کدام ها را نمی‌خواهید. برای اینکه مشخص کنید کدام سایت‌ها برای یافتن اطلاعات مورد نظر مد نظر شما هستند می‌توانید در بخش تنظیمات افزونه اسم سایت را به همراه یک علامت + قبل نام آن مانند (en.wikipedia.org+) وارد کنید. همچنین برای اینکه سایت‌هایی که مدنظرتان نیستند را هم برای این افزونه مشخص کنید باید از علامت # قبل از نام سایت استفاده کنید. اگر برای اعمال چنین تنظیماتی برای برخورداری از جستجوی پیشرفته گوگل مشتاق هستید، می‌توانید افزونه یاد شده را از اینجا نصب کنید.

جستجوی پیشرفته گوگل

 


جستجوی سریع در فروم ها با دکمه Discussion


تا چند سال قبل گوگل اجازه می‌داد کاربران جستجو را براساس پارامترهایی مانند تصاویر، ویدیوها، برنامه‌ها، خرید و … فیلتر کنند. در میان این گزینه‌ها موردی به نام Discussion هم دیده می‌شد که کاربران از طریق آن می‌توانستند نتایج جستجوی خود را به فروم‌ها محدود کنند. اما اکنون گزینه Discussion در میان سایر گزینه‌هایی که نام بردیم وجود ندارد. ولی خبر خوب این است که این گزینه اکنون به صورت یک افزونه است و کاربران در صورت تمایل می‌توانند آن را بر روی مرورگر خود نصب کنند و از یکی از ابزارهای جستجوی پیشرفته گوگل بهره‌مند شوند.

متاسفانه گوگل علاوه بر دکمه، همه الگوریتم‌های آن را هم حذف کرده بود اما توسعه دهنده افزونه Discussion Button توانسته است طراحی را به گونه‌ای انجام دهد که رضایت خاطر کاربران قدیمی را جلب کند. دانلود این افزونه هم از اینجا میسر خواهد بود.

جستجوی پیشرفته گوگل

 


افزونه پیش نمایش نتایج گوگل (Google Results Previewer)


شاید به یاد داشته باشید که سابقا کاربران موتور جستجوی گوگل قادر بودند تا با نگه داشتن موس خود بر روی یک نتیجه جستجو پیش نمایشی از سایت مورد نظر را در سمت راست صفحه مشاهده کنند. حالا همان ویژگی به صورت یک افزونه برای گوگل کروم برای رقم زدن جستجوی حرفه ای در گوگل وجود دارد. با این حساب شما بعد از نصب این افزونه می‌توانید پیش نمایشی از نتایج جستجو را نیز مشاهده کنید. با نصب افزونه Google Results Previewer از اینجا شما می‌توانید بعد از جستجو موس خود را بر روی نتیجه مورد نظر خود ببرید تا پیش نمایش آن سایت را مشاهده کنید.

جستجوی پیشرفته گوگل

 


افزونه Unpintrested برای جستجوی عکس در گوگل


شاید همه ما سایت پینترست (Pintrest) را به دلیل داشتن کاردستی‌های نوآورانه، طراحی دکوراسیون، پیشنهاد غذاها، لباس‌ها و مکان‌های مناسب سفر و موارد دیگر دوست داشته باشیم؛ این در حالی است که برخی از نتایج جستجو در بخش سرچ گوگل معطوف به پینترست است و شما برای مشاهده تصویر مورد نظر مجبور هستید که یا حساب پینترست داشته باشید یا اینکه وارد سایت شوید.

اما در طرف مقابل افزونه Unpinterested همه نتایج پینترست را از لیست جستجوها چه در جستجوهای متنی و چه در جستجوهای تصویری حذف می‌کند. فعال کردن و غیر فعال کردن این گزینه هم با دکمه مخصوصی قابل انجام خواهد بود و به سادگی صورت می‌پذیرد. بنابراین این افزونه ابزاری برای داشتن تجربه موفقیت آمیز سرچ عکس در گوگل و همچنین متن و تجربه یک جستجوی حرفه ای در گوگل به شمار می‌رود. برای دانلود این افزونه نیز می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

جستجوی سریع در گوگل

 


افزونه حالت تیره برای سرچ در گوگل


ویژگی حالت تیره یا Night Mode یکی از ویژگی‌های محبوب نزد کاربران دستگاه‌های هوشمند مخصوصاً کاربران گوشی‌های موبایل است. حالا این امکان در کار با مرورگر دسکتاپ هم میسر شده و کاربران می‌توانند با استفاده از افزونه Night Mode حالت اشاره شده را در صفحات مورد جستجوی خود داشته باشند. از این رو کاربران می‌توانند با این کار فشار وارد شده بر چشم خود را کاهش دهند. البته خوب است بدانید این کار با اعمال تنظیماتی نیز در ویندوز 10 امکان‌پذیر بوده که چگونگی آن را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید. برای فعال کردن این گزینه در فایرفاکس هم می‌توانید نگاهی به این مقاله داشته باشید.

از طرف دیگر باید بگوییم که این افزونه فقط بر روی نرم افزار کروم کار می‌کند و سایر اپلیکیشن‌ها اگر چنین امکانی نداشته باشند، از ویژگی محروم می‌مانند. علاوه بر این خوب است بدانید کار با این افزونه آسان بوده و کاربران به راحتی می‌توانند تنظیمات دلخواهشان را از طریق این افزونه اعمال کنند. دسترسی به این افزونه از طریق این لینک نیز امکلان‌پذیر خواهد بود.

جستجوی سریع در گوگل

 


افزونه WhenX برای Google Search


گاهی اوقات دانستن اینکه آخرین بازدید از صفحه وب مورد نظر چه زمانی بوده است می‌تواند در میزان سنجش اعتباز سایتی که در نتایج گوگل نشان داده شده است، برای داشتن یک جستجوی سریع در گوگل مفید باشد. از این رو افزونه WhenX کمک خواهد کرد تا از این موضوع برای داشتن یک جستجوی حرفه ای در گوگل بهره‌مند باشیم. برای دانلود این افزونه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

درواقع افزونه یاد شده راه‌حلی آسان برای این مسئله دارد و آن این است که جلوی هر سایتی برچسبی می‌زند که آخرین بازدید چه زمانی بوده است. گفتنی است که همه داده‌های مربوط به این افزونه به صورت Local ذخیره خواهد شد و هیچ چیزی به سرورهای WhenX ارسال نمی‌شود.

جستجوی حرفه ای در گوگل

 


افزونه پیمایش نامحدود (Infinite Scroll) برای جستجوی سریع در گوگل


اگر از جستجوی بی پایان صفحات گوگل برای یافتن نتیجه مورد نظر خود خسته شده‌اید می‌توانید از افزونه پیمایش نامحدود و یا Infinite Scroll for Google استفاده کنید. درواقع زمانی که نتایج در یک صفحه به پایان رسید بدون اینکه نیازی به رفتن به صفحه دیگری باشد، این افزونه اجرا شده و محتوای صفحه بعد را پیش روی شما قرار خواهد داد. گفتنی است این افزونه رایگان بوده و با این حال شما می‌توانید برای بهره‌مندی از یک جستجوی حرفه ای در گوگل این افزونه را از اینجا دانلود کنید.

 


افزونه Google Search Date برای جستجوی حرفه ای در گوگل


زمانی که برای موضوع خاصی در گوگل در حال جستجو هستید ممکن است بخواهید که سرچ شما معطوف به یک دوره زمانی مشخصی باشد. به‌عنوان‌مثال می‌خواهید مقالات قدیمی در لیست جستجوی شما نباشند. در این راستا خود گوگل ابزاری دارد که شما می‌توانید از طریق آن زمان یاد شده برای داشتن یک جستجوی حرفه ای در گوگل را تنظیم کنید. اما خوب است بدانید که با نصب افزونه Google Search Date شما می‌توانید همیشه شاهد گزینه‌ای منوی Tools برای تنظیم تاریخ باشید و هم اینکه تاریخ مورد نظر را برای جستجوی سریع در گوگل تنظیم کنید. برای برخوداری از این ویژگی برای داشتن یک سرچ پیشرفته می‌توانید افزونه یاد شده را از اینجا دانلود کنید.

جستجوی حرفه ای در گوگل

 


افزونه Straight to Full-Size برای جستجوی پیشرفته عکس در گوگل


اگر شما از کاربرانی هستید که جستجوی پیشرفته عکس در گوگل را زیاد در برنامه کاری خود دارید، حتما با این امکان گوگل که با کلیک بر روی تصویر می‌توانید تصوری را بدون وارد شدن به سایتش مشاهده کنید، آشنا هستید. حالا افزونه Straight to Full-Size این امکان را فراهم می‌آورد که با کلیک بر روی تصویر، آدرس مرورگر تصویر باز شود و شما تصویر را مشاهده کنید. برای داشتن تجربه بهتر برای جستجوی پیشرفته عکس در گوگل می‌توانید این افزونه را از اینجا دانلود کرده و کارایی‌اش را امتحان کنید.

 


سخن پایانی


ما در این مقاله تلاش کردیم تا یکی از گام‌های آموزش سرچ حرفه ای در گوگل که نصب افزونه‌های متنوع است، بررسی کنیم. همان‌طور که مشاهده کردید برخی از این افزونه‌ها منجر به جستجوی حرفه ای در گوگل می‌شدند. همچنین برخی دیگر هم روند سرچ سریع گوگل را به همراه داشتند تا زودتر به نتایج دلخواه خود در سرچ پیشرفته دست یابیم؛ هرچند باز هم اشاره می‌کنیم که آموزش سرچ حرفه ای در گوگل و یا اصول سرچ حرفه ای موضوعی نیست که بتوان با یک مقاله به آن بسنده کرد.

گوگل / google

نکات و ترفندهای زیادی برای این کار وجود دارد و مهم‌ترین مسئله در این زمینه برای اینکه سرچ پیشرفته در گوگل را داشته باشید، کسب تجربه و مطالعه مطالب مربوط به ترفندهای جستجو در این زمینه است که ما به شما مطالعه این مطلب از پلازا را توصیه می‌کنیم. با این حساب در این راستا اگر شما هم افزونه‌ای را می‌شناسید که در جستجوی حرفه ای گوگل به ما کمک خواهد کرد و در این مقاله به آن اشاره نکردیم، می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید و افزونه مورد نظر خود را هم به ما و سایر خوانندگان معرفی کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400