آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل

آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آیا می‌دانید با همین دوربین گوشی‌های هوشمندی که در دست دارید، با کمی خلاقیت و رعایت اصولی ساده ‌می‌توانید بهترین عکس‌ها را بگیرید؟ با آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل، همراه پلازا باشید.

قبل از همه‌گیر شدن گوشی‌های هوشمند ثبت یک عکس عالی و با کیفیت یک پروسه‌ی طولانی داشت. اولا شما باید یک دوربین گران‌قیمت می‌خریدید سپس یک نرم‌افزار ویرایش و ادیت عکس بر روی کامپیوتر خود نصب می‌کردید؛ بعد کلی وقت و انرژی باید صرف می‌کردید تا تازه یاد بگیرید چگونه از این امکانات استفاده کنید. اما حالا به لطف وجود گوشی‌های هوشمند و نرم‌افزارهای ویرایش عکس که روی آن‌ها می‌توانیم نصب کنیم، می‌توانیم با‌کیفیت‌ترین عکس‌ها را بگیریم بدون اینکه مجبور باشیم آن همه خودمان‌ را در زحمت بیاندازیم؛ دقیقا به وسیله‌ دستگاه‌هایی که با آن‌ها تماس تلفنی برقرار می‌کنیم! البته این به آن معنا نیست که گرفتن یک عکس خوب به سادگی آب خوردن است، قطعا نکات و مواردی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید وگرنه عکستان خوب از آب در نخواهد آمد. قطعا شما عکس‌های بدی از بهترین گوشی‌های موجود در بازار را دیده‌اید.

عکاسی حرفه ای با موبایل/آموزش عکاسی با موبایل/آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل

رازهای گرفتن یک عکس خوب چیست؟ در ادامه مطلب آموزش عکاسی با گوشی، برایتان شرح می‌دهیم که با رعایت نکات خاصی می‌توانید عکس‌هایی حرفه ای را با موبایل خود ثبت کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • 23 ترفند برای عکاسی حرفه ای با موبایل
  • از خطوط مشبک دوربین برای حفظ بالانس تصویرتان استفاده کنید
  • فوکوس دوربین خود را تنظیم کنید
  • روی یک مورد فوکوس کنید
  • از فضاهای خالی استقبال کنید
  • زاویه‌های دید مختلف را پیدا کنید
  • با بازتاب‌های نور بازی کنید
  • از خطوط پیشرو (Leading Lines) استفاده کنید
  • به دنبال تقارن باشید
  • همیشه به دنبال الگوهای تکرار شونده باشید
  • با سیاه و سفید کردن قسمت‌هایی از عکس به تصویر خود جلوه‌ای دیگر ببخشید
  • از زوم کردن پرهیز کنید
  • از جزئیات کوچک عکاسی کنید
  • از نور طبیعی استفاده کنید
  • فقط در طول روز از فلش استفاده کنید
  • درصدد خرید یک سه‌پایه‌ی موبایل باشید
  • تنظیمات نوردهی گوشی خود را دستی تنظیم کنید
  • عکس‌های انتزاعی خلق کنید
  • عکس‌های بی‌هوا و ناگهانی بگیرید
  • غیر معمولی باشید
  • بخندانید!
  • لنز دوربین‌تان را تمیز کنید
  • از لنزهای اضافی استفاده کنید
  • از ویرایش عکس‌ها نترسید

 


25 ترفند برای عکاسی حرفه ای با موبایل


 

1- از خطوط مشبک دوربین برای حفظ بالانس تصویرتان استفاده کنید

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای گرفتن یک عکس خوب، روشن کردن گزینه‌ی نشان دادن خطوط مشبک مربعی دوربین گوشی است. اگر علاقه‌مند و پیگیر عکاسی باشید، احتمالا نام قانون یک‌سوم را شنیده‌اید؛ قانونی که می‌گوید اگر عکس را از دو راستا به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم، هرکدام از خط‌ها، یک مسیر مهم و هرکدام از نقاط برخورد، یک نقطهٔ مهم در عکس هستند و بهتر است که نقاط کلیدی و مفهومی تصویر بر روی این نقاط و خطوط ثبت شود. عناصر مهم تصویر در محل برخورد خطوط افقی و عمودی که تصویر را به سه قسمت تقسیم می‌کنند، بیش‌ترین توجه را جلب می‌کند. پس براساس این قانون، اگر شما نقاط جذاب و مهم تصویرتان را برای این نقاط یا خطوط تنظیم کنید، عکس شما بالانس بیشتری خواهد داشت و ببینده بهتر و طبیعی‌تر می‌تواند با عکس تعامل بصری داشته باشد.

عکاسی حرفه ای با موبایل/آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل

برای فعال کردن این گزینه در گوشی‌های آیفون به قسمت Settings رفته و گزینه Photos & Camera را انتخاب کنید و در آنجا Grid را روشن کنید. در سامسونگ گلکسی هم دوربین را باز کرده و در قسمت Settings در قسمت‌های پایین تنظیمات، گزینه‌ی Grid Lines را روشن کنید.

 

2- فوکوس دوربین خود را تنظیم کنید

دوربین‌های گوشی‌های امروزی اغلب بر روی پیش زمینه قاب تصویر شما اتوماتیک فوکوس می‌کنند. اما همیشه اجزای تصویری که می‌خواهید ثبت کنید واضح نیستند. برای تنظیم اینکه کجا لنز دوربین شما فوکوس داشته باشد، آن قسمت از تصویر را لمس کنید. اگر شما می‌خواهید تصویر شی‌ای در حال حرکت را ثبت کنید، برای دوربین شما بسیار سخت خواهد بود که آن شی را دنبال کند و مرتبا فوکوس خود را تغییر دهد. برای حل این مشکل نیز می‌توانید در همان لحظه‌ای که می‌خواهید عکس‌ را بگیرد با لمس صفحه گوشی فوکوس کنید تا زمان انجام فوکوس تا ثبت عکس به کم‌ترین میزان ممکن برسد. معمولا این فوکوس با یک دایره یا مربع روی صفحه‌ی گوشی تنظیم می‌شود. هر قسمتی از عکس را می‌خواهید وضوح بیشتری داشته باشد درون این دایره قرار دهید.

 

یکی دیگر از نکات مربوط به آموزش عکاسی با گوشی پیدا کردن زوایای بکر و جالب در ثبت یک تصویر است. نمای‌ عکس از یک زاویه‌ی منحصربفرد و غیرمنتظره می‌تواند آن را به‌یادماندنی کند. به این صورت که اگر از زاویه‌ای غیرمعمول، زاویه‌ای که عکس‌ را بیشتر خیالی‌تر و متفاوت‌تر نشان دهد عکس بگیرد، باعث می‌شود موضوع اصلی عکس متمایزتر بشود. زیرا بیشتر عکس‌های موبایلی از زاویه‌ی مستقیم گرفته می‌شوند. سعی کنید قاب تصویر خود را مستقیم و به صورت عمود به سوی آسمان قرار دهید و از فضای خالی آسمان به عنوان فضای منفی استفاده کنید. یا می‌توانید به صورت برعکس عمل کنید و از زمین به عنوان فضای منفی استفاده کنید.

نکته: اگر این کار را کردید و فضای اطراف عکس شما کج به نظر رسید از برنامه‌ی SKRWT photo editing app استفاده کنید تا خطوط اطراف عکس شما را صاف کند.

 

6- با بازتاب‌های نور بازی کنید

یک حس بسیار بکر و زیبایی در دیدن بازتاب آسمان یا اجسام در آب وجود دارد. به همین دلیل است که چشمان ما به طور ناخودآگاه جذب این نوع از تصاویر می‌شود. پس همیشه دنبال فرصت‌هایی باشید که بتوانید از این انعکاس‌ها در عکس‌هایتان استفاده کنید.
مکان‌ها و اجسام بسیاری زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای خلق انعکاس استفاده کنید. انباشت آب در یک‌جا، آینه‌ها، عینک‌های آفتابی و سطوح فلزی فقط تعداد معدودی از انواع مثال‌ها هستند.

 

7- از خطوط پیشرو (Leading Lines) استفاده کنید

یکی‌دیگر از روش‌های عکاسی حرفه ای با موبایل استفاده از خطوط پیشرو یا Leading Lines است. اگر دقت کنید معمولا در اطراف خود خطوطی را می‌بینید که امتداد نگاه‌تان را به سمت و سویی جلب می‌کنند. آن‌ها می‌توانند مستقیم یا منحنی باشند؛ مانند خطوط دیوارهای یک ساختمان، ریل قطار، جاده‌ها یا حتی یک راه طبیعی از وسط یک جنگل. خطوط پیشرو یکی از بهترین روش‌ها برای عمیق نشان دادن عکستان هستند و به طرزفوق‌العاده ای عکستان را طراحی شده و زیبا نشان می‌دهند.

 

8- به دنبال تقارن باشید

تقارن‌ را می‌توان به عنوان یک نوع حسی مبهم در رابطه با زیبایی شناختی و تناسب در بشر تعریف کرد. تصاویری که داراری تقادن هستند برای چشم انسان بسیار لذت‌بخش‌تر به نظر می‌رسند. همچنین تهیه یک عکس با نماهای متقارن یکی از ساده‌ترین ترفندهای عکاسی با موبایل است.
در عکاسی تقارن یعنی ایجاد تصویری که بتوان آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کرد. بطوریکه هر قسمت از آن اجزای همسانی باهم باشند. بنابراین تعریف تقارن تفاوت کوچکی با انعکاس دارد. تقارن را شما می‌توانید در طبیعت پیدا کنید یا می‌توانید خودتان نمای عکستان را جوری تنظیم کنید که تقارن ایجاد شود. البته یادتان باشد از ترفند شماره یکم، یعنی استفاده از خطوط شبکه‌ای حتما استفاده کنید تا توازن عکستان بهم نخورد.

عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی

 

9- همیشه به دنبال الگوهای تکرار شونده باشید

عکاسی حرفه ای نکات و قواعدی دارد که نشات گرفته از احساسات و روانشناسی ذهن انسان است. تماشای اشکال و الگوهای تکرارشوند برای چشم انسان بسیار لذت بخش است. این طرح‌ها هنگامی به وجود می‌آیند که اجزای طبیعی یا مصنوعی به طور کاملا محسوسی تکرار شوند؛ مانند خط‌کشی‌ها یا خطوط و اشکال هندسی منظم و یا حتی رنگ‌ها. این الگوها می‌توانند تاثیر بصری بسیار خوبی داشته باشند. همچنین این الگوها می‌توانند در طبیعت هم به وجود آیند پس به دنبال آن‌ها نیز بگردید.

 

10- با سیاه و سفید کردن قسمت‌هایی از عکس به تصویر خود جلوه‌ای دیگر ببخشید

تصور کنید چقدر جالب می‌‌شود وقتی کل عکستان سیاه و سفید است به جز قسمت کوچکی از آن؟ قطعا چشم‌های بیننده را به آن قسمت رنگی خیره‌خواهد کرد. برای این‌کار اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارند که یکی از محبوب‌ترین اپلیکشن‌ها در این زمینه Touch Color است. این برنامه به صورت اتوماتیک کل عکس را اول سیاه و سفید می‌کند بعد به شما این امکان را می‌دهد که هر قسمت از آن را که دوست داشتید رنگی کنید. در عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی این روش یکی از بهترین روش‌ها برای برجسته کردن موضوع مورد نظر است. فضای های تیره و سیاه‌وسفید کناری باعث می‌شود توجه و نگاه بیینده روی قسمت رنگی متمرکز شود.

آموزش عکاسی با گوشی/آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل

 

11- از زوم کردن پرهیز کنید

وقتی شما می‌خواهید از یک فاصله‌ی دور از چیزی عکس‌برداری کنید، معمولا وسوسه می‌شوید که زوم کنید. اما باید بدانید که زوم کردن هم از کیفیت عکس شما می‌کاهد و هم باعث می‌شود عکس شما پیکسل به پیکسل یا تار بیفتد. به‌جای آن تا حدامکان به سوژه‌ی خود نزدیک شوید؛ به جز هنگامی که مثلا از یک حیوان وحشی عکاسی می‌کنید و باید فاصله‌ی خود را با آن رعایت کنید. اگر امکان نزدیک شدن به سوژه نیست بهتر است از همان فاصله بدون زوم‌کردن عکس بگیرید و بعدا با بریدن بخش‌های اضافی عکس سوژه‌ی موردنظر خودتان را برجسته‌تر کنید.

ابزار کراپ فتوشاپ

 

12- از جزئیات کوچک عکاسی کنید

در زبان انگلیسی جمله‌ای معروف است که می‌گوید: چیزهای کوچک اهمیت دارند. این عبارت گاهی در مورد عکس و عکاسی نیز صدق می‌کند. تصاویر کلوزآپ که سوژه‌ها را با جزئیات ظریف و پیچیده آن ثبت می‌کنند از لحاظ زیبایی‌شناختی و بصری بسیار جذاب و کامل هستند.

نکته حرفه ای: از ابزار Sharpen برای وضوح و شارپ کردن شی مورد نظر خود در عکس استفاده کنید.

13- از نور طبیعی استفاده کنید

در ادامه‌ی مطلب آموزش عکاسی با موبایل می‌رسیم به یکی از مهم‌ترین و البته ساده‌ترین نکات؛ نورپردازی و بازی با نور. سخت است که در عکاسی حرفه ای با موبایل عکسی را پیدا کنید که با نور فلش دوربین گرفته شده باشد. بیشتر اوقات فلش دوربین باعث می‌شود عکس بسیار واضح و پرنور ثبت شود و رنگ‌ها غیرواقعی به‌نظر آیند. حتی در بهترین گوشی‌ها نیز این مشکل وجود دارد. پس تا حد ممکن از منابع نور طبیعی استفاده کنید؛ حتی در شب می‌توانید از نور ساختمان ها یا چراغ خودردوها نیز استفاده کنید.

 

14- فقط در طول روز از فلش استفاده کنید

گاهی اوقات فلش دوربین به‌جز در شب‌ها می‌تواند کیفیت عکس شما را بهبود ببخشد. عکس‌های تیره دربرابر فلش دوربین کنتراست بسیار زیادی از خود نشان می‌دهند، به همین دلیل عکس شما را ناهمگون و عجیب جلوه می‌دهند. اما در فضاهاهای روشن فلش می‌تواند به روشنی و نرم‌تر نشان‌دادن برخی فضاهای تیره در عکستان کمک کند. درهنگام گرفتن عکس‌هایتان به دنبال سایه‎‌‌های مزاحم و بدریختی باشید که زیبایی و هماهنگی عکستان را بهم می‌ریزند. شما می‌تواند با روشن کردن فلش دوربین خود این سایه‌ها را حذف کنید.

آموزش عکاسی با گوشی/

 

15- درصدد خرید یک سه‌پایه‌ی موبایل باشید

اگرچه تلفن‌های همراه عکاسی سریع و حین حرکت را آسان کرده‌اند اما هنوز هم نمی‌توان به آن‌ها در حفظ تعادل عکاسی و بالانس درست اطمینان کرد؛ مخصوصا وقتی که می‌خواهید خودتان هم در عکس باشید.
آموزش عکاسی با موبایل

سه‌پایه‌های موبایل به شما این امکان را می‌دهند بدون استفاده از تجهیزات سنگین، تلفن خود را در یک‌جا ثابت و مستقر کنید و عکس بگیرید. بیشتر سه‌پایه‌های تلفن‌همراه از خود گوشی بزرگ‌تر هستند و می‌توانند به هر زاویه‌ای خم شوند.

 

16- تنظیمات نوردهی گوشی خود را دستی تنظیم کنید

تنظیمات اتوماتیک دوربین علاوه بر فوکوس، این امکان را به گوشی می‌دهند که بصورت خودکار نور و کنتراست را هم هنگام لمس یک موضوع، تنظیم کند. بهتر این است که خودتان این تنظیمات را بر اساس محیطی که در آن هستید تنظیم کنید. معمولا برای تنظیم نور و کنتراست دوربین می‌توانید روی صفحه‌ی گوشی لمس کنید تا یک در یک گوشه از قاب تصویر عکس یک خورشید را مشاهده کنید. آن را انتخاب کنید و بالا یا پایین بردن انگشتان روی صفحه می‌‌توانید نور را تنظیم کنید.

 

17- عکس‌های انتزاعی خلق کنید

در عکاسی حرفه ای، عکس‌های انتزاعی به عکس‌هایی گفته می‌شوند که که از جوهره‌ یا قسمتی از سلسه اشیاء بخصوصی گرفته شده است. بدون آن‌که کل تصویر واقعی را نشان‌دهند. به عبارت دیگر عکس‌های انتزاعی در خدمت خلق تصاویر منحربه‌فرد و جالب از موضوعات عادی و روزمره هستند.

 

18- عکس‌های بی‌هوا و ناگهانی بگیرید

در عکاسی حرفه ای با موبایل، عکس‌های پرتره بهترین نوع عکس برای ثبت و حفظ لحظات شاد و خاطره انگیز با دوستان و خانواده هستند. اما عکس‌های بی‌هوا از آدم‌هایی که در حال انجام کاری هستند یا افرادی که بایکدیگر صحبت می‌کنند، می‌توانند سوژه‌های جالب و متفاوتی باشند. عکس‌های یهویی جوهره‌ی لحظات هستند، یعنی بهترین انعکاس احساسات و عواطف طبیعی افراد. یکی از بهترین روش‌ها برای ثبت اینگونه تصاویر گرفتن عکس‌های متعدد و مداوم و انتخاب یک تصویر است که در آن همه‌چیز عالی و بی‌نقص به نظر می‌رسد. لحظه‌ای چشمان همه باز است و در بهترین فیگور خود هستند.

 

19-غیر معمولی باشید

در انتخاب موضوع عکس هایتان متفاوت باشید. می‌توانید با ترکیب دو شی معمولی باهم تصویری جالب و منحصربفرد خلق کنید. سعی کنید خارج از ذهن خودتان به موضوعات نگاه کنید و تصور کنید مخاطب شما ممکن است چه نوع ترکیب یا زاویه‌ی دیدی دوست داشته باشد. حرف‌های یک عکس بیشتر از صدها کلمه است پس چه بهتر که این کلمات را زیباتر و خاص‌تر نشان دهید.

آموزش عکاسی با گوشی

 

20- بخندانید!

به یادماندنی‌ترین لحظات هر انسانی زمانی خلق می‌شود که، فرد شاد و خوشحال است. پس چه بهتر که باعث شوید بیننده‌ی عکستان بخندد یا لبخندی بر لب بگیرد. آموزش عکاسی با گوشی چیزی بیشتر از همین نکات ساده ولی بسیار کاربردی نیست.

 

21- لنز دوربین‌تان را تمیز کنید

درست است که حمل و نقل یک گوشی تلفن از یک دوربین عکاسی حرفه‌ای راحت‌تر است، اما هزینه‌ی آن سخت بودن نگهداری و محافظت از آن است. وقتی خارج از خانه هستید تلفن شما معمولاً در جیب یا کیفتان است. در این مدت لنز دوربین دستگاه در حال جمع آوری انواع گرد و غبار است. قبل از عکس گرفتن حتما این لنز را با دستمال نرم تمیز کنید. شاید تا زمانی که شروع به ویرایش تصویر خود کنید، ندانید که لنز تا چه حد کثیف بوده است.

آموزش عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی موبایل

 

22- از لنزهای اضافی استفاده کنید

آیا واقعا دنبال عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی خود هستید؟ یک لنز جداگانه بخرید. در واقع چندین نوع مختلف از انواع لنزها وجود دارند که می‌توانند به روی لنز دوربین گوشی شما نصب شوند. از لنزهای چشم‌ماهی گرفته تا لنزهایی با زاویه دید عریض. این لنزها می‌توانند طیف گسترده‌ای از پرسپکتیو و زیبایی را به عکستان ببخشند.

 

23-از ویرایش عکس‌ها نترسید

برای عکاسی حرفه ای با موبایل همه‌ی این مراحل فقط برای قدم اول بودند. قدم بعدی ویرایش عکس مخصوصا وقتی برای دو هدف اجرا شود؛ حذف عیوب از تصویر و خوشمزه جلوه دادن عکس غذاها. بهتر است بدانید که برای هر نوع ویرایشی نرم‌افزار مخصوصی وجود دارد. مثلا برای عکس‌هایی که از غذاها گرفته می‌شوند، نرم‌افزار مخصوصی وجود دارد که افکت‌های مخصوص خوراکی‌ها و غذاها را به شما نشان می‌دهد.

آموزش عکاسی با گوشی

امیدواریم با در نظر گرفته نگات ذکر شده در این آموزش عکاسی حرفه ای بتوانید تصاویر زیباتری با گوشی موبایل خود ثبت کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مهدی رضایی
.
09 شهریور 1399، 14:39
پاسخ
0
2
عالی بود ممنون
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401