23 کتاب پیشنهادی مارک زاکربرگ، خالق Facebook که همه باید بخوانند

کتاب مارک زاکربرگ / Mark Zackerburg
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

افراد موفق کتاب های ارزشمندی را مطالعه می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید مدیرعامل ثروتمند فیسبوک یعنی مارک زاکربرگ چه کتاب‌هایی را مطالعه کرده و کتاب های پیشنهادی او در انجمن کتاب مارک زاکربرگ کدامند، در ادامه‌ی این مقاله همراه ما باشید.

در سال 2015 انجمن کتاب مارک زاکربرگ توسط موسس فیسبوک راه‌اندازی شد؛ کاری که برای مدیرعامل شرکت بزرگی مثل فیسبوک کمی غیر معمول به نظر می‌رسید. در همان سال، زاکربرگ هر دو هفته یکبار کتابی را به این انجمن معرفی کرد که در نهایت به معرفی 23 کتاب منجر شد. در ادامه‌ی این مقاله لیستی از این 23 کتاب مارک زاکربرگ و شرح خلاصه‌ی آن‌ها را می‌خوانید.

کتاب مارک زاکربرگ / Mark Zackerburg

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


23 کتاب پیشنهادی مارک زاکربرگ


 

کتاب شرکت خلاقیت (Creativity, Inc)

کتاب «شرکت خلاقیت» که در سال 2014 منتشر شده است نوشته‌ی ادوین کتمول، مدیر اسبق استادیوهای انیمیشن سازی پیکسار و والت‌دیزنی است. وی در این کتاب، شکل گیری ایده‌ی تاسیس استدیوی بزرگ والت دیزنی را شرح می‌دهد و سپس از کمپانی پیکسار، قرارداد‌های تبلیغاتی و جلسات آن می‌گوید. هدف این کتاب، توضیح چگونگی ایجاد خلاقیت در افراد از طریق نشان دادن ایده‌های است که منجر به تاسیس کمپانی‌های بزرگی شدند. این کتاب برای مدیران و افرادی است که به دنبال خلاقیت در کار و تجارت هستند.

شرکت خلاقیت/Creativity.Inc / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب انسان خردمند (Sapiens)

هزاران سال قبل، 6 گونه‌ی مختلف از انسان‌ها بر روی زمین زندگی می‌کردند. هومو ساپی ینس یا انسان هوشمند نام تنها گونه‌ی باقی مانده از آن‌‌هاست. کتاب «ساپی‌ینس» که نام آن از همین گونه‌ی انسان‌ها برگرفته شده است به نویسندگی یووال نوح هراری، تاریخ‌دان اسرائیلی در سال 2011 به زبان عبری و سپس در سال 2014 به زبان انگلیسی منتشر شد.

اکثر کتاب‌های تاریخی با هدف بازگویی تاریخ یا بررسی زیستی انسان در طول تاریخ نوشته شده‌اند ولی کتاب هراری، داستان خودش را از 70,000 سال پیش شروع می‌کند؛ جایی که اولین جرقه‌های ادراک مدرن اتفاق می‌افتد. نویسنده این کتاب را به چهار فصل با نام‌های انقلاب در ادراک، انقلاب در کشاورزی، وحدت انسان‌ها و انقلاب علمی تقسیم کرده است و در آن از نقش انسان در تغییر اکوسیستم تا تشکیل امپراطوری‌ها و از بررسی داستان‌های تاریخی تا آزمایش‌های انسان روی ایده‌های بزرگ را گنجانده است.

کتاب ساپی‌ینس/Sapiens / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب خوشبین منطقی (The Rational Optimist)

کتاب «خوشبین منطقی»، از جمله کتاب‌های علمی معروفی است که در سال 2010 منتشر شد. این کتاب توسط متیو وایت ریدلی، نویسنده‌ی کتاب‌های «ژنوم» و «ملکه‌ی قرمز» به رشته‌ی تحریر درآمده است. ریدلی در این کتاب از فواید تجارت، تکنولوژی، نوآوری و تغییر در طول تاریخ می‌گوید و از آن‌ به عنوان انقلاب فرهنگی یاد می‌کند. این کتاب که درباره‌ی تاریخ اقتصادی انسان‌هاست، کشش ذاتی انسان‌ها به تجارت در طول تاریخ را منشا شهرنشینی مدرن می‌داند.

کتاب خوشبینی منطقی/The-Rational-Optimist / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب ساختار انقلاب‌های علمی (The Structure of Scientific Revolutions)

توماس ساموئل کوهن، در کتاب «ساختار انقلاب‌های علمی»، نظریه‌ی پیشرفت خطی علم را به چالش می‌کشد. کوهن در این کتاب می‌گوید که ایده‌های بزرگ از جمع‌آوری اطلاعات و تعدد آزمایشات و پیشرفت تدریجی حاصل نشده‌اند بلکه در میان مطالعه‌ی علم معمول به ذهن یک انسان خطور کرده‌اند. این فیلسوف آمریکایی معتقد است که انقلاب علمی حاصل روی هم انباشته شدن ایده‌های علمی غیر معمول است و این مسئله در عصر ما، عصر بیوتکنولوژی، بسیار آموزنده است.

کتاب ساختار انقلاب‌های علمی/Scientific-Revolutions / کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟ (Why Nations Fail)

جیمز رابینسون و دارون عاجم‌اوغلو، نویسنده‌های کتاب «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟» در این کتاب به شما نشان می‌دهند که موسسات سیاسی و اقتصادی دست ساز، عامل موفقیت یا شکست اقتصاد یک ملت است. کشور کره یک مثال جالب برای این موضوع است. در حالیکه مردم کره‌ی شمالی جزو فقیرترین مردم جهان به شمار می‌آیند، برادران آنها در کره‌ی جنوبی جزو ثروتمندان جهان محسوب می‌شوند. علت این پیشرفت کره‌ی جنوبی این است که جامعه‌ای پویا به وجود آورده‌اند که افراد را به نوآوری تشویق می‌کند و به همه اجازه می‌دهد تا از فرصت‌های اقتصادی بهره ببرند.

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند/Why-Nations-Fail / کتاب مارک زاکربرگ

 

پایان قدرت (The End of Power)

کتاب «پایان قدرت» نوشته‌ی موسی نعیم، برنده‌ی جایزه مقاله نویسی، درباره‌ی کاهش قدرت موسسات و افراد قدرتمند صحبت می‌کند. این کتاب به این موضوع اشاره می‌کند که هر چه به دست‌آوردن قدرت آسان‌تر می‌شود، کنترل آن سخت‌تر خواهد شد. نعیم معتقد است که رشد اقتصادی، گسترش دموکراسی و رشد سریع تکنولوژی، جهان ما را تغییر داده است. وی در این کتاب تغییرات در حال وقوع در تجارت، مذهب، تحصیلات و تغییرات درون خانواده‌ها را به شکل ماهرانه‌ای توضیح می‌دهد.

کتاب پایان قدرت /The-End-of-Power / کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب جیم کرو جدید (The New Jim Crow)

وقتی باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، در بسیاری از رسانه‌ها عنوان شد که انتخاب شدن باراک اوباما، نشان می‌دهد که آمریکا وارد عصری جدید عاری از تعصبات نسبت به رنگ پوست افراد شده است. کتاب «جیم کرو جدید» این نظریه را مستقیما به چالش می‌کشد. نویسنده‌ی این کتاب میشل الکساندر، یک نویسنده‌ی آمریکایی است که معتقد است تعصبات نژادپرستانه در آمریکا به پایان نرسیده‌اند بلکه صرفا تغییر شکل داده‌اند.

این کتاب توسط لانی گوئینر، پروفسور حقوق دانشگاه هاروارد مورد تحسین قرار گرفته است و کتاب فوق العاده‌ای برای تغییر نگاه ما به جهان است و می‌تواند به حرکت‌های اجتماعی جوامع کمک کند.

کتاب جیم کرو جدید/the-new-jim-crow / کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب ژنوم (Genome)

بدون شک کشف ژنتیک یکی از مهمترین دست‌آورد‌های بشر در قرن‌های اخیر بوده است؛ کشفی که بسیاری از سوالات ما را درباره‌ی بیماری‌ها، طول عمر و بسیاری از مسائل دیگر پاسخ داد. کتاب «ژنوم» یک کتاب علمی بسیار محبوب است که در سال 1999 منتشر شد. متیو ریدلی، نویسنده‌ی این کتاب، آن را در 23 فصل نوشته است که هر فصل به نام یک جفت از کروموزوم‌های انسان است. ریدلی در این کتاب درباره‌ی اجداد انسان‌ها، بیماری‌های مختلف و اینکه بسیاری از این بیماری‌ها ریشه‌های ژنیتیکی دارند صحبت می‌کند. این کتاب درک جالبی از آینده‌ی علم را روبروی شما قرار می‌دهد.

کتاب ژنوم/Genome / کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب سهام فقیران : چگونه فقیران با روزی دو دلار زنده می‌ماند (Portfolios of the Poor)

نزدیک به چهل درصد از انسان‌های دنیا با درآمد میانگین دو دلار در روز و کمتر از آن زندگی می‌کنند. اگر تا به حال مجبور نبوده‌اید با درآمد اندک زندگی کنید، تصورش بسیار دشوار خواهد بود که این افراد چطور غذا، خانه و تحصیل را برای خود و فرزندانشان تهیه می‌کنند. چطور از پس هزینه‌های درمانی در سنین پیری برمی‌آیند. اما هر روز میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در این وضعیت به سر می‌برند. کتاب «سهام فقیران» اولین کتابی است که چالش‌های افراد کم درآمد و راه‌حل‌های آنان برای مقابله با مشکلات مالی را به تصویر می‌کشد.

کتاب سهام فقیران/Portfolios-of-the-Poor / کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب معامله با چین (Dealing with China)

کتاب «معامله با چین» اثر هنری پالسون درباره‌ی رشد سریع اقتصاد چین، نحوه‌ی تجارت در چین و بررسی بهترین راه‌ها برای تجارت بین غرب و کشور چین است. این کتاب که در سال 2015 منتشر شده است، نحوه‌ی شکل‌گیری، تکامل و آینده‌ی رژیم سرمایه‌داری کشور چین برای مخاطبان به نمایش می‌گذارد. نویسنده، این کتاب را با دسترسی بی‌نظیر خود به سیاست‌های کشور چین و تجارت آن‌ها نوشته است.

کتاب معامله با چین/Dealing-with-China / کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب تنوع تجربه‌ی دینی (The Varieties of Religious Experience)

ویلیام جیمز، روانشناس و فیلسوف دانشگاه هاروارد، کتاب «تنوع تجربه‌ی دینی» را در 14 فصل نوشته است. این کتاب که سال 1902 منتشر شده است، به بررسی طبیعت مذهب و غفلت از علم درمکتب‌های مذهبی می‌پردازد.

کتاب تنوع تجربه‌ی دینی/The-Varieties-of-Religious-Experience / دانلود کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب زوایای بهتر طبیعت ما (The Better Angels of our Nature)

باور کنید یا خیر، زمین در طول تاریخ، این چنین که امروز در حالت صلح قرار دارد، در صلح و آرامش نبوده است. استیون پینکر، نویسنده‌ی کتاب «زوایای بهتر طبیعت ما»، در این کتاب به ما نشان می‌دهد بر خلاف اخبار دائمی که از جنگ و جنایت و تروریسم می‌شنویم، خشونت نسبت به کل تاریخ زمین، روندی نزولی به خود گرفته است. پینکر در کتاب خود با بررسی طبیعت انسان و ترکیب روانشناسی و تاریخ، دنیایی روشن‌فکر و روبه‌رشد را به تصویر می‌کشد.

کتاب زوایای بهتر طبیعت ما/The-Better-Angels-of-our-Nature / دانلود کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب مسئله‌ی سه جسم (The Three-Body Problem)

رمان علمی تخیلی «مسئله‌ی سه جسم»، شاهکاری داستانی درباره‌ی پشت پرده‌های انقلاب فرهنگی کشور چین است. این کتاب داستان یک پروژه‌ی سری ارتش است که طی آن کشور چین سیگنال‌هایی را به فضا می‌فرستد تا با بیگانگان و فضایی‌ها ارتباط برقرار کنند. یک تمدن فضایی این سیگنال را دریافت می‌کند و نقشه‌ی حمله به زمین را طراحی می‌کند.

کتاب مسئله‌ی سه جسم/The-Three-Body-Problem / دانلود کتاب مارک زاکربرگ

 

کتاب رهبر یک روزه‌ی گانگسترها (Gang Leader for a Day)

هنگامی که سودهیر ونکاش دانشجوی سال اول دانشگاه بود، برای انجام یک پروژه به یکی از بدنام‌ترین مناطق شیکاگو رفت و امیدوار بود تا چند نفر را پیدا کند که برگه‌های آماری فقر را پر کند و استاد خود را تحت تاثیر قرار دهد. وی هرگز تصور نمی‌کرد نتیجه‌ی این تکلیف درسی آشنایی با جی‌تی، رهبر یک گروه گانگستری باشد. ونکاش با مشاهده‌ی جی‌تی، گروه خلافکارش، تجارت مواد، فرار از قانون و رسم و رسوم‌های پیچیده‌ی گانگسترها کتاب «رهبر یک روزه‌ی گانگسترها» به رشته‌ی تحریر درآورده است.

رهبر یک روزه‌ی گانگسترها/Gang-Leader-for-a-Day / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب انرژی (Energy: A Beginner’s Guide)

قانون معروف آلبرت انیشتن، E = mc2 نشان می‌دهد که همه چیز را می‌توان در قالب انرژی توضیح داد و انرژی همه جا و درون همه چیز جاریست. واکلاو اسمیل نویسنده‌ی کتاب «انرژی»، در این کتاب مفهوم وسیع‌تری از انرژی را در مکان‌های مختلف، بیان می‌کند. همچنین این کتاب درباره‌ی مسئله‌ی گرم شدن کره‌ی زمین و اینکه چطور تصمیمات انسان بر روی مصارف انرژی اثر می‌گذارد، صحبت می‌کند.

کتاب انرژی/Energy / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب انتقام ارول (Orwell’s Revenge)

پیتر ویلیام هابر در کتاب «انتقام ارول»، سال 1984 را بسیار خلاقانه، از لحاظ کامپیوتری به تصویر می‌کشد. وی در این کتاب نگاه سردی نسبت به پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر دارد و درباره‌ی اینکه انسان‌ها در آینده برده‌ی ماشین‌ها می‌شوند سخن گفته است.

کتاب انتقام ارول/Orwell-Revenge / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب رسومات منطقی (Rational Ritual)

چرا اینترنت، سرویس‌های اقتصادی و تبلیغات نوشیدنی در تبلیغات مسابقات سوپربول فوتبال آمریکایی حضور دارند؟ چرا احذاب سیاسی قدرتمند می‌شوند؟ چرا سرود‌ها و سخنرانی‌های مذهبی تکرار می‌شوند؟ چرا در فستیوال‌های عمومی در طی انقلاب فرانسه، شکل‌های دایره‌ای محبوب بوده است؟

کتاب «تشریفات عاقلانه» پاسخ تمام این سوالات را از طریق اطلاعات عمومی به شما خواهد داد.

کتاب تشریفات عاقلانه/Rational-Ritual / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب مقدمه (The Muqaddimah)

کتاب «المقدمه‌ی ابن خلدون» مهمترین کتاب درباره‌ی تاریخ اسلام قبل از مدرنیته است که در قرن چهاردهم توسط ابن خلدون، نویسنده‌ی عرب نوشته شد. این اثر شاخص اطلاعات جامعی از رشته‌های مختلف علمی مثل فسفه‌ی تاریخی، جامعه‌شناسی، مطالعه‌ی نژاد‌ها و اقتصاد را در خود گنجانده است.

کتاب مقدمه ابن خلدون/The-Muqaddimah / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب بازیکنان بازی (The Player of Games)

کتاب «بازیکنان بازی» یک رمان علمی تخیلی است درباره‌ی یک شخص که به امپراطوری بی‌رحم و ثروتمند «آزاد» سفر می‌کند؛ جایی که در آن یک بازی بسیار پیچیده برگزار می‌شود که احتمال کشته شدن بازیکنان وجود دارد ولی برنده‌ی بازی، امپراطور خواهد شد.

کتاب بازیکنان بازی /The-Player-of-Games / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب مصونیت (On Immunity: An Inoculation)

اولا بیس نویسنده‌ی کتاب فوق‌العاده‌ی «مصونیت»، در این کتاب از ترس‌های ما می‌نویسد. ترس ما از دولتمردان، ترس از آنچه ممکن است در هوایی باشد که کودکانمان تنفس می‌کنند، غذایی که می‌خورند و دارویی که مصرف می‌کنند. وی این کتاب را تحت تاثیر تجربه‌ی خود به عنوان یک مادر می‌نویسد و می‌گوید که ما نمی‌توانیم خودمان و کودکانمان را در برابر این دنیا مصون نگه داریم.

کتاب مصنویت/On-Immunity

 

کتاب آغاز بی‌نهایت (The Beginning of Infinity)

دیوید دیوچ در کتاب «آغاز بی‌نهایت» از پایه و اساس علوم مختلفی همچون تاریخ تمدن، هنر، ارزش‌های اخلاقی و تئوری‌های سیاسی می‌گوید. وی معتقد است هر توضیحی در این جهان، دارای پایه و اساس است. این کتاب روابط عمیق میان قوانین طبیعت، شرایط انسان‌ها، دانش و امکان پیشرفت آن‌ها را توضیح می‌دهد.

کتاب آغاز بی‌نهایت/The-Beginning-of-Infinity / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب نظم جهانی (World Order)

هنری کیسینجر در کتاب «نظم جهانی» ما را به تفکری عمیق درباره‌ی نظم و بی‌نظمی جهان دعوت می‌کند. این نویسنده که تجربه‌ی سفر در جهان و مشاهده‌ی ساختار سیاسی بسیاری از کشورها در قرن اخیر را داشته است، در کتاب خود، چالش‌هایی که جوامع در قرن بیست‌ و یکم با آن‌ها روبه‌رو هستند را تحلیل می‌کند.

کتاب محفل دنیا/World-Order / کتابهای مارک زاکربرگ

 

کتاب کارخانه‌ی ایده‌ها (The Idea Factory)

از سال 1920 تا 1980، آزمایشگاه‌ بل، بزرگترین و بهترین آزمایشگاه جهان برای ایده‌های جدید بود و از ترانزیستور و لیزر تا وسایل ارتباطی دیجیتال تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند. به سختی می‌توان از دنیای مدرن، چیزی را نام برد که تحت تاثیر آزمایش‌های آن آزمایشگاه نباشد. کتاب «کارخانه‌ی ایده‌هاپپ» نوشته‌ی جان گرتنر، تاریخچه‌ای از بزرگترین نوآوری‌های قرن بیستم و بخشی از تاریخ ناگفته‌ی آمریکا را با بررسی آزمایشگاه بل بیان می‌کند. داستان این آزمایشگاه به ما کمک خواهد کرد تا ذهن خود را برای نوآوری در تکنولوژی و چالش‌های آن، توانمندتر کنیم.

کتاب کارخانه‌ی ایده‌ها/The-Idea-Factory / کتابهای مارک زاکربرگ

سخن پایانی

البته همه‌ی کتاب‌های دنیا علاوه بر طرفدار، منتقدان خودشان را نیز دارند. بسیاری از کتاب های پیشنهادی مارک زاکربرگ در این مقاله، پس از معرفی شدن انجمن کتاب مارک زاکربرگ به شهرت رسیدند. نظر شما درباره‌ی کتاب‌های معرفی شده چیست؟  نظر خود را درباره هر کتابی که از این لیست خوانده‌اید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها