مقایسه اپل پی ، سامسونگ پی و گوگل پی؛ کدامیک بهتر است؟

samsung-pay-vs-google-pay-vs-apple-pay(2)/ مقایسه اپل پی و سامسونگ پی و گوگل پی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سامسونگ پی و گوگل پی دو سیستم پرداخت موبایلی برای گوشی‌های اندرویدی و سامسونگ هستند که در طرف مقابل هم اپل پی در محصولات اپل استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله به تفاوت سیستم‌های اشاره شده می‌پردازیم.

سیستم پرداخت موبایلی / mobile payment system

با توجه به دیجیتالی شدن کارها بسیاری از کاربران تمایل دارند از کارت‌های اعتباری خود به جای پول نقد استفاده کنند. حالا سیستم‎‌های پرداخت موبایلی نیز امکانی را فراهم آورده‌اند تا خرید بدون کارت اعتباری  و تنها از طریق اطلاعات کارت انجام شود. بدین ترتیب که اطلاعات کارت در اپلیکیشن پرداخت موبایلی با روش خاصی ذخیره می‌شود و در زمان پرداخت به پایانه ارسال خواهد شد که در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد.

پرداخت با موبایل از آن نمونه فناوری‌هایی است که در بین کاربران موبایل‌های هوشمند در خارج از کشور و اهالی دنیای فناوری جایگاه ویژه‌ای دارد. در این راستا غول‌های فناوری دنیا یعنی اپل با سیستم پرداخت موبایلی اپل پی ، سامسونگ با سیستم سامسونگ پی و گوگل با گوگل پی از سردمداران این عرصه شناخته می‌شوند. درواقع در ابتدای راه سامسونگ و اپل وارد بازار رقابت شدند و بعد از آن گوگل با سیستم پرداخت موبایلی Gpay خود را در این وادی مطرح کرد.

با توجه به امکانات مختلفی که سه اپلیکیشن یاد شده پرداخت موبایل در خود جای داده‌اند، در ادامه مقاله و همچنین ویدیویی که در ادامه آمده است، قرار است این سه سیستم را با هم مقایسه کنیم و درباره تفاوت‎‌ها و اشتراکاتشان صحبت کنیم. با ما همراه باشید. اگر قصد هم دارید که بیشتر در مورد سیستم‌های پرداخت موبایلی بدانید می‌توانید به این مقاله از پلازا مراجعه کنید.

پرداخت با موبایل / mobile-payment

آنچه در ادامه مقاله می‌خوانید:

 • گوگل پی چیست؟
 • سامسونگ پی چیست؟
 • اپل پی چیست؟
 • مقایسه سامانه پرداخت گوگل پی، سامسونگ پی و اپل پی
  • جدول بررسی تفاوت سیستم‌های پرداخت موبایلی سامسونگ پی، اپل پی و گوگل پی
  • تکنولوژی و دسترسی
  • امنیت سیستم‌های پرداخت موبایلی
 • اپل پی، سامسونگ پی و گوگل پی ؛ کدامیک برنده است؟

 

 


گوگل پی چیست؟


سیستم پرداخت موبایلی گوگل پی / gpay/ google pay

سیستم پرداخت گوگل پی (Gpay) یا پرداخت با گوگل یک کیف پول دیجیتال است که به کاربران این توانایی را می‌دهد تا همه کارت‌های بانکی خود را در موبایل خود داشته باشند. برای استفاده از فناوری یاد شده تنها کافی است که کاربران از طریق برنامه Gpay اطلاعات خود را وارد کنند. این امکان در سیستم عامل اندروید قابل استفاده بوده و البته در محصولات آیفون هم از طریق سیستم عامل Wear OS نیز در برخی از کشورها استفاده می‌شود.

همچنبن باید اشاره کنیم که خدمات گوگل پی با توجه به کشور و منطقه ای که کاربران در آنجا ساکن هستند، متفاوت است. با این حال این اپلیکیشن قادر است کارهایی مانند خرید بلیط سینما و تئاتر، پرداخت هزینه در فروشگاه، سفارش آنلاین غذا، انتقال پول بین بانکی و پرداخت هزینه سرویس‌های حمل و نقل عمومی را از طریق یک کیف پول دیجیتال برای کاربران انجام دهد.

 


سامسونگ پی چیست؟


samsung-pay / سیستم پرداخت موبایلی سامسونگ پی

از طرف دیگر سامسونگ پی نیز اپلیکیشن پرداخت موبایلی شرکت سامسونگ است که به کاربران گوشی‌های سری گلکسی سامسونگ اجازه خواهد داد تا بدون استفاده از کارت بانکی نیز خرید کنند و هزینه را از طریق موبایل خود پرداخت کنند. خوب است بدانید این کیف پول الکترونیکی بر اساس فناوری NFC کار می‌کند. درواقع سامسونگ پی با استفاده از این فناوری اطلاعات کارت اعتباری را به پایانه فعال NFC ارسال خواهد کرد که در بخش مقایسه سامسونگ پی، اپل پی و گوگل پی بیشتر به این موضوع پرداخته می‌شود.

 


اپل پی چیست؟


apple pay/ سیستم پرداخت موبایلی اپل پی

سیستم پرداخت اپل پی (Apple Pay) دیگر سیستم پرداخت موبایلی  است. مکانیزم کار بدین شکل است که اپل پی اطلاعات پرداخت را با کمک امواج رادیویی کوتاه ارسال می‌کند. این کار با تراشه مخصوصی به نام NFC که داخل آیفون قرار دارد، hرسال خواهد شد و پرداخت از کارت اعتباری انجام می‌شود.

 


مقایسه سامانه پرداخت گوگل پی، سامسونگ پی و اپل پی


پرداخت‌های موبایلی یکی از راه‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند کم کم استفاده از کیف پول را منسوخ کنند. در این راستا همان‌طور که تاکنون دانستید، سه سیستم پرداخت موبایلی اپل پی، گوگل پی و سامسونگ پی از جمله سیستم‌های پرداخت موبایلی از سوی غول‌های فناوری دنیا هستند که در زمینه پرداخت دیجیتالی نیز تا حدی با هم به رقابت می‌پردازند. درواقع این سیستم‌ها نیز تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

samsung-pay-vs-google-pay-vs-apple-pay(2)/ مقایسه اپل پی و سامسونگ پی و گوگل پی

 

جدول بررسی تفاوت سیستم‌های پرداخت موبایلی سامسونگ پی، اپل پی و گوگل پی

به لطف پشتیبانی از کارت‌های اعتباری بین‌المللی کاربران قادر خواهند بود از پرداخت موبایلی در هر کشوری که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند و خریدها و پرداخت‌های خود را بدون نیاز به کارت اعتباری و یا پول نقد حساب کنند.

سامسونگ پیاپل پیگوگل پی
دستگاه‌های سازگارگوشی‌های سری گلکسی سامسونگ از گلکسی نوت 5 به بعد، Gear Watch، Gear Watch Active، Gear S2 و S3گوشی‌‌های آیفون اپل از زمان SE به بعد، اپل واچ، مک بوک پرو مجهز به TouchID، آیپد‌های از نسل پنجم، آیپد پرو و آیپد مینیگوشی‌های اندرویدی مجهز به تراشه NFC و HCE از اندروید 4.4 به بالا
دسترسی‌هاپشتیبانی در 24 کشورپشتیبانی در 41 کشورپشتیبانی در 29 کشور
احراز هویتحسگر اثر انگشت، کد پین و اسکن عنبیهFaceID یا حسگر اثر انگشتحسگر اثر انگشت، کد پین و پسورد به شکل الگو
مکان‌‎های قابل استفادهپشتیبانی از پایانه‌های NFC، نوارمغناطیسی یا پایانه‌های مجهز به EMV و خریدهای درون برنامه‌ایپشتیبانی از NFC،  خریدهای درون برنامه‌ای یا وب از طریق مرورگر سافاریپشتیبانی از پایانه‌های NFC،  خریدهای درون برنامه‌ای یا وب
کارت‌های قابل پشتیبانیکارت‌های اعتباری Credit, debit, loyalty و کارت‌های هدیهکارت‌های Credit, debit, loyaltyکارت‌های اعتباری Credit, debit, loyalty و کارت‌های هدیه
بانک‌‌هاطیف گسترده‌ای از بانک‌ها مانند PayPalطیف گسترده‌ای از بانک‌هاطیف گسترده‌ای از بانک‌ها مانند PayPal

توجه داشته باشید که در مورد بانک‌‎های قابل پشتیبانی توسط سامسونگ پی می‌توانید لیست کامل آن‌ها را از اینجا مشاهده کنید. همچنین لیست کامل بانک‌های قابل پشتیبانی توسط اپل پی نیز از اینجا و سیستم پرداخت موبایلی گوگل پی نیز از اینجا قابل مشاهده است.

 

تکنولوژی و دسترسی

از نظر تکنولوژی و دسترسی‌ها باید بگوییم که سیستم پرداخت موبایلی اپل پی و گوگل پی از فناوری NFC که مخفف عبارت Near-Field Communication است برای پرداخت دیجیتالی، استفاده می‌کنند. می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره NFC را از اینجا کسب کنید. برای این کار کافی است که کاربران فقط دستور پرداخت را از موبایل خود ارسال کنند.

سامسونگ پی نیز از تکنولوژی NFC و همچنین MST که مخفف عبارت Magnetic Secure Transmission (انتقال امن مغناطیسی) است پشتیبانی می‌کند. کار با آن هم بدین صورت است که زمانی که کاربران موبایل خود را روبروی هر پایانه‌ای قرار می‌دهند، سیگنالی منتشر می‌شود که نوار مغناطیسی روی کارت را شبیه سازی خواهد کرد. این بدین معنا خواهد بود که سامسونگ پی قادر است با همه پایانه‌ها کار کند. تنها جایی که MST کار نمی‌کند، جایی است که حتما به کارت فیزیکی نیاز باشد. مانند پمپ بنزین‌ها که کارت شما حتما باید در داخل دستگاه قرار بگیرد.

علاوه بر اینها خوب است بدانید که هر سه سیستم پرداخت موبایلی می‌توانند به صورت محدود از پرداخت آفلاین نیز پشتیبانی کنند و معاملات محدودی را بدین طریق انجام دهند. علاوه بر این سیستم‌های پرداخت سرویس‌های حمل و نقل عمومی نیز در شهرهای مختلف جهان از هر سه سیستم پشتیبانی می‌کنند.

سیستم پرداخت موبایلی / mobile payment system

 

امنیت سیستم‌های پرداخت موبایلی

سیستم‌های پرداخت موبایلی برای حفظ امنیت اطلاعات کارت‌های بانکی از روشی به نام نشانه‌گذاری یا درواقع رمزنگاری استفاده می‌کنند. در حقیقت هنگامی که کاربران کارت خود را به برنامه اضافه می‌کنند که از آن پس، پرداخت‌ها از کارت انجام شود، برنامه یک شماره حساب مجازی ایجاد خواهد کرد و بدین طریق شماره کارت واقعی کاربر در دست فروشنده قرار نخواهد گرفت. حالا زمانی که کاربر برای پرداخت اقدام می‌کند و بر روی دکمه پرداخت را از سیستم پرداخت موبایلی گوشی خود ضربه می‌زند، شماره کارت مجازی به همراه رمزنگاری صورت گرفته که نقش رمز عبور را ایفا می‌کند به سیستم ارسال خواهد شد. سپس شبکه کارت پرداخت را تایید کرده و پردازش مورد نیاز را انجام خواهد داد.

mobile-payment-security/ امنیت سیستم پرداخت موبایلی

همچنین بخوانید :

این در حالی است که قبل از پرداخت هزینه با سیستم پرداخت موبایلی اپل پی  احراز هویت از طریق TouchID (اثر انگشت) یا FaceID و یا کد پین انجام خواهد شد. حالا سامسونگ این را از طریق حسگر اثر انگشت یا کد پین و یا اسکنر عنبیه انجام خواهد داد و در مورد گوگل پی هم باید اشاره کنیم که این کار توسط حسگر اثر انگشت، کد پین و پسورد به شکل الگو انجام خواهد شد. 

با همه این تفاسیر اگر کاربری گوشی موبایل خود را گم کند می‎تواند هر سه سیستم پرداخت موبایلی این امکان را دارند تا کاربر بتواند از راه دور آنها را غیرفعال کند. به صورتی که تمام جزئیات کارت از اپلیکیشن پرداخت موبایلی پاک خواهد شد.

 


اپل پی، سامسونگ پی و گوگل پی ؛ کدامیک برنده است؟


همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید هر سه سیستم پرداخت موبایلی دارای امنیت بالایی هستند و براساس تکنولوژی‌های قابل اعتمادی نیز کار می‌کنند. با این حساب موضوع مهم در انتخاب بین اپل پی، سامسونگ پی و گوگل پی این است که کاربران باید ببینند کدام سیستم پرداخت موبایلی در منطقه یا کشوری که آن‌ها زندگی می‌کنند، پشتیبانی می‌شود. از طرف دیگر اپل پی توانسته این انتخاب را نیز آسان‌تر کند.

درواقع صاحبان گوشی‌های آیفون و سایر محصولات اپل در صورت تمایل به استفاده از اپلیکیشن پرداخت موبایلی باید اپل پی را انتخاب کنند. در طرف مقابل صاحبان گوشی‌های سامسونگ و گوگل امکان استفاده از سیستم پرداخت موبایلی گوگل پی و همین‌طور سامسونگ پی را دارند. درواقع همه کاربران اندروید می‌توانند از گوگل پی استفاده کنند. با این حساب خوب است بدانید که صاحبان گوشی‌های سامسونگ امکان استفاده از هر دو سیستم را دارند و می‌توانند یکی را به عنوان پیش‌فرض انتخاب کنند.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 66.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.7 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 20 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 18.9 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 14.675 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 14.672 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400