لباس هوشمند چیست ؛ آشنایی با انواع پوشاک هوشمند

لباس هوشمند چیست؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پوشاک هوشمند کم کم در حال وارد شدن به زندگی ما هستند تا کارهای مختلف را بتوانیم بهتر و دقیق‌تر انجام دهیم. در ادامه می‌خواهیم ببینیم لباس هوشمند چیست و چه کاربردهای نظامی و پزشکی دارد. پس از آن هم برخی از بهترین لباس های هوشمند را معرفی خواهیم کرد.

شاید با شنیدن پوشاک هوشمند از خود بپرسید آیا پوشاک هم هوشمند می‌شوند؟ باید بگوییم جواب مثبت است چون امروزه با پیشرفت تکنولوژی در همه حوزه‌ها، صنعت مد و فشن تلاش کرده تا از این قاعده جا نماند؛ به همین دلیل روز به روز شاهد حضور تکنولوژی و روش‌های هوشمندسازی در بازار پوشاک هستیم. در واقع لباس های هوشمند که اغلب از آن‌ها به عنوان محصولاتی با تکنولوژی بالا، پارچه و منسوجات الکترونیکی، لباس‌های نظارت کننده و الیاف هوشمند نام برده می‌شود، البسه‌هایی هستند که با استفاده از تکنولوژی، قابلیت‌هایی به آنها اضافه شده تا عملکردی فراتر از کاربرد سنتی خود پیدا کنند.

لباس هوشمند چیست

در این مطلب می‌بینیم که لباس هوشمند چیست و چه کاربردهای نظامی و پزشکی دارد. پس از آن هم به معرفی برخی از بهترین پوشاک هوشمند می‌پردازیم.

همچنین بخوانید :

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


لباس هوشمند چیست


لباس یا پوشاک هوشمند، موارد پوشیدنی هستند که با استفاده از تکنولوژی، دارای قابلیت‌هایی شده‌اند که ورای لباس‌های عادی هستند. برخی از لباس های هوشمند از پارچه‌هایی پیشرفته ساخته شده‌اند که در داخل آن‌ها مدارهایی بافته شده است. انواع دیگری از پوشیدنی های هوشمند از سنسور یا سخت‌افزارهای اضافی بهره می‌برند تا قابلیت‌های هوشمند به دست آورند. بیشتر لباس های هوشمند می‌توانند به یک برنامه در دستگاه ثانوی متصل شوند؛ اما این اتصال بی‌سیم برای هوشمند خواندن یک لباس، ضروری نیست.

Smart clothing / لباس هوشمند چیست؟

شرکت‌های کوچک و بزرگ بسیاری پا به این حوزه گذاشته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به گوگل، سامسونگ، آندر آرمور و رالف لورن اشاره کرد. تقریبا در تمام دسته‌بندی‌های پوشیدنی، شاهد نسخه هوشمند آن‌ها هستیم. برخی از این نمونه‌ها شامل جوراب، کفش، لباس خواب، لباس ورزش و لباس زیر می‌شوند.

smart garments / پوشاک هوشمند

به خاطر هزینه‌هایی که اضافه کردن تکنولوژی هوشمند به پوشاک دربر دارد، آن‌ها گران‌تر از لباس‌های معمولی هستند. برای مثال، یک کت معمولی که قیمت آن 100 دلار است، ممکن است در نسخه هوشمند خود قیمتی بین 200 تا 500 دلار داشته باشد.

 


لباس هوشمند نظامی چیست؟


نیاز به لباس‌هایی یاری‌دهنده و بهبوددهنده عملکرد باعث شده است که پوشاک هوشمند به سرعت وارد حوزه نظامی شود. برای مثال اگر سربازی یک لباس هوشمند مخصوص بپوشد، اگر در حین نبرد زخمی شود، اطلاعات مربوط به زخم و وضعیت سرباز سریعا به یک واحد درمانی نزدیک به او فرستاده می‌شود. این امر به دکتر کمک می‌کند که وضعیت آسیب‌دیدگی سرباز را بر اساس ضربان قلب و تنفش او حدس بزند و اولویت درمان سربازان را مشخص کند. با پیشرفت تکنولوژی، محصولاتی تولید شده‌اند که می‌توانند بدون افزایش بیش از حد وزن لباس‌ها، آن‌ها را هوشمند کنند.

لباس هوشمند سربازان

اخیرا در کشور ما هم محققان توانسته‌اند لباس هوشمند نظامی بسازند که قابلیت‌های بسیار خوبی دارد. این لباس در واقع از سه بخش خود لباس، دستکش و پوتین تشکیل می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های جالبی هستند. دستکش این لباس به نوعی مخصوص کوهنوردان است و می‌تواند تا دمای منفی 40 درجه سانتی‌گراد، دست را گرم نگه دارد. البته این تنها ویژگی این دستکش نیست. در شرایط کوهستانی که آنتنی وجود ندارد هم این دستکش می‌تواند علائم حیاتی و مختصات جغرافیایی سرباز را نشان دهد و از گم شدن او جلوگیری کند.

لباس هوشمند نظامی ایرانی

یکی دیگر از بخش‌های نوآورانه این لباس نظامی هوشمند ایران، پوتین‌های آن است. این پوتین‌ها به اسکنرهایی مجهز شده‌اند که می‌توانند تا شعاع 5 متری در سطح زمین، مین و مواد رادیواکتیو را شناسایی کرده و به سرباز اطلاع دهند. این پوتین از نظر عمق هم می‌تواند از 30 تا 40 سانتی‌متری زیر زمین را اسکن کند.

لباس هوشمند نظامی

در خود این لباس هوشمند هم سنسورهایی تعبیه شده که اگر سرباز مورد اصابت قرار بگیرد، می‌تواند بر اساس علائم حیاتی او مانند نبض یا فشار خود، در صورت نیاز، به قلب سرباز شوک وارد کند تا او بیهوش نشود. این لباس مختصات جغرافیایی سرباز مجروح را به نزدیک‌ترین نفر می‌فرستد تا به کمک او بیاید. این لباس هوشمند نظامی ایرانی دارای 12 سنسور است و می‌تواند بدن را گرم کرده و یا خنک نگه دارد.

 


لباس هوشمند پزشکی و تاثیر آن بر سلامت


یکی از نقاط قوت اصلی یک لباس هوشمند آن است که می‌تواند به راحتی در زندگی روزانه ما قرار گیرد. برای مثال یک شخص پیر را در نظر بگیرید که فراموش می‌کند دستبند سلامت خود را بپوشد، اما قطعا احتمال اینکه لباس زیر یا جلیقه خود را فراموش کند، کمتر است. پوشاک هوشمند می‌توانند نبض و فشار خون شما را اندازه بگیرند که همین امر هم می‌تواند آینده سلامت پیش‌گیرانه را نشان دهد. لباس هوشمند پزشکی اطلاعات سلامتی بسیار مفیدی را در زمان واقعی در اختیار دکترها قرار می‌دهد.

لباس هوشمند پزشکی

یکی از موارد کاربرد لباس هوشمند پزشکی، زیر نظر گرفتن کودکانی است که از آسم رنج می‌برند. کاری که در اینجا انجام می‌شود، اندازه‌گیری میزان تلاشی است که برای نفس کشیدن انجام می‌دهند. این امر از طریق قرار گرفتن حسگرهای مختلف در اطراف قفسه سینه انجام می‌شود تا میزان تلاش ماهیچه‌ای برای اندازه‌گیری میزان تنفش، مشخص شود. چنین کاربردی باعث می‌شود بتوانید تغییرات فعالیت ماهیچه‌ای را اندازه گرفته و حمله آسم را تشخیص دهید.

لباس هوشمند پزشکی

استفاده از لباس هوشمند در پزشکی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بسیار کمی وجود دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 


از کجا می توان لباس هوشمند خرید


تکنولوژی لباس هوشمند به تازگی در دنیا رواج یافته و تجاری‌سازی شده است؛ بنابراین در حال حاضر پیدا کردن آن در ایران، کار سختی است. بسیاری از این لباس های هوشمند از طریق سایت برندی که آن‌ها را ساخته است، قابل خرید هستند. برخی مغازه‌های شخص ثالث مانند آمازون هم آن‌ها را به فروش می‌رساند و اگر واقعا به دنبال خرید لباس هوشمند هستند، شاید بتوانید از طریق سرویس‌هایی که از آمازون برای شما خرید می‌کنند، محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.

از کجا می توان لباس هوشمند خرید

 


نمونه هایی از پوشاک هوشمند


تعداد بسیار زیادی از شرکت‌های بزرگ و کوچک، استفاده از تکنولوژی در تولید پوشاک را شروع کرده‌اند که همین امر باعث دیده شدن پوشیدنی‌های هوشمند در همه دسته بندی‌های صنعت مد شده‌ است. نمونه‌های زیر شامل انواع مختلف پوشاک با تکنولوژی بالا هستند.

 

جوراب های هوشمند Sensoria

جوراب هوشمند Sensoria / پوشاک هوشمند

جوراب‌های سلامتی Sensoria از سنسورهای پیشرفته پارچه‌ای داخلی در هر جوراب و یک دستگاه متصل به مچ پا برای تشخیص داده‌های دقیق در مورد نحوه فرود پا هنگام پیاده‌روی یا دویدن استفاده می‌کند. این سنسورها از طریق ارتباط بی سیم به برنامه موبایل وصل می‌شوند که حرکت شما را دقیق‌تر نظارت می‌کند. این امر شامل نقشه حرارت پا و اطلاعاتی مانند نحوه فرود پا، مدت زمان برخورد پا با زمین، ریتم، گام، ضربان قلب (هنگام اتصال با Sensoria HRM یا دستگاه‌های دیگر) سرعت، فاصله، افزایش ارتفاع، ردیابی GPS و خیلی از پارامترهای دیگر است. این برنامه همچنین به شما این امکان را می‌دهد که اهداف خود را تنظیم و پیشرفت‌تان را دنبال کنید.

 

لباس هوشمند Athlete Recovery شرکت آندر آرمور

لباس هوشمند Athlete Recovery شرکت آندر آرمور

Athlete Recovery، از سری لباس‌های هوشمند آندر آرمور است که از طریق چراغ مادون قرمز دور، گرمای بدن انسان را جذب و آن را به پشت پوست فرد منعکس می‌کند. این انرژی بی خطر، به بهبود بهتر عضله و افزایش تمدد اعصاب می‌انجامد. لباس‌های هوشمند آندر آرمور، این قابلیت را به دلیل پرینت بیوسرامیکی که در سطح زیرین هر لباس انجام می‌شود، دارند. این شرکت همچنین در روتختی و روبالشی Athlete Recovery از این فناوری بهره برده تا بتوانید در هنگام خواب، تمام بدنتان را از طریق چراغ مادون قرمز دور بپوشانید.

 

حس گر Athos Core

حس گر Athos Core / لباس های هوشمند

حسگر 20 گرمی Athos Core با استفاده از سنسور میکرو-الکترومیوگرافی (EMG) تعبیه شده در لباس، فعالیت شخص را تجزیه و تحلیل می‌کند. موردی که این محصول را منحصر به فرد کرده این است که می‌تواند فعالیت الکتریکی تولید شده توسط عضلات را برای نشان دادن میزان قدرت آن‌ها، جمع‌آوری و ارزیابی کند. مجموعه کامل این محصول شامل شورت، پیراهن و گجت الکترونیکی معروف به هسته (Core) است. این پوشاک با استفاده از سنسورهایشان میزان فعالیت الکترومغناطیسی، تنفس و ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کنند. هسته که دارای یک ژیروسکوپ داخلی و شتاب سنج برای ردیابی دقیق حرکت است، می‌تواند به هرجای لباس وصل شود. بررسی و دنبال‌کردن این فعالیت‌ها از طریق برنامه تلفن همراه Athos امکان پذیر است.

 

ژاکت هوشمند Mercury

ژاکت هوشمند Mercury

ژاکت شیک و هوشمند Mercury با استفاده از ترموستات و سنسورهای حرکتی خود می‌تواند در حین حرکت به عنوان یک وسیله گرمایشی عمل کند، حتی می‌توانید از طریق دستیار صوتی آلکسا قبل از وارد شدن به هوای سرد، آن را روشن کنید. علاوه بر گرمایش، این لباس دارای توانایی یادگیری نیز است که به وسیله آن در طی زمان می‌تواند تاثیر حرکت و دمای محیط بر روی دمای داخلی بدن را ارزیابی و قبل از سرد شدن بدن شخص، شروع به متعادل کردن آن کند.

 

ژاکت هوشمند Commuter x Jacquard لیوایز

ژاکت هوشمند Commuter x Jacquard لیوایز

ژاکت Commuter x Jacquard محصول مشترک شرکت گوگل و لیوایز، دارای آخرین فناوری‌های تشخیص حرکت است. چهار فرمان اصلی صوتی، جهت‌یابی، اعلانات و پیگیری با تگ‌هایی که بر روی ژاکت وجود دارد، به گوشی هوشمند شما از طریق بلوتوث وصل می‌شوند و به‌وسیله انگشت دست، قابل استفاده هستند. تنها تغییرات قابل توجه ژاکت هوشمند Jacquard نسبت به ژاکت Commuter Trucker Jacket که از آن الگو گرفته، تگ حرکتی و وسایل الکترونیکی همراه آن است. این ژاکت که در نوع خود خیلی هم عالی است، می‌تواند شما را در مقابل باد محافظت کند. این محصول در سایزهای مشترک برای خانم‌ها و آقایان، آن هم فقط در یک رنگ موجود است.

 

جوراب هوشمند Owlet

جوراب هوشمند Owlet

والدینی که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که نوزادشان سالم و در خواب خوب به سر می‌برد، تنها نیاز دارند جوراب هوشمند Owlet Smart Sock 2 را خریداری کنند. این جوراب دارای یک کیف کوچک حاوی سنسور است که وظیفه آن بررسی ضربان قلب، الگوهای خواب و اکسیژن خون است. خوانش این اطلاعات، ارزیابی دقیقی از وضعیت فیزیکی کودک ارائه می‌دهد. مهم‌تر از همه اینکه این جوراب‌ها زمانی که وضعیت نوزاد غیرطبیعی باشد، می‌تواند به شما هشدار دهند. پکیج Owlet حاوی یک اتصال دهنده وای فای، سنسور هوشمند که هیچگونه ناراحتی برای کودک شما ایجاد نمی‌کند و سه جوراب در سه رنگ است که برای نوزادان تا رده سنی 18 ماه قابل استفاده است. از آنجایی که این جوراب به وای فای وصل است، می‌تواند اطلاعات مربوط به عادات خوابیدن و سطح اکسیژن نوزاد را در هرکجا که باشید به تلفن همراهتان ارسال کند.

 

لباس هوشمند هکسواسکین

لباس هوشمند هکسوسکین

هکسواسکین یک لباس هوشمند (Hexoskin Smart Shirt) با قابلیت ردیابی ضربان قلب، ریتم طبیعی قلب، تغییر پذیری ضربان قلب، میزان تنفس، حداکثر اکسیژن مصرفی، تهویه دقیقه‌ای، سطح فعالیت، شتاب، کالری، ریتم و قدم‌ها است. طبق گفته این شرکت، محصولات هکسواسکین توسط تعداد زیادی آژانس فضایی، سازمان‌های نظامی و تیم‌های ورزشی حرفه‌ای در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کار این لباس اینگونه است که یک وسیله کوچک داخل لباس، اطلاعات شخص را در زمان واقعی به دست می‌آورد و سپس تمامی اطلاعات را از طریق بلوتوث به برنامه گوشی هوشمند انتقال می‌دهد. همچنین می‌توانید اطلاعات‌تان را با برنامه‌هایی همانند Strava RunKeeper و Endomondo همگام‌سازی کنید. میزان کارکرد باتری این محصول 30 ساعت است.

 

پوشاک هوشمند Tommy Jeans Xplore

محصولات هوشمند Tommy Jeans Xplore

خط تولید Tommy Jeans Xplore شامل هودی، سوئیشرت، ژاکت، شلوار جین، کلاه و کیف است. در هر محصول یک تراشه مخصوص به کار رفته که می‌تواند تعداد دفعات استفاده و همچنین جاهایی که از آن محصول استفاده شده را ردیابی کند. علاقه‌مندان به مد می‌توانند لباس و لوازم جانبی هوشمندشان را با برنامه آی او اس Tommy Jeans Xplore همگام‌سازی و سپس در بازی‌های مبتنی بر مکان شرکت کنند که این کار امکان جمع‌آوری امتیاز برای گرفتن تخفیف محصولات و حضور در رویدادهای ویژه این شرکت منجر می‌شود.

 

عینک هوشمند Spectacles 2 اسنپ چت

عینک هوشمند Spectacles 2 اسنپ چت

نسل دوم عینکهای هوشمند اسنپ چت با بهبود کیفیت فیلمبرداری و عکس‌برداری (به ترتیب با وضوح تصویر 1216×1216 و 1642×1642 پیکسل) و میکروفون دوگانه برای ضبط بهتر صدا و انتقال سریع‌تر آن، معرفی شده است. عینک هوشمند The Spectacles 2 با امکانات بیشتر در گزینه‌ها و چندین نوع رنگ در مدل Original و در مدل‌های جدیدتر Veronica و Nico که برای مخفی ماندن دوربین‌های روی عینک، شبیه عینک‌های معمولی طراحی شده، در دسترس قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با عینک‌های هوشمند، می‌توانید به این مقاله پلازا مراجعه کنید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با پوشاک هوشمند و کاربردهای نظامی و پزشکی آن‌ها آشنا کرده و چند نمونه از این پوشیدنی‌ها را معرفی کنیم. پیدا کردن این پوشاک هوشمند در ایران کمی سخت است ولی احتمالا بتوانید آن‌ها را در برخی از فروشگاه‌ها پیدا کنید. نظر شما در رابطه با این پوشیدنی‌ها که در آینده قطعا جایگزین لباس‌های سنتی می‌شوند چیست؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
avatar
دنیا
.
05 دی 1398، 00:06
پاسخ
0
0
به امید روزی که این لباس های هوشمند تو ایران هم بیان ??
avatar
محمد
.
04 دی 1398، 20:36
پاسخ
0
1
لباس اسمارت فقط اون جورابه
avatar
Omid
.
04 دی 1398، 09:48
پاسخ
0
0
یعنی طرف اینا می پشه میره مهمونی پلو خوری
avatar
بردیا
.
02 دی 1398، 01:35
پاسخ
0
0
چه باحال.. واقعا تکنولوژی تا چه جاهایی پیشرفت کرده. لباس های هوشمند خیلی در آینده میتونن به بشریت کمک کنن.
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402