10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند

آموزش بازی ویدیویی pubg / آموزش بازی پابجی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از مهمترین بخش‌های سرگرمی امروزی مربوط به بازی‌ های ویدیویی است. در این مقاله 10 بازی ویدیویی را بررسی خواهیم کرد که صنعت گیمینگ را متحول کردند. با ما باشید.

در طی تاریخ طولانی بازی‌ های ویدیویی، عناوین بسیاری وجود داشته‌اند که دنیای عاطفی مخاطبان خود را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند؛ اما می‌توان گفت بازی‌ های ویدیویی بسیار کمی بوده‌اند که هم مخاطبان و هم در عین حال صنعت گیمینگ را به عنوان یک مجموعه تحت نفوذ خود درآورند. این بازی‌های اندک، اغلب هر یک به نوبه خود سبب رشد صنعت بازی‌های رایانه‌ای شده و ژانرهای مختلف را به شکلی که امروزه تجربه‌شان می‌کنیم پدید آورده‌اند؛ چه یک بازی شوتر اول شخص (FPS) و چه یک عنوان نقش‌آفرینی (RPG). بر همین اساس برآن شدیم تا یک فهرست از 10 بازی ویدیویی تهیه کنیم که هر یک به نوبه خود سبب تحول صنعت گیمینگ شده‌اند؛ به شیوه‌ای که تاکنون عناوین دیگر، همانند آن‌ها نتوانسته‌اند تاثیرگذار باشند. با ما باشید تا 10 بازی ویدیویی را که صنعت گیمینگ را متحول کرده‌اند بررسی کنیم.

بازی ویدیویی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • 10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند
  • بازی ویدیویی Halo: Combat Evolved
  • بازی ویدیویی Resident Evil
  • بازی ویدیویی Super Smash Bros
  • بازی ویدیویی Call of Duty 4: Modern Warfare
  • بازی ویدیویی Assassin’s Creed
  • بازی ویدیویی The Elder Scrolls V: Skyrim
  • بازی ویدیویی Doom
  • بازی ویدیویی World of Warcraft
  • بازی ویدیویی Guitar Hero
  • بازی ویدیویی PUBG

 


10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند


در ادامه با 10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کرده‌اند آشنا می‌شویم.

 

10. بازی ویدیویی Halo: Combat Evolved

بازی ویدیویی

رتبه دهم فهرست ما به بازی ویدیویی Halo: Combat Evolved اختصاص دارد. با وجود آن‌که بسیاری از افراد، از جمله طرفداران سری Halo بر این باورند که نسخه سوم سری (بازی Halo 3) بهترین عنوان این فرانچایز محبوب محسوب می‌شود، همواره باید به یاد داشته باشیم که این اولین نسخه (بازی Halo: Combat Evolved) بود که جرقه کل سری را زده و سبب شد تحول عظیمی در نحوه ساخت عناوین شوتر اول شخص (FPS) به وجود آید.

به وسیله رویکرد منحصربه‌فرد و جدیدی که این بازی نسبت به مقوله دنیای علمی-تخیلی (Sci-fi) و مبارزات فضایی (Space Combat) از خود ارائه داد، موج جدیدی از رقابت‌های چندنفره و شبکه‌ای (Lan) آغاز شدند. جالب است بدانید این امر قبل از روی کار آمدن شبکه ایکس باکس لایو (Xbox Live) بود و یکی از مهمترین عوامل گردآوری بازیکن‌های مختلف جهت رقابت با همدیگر شد. علاوه بر تمام این‌ها، اولین نسخه بازی ویدیویی Halo همواره برایمان یادآوری می‌کرد که جهت موفقیت (چه در حالت کمپین و چه در حالت‌های چندنفره)، نیاز به مهارت خواهیم داشت. جا دارد بگوییم داستان این عنوان نیز گیرا بوده و دنیای جدیدی را جرقه زد که بازی‌ها، فیلم‌ها و کتاب‌های زیاد دیگری پس از Combat Evolved، آن را ادامه دادند.

 

9. بازی ویدیویی Resident Evil

بازی ویدیویی رزیدنت اویل

نهمین عنوان فهرست مقاله‌مان به بازی ویدیویی Resident Evil اختصاص دارد که سری بازی آن جزو قدیمی‌ترین فرانچایزها در تاریخ گیمینگ محسوب می‌شود. اولین عنوان این سری که Resident Evil نام داشت، هنگام عرضه خود جنجال زیادی به پا کرد. در حقیقت می‌توان گفت به وسیله بازی Resident Evil بود که نسل جدیدی از بازی‌ها با عنوان ترس و بقا (Survival-horror) پا به عرصه بازی‌ های ویدیویی گذاشتند. می‌توان گفت پس از انتشار Resident Evil بود که ژانر گفته شده و این سری بازی، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین‌ها میان گیمرهای مختلف شد. از جمله عناوینی که از سری بازی ویدیویی Resident Evil الهام گرفته‌اند می‌توان به بازی Silent Hill، بازی Dead Space و بازی Evil Within اشاره کرد. همچنین ویژگی‌های بازی Resident Evil، از جمله طبقه‌بندی آیتم‌ها (Item Organization) و حل معما (Puzzle-solving) به مرور تبدیل به پایه‌های بازی‌های ترس و بقای پس از آن شدند.

 

8. بازی ویدیویی Super Smash Bros

بازی ویدیویی

همچنین بخوانید :

هشتمین عنوان فهرست مقاله‌‌ای که می‌خوانید، Super Smash Bros نام دارد که توسط کمپانی نینتندو (Nintendo) ساخته و به انتشار رسیده است. می‌توان گفت هیچ بازی دیگرd بهتر از Super Smash Bros، واژه «رقابت» را در خود نهادینه نکرده است. از زمانی که این بازی ویدیویی در دهه 90 پا به عرصه بازار گیمینگ گذاشت، سری بازی مرتبط با آن با انتشار عناوین مختلف، فراز و فرودهای مختص خود را تجربه کرده است. از جمله جدیدترین عناوین سری می‌توان به بازی Super Smash Bros. Ultimate اشاره کرد که ثابت می‌کند حتی سال‌ها پس از انتشار اولین نسخه، بازیکن‌ها خواهان آن هستند که در یک اتاق به تجربه چندنفره (و نه لزوما آنلاین) بپردازند. سری بازی Super Smash Bros از جمله عناوین کلیدی محسوب می‌شود که گیمرهای مختلف را در یک مکان جمع کرده و در آینده نیز به این امر خواهد پرداخت.

 

7. بازی ویدیویی Call of Duty 4: Modern Warfare

بازی ویدیویی ندای وظیفه 4/ Call of Duty 4

برای رتبه هفتم فهرست 10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند، بازی Call of Duty 4: Modern Warfare را در نظر گرفته‌ایم. می‌توان گفت بازی Modern Warfare در میان طرفداران ژانر شوتر اول شخص (FPS)، جایگاه ویژه‌ای دارد. بازی ویدیویی Call of Duty: Modern Warfare در رونق دادن گیم‌پلی آنلاین به همراه لوداوت‌ها (Loud-outs)، کلاس‌ها، اسلحه‌های متنوع، افزونه‌ها (Attachment) و همچنین سیستم جدید لولینگ و پرستیژ (Prestige) خود نقش بزرگی بازی کرده‌ است؛ تمامی ویژگی‌هایی که از عناوین کال‌آف‌دیوتی قبل از آن غایب بودند. به بیان دیگر شاید بتوان گفت این بازی شکل شوتر‌های اول‌ شخص آنلاینی را که در دنیای امروز گیمینگ با آن خو گرفته‌ایم ایجاد کرده است. با وجود آن‌که به غیر از Modern Warfare عناوین کال‌آف‌دیوتی بی‌شماری وجود دارند، این بازی همچنان یکی از بهترین‌های سری محسوب می‌شود.

 

6. بازی ویدیویی Assassin’s Creed

بازی ویدیویی

در جایگاه ششم فهرست مقاله ما، بازی ویدیویی Assassin’s Creed قرار دارد. شکی نیست که هر سری بازی خوب و طولانی، یک نقطه شروع مستحکم دارد. در مورد سری بازی Assassin’s Creed هنگامی که اولین نسخه از این فرانچایز محبوب منتشر شد، گیم‌پلی تازه و منحصربه‌فرد آن تاثیر به‌سه‌زایی در صنعت گیمینگ گذاشت. بازی ویدیویی Assassin’s Creed نه تنها به گیمرها اجازه می‌داد که تبدیل به اساسین‌های حرفه‌ای شوند؛ بلکه این قابلیت را برای آن‌ها فراهم می‌کرد که در محیطی دنیای باز (Open World) به کندوکاو در مکان‌ها و رویدادهای تاریخی بپردازند. با وجود آن‌که این سری بازی از زمان انتشار خود تغییرات مثبت زیادی به خود دیده است، همانطور که گفته شد هیچ‌گاه نباید فراموش کنیم که این دنیای منحصربه‌فرد و مستقل توسط اولین نسخه از سری جرقه خورد.

 

5. بازی ویدیویی The Elder Scrolls V: Skyrim

بازی ویدیویی اسکایریم / skyrim

در رتبه پنجم فهرست 10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند، بازی The Elder Scrolls V: Skyrim قرار دارد. برای بازی اسکایریم، رویارویی با اژدهاها و استفاده از فریاد باستانی این اژدهاها برای از میان راندن دشمنان مختلف، تنها یک نقطه شروع محسوب می‌شود. پنجمین بازی ویدیویی سری Elder Scrolls که اسکایریم (Skyrim) نام گرفته است، عنوانی بود که سبب شد این سری بازی به مقبولیت عموم دنیای گیمینگ درآمده و تبدیل به یک موفقیت تجاری شود؛ البته عناوین قبلی سری همانند Oblivion و Morrowind در میان طرفداران سری جایگاه ویژه‌ای دارند. جایگاهی که شاید اغلب اوقات ویژه‌تر از اسکایریم باشد؛ اما از سوی دیگر می‌توان گفت تاثیری که اسکایریم بر صنعت گیمینگ گذاشت، تاثیری فراتر و ویژه‌تر از عناوین قبلی سری بود.

 

4. بازی ویدیویی Doom

بازی ویدیویی

برای رتبه چهارم فهرست مقاله‌مان، بازی ویدیویی Doom را انتخاب کرده‌ایم. جا دارد بگوییم بازی Doom در زمان انتشار خود به دلیل حجم عظیم المان‌های خشونت و وحشت خود در میان افراد مختلف بسیار بحث‌برانگیز بود. با وجود آن این بازی با روی کار آمدن خود به وسیله ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود همانند گیم‌پلی سریع، اکشن افنجاری و محیط‌های جهنمی‌اش، تاثیر به‌سزایی در صنعت گیمینگ گذاشت؛ تاثیری که از زمان رواج یافتن آن شاهد پیشرفت و همچنین قدرت و رونق گرفتن ژانر شوتر اول شخص (FPS) بوده‌ایم.

 

3. بازی ویدیویی World of Warcraft

بازی ویدیویی

در رتبه سوم فهرست 10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند، بازی ویدیویی World of Warcraft قرار دارد. این عنوان که بیش از 10 سال پیش در سال 2004 میلادی منتشر شد، امروزه هم طرفداران زیادی داشته و با بسته‌های الحاقی (Expansion) خود توانسته است خود را با نیازهای امروزی طرفداران صنعت گیمینگ تطبیق دهد. با وجود آن‌که بازی World of Warcraft اولین عنوان سری وارکرفت (Warcraft) محسوب نمی‌شود، اما نخستین عنوانی است که از این سری در این ژانر (MMORPG) ساخته شده است. به طور خلاصه می‌توان گفت بازی World of Warcraft تاثیر بی‌چو‌ن‌وچرایی در دنیای عناوین نقش‌آفرینی آنلاین و نحوه ساخته شدن و بازی‌کردن آن‌ها داشته است.

 

2. بازی ویدیویی Guitar Hero

بازی ویدیویی گیتار هیرو

برای رتبه دوم فهرست مقاله‌مان، بازی ویدیویی Guitar Hero را در نظر گرفته‌ایم. عناوین بسیار کمی همانند بازی گیتار هیرو قبل از انتشار آن وجود داشته‌اند؛ بازی ویدیویی که راه را برای عناوین پس از خود در ژانر موزیکال باز کرد. با وجود آن‌که این‌روزها بازی‌های زیادی از این دست در میان عناوین مختلف نمی‌بینیم، این بازی در زمان انتشار خود سبب رونق‌ گرفتن موج‌ها و جنبش‌های بسیاری شده است. ناگفته نماند که دنباله‌های بازی گیتار هیرو نیز به مرور ساخته شدند و علاوه بر آن، بازی‌های خوب دیگری هم همانند راک بند (Rock Band)، پا به عرصه گیمینگ نهادند که المان‌هایی مانند درام (Drums)، گیتار بیس (Bass) و وکال (Vocal) را به فهرست عناصر مختلف این بازی افزودند.

 

1. بازی ویدیویی PUBG

بازی ویدیویی پابجی

رتبه اول فهرست 10 بازی ویدیویی که صنعت گیمینگ را متحول کردند به عنوان دیگری اختصاص ندارد جز بازی ویدیویی Player Unknown’s Battlegrounds که با نام اختصاری PUBG نیز شناخته می‌شود. می‌توان گفت اغلب طرفداران صنعت گیمینگ در رابطه با تاثیر بازی PUBG بر صنعت گیمینگ اتفاق نظر دارند. این بازی حالت بتل رویال (Battle Royale) را به عنوان یک حالت قابل بازی برای صنعت بازی‌های ویدیویی معرفی کرده است و راه را برای عناوین دیگری همانند فورتنایت (Fortnite) و اخیرا Apex Legends هموارتر کرد. بازی PUBG نه تنها موفق شد که سبب تولید عناوین جدید هم‌ژانر خود شود، بلکه سری بازی‌هایی همانند بتل‌فیلد (Battlefield) را نیز در راستای اضافه کردن حالت بتل رویال به عنوان یک حالت بازی مستقل تحت تاثیر خود درآورد.

آموزش بازی ویدیویی pubg / آموزش بازی پابجی

در مقاله‌ای که خواندید عناوینی را برایتان بررسی کردیم که هر یک به نوبه خود دنیای گیمینگ را مورد تحول قرار داده‌اند. بدون شک بازی‌های ویدیویی دیگری نیز هستند که در مورد تاثیرگذاریشان هیچ تردیدی نمی‌توانیم داشته باشیم. با این وجود در فهرستی که برای شما ارائه شد سعی کرده‌ایم به ویژه عناوینی را انتخاب کنیم که هر یک سبب به وجود آمدن ژانر مختلفی در میان ژانرهای گوناگون صنعت گیمینگ شده‌اند. امیدواریم با خواندن این مقاله نسبت به عناوینی که احتمالا کمتر در مورد آن‌ها و یا تاثیرگذاریشان نسبت به عناوین جدیدتر شنیده‌اید علاقه‌مند شده و به تجربه آن‌ها بپردازید.

نظر شما در مورد فهرستی که ارائه دادیم چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
علی
.
10 دی 1398، 22:48
پاسخ
0
0
واقعا افتضاح بود هیچ بازی ای از راک استار نباید تو این لیست باشه؟! ?
avatar
مسی
.
01 دی 1398، 08:18
پاسخ
0
0
خسته نباشی اقای سرافرازدو بازی دووم و رزیدنت ایول از تاثیرگذارترین عناوین صنعت بازی هستند
avatar
محمد امین سرافراز
.
01 دی 1398، 15:22
پاسخ
0
0
@مسی
زنده باشید دوست عزیز. من هم با شما هم نظرم.
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400