معروف ترین مسابقات عکاسی در جهان؛ از مسابقه سونی تا فستیوال لومیکس

معتبرترین مسابقات عکاسی
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین حوزه‌های هنری، عکاسی است. در این مطلب به مشهورترین مسابقات عکاسی دنیا می‌پردازیم.

عکاسی هنر خلق تصاویر ماندگار به وسیله‌ ابزارهای نوری، بازتاب‌های الکترومغناطیسی، روش‌های شیمیایی و دیگر موارد است. مهم‌ترین وسیله در عکاسی دوربین است. این هنر به دسته‌های متنوعی چون علمی، تجاری، سرگرمی و ارتباطی تقسیم می‌شود. دوربین‌ها معمولا با استفاده از یک لنز، نور را بر سوژه‌ موردنظر عکاس متمرکز کرده و تصویری باکیفیت از آن ثبت می‌کنند. سالانه مسابقات عکاسی فراوانی در سراسر دنیا برگزار می‌شوند. در این مقاله مهم‌ترین مسابقات عکاسی بین المللی را بررسی می‌کنیم.

مسابقات عکاسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


چرا باید در مسابقات عکاسی شرکت کنیم؟


مسابقه عکاسی

عکاسان حرفه‌ای و آماتور، دلایل متعددی برای شرکت در یک مسابقه‌ عکاسی دارند. در بسیاری از مواقع حضور در این رویدادها، منجر به هدفمندی هنرمندان شده و آن‌ها را از نقطه‌ امن خود خارج می‌کند. رقابت با افراد دیگر در مسابقات عکاسی جهانی به افراد انگیزه‌ بهتر و کامل شدن داده و از طرفی، راهی عالی برای معرفی آن‌ها به مخاطبان عام و سازمان‌های مشهور است.

یکی از مهم‌ترین دلایل شرکت کردن هنرمندان در یک مسابقه‌ عکاسی جهانی، جوایز آن است. هر چقدر این جایزه جذاب‌تر باشد، میزان انگیزه‌ عکاسان از شرکت در یک مسابقه‌ عکاسی نیز بیشتر خواهد بود. معروف ترین مسابقات عکاسی جهانی، فرصتی مناسب برای آشنایی هنرمندان مستقل با یکدیگر و الهام‌گیری آن‌ها از آثار دیگران هستند. این مسابقات، تثبیت‌کننده‌ موقعیت هنرمندان در حوزه‌ خود بوده و واکنش‌های دریافتی از جانب مخاطبان و داوران، مسیر هنری آن‌ها را مشخص خواهند کرد.

 


معروف‌ترین مسابقات عکاسی در دنیا کدامند؟


سالیانه مسابقات عکاسی متنوعی در سراسر دنیا برگزار می‌شوند. هر کدام از این مسابقات رشته‌های مختلفی را شامل شده و توجه عکاسان زیادی را به خود جلب می‌کنند. در ادامه سعی می‌کنیم تا با مهم‌ترین و بزرگترین مسابقات عکاسی جهانی آشنا شویم.

 

مسابقه عکاسی جهانی سونی

مسابقه عکاسی

مسابقه عکاسی سونی به کوشش سازمان جهانی عکاسی، یکی از مهم‌ترین مسابقات عکاسی در جهان است. جوایز اهدایی در این مراسم، صدایی شفاف و رسا به هنرمندان بخشیده و پنجره‌ای به وضعیت عکاسی در جهان هستند. این مسابقه فرصتی عالی برای عکاسان مشهور و تازه‌کار بوده و به دیده شدن آثار آن‌ها کمک فراوانی می‌کند.

امسال مسابقه عکاسی سونی برای سیزدهمین بار برگزار شده و شامل چهار دسته حرفه‌ای، آزاد، دانشجویی و جوانان می‌شود. شرکت در این مسابقه کاملا رایگان بوده و در چهار دسته‌ آن، شاهد شاخه‌های متنوعی چون معماری، مستند، مناظر، پرتره، ورزشی، عکاسی خیابانی، حیات‌وحش، گردشگری، فرهنگی و دیگر موارد هستیم. داوران این مسابقات عکاسی جهانی، مشهورترین کارشناسان فعال در حوزه‌های مربوطه در سراسر دنیا هستند. مجموع جوایز داده شده در مسابقه عکاسی سونی، 60000 دلار است.

 

فستیوال لومیکس برای ژورنالیست های تصویری جوان

مسابقات عکاسی جهانی

مسابقه عکاسی لومیکس، فرصتی برای عکاسان خبری دنیا است که امسال برای هفتمین بار در شهر هانوور آلمان برگزار می‌شود. این فستیوال به همت سازمان Verein zur Förderung visueller Medien e.V در همکاری با دانشگاه علوم کاربردی و هنر هانوور و گروه خبرنگاران FREELENS فعالیت می‌کند.

تمرکز این مسابقات عکاسی جهانی بر تقابل جوانان و مشکلات دنیا در قرن بیست‌ویکم است. از جمله مسائلی که در مسابقه‌ عکاسی لومیکس به آن‌ها پرداخته می‌شود، می‌توان به مشکلات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اکولوژیکی و تکنولوژیکی دنیای مدرن اشاره کرد. این فستیوال سالیانه نظر حدود 40000 مخاطب را به خود جلب می‌کند. مسابقه‌ عکاسی لومیکس به 60 شاخه مختلف تقسیم شده و عکاسان در این رشته‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. مجموع جوایز داده شده در این مسابقه‌ عکاسی جهانی، 15000 یورو است.

 

مسابقه عکاسی زایس

مسابقه عکاسی جهانی

مسابقات عکاسی جهانی زایس، از سال 2016 توسط سازمان جهانی عکاسی در همکاری با تشکیلات تکنولوژیکی زایس برگزار می‌شوند. این فستیوال در راستای قدردانی از آثار هنرمندانی که دید خاصی نسبت به مسائل روز دنیا دارند پایه‌گذاری شده است.

همچنین بخوانید :

شرکت‌کنندگان در این مسابقه عکاسی، هر سال توسط موضوع جدیدی به چالش کشیده می‌شوند. عکس‌های ثبت شده در این مسابقه، توسط سه کارشناس بررسی شده و مورد داوری قرار می‌گیرند. جایزه این مسابقه عکاسی جهانی به افرادی که مرزهای هنری عکاسی را ارتقا می‌دهند اعطا می‌شود.

 

مسابقه عکاسی استانبول

مسابقات عکاسی بین المللی

مسابقه عکاسی استانبول، رویدادی جهانی خبری است که با تمرکز بر حوزه خبری توسط نهاد اندالدو در ترکیه برگزار می‌شود. هدف این مسابقه عکاسی معتبر، ارتقا حوزه‌ عکاسی خبری بوده و بر مسائل منطقه‌ای و تفاوت فرهنگ‌ها تمرکز می‌کند.

جوایز به آثاری که نشان دهنده‌ اقدامات شجاعانه‌ عکاسان مستعد در سراسر دنیا هستند داده می‌شوند. این مسابقه عکاسی جهانی نخستین بار پنج سال پیش برگزار شد. شرکت در این مسابقه که یکی از بزرگترین مسابقات عکاسی در دنیاست کاملا رایگان بوده و هر سال تقریبا 10000 هنرمند در آن شرکت می‌کنند.

 

مسابقه جهانی عکاسی خبری

مسابقه عکاسی بین المللی

نخستین مسابقه عکاسی جهانی خبری در سال 1944 با کوشش گروهی از عکاسان اتحادیه‌ای هلند برگزار شد. امروزه این مسابقه عکاسی نظر بیش از 5000 هنرمند از 125 کشور دنیا را به خود جلب می‌کند.

در طول سال‌ها، حوزه‌های مختلفی در این مسابقه عکاسی وجود داشته‌اند. در ابتدا این حوزه‌ها تنها به دو بخش خبری و ورزشی تقسیم می‌شدند؛ اما در حال حاضر این رویداد به عکاسان برتر در 10 حوزه‌ مختلف جایزه می‌دهد. مسابقه جهانی عکاسی خبری، یکی از معتبر ترین مسابقات عکاسی در سطح بین‌المللی است. تمامی عکس‌های برگزیده این مسابقه در نمایشگاه جهانی عکاسی خبری به نمایش در می‌آیند. این نمایشگاه در 45 کشور دنیا برگزار شده و بیش از 4 میلیون بازدیدکننده دارد.

 

مسابقه عکس سال

مسابقات عكاسي در جهان

نخستین مسابقه عکس سال در سال 1944 به کوشش دانشکده خبرنگاری میزوری برگزار شد. هدف از این مسابقه، قدردانی از عکاسان برتر جنگی بود. هنرمندان و خبرنگاران زیادی با شرکت در این مسابقه عکاسی جهانی، فرصت رقابت با یکدیگر و دیده شدن توسط عموم را پیدا می‌کنند.

در سال 1948 این مسابقه دامنه تخصص خود را گسترش داده و موضعات خبری متنوعی را شامل شد. در سال 1957 دانشگاه میزوری و هیئت ملی عکاسان خبری آمریکا، مسابقات خود را ترکیب کرده و نام آن را مسابقه عکس سال گذاشتند. این همکاری تا سال 2001 ادامه یافت. مسابقه عکس سال یکی از معتبر ترین مسابقات عکاسی جهانی بوده و بودجه‌ آن توسط سازمان‌هایی چون فوجی‌فیلم، رسانه MSNBC، بنیاد National Geographic و شرکت‌کنندگان تامین می‌شود. سالیانه 10000 عکس در این مسابقه عکاسی با یکدیگر رقابت می‌کنند. برنده‌ این مسابقه توسط رای‌گیری‌ در وب سایت مخصوص به آن مشخص می‌شود.

 

مسابقه دنیای کوچک نیکون

مسابقه عكاسي در جهان

مسابقه عکاسی نیکون نخستین بار در سال 1975 با هدف شناسایی و قدردانی از تلاش‌های عکاسان میکروسکوپی آغاز به کار کرد. از آن زمان این مسابقات عکاسی جهانی به محلی برای دیده شدن هنرمندان فعال در این حوزه تبدیل شده‌ است.

یک فوتومیکروگراف، سندی فنی و مهم برای پیشرفت علوم و صنایع است. این دسته از عکس‌ها در صورت برخورداری از ساختار، رنگ و محتوای مناسب، ارزشی فراتر از حوزه‌ تخصصی خود پیدا می‌کنند. مسابقه عکاسی نیکون رقابتی رایگان برای افراد علاقه‌مند به عکاسی از طریق میکروسکوپ است. سالیانه افراد حرفه‌ای و آماتور فراوانی در این مسابقه عکاسی جهانی شرکت می‌کنند. شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را با استفاده از روش‌های متنوعی ثبت کنند. داوری این مسابقات بر عهده گروهی از کارشناسان شناخته شده در حوزه‌ فوتومیکروگرافی و عکاسی است.

 

مسابقه عکاسی انجمن باغبانان سلطنتی (RHS)

معروف ترین مسابقات عکاسی

یکی از بزرگترین مسابقات عکاسی دنیا، مسابقه عکاسی انجمن باغبانان سلطنتی است. هدف از برگزاری این مسابقه جهانی عکاسی، ایجاد پلتفرمی برای نمایش آثار باکیفیت و زیبای عکاسان دنیا است.

تصاویر ثبت شده در این مسابقه عکاسی جهانی باید ترکیبی از موضوعات باغبانی و طبیعت باشند. شرکت در این مسابقات عکاسی جهانی برای عموم رایگان است. هر کدام از شاخه‌های مسابقه عکاسی، برندگان مخصوص به خود را داشته و تصاویر برتر در پورتفولیو این رویداد ثبت می‌شوند.

 

مسابقه عکاسی دفتر رسانه ای دولت شارجه

معروف ترین مسابقه عکاسی

مسابقه عکاسی دفتر رسانه‌ای شارجه یکی از معروف ترین مسابقات عکاسی جهان است که نخستین بار در سال 2016 برگزار شد.

هر سال هنرمندان فراوانی که شامل عکاسان حرفه‌ای و آماتور،‌ فیلمسازان، دانشجویان و اساتید می‌شوند در این مسابقه حضور پیدا می‌کنند. این مسابقه عکاسی جهانی توسط بسیاری از کارشناسان معتبر صنعت مورد حمایت قرار گرفته‌ است. مسابقه عکاسی دفتر رسانه‌ای دولت شارجه، فرصتی عالی برای یادگیری مهارت‌های عکاسی و برقراری ارتباط بین افراد علاقه‌مند و فعال در این صنعت است.

نظر شما در مورد بزرگترین مسابقات عکاسی دنیا چیست؟ تجربیات عکاسی خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها