جذاب ترین فناوری های 2020 ؛ از هوش مصنوعی تا اینترنت 5G

2020-technologhy/ 2020-technologhy/ فناوری های 2020
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ابزارهای فناورانه نوین و تکنولوژی‌های جدید از جذاب‌ترین مباحث برای دوستداران حوزه فناوری محسوب می‌شوند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و تمایل دارید با فناوری های 2020 بیشتر آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

ازآنجایی‌که امروزه تکنولوژی و فناوری‌های روز بخش‌های مختلف نیازهای بازار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، تکنولوژی‌ها از زمان آغازشان تاکنون پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند و ابزارهای جدیدی در این زمینه روانه بازار شده‌اند. برای اینکه صنایع و شرکت‌های مختلف بتوانند در بازار همچنان قوی و قدرتمندانه به پیشرفت‌های خود ادامه دهند، حتما نیاز خواهند داشت تا با تکنولوژی‌های روز در زمینه فعالیتشان همراه شوند. به همین دلیل است که شرکت‌های بزرگی همچون آمازون، گوگل، فیسبوک و غیره در تلاش هستند تا استفاده از فناوری‌هایی همچون هوش مصنوعی، آنالیز داده‌ها، بلاکچین، اینترنت اشیا و غیره را در دستاوردهای خود گسترش دهند. درواقع آن‌ها با سرمایه‌گذاری بر روی این فناوری‌های نوین می‌توانند کاربران خود را در آینده نیز حفظ کنند.

technologhy-in-2020 / فناوری های 2020

از این رو شکی نیست که جهان در حال ارتقای استفاده از فناوری‌های نوین است. به همین دلیل تکنولوژی‌ها روزبه‌روز تغییر می‌کنند و همچنین فناوری‌های جدیدی نیز ممکن است به فهرست فناوری‌های موجود اضافه شوند. با این حال ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با برترین فناوری های 2020 آشنا کنیم.

همچنین بخوانید :

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • برترین فناوری های 2020
  • هوش مصنوعی
  • اینترنت اشیا (IoT)
  • فناوری بلاکچین (Blockchain)
  • فناوری تشخیص صدا (Voice Recognition)
  • پردازش زبان طبیعی (NLP)
  • رایانش لبه ای (Edge Computing)
  • فناوری تحلیل داده‌ ها (Data Analytics)
  • راهکارهای مبتنی بر محاسبات ابری (Cloud Computing Solution)
  • امنیت سایبری (Cybersecurity)
  • شبکه 5G
 • سخن پایانی

 


برترین فناوری های 2020


در ادامه مقاله ما برترین ترندهای روز که در سال 2020 دنیای فناوری میزبان آن‌ها خواهد بود را معرفی می‌کنیم. این تکنولوژی‌ها مربوط به موضوعاتی همچون هوش مصنوعی، بلاکچین، اینترنت اشیا و غیره خواهند بود. در ادامه هم می‌توانید ویدیویی در این باره و حضور فناوری در کسب و کار مشاهده کنید.

 

هوش مصنوعی

چند سالی است که حضور فناوری هوش مصنوعی در صنعت و ابزارهای مختلف بیشتر دیده می‌شود. درواقع هوش مصنوعی را در دنیای امروزی می‌توان این‌چنین تعریف کرد که کامپیوترها هم قادر خواهند بود تا از انسان چیزی یاد بگیرند. درواقع تکنولوژی‌های بکار رفته در اپلیکیشن‌های مختلف و پیش‌بینی‌هایی که انجام می‌دهند را باید مدیون هوش مصنوعی بود. حالا در موبایل‌های هوشمند خود شاهد برنامه‌هایی هستیم که قادر به تشخیص صحنه‌ها در دوربین عکاسی بوده و قابلیت ارائه فیلتر مناسب آن را دارند. یا اینکه حالا اسپیکرهای هوشمند یا دستگاه‌های هوشمند دیگری را می‌بینیم که قادر به پاسخگویی به سوالات ما هستند.

برنامه‌هایی که روزبه‌روز با هوش‌تر می‌شوند و از داده‌های ما برای یادگیری استفاده می‌کنند. در این راستا باید اشاره کنیم که گوگل علاوه بر امکانات یاد شده در زمینه هوش مصنوعی، یک کتابخانه نرم افزاری متن باز برای یادگیری ماشین به نام تنسورفلو (TensorFlow) دارد. این کتابخانه بزرگ توسط تیم‌های تحقیقاتی و نرم افزارهای مختلف گوگل همچون گوگل فوتوز، جیمیل و تشخیص گفتار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ai / هوش مصنوعی / فناوری در سال 2020

 

اینترنت اشیا (IoT)

همچنین بخوانید :

اینترنت اشیا که یکی از هیجان‌انگیزترین دستاوردهای دنیای فناوری است، امروزه بیش از گذشته گسترش یافته است. حالا خانه‌هایی را شاهد هستیم که در آن‌ها دستگاه‌های متصل به اینترنت متنوعی وجود دارد و به خانه‌های هوشمند نیز معروف هستند. درواقع در سال 2020 تعداد دستگاه‌هایی که به اینترنت متصل خواهند بود با پیشرفت قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو می‌شود. در این بین شاید بتوان خانه هوشمند را ملموس‌ترین حضور IoT در دنیای فناوری معرفی کرد؛ اما این همه داستان نیست، بلکه امروزه حضور IoT در حوزه‌های مختلف کسب و کار، کشاورزی، ورزش و شهر هوشمند بر کسی پوشیده نیست.

در این رابطه می‌توان اپلیکیشن‌های متنوعی را معرفی کرد. درواقع امروزه اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌توانند وضعیت گیاهان را در کشاورزی پیمایش کنند و یا حتی ایمنی را در کسب و کار و صنعت افزایش دهند. می‌توانید از مقاله کاربرد اینترنت اشیا در حوزه‌‎های مختلف اطلاعات بیشتری درباره این فناوری به دست آورید.

iot / فناوری در سال 2020/ اینترنت اشیا

 

فناوری بلاکچین (Blockchain)

همچنین بخوانید :

براساس بیان مجله تایمز امروزه تعداد زیادی از بانک‌ها استفاده از فناوری بلاکچین را آغاز کرده‌اند و بدون شک این فناوری در سال 2020 گسترش خواهد یافت. درواقع علاوه بر بانک‌ها، در سال 2020 شاهد صنایع دیگری خواهیم بود که از این فناوری استفاده کنند. خوب است بدانید که بلاکچین فناوری است که ارتباطی ایمن و قابل اطمینان را نوید خواهد داد. همان‌طور که از نام بلاکچین برداشت می‌شود، این نام از دو کلمه بلاک و چین تشکیل شده است. در این فناوری بلاک به معنی اطلاعات دیجیتال بوده که در بانک اطلاعاتی به نام Chain ذخیره می‌شود. به‌عنوان مثال در بلاکچین حضور نیروی انسانی برای ثبت و تایید سفارش در عملیات خرید اینترنتی بعد از پرداخت حذف می‌شود و شبکه‌ای از کامپیوترها این کار را انجام خواهند داد. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر خواندن مقاله بلاکچین چیست؟ از پلازا را به شما توصیه می‌کنیم.

blockchain/ فناوری های سال 2020 / بلاکچین

 

فناوری تشخیص صدا (Voice Recognition)

فناوری تشخیص صدا که یکی از مهم‌ترین فناوری های 2020 و حال حاضر جهان محسوب می‌شود را اگر از دنیای فناوری حذف کنیم، بدون شک بسیاری از اپلیکیشن‌ها و دستاوردهای فناورانه ناقص خواهند شد. پس فناوری تشخیص صدا عضو جدایی‌ناپذیر فناوری‌های یاد شده خواهد بود. درواقع ما سیری، الکسا و دستیار هوشمند گوگل را مشاهده می‌کنیم که حالا می‌توانند بهتر از این فناوری استفاده کنند و البته در آینده پیشرفت‌های بیشتری را در این زمینه شاهد خواهیم بود. در این رابطه گوگل بیان کرده است که 62 درصد از کاربرانش حالا از دستیار هوشمند گوگل از طریق فرامین صوتی برای برنامه‌ریزی‌های خود استفاده می‌کنند. با این حال تشخیص صدا نیز در سال 2020 از فناوری هایی است که هنوز شرکت‌های زیادی بر روی آن کار می‌کنند تا با ترکیب هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بتوانند فواید بیشتری از این تکنولوژی را برای کاربران به ارمغان بیاورند.

voice-regognition/ تشخیص صدا / فناوری های 2020

 

پردازش زبان طبیعی (NLP)

یکی دیگر از فناوری های 2020 پردازش زبان طبیعی است. این فناوری که از زیرشاخه‌های مهم کامپیوتر و هوش مصنوعی محسوب می‎شود، به تعامل هرچه بهتر انسان و کامپیوتر با استفاده از زبان‌های طبیعی اشاره دارد. از این فناوری می‌توان در ترجمه از طریق کامپیوتر و یا اپلیکیشن‌های مختلف و همین‌طور پاسخ دادن به پرسش‌ها در بستر وب نیز استفاده کرد؛ البته این‌ها تنها نمونه‌های اندکی از مثال‌ها درباره این فناوری هستند. درواقع در دنیای کامپیوترها الگوریتم‌های پشت NLP بسیار پیچیده هستند و میلیون‌ها محاسبه و پیش‌بینی در پشت پرده صورت می‌گیرد تا از طریق هوش مصنوعی بتوانند با انسان تعامل بیشتر و مفیدتری برقرار کنند.

nlp/ پردازش زبان طبیعی / فناوری ها در سال 2020

 

رایانش لبه ای (Edge Computing)

رایانش لبه‌ای تاحدودی با محاسبات سنتی متفاوت است. این روش یک روش پردازش داده است که در یک بانک اطلاعاتی متمرکز انجام خواهد شد. نتیجه آن هم کاهش سرعت جریان داده‌ها و استقلال بیشتر در هر ایستگاه کاری است. دستگاه‌های هوشمند با استفاده از این فناوری قادر خواهند بود تا زمان پردازش کمتری را تجربه کنند و سریع‌تر به داده‌ها دسترسی داشته باشند. ناگفته نماند این فناوری در دستگاه‌های خودران، هواپیماهای بدون سرنشین و ربات‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

شاید بتوان فناوری یاد شده را معادل فناوری کلاد یا محاسبات ابری دانست. باید اشاره کنیم که در بحث کلاد کاربر فقط کاربر سیستم در رایانش ابری است؛ اما در فناوری رایانش لبه‌ای خود کاربر هم بخشی از کلاد خواهد بود. درواقع این فناوری بر روی اتکا و وابستگی پردازش روی خودِ دستگاه‌های هوشمند اشاره دارد تا پاسخگویی آن سریع‌تر باشد. از این رو نیاز به سخت‌افزارها و تراشه‌های مخصوصی نیز خواهد بود. با این حساب کاربر احتمالا در آینده امنیت داده‌های بیشتری را شاهد خواهد بود و احتمالا هزینه‌های زیاد سرور در استفاده از فناوری محاسبات ابری کاهش خواهد یافت.

cloud-computing-vs-edge-co-mputin/ رایانش لبه ای/ برترین فناوری های سال 2020

 

فناوری تحلیل داده‌ ها (Data Analytics)

در حال حاضر این فناوری نقش مهمی روی پیشرفت شرکت‌ها در جهان دارد. درواقع در یکپارچه‌سازی نرم افزاری تحلیل‌‎ها و آنالیز به کسب و کار کمک می‌کند تا براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در آینده از کدام راهکارها استفاده کنند و چه مسیری را طی کنند. در سال 2020 شاهد این هستیم که روند این نوع پیش‌بینی‌ها تغییر کند. درواقع پیش‌بینی‌های صورت گرفته بیشتری را با استفاده از یادگیری ماشین شاهد خواهیم بود. بکارگیری این نوع از فناوری های 2020 سود و فواید بسیاری را برای کسب و کارها و صنایع مختلف به ارمغان می‌آورد و فناوری راهنمای مفیدی برای حوزه‌های یاد شده خواهد بود.

analytics-analytics-technology/ فناوری آنالیز داده ها/ برترین فناوری ها در سال 2020

 

راهکارهای مبتنی بر محاسبات ابری (Cloud Computing Solution)

شاید با توجه به رشد سریع فناوری‌های نوین، تکنولوژی‌هایی مانند فناوری ابری اندکی قدیمی به نظر برسد و مثلا فناوری‌هایی مانند رایانش لبه‌ای را جایگزین مناسبی برای آن بتوان معرفی کرد؛ اما باید اشاره کنیم که هنوز برنامه‌های ابری زیادی وجود دارند. درواقع امروزه تقریبا همه نرم افزارها بر روی استفاده از راهکارهای مبتنی بر ابر تاکید دارند. این موضوع به این دلیل است که محاسبات ابری در کنار تأمین امنیت داده‌ها، استفاده از هوش مصنوعی در توسعه نرم افزاری را فراهم می‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال استفاده از فناوری‌های ابری در ارائه دستاوردهای خود هستند. درواقع امروزه سرویس‌های ابری توزیع شده اجازه می‌دهند تا کاربران بتوانند از همه امکانات یک سیستم مبتنی بر ابر در هر جایی استفاده کنند. با این حساب در آینده نیز شاهد پیشرفت این فناوری خواهیم بود.

/ محاسبات ابری / فناوری های 2020 / cloud-computing

 

امنیت سایبری (Cybersecurity)

با توجه به گسترش فناوری‌های مختلف که همه با داده‌های کاربران سرو کار دارند، امنیت سایبری یکی از فناوری های 2020 است که حتما در کنار سایر فناوری‌ها وجود خواهد داشت و پا به پای آن‌ها رشد خواهد کرد. امروزه نیز این فناوری از فناوری‌های درآمدزایی محسوب می‌شود که می‌تواند امنیت بسیاری از کسب و کارها و صنایع را حفظ کند. همچنین دولت‌ها نیز برای وضع قوانین، نیاز به امینت سایبری خواهند داشت تا بتوانند امنیت مورد نیاز کسب و کارها و مواردی از این دست را در سایه استفاده از فناوری های نوین حفظ کنند.

امنیت سایبری / فناوری های 2020 / cybersecurity

 

شبکه 5G

مسلما سال 2020 زمان مناسبی برای آغاز به کار و رشد شبکه 5G خواهد بود. فناوری 5G که می‌توان آن را از برترین فناوری های سال 2020 نام برد، نوید اینترنت پرسرعت را با تاخیر کمتر و همین‌طور ظرفیت بالاتر به کاربران می‌دهد. با این فناوری شاهد سطح بالاتری از پیشرفت‌های فناورانه در شهرها و نقاط مختلف مانند نقاط دورافتاده نیز خواهیم بود. در کنار 5G انتظار می‌رود که Wifi 6 هم مورد استفاده قرار بگیرد. پیشرفت این شبکه‌های اینترنتی، زمینه ساز پیشرفت و حضور خودروهای خودران در شهرها و گسترش آن‌ها نیز خواهد بود. این در حالی است که می‌توانیم انتظار پیشرفت سایر فناوری‌های بی‌سیم را نیز داشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینترنت 5G می‌توانید به مقاله همه چیز درباره اینترنت 5G مراجعه کنید.

5g/ اینترنت 5G/ برترین فناوری ها در سال 2020

 


سخن پایانی


حالا که با فناوری های 2020 بیشتر آشنا شدیم، می‌توانیم امسال شاهد دستاوردهایی در دنیای فناوری باشیم که با فناوری‌های یاد شده عرضه خواهند شد. به عنوان مثال شبکه 5G که بیشتر آن را با موبایل‌های هوشمند می‌شناسیم، حالا دیگر به ویژگی اول گوشی‌های پرچمدار تبدیل شده است که بستر استفاده از آن در بسیاری از نقاط جهان نیز در حال پیاده‌سازی است. علاوه بر این خودروهای خودروان نیز دیگر موضوع قابل توجه براساس فناوری های 2020 هستند. درواقع همه آنچه که این دست از خودروها برای پیشرفت نیاز دارند، با دنیای فناوری نیز به صورت موازی در حال حرکت است و پیشرفت هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و ابزارهای مربوط به پیش‌بینی، نوید آینده‌ای فناورانه را به دوستداران فناوری خواهند داد.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا فناوری های 2020 همان‌طور بودند که انتظار داشتید و یا اینکه سطح انتظار شما را برآورده نمی‌کنند و از سال‌ها قبل فکر می‌کردید در سال 2020 دنیای فناوری بیشتر از این‌ها پیشرفت کرده باشد؟ می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در پایین همین مطلب به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400