آشنایی با استودیوی BioWare و بهترین بازی های ساخته شده آن

استودیوی BioWare
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین ژانرهای بازی‌های ویدئویی نقش‌آفرینی است. یکی از شاخص‌ترین نقش‌آفرینی سازان دنیای بازی استودیوی Bioware است. در این مطلب با تاریخچه این استودیو و بهترین بازی های شرکت بایوور آشنا می‌شویم.

بدون شک ریشه بازی‌های نقش‌آفرینی را باید در سرگرمی‌های رومیزی چون Dungeons and Dragons جستجو کرد. این بازی‌ها گونه‌ای محبوب، طولانی و اعتیادآور از سرگرمی را به مخاطبان خود ارائه می‌دادند. آثاری که با الهام از این بازی‌های رومیزی ساخته می‌شوند، گونه‌ غربی ژانر نقش‌آفرینی در بازی‌های ویدئویی را تشکیل می‌دهند. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش طرفداران بازی‌های ویدئویی، شاهد عرضه آثار جذاب و به یاد ماندنی‌ای در سبک نقش‌آفرینی غربی بوده‌ایم. یکی از شرکت‌های قدیمی و مشهور در این حوزه استودیوی Bioware است. این بازی‌ساز در طول تاریخ آثار تاثیرگذار و مهم فراوانی را تولید کرده است. در ادامه با تاریخچه استودیوی بازی Bioware و بهترین بازی‌های آن آشنا می‌شویم.

بازی های بایوور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخچه استودیوی بایوور


بازی بایوور

استودیوی Bioware در سال 1995 و توسط دو فارغ‌التحصیلی رشته پزشکی احداث شد. ری موزیکا و گرگ زشوک کانادایی علاقه قابل‌توجهی به برنامه‌نویسی داشتند. آن‌ها در کنار افرادی چون ترنت آستر و آگوستین ییپ رویای ساخت آثار نقش‌آفرینی را در سر می‌پروراندند. نخستین تجربه موزیکا و زشوک در برنامه‌نویسی به طراحی شبیه‌سازی پزشکی مربوط می‌شد. موفقیت این دو نفر، سرمایه مورد نیاز آن‌ها برای راه‌اندازی یک شرکت بازی‌سازی را فراهم کرد. اولین بازی استودیوی Bioware اثری روبات‌محور به نام Shattered Steel بود. این اثر توسط کمپانی Interplay منتشر و با موفقیت هنری و تجاری قابل قبولی روبرو شد. علاقه فراوان مدیران استودیوی بایوور به بازی‌های نقش‌آفرینی رومیزی منجر به ساخت نخستین قسمت از سری بازی‌های Baldur’s Gate گشت؛ اثری نقش‌آفرینی که موفق شد به یکی از بهترین بازی‌های این ژانر در کنار بازی Diablo تبدیل شود.

همچنین بخوانید :

پروِژه بعدی استودیوی بایوور ادامه‌ای بر بازی اکشن کلاسیک MDK بود. این بازی نخستین تجربه استودیوی Bioware در ساخت بازی برای کنسول‌ها بود. با وجود موفقیت این بازی، اعضای بایوور تصمیم گرفتند تا بار دیگر به دنیای Baldur’s Gate بازگردند. دومین قسمت از بازی‌های Baldur’s Gate توانست موفقیت بسیار خوبی به دست آورد. با این حال حتی فروش دو میلیون نسخه‌ای این بازی نیز نتوانست از ورشکست شدن کمپانی Interplay جلوگیری کند. پس از این موضوع، بایوور با همکاری کمپانی‌هایی چون آتاری، شرکت Infrogames، شرکت LucasArts و مایکروسافت دو بازی موفق Star Wars: Knights of the Old Republic و Jade Empire را منتشر کرد.

استودیوی BioWare

پس از عرضه این دو بازی، استودیوی Bioware به یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌ها در صنعت بازی تبدیل شد. آن‌ها سپس با استودیوی Pandemic ادغام و به یکی از شاخه‌های کمپانی عظیم Electronic Arts تبدیل شدند. در این زمان استودیوی بازی Bioware تعدادی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین آثار نقش‌آفرینی مدرن را ساخت. سری بازی‌های Dragon Age و Mass Effect را می‌توان از محبوب‌ترین نام‌های نسل هفتم کنسول‌های بازی دانست. پس از موفقیت این سری بازی‌ها، بایوور تا حدی از اوج خود فاصله گرفت. شکست چهارمین بازی از سری Mass Effect به نام Andromeda و بازی جدید Anthem نیز ضربه بزرگی به شهرت این استودیو زد.

 


بهترین عناوین استودیوی بازی سازی بایوور


استودیوی Bioware در طول دوران فعالیت خود آثار متعددی را منتشر کرده است. برخی از این آثار چون Dragon Age Origins و Mass Effect 2 به عنوان شاهکارهای دنیای بازی شناخته می‌شوند؛ برخی دیگر چون Dragon Age 2 و Mass Effect Andromeda آثاری ناامیدکننده هستند. در ادامه سعی می‌کنیم تا به بهترین بازی های شرکت بایوور بپردازیم.

 

بازی Jade Empire

بازی های شرکت بایوور

تاریخ عرضه: 12 آوریل 2005 (23 فروردین 1384)

بازی Jade Empire اثری در سبک اکشن و نقش‌آفرینی بود. استودیوی Bioware در ساخت این بازی الهامات فراوانی از افسانه‌های چینی گرفته بود. مخاطبان در بازی Jade Empire کنترل آخرین بازمانده از فرقه راهبان را بر عهده می‌گیرند. هدف این راهب نجات استاد خود و شکست نیروهای امپراطوری است. روند بازی به صورت خطی دنبال شده و مخاطب با تکمیل ماموریت‌ها و شکست دشمنان در آن پیشروی می‌کند. امکان انتخاب دیالوگ‌های مختلف نیز در بازی وجود دارد. مخاطبان بسته به تصمیم‌های خود از راه‌های مختلفی در داستان بازی پیشروی می‌کنند.

ساخت بازی Jade Empire از سال 2001 آغاز شد. این عنوان پروژه رویایی ری موزیکا و گرگ زشوک بود. سازندگان این بازی در آن از سیستم اخلاقی عنوان Star Wars Knights of the Old Republic استفاده کرده‌اند. مبارزات این عنوان به صورت همزمان دنبال می‌شوند. Jade Empire با استقبال خوبی از جانب منتقدان روبرو گشت و بسیاری آن را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های سال 2005 انتخاب کردند.

 

بازی Neverwinter Nights

استودیو بایوور

تاریخ عرضه: 18 ژوئن 2002 (28 خرداد 1381)

بازی Neverwinter Nights نخستین همکاری استودیوی Bioware و کمپانی Atari بود. این بازی همچون سری Baldur’s Gate در دنیای Forgotten Realms جریان داشت و از قوانین بازی‌های رومیزی Dungeons and Dragons پیروی می‌کرد. موتور این بازی برای پشتیبانی از تعداد زیادی بازیکن به طور همزمان طراحی شده بود. 64 مخاطب در هر کدام از سرورهای این بازی می‌توانستند به تجربه آن بپردازند.

بازیکنان می‌توانستند این عنوان را به تنهایی یا همراه با دیگران تجربه کنند. گیم‌پلی بازی به صورت ایزومتریک دنبال می‌شود. داستان این اثر ماجرای تبدیل شدن شخصیت اصلی بازی به یک قهرمان و نجات دنیا را بیان می‌کند. بزرگ‌ترین مشخصه بازی Neverwinter Nights بخش چند نفره عظیم و سرگرم‌کننده آن بود. پس از عرضه این بازی استودیوی بایوور سه بسته الحاقی برای آن منتشر کرد که هر کدام محتوای مخصوصی را در برداشتند. موفقیت این بازی مسیر را برای ساخت دومین قسمت از این سری هموار کرد.

 

بازی Baldur’s Gate

تاریخچه بایوور

تاریخ عرضه: 21 دسامبر 1998 (30 آذر 1377)

اگر از مخاطبان دنیای بازی که در اواخر دهه دوم یا دهه سوم زندگی خود قرار دارند در مورد بهترین تجربه فانتزیشان سوال کنید، بدون شک بارها با پاسخ Baldur’s Gate روبرو خواهید شد. این بازی نقش‌آفرینی نخستین تلاش استودیوی Bioware در ساخت عنوانی در این ژانر بود. داستان بازی Baldur’s Gate در دنیایی خیالی به نام Forgotten Realms جریان دارد. مخاطبان با خلق شخصیت خود، کنترل او را بر عهده گرفته و به ماجراجویی در کنار گروهی از همراهان می‌پردازند. این اثر از منظر روایی، با توجه به استانداردهای داستان‌گویی در بازی‌های ویدئویی در آن زمان، بسیار پیچیده و درگیرکننده است.

بازی‌سازان استودیوی Bioware در طراحی گیم‌پلی بازی Baldur’s Gate از قوانین پیشرفته نسخه دوم بازی‌های رومیزی Dungeons and Dragons پیروی کرده‌اند. این اثر نخستین عنوانی بود که با موتور Infinity Engine ساخته می‌شد؛ موتوری که در ادامه در ساخت عناوینی چون Planescape Torment نیز مورد استفاده قرار گرفت. بازی Baldur’s Gate با استقبال فراوانی از جانب منتقدان روبرو شد. بسیاری آن را اثری انقلابی در ژانر نقش‌آفرینی خطاب می‌کردند. در ادامه یک بسته الحاقی به نام Tales of the Sword Coast نیز برای این عنوان منتشر شد. Baldur’s Gate یکی از مهم‌ترین و بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی تمام دوران به حساب می‌آید و تجربه آن بر تمامی مخاطبان علاقه‌مند به این ژانر واجب است.

 

بازی Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn

استودیو بایوور

تاریخ عرضه: 21 سپتامبر 2000 (31 شهریور 1379)

دومین قسمت از سری بازی‌های Baldur’s Gate همچون عنوان اصلی در دنیای خیالی Forgotten Realms جریان دارد. داستان این بازی در یکی از شهرهای کشور Amn به نام Athkatla جریان دارد. مخاطبان بار دیگر کنترل قهرمان بازی نخست را بر عهده می‌گیرند که اکنون توانایی‌های خاص او مورد توجه جادوگری قدرتمند و شیطانی به نام Jon Irenicus قرار گرفته است. روایت بازی حول درگیری‌های قهرمان‌ها با این جادوگر و حیله‌های متعدد او می‌گردد. گیم‌پلی بازی Baldur’s Gate 2 همچون عنوان نخست به صورت ایزومتریک دنبال شده و مخاطبان در آن همراه با گروهی از شخصیت‌های مکمل پیشروی می‌کنند.

ساخت دومین قسمت از بازی‌های Baldur’s Gate از ابتدای سال 1999 آغاز شد. بزرگ‌ترین هدف استودیوی Bioware در این بازی بهبود قسمت نخست از هر نظر و ارائه تجربه‌ای بی‌نقص و کامل بود. از جمله این بهبودها می‌توان به رزولوشن بالاتر، پشتیبانی از محیط‌های سه بعدی و مدل‌های پرجزییات شخصیت‌ها اشاره کرد. این بازی توانست از منظر هنری و تجاری به موفقیت بزرگی برای استودیوی بایوور تبدیل شود. بسیاری از منتقدان، Baldur’s Gate 2 را یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی تاریخ می‌دانند. پس از عرضه این عنوان، یک بسته الحاقی به نام Throne of Bhaal برای آن منتشر شد. این بسته الحاقی علاوه بر افزودن محیط‌ها و بهبودهای قابل توجه، محتوای داستانی جذابی را نیز شامل می‌شد. سومین قسمت از سری Baldur’s Gate توسط استودیوی Larian ساخته خواهد شد.

 

بازی Star Wars: Knights of the Old Republic

استودیوی بازی سازی BioWare

تاریخ عرضه: 16 جولای 2003 (25 تیر 1382)

The Old Republic اثری نقش‌آفرینی در دنیای محبوب Star Wars بود. داستان این بازی 4000 سال قبل از شکل‌گیری امپراطوری جریان داشت. یکی از اربابان سیث به نام دارث ملک حمله‌ای همه جانبه را بر علیه جمهوری ترتیب می‌دهد. شخصیت اصلی بازی به عنوان یک جدای باید با سفر به نقاط مختلف کهکشان راهی برای شکست ملک و ارتش قدرتمندش پیدا کند. مخاطبان در ابتدای بازی می‌توانستند از بین سه کلاس Scout و Soldier و Scoundrel یکی را انتخاب کنند. بخش شخصی‌سازی بازی Star Wars: Knights of the Old بسیار گسترده بود. مبارزات بازی به صورت نوبتی دنبال می‌شد.

استودیوی Bioware در این بازی دست مخاطبان را تا حد زیادی در پیشبرد داستان باز گذاشته بود. مخاطبان بسته به تصمیمات خود در سوی تاریک یا روشن نیرو قرار می‌گرفتند. وظیفه کارگردانی این بازی بر عهده کیسی هادسون بود. داستان بازی Knights of the Old Republic ارتباط اندکی با فیلم‌های Star Wars دارد. این عنوان در زمان عرضه خود با استقبال همه جانبه روبرو شد. بسیاری شخصیت‌پردازی، داستان، موسیقی و صداگداری آن را تحسین می‌کردند. این بازی به عنوان یکی از بهترین عناوین دنیای بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شود.

 

بازی Mass Effect 2

استودیوی بازی BioWare

تاریخ عرضه: 25 ژانویه 2010 (5 بهمن 1388)

دومین قسمت از سری بازی‌های Mass Effect تمامی نقاط قوت بازی اصلی را گرفته و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن بهبود می‌دهد. سه گانه Mass Effect به عنوان مجموعه‌ای از آثار اوریجینال و خلاقانه شناخته می‌شود. بسیاری دنیای غنی و شخصیت‌های عمیق و به‌یادماندنی آن را از بهترین‌ها در دنیای بازی می‌دانند.

داستان بازی Mass Effect 2 در قرن 22 و در کهکشان راه شیری دنبال می‌شود. اکنون خطری جدید در قالب نژادی حشره‌مانند به نام The Collectors بشریت را تهدید می‌کند. مخاطبان بار دیگر کنترل فرمانده شپرد را بر عهده می‌گیرند. همچون عنوان نخست، شپرد با سفر به نقاط مختلف کهکشان باید مجموعه‌ای از بهترین یاران را برای شکست این تهدید جدید پیدا کند.

مخاطبان در صورت برخورداری از فایل ذخیره بازی نخست، می‌توانند آن را به این عنوان نیز انتقال داده و نتایج تصمیمات خود در آن را مشاهده کنند. یکی از بزرگ‌ترین جذابیت‌های Mass Effect 2 آزادی عمل فراوان مخاطبان در شکل دادن به مسیر داستانی آن است. تمامی تصمیمات آن‌ها در ماموریت‌های اصلی و فرعی بر داستان و دنیای بازی تاثیر خواهد داشت. گیم‌پلی این عنوان همچون نسخه اصلی، ترکیبی از المان‌های اکشن و نقش‌آفرینی است. بازی Mass Effect 2 به عنوان یکی از بهترین آثار تاریخ صنعت بازی شناخته می‌شود.

 

بازی Dragon Age Origins

استودیوی BioWare

تاریخ عرضه: 3 نوامبر 2009 (12 آبان 1388)

در وصف یکی از بهترین، گسترده‌ترین و زیباترین بازی‌های جهان چه می‌توان گفت؟ بازی Dragon Age Origins یکی از بهترین آثار نقش‌آفرینی استودیوی Bioware و صنعت سرگرمی است. این بازی توسط کمپانی Electronic Arts برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های PS3 و Xbox 360 منتشر شد.

داستان این بازی در پادشاهی خیالی فرلدن جریان داشت. مخاطبان با خلق شخصیت خود نقش یکی از آخرین بازماندگان گروه Grey Wardens را ایفا می‌کردند. وظیفه این گروه مقابله با نیرویی شیطانی و قدرتمند به نام Darkspawn بود. بخش خلق شخصیت این عنوان یکی از گسترده‌ترین‌ها در نوع خود است. مخاطبان می‌توانند از بین سه نژاد انسان، الف و دوارف‌ها یکی را انتخاب کنند. در بازی سه کلاس Mage و Warrior و Rogue وجود دارند. مخاطب بسته به نژاد و کلاس انتخابی خود می‌تواند از بین پیش‌زمینه‌های داستانی مختلف یکی را انتخاب کند. این سناریوها بسیار جذاب و متنوع بوده و تکمیل آن‌ها چندین ساعت به طول می‌انجامد.

بازی Dragon Age Origins یکی از غنی‌ترین داستان‌ها و دنیاها در صنعت سرگرمی را ارائه می‌دهد. از دیگر نقاط قوت این بازی می‌توان به شخصیت‌های عالی و به‌یادماندنی و ماموریت‌های فرعی فوق‌العاده اشاره کرد. بازی‌سازان استودیوی Bioware در این بازی برای هر نکته کوچکی متون توضیحی بلندبالایی را تهیه کردند. موسیقی و صداپیشگی بازی نیز در بهترین حد خود قرار دارد. پس از موفقیت بی‌نظیر این عنوان، استودیوی بازی Bioware بسته‌ الحاقی گسترده‌ای به نام Awakening را برای آن منتشر کرد؛ بسته‌ الحاقی‌ای که در جای خود می‌تواند یک بازی کامل به حساب آید.

در این مقاله به بررسی تاریخچه استودیوی مشهور بایوور و بهترین آثار آن پرداختیم. آیا شما از طرفداران بازی‌های نقش‌آفرینی هستید؟ بهترین بازی استودیوی Bioware از نظر شما کدام عنوان است؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
مسی
.
13 بهمن 1398، 08:14
پاسخ
0
0
ان دو مقاله کلی هست.من منظورم اختصاصی برای همین بازی بود.یعنی یک مقاله جامعحالا اشکال نداره.کار هم نمیکنید موردی نیست.ولی خب یک سری بازی ها مثل رزیدنت 4 ارزش یک مقاله جامع و کامل را دارن
avatar
مسی
.
12 بهمن 1398، 09:10
پاسخ
0
0
مرسی بابت مقالهجناب سردبیر راجع به بازی رزیدنت ایول 4 مقاله ترجمه نکردید!البته به این دلیل میگم که دو هفته پیش 15 سال شد.این مقاله خیلی خوب هست.اگر امکانش هست ترجمه کنیدhttps://goombastomp.com/15-years-ago-resident-evil-4-blew-my-mind/
avatar
محمد سالار نعمتی ...
.
12 بهمن 1398، 21:03
پاسخ
0
0
@مسی
سلام و ممنون از همراهیتون قبلا در دو مقاله به رزیدنت اویل 4 پرداختیم؛ اگه دوست داشتید می‌تونید اون‌ها رو مطالعه کنید: https://www.plaza.ir/mag/139807/163491/scariest-resident-evil-monsters/ https://www.plaza.ir/mag/139808/193817/best-video-games-of-the-21st-century/
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400