بیوگرافی کوبی برایانت ؛ داستان زندگی و مرگ ارزشمند‌ترین بازیکن NBA

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کوبی برایانت بسکتبالیست آمریکایی از پرافتخارترین ورزشکاران جهان است که سابقه بازی برای تیم لس آنجلس لیکرز را در کارنامه دارد. در اینجا به بیوگرافی کوبی برایانت می‌پردازیم.

کوبی برایانت 20 سال به عنوان یکی از بهترین‌های ان‌بی‌ای (NBA) در پست شوتینگ گارد برای تیم لس آنجلس لیکرز بازی کرد که ثمره آن 5 قهرمانی در لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا برای او بوده است. کوبی برایانت با شماره پیراهن 24، سومین بازیکن امتیازآور تاریخ ان‌بی‌ای به حساب می‌آید. علاوه بر این برایانت در سال 2006 در جریان بازی با تیم تورنتو رپترز توانست به تنهایی 81 امتیاز برای تیمش بدست آورد که یک رکورد دست نیافتنی برای او به شمار می‌رود. در ادامه نگاهی به زندگی‌نامه کوبی برایانت و افتخارات وی خواهیم انداخت.

بیوگرافی کوبی برایانت/ کوبی برایانت/ زندگی‌ نامه کوبی برایانت

همچنین بخوانید :

انچه در این مقاله می‌خوانید :

 


بیوگرافی کوبی برایانت


کوبی بین برایانت (Kobe Bean Bryant) در 23 آگوست سال 1978 (1 شهریور 1357) در شهر فیلادلفیا از ایالت پنسیلوانیلا به دنیا آمد. او آخرین فرزند جو برایانت، بسکتبالیست سابق ان‌بی‌ای و پاملا کاکس برایانت است. زمانیکه که کوبی تنها 6 سال داشت، خانواده او برای ادامه زندگی و فعالیت‌های ورزشی پدرش به شهر ریتی در کشور ایتالیا مهاجرت کردند و کوبی نیز بسکتبال را به طور حرفه‌ای در ایتالیا ادامه داد. سرانجام پس از اتمام فعالیت ورزشی پدرش در سال 1991 به ایالات متحده آمریکا بازگشتند.

کوبی برایانت / زندگی نامه کوبی برایانت/ افتخارات کوبی برایانت

کوبی برایانت در مسابقات درفت (مسابقات بین‌دانشگاهی) سال 1996 توسط تیم شارلوت هورنتز انتخاب شد، اما در نهایت به عضویت تیم دوم لیکرز در آمد و در فصل بعد برای شرکت در تورنومنت سالانه آل استارز نیز دعوت شد و عنوان جوان‌ترین بازیکن این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

 


افتخارات کوبی برایانت


کوبی برایانت در پست شوتینگ گارد با همکاری شکیل اونیل در پست سنتِر طی سال‌های 2000 تا 2002 موفق شدند تیم لس آنجلس لیکرز را 3 بار به مقام قهرمانی لیگ بسکتبال برسانند. به علاوه پس از جدایی اونیل از تیم لیکرز، کوبی ستون اصلی تیم لیکرز به حساب می‌آمد و موفق به کسب 2 عنوان قهرمانی دیگر با تیم لیکرز شد.

کوبی برایانت / افتخارات کوبی برایانت

کوبی برایانت در فصل 2002 مجموعاً 80 بار برای تیم لس آنجلس لیکرز به میدان رفت و در آن فصل لقب بازیکن کلاتچ یا همان بازیکن ثانیه‌های آخر از سوی طرفداران تیم لیکرز به او داده شد؛ چون که با گرفتن امتیاز در بازی‌های حساس یکی از ارکان اصلی تیم لیکرز برای کسب عنوان قهرمانی به شمار می‌رفت.

فصل 2007-2008، فصلی رویایی و توام با افتخار برای کوبی برایانت به حساب می‌آید. او در آن سال جایزه ارزشمند‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای را از آن خود کرد و موفق شد تیم لیکرز را به فینال این رقابت‎‌‌ها برساند. علاوه بر این همراه با تیم بسکتبال آمریکا موفق به کسب مدال طلای المپیک 2008 پکن شد.

افتخارات کوبی برایانت/ کوبی برایانت / مرگ کوبی برایانت

همچنین بخوانید :

کوبی برایانت با لقب مامبای سیاه، در سال 2009 طبق نظرسنجی رسانه‌های آمریکا توانست 54% از آرای مردم را به خود اختصاص دهد و عنوان بهترین بازیکن دهه اخیر را از آن خود کرد. کوبی 12 بار در مسابقات آل استارز شرکت کرد و 3 بار در سال‌های 2002 و 2007 و 2009 توانست عنوان بهترین بازیکن این رقابت‌ها را از آن خود کند. علاوه بر این 8 بار در ترکیب تیم منتخب ان‌بی‌ای قرار گرفت و سرانجام در سال 2010 به عنوان بهترین بازیکن از لحاظ کسب امتیاز در تاریخ تیم لیکرز انتخاب شد.

در سال 2018 در حاشیه نودمین مراسم اسکار، کوبی برای ایفای نقش در انیمیشن کوتاه بسکتبال عزیز توانست جایزه اسکار را کسب کند.

کوبی برایانت / افتخارات کوبی برایانت/ بیوگرافی کوبی برایانت

 


زندگی شخصی کوبی برایانت


کوبی برایانت در سال 1999 و زمانی که 21 سال داشت قصد تهیه یک آلبوم موسیقی را داشت که به دلایل مختلفی به بازار عرضه نشد؛ اما در جریان ضبط این آلبوم با ونسا لین، مدل آمریکایی آشنا شد و در سال 2001 با او ازدواج کرد. این ازدواج هیچ‌گاه از سمت خانواده برایانت مورد استقبال قرار نگرفت؛ تا جایی که کوبی چند سال از سمت آن‌ها طرد شد.

اما با گذشت 2 سال و تولد دختر اول کوبی و ونسا به نام ناتالیا در سال 2003، فرصتی شد که کوبی با پدر و مادرش آشتی کند. فرزند دوم آن‌ها که از قضا دختر هم بود به نام جیانا ماریا در سال 2006 به دنیا آمد که متاسفانه در حادثه سقوط هلیکوپتر در کنار پدرش جان باخت.

کوبی برایانت / بیوگرافی کوبی برایانت / زندگی نامه کوبی برایانت

براساس گزارش نشریه فوربز، کوبی برایانت یک پله بالاتر از فلوید می‌وزر و قبل از مایکل شوماخر با ثروتی معادل 770 میلیون دلار در رتبه ششم ثروتمندترین ورزشکاران جهان است. روز 24 اوت در شهر لس آنجلس به پاس تمامی افتخارآفرینی‌های کوبی برایانت برای تیم لیکرز به نام روز کوبی نام‌گذاری شده است. کوبی در صنعت تبلیغات نیز فعالیت‌های چشم‌گیری داشته است که می‌توان به تبلیغ مسی و کوبی برایانت برای کمپانی تورکیش ایرلاین اشاره کرد

کوبی همچنین سابقه سرمایه‌گذاری در کمپانی‌هایی نظیر کوکاکولا و نوشابه انرژی‌زای بادی‌آرمور را دارد. او همچنین نویسنده کتاب مامبا منتلیتی است و قبل از مرگش نیز در حال همکاری با نویسنده معروف برزیلی پائولو کوئلیو برای انتشار کتابی درباره کودکان بود که کوئلیو بعد از درگذشت او در مصاحبه‌ای گفت:

انتشار این کتاب بدون او بی‌معنی و مسخره است!

 

اتهام تجاوز جنسی 

یکی از حواشی زندگی شخصی کوبی برایانت اتهام تجاوز جنسی وی به کتلین فیبر در سال 2003 است. کوبی که در جریان مسابقات از ناحیه زانو مصدوم شده بود، برای عمل جراحی به شهر کلرادو سفر کرده و در محل اقامت با کتلین 19 ساله آشنا شد. چندی بعد کتلین ادعا کرد که مورد تجاوز کوبی قرار گرفته است. کوبی برایانت رابطه جنسی با کتلین را پذیرفت، اما زیر بار اتهام تجاوز جنسی نرفت. همین موضوع کافی بود تا محبوبیت و شهرت کوبی از بین رفته و اکثر قراردادهای تبلیغاتی وی با شرکت‌های بزرگی مثل مک‌دونالد فسخ شوند. سر انجام در سال 2004، کتلین فیبر به عنوان شاکی در دادگاه نهایی حاضر نشد و پرونده بسته شد. اگرچه کتلین بار دیگر شکایت دیگری علیه کوبی مطرح کرد، ولی کوبی بار دیگر از کتلین عذرخواهی کرد و هر دو با هم به توافقاتی رسیدند که بر هیچ‌کس آشکار نشد.

 کوبی برایانت / بیوگرافی کوبی برایانت / زندگی نامه کوبی برایانت

 


مرگ کوبی برایانت


کوبی برایانت سال‌ها برای مسافرت‌های درون شهری از هلیکوپتر شخصی خود استفاده می‌کرد که مورد انتقاد هواداران ان‌بی‌ای نیز قرار گرفته بود. حتی برخی کاربران عقیده داشتند استفاده از هلیکوپتر در نهایت برای کوبی دردسرساز خواهد شد.

سرانجام در روز یکشنبه 6 بهمن، کوبی برایانت در سن 41 سالگی به همراه دختر 13 ساله‌اش جیانا برای سفر به کالیفرنیا در سانحه سقوط هلیکوپتر در حوالی لس‌آنجلس جان خود را از دست داد. اف‌بی‌آی، انجمن ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده آمریکا و اداره فدرال هوانوردی نیز تحقیقات خود درباره این سانحه را آغاز کرده‌اند.

مرگ کوبی برایانت / کوبی برایانت / بیوگرافی کوبی برایانت

آخرین پست کوبی برایانت در اینستاگرامش  در ستایش از لبرون جیمز، بسکتبالیست و هم تیمی سابق خود بوده است. علاوه بر این کوبی همیشه با جملات انگیزشی یکی از تاثیر‌گذارترین ورزشکاران دنیا محسوب می‌شود.

 

واکنش‌ها به مرگ کوبی برایانت 

باراک اوباما:

کوبی یک افسانه بود. مرگ دختر 13 ساله‌اش جیانا قلب من و همسرم را به درد آورد. ما با ونسا و خانواده برایانت ابراز همدردی می‌کنیم.

 

لیونل مسی:

کلمه‌‌ای برای بیان اندوه خود ندارم، تمام عشق من نثار خانواده و دوستان کوبی. ملاقات با تو افتخار بزرگی برای من بود.

 

رونالدینیو:

روحت قرین رحمت رفیق.

 

مایکل جوردن:

کوبی مانند برادر کوچک‌ترم بود. واژه‌ها قادر به بیان اندوه من نیستند.

 

شکیل اونیل:

هیچ کلمه‌ای برای از دست دادن برادرزاده‌ام جیجی و برادرم کوبی ندارم. من عاشق شما هستم و جای خالی شما حس می‌شود.

 

واکنش کریستیانو رونالدو:

شنیدن خبر درگذشت کوبی برایانت و دخترش بسیار مرا غمگین کرد. او یک اسطوره واقعی در دنیای ورزش بود.

 


کلام آخر


واکنش ها به مرگ کوبی برایانت / کوبی برایانت

کوبی برایانت سمبل اراده و قدرت برای ورزشکاران محسوب می‌شود. او سال‌ها برای تیم لس‌آنجلس لیکرز بازی کرد و افتخارات زیادی را با آن تیم کسب کرد. علاوه بر این با تیم ملی بسکتبال آمریکا موفق به کسب مدال طلای المپیک 2008 پکن شد. او در یکشنبه 6 بهمن 1398 در حادثه بسیار تلخ سقوط هلیکوپتر به همراه دخترش جیانا دار فانی را وداع گفت. روحش قرین رحمت.

منتخب کاربران
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
محمدعلی
.
26 اسفند 1398، 09:42
پاسخ
0
2
روحش شاد و یادش گرامی افسانه بی بدیل و فراموش نشدنی بسکتبال جهان او پدری نمونه، همسری مهربان، ورزشکاری حرفه ای و مرد خانواده بود سپاس برای این بیوگرافی زیبا و ممنون از سایت خوبتون
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022