پرفروش ترین کنسول های بازی جهان ؛ سونی پلی استیشن 2 در صدر

پرفروش ترین کنسول های بازی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در طی سالیان اخیر کنسول‌های مختلفی توسط کمپانی‌های بزرگی همچون مایکروسافت، سونی و نینتندو عرضه شدند. در ادامه به بررسی پرفروش ترین کنسول های بازی پرداخته‌ایم.

پلی استیشن 2 برای سال‌ها است که در صدر پرفروش ترین کنسول های بازی قرار گرفته است. نسل جدید کنسول‌ها نتوانستند تهدیدی برای این رتبه باشند و انتظار می‌رود تا این کنسول بتواند در سال‌های آینده نیز رتبه خود را در صدر فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی حفظ کند. با وجود اینکه پلی استیشن 4 در بیش از پنج سال گذشته توانسته بیشترین فروش را در مقایسه با سایر کنسول‌ها داشته باشد، اما به منظور گرفتن صدر از پلی استیشن 2 سونی باید برای شش سال آینده هر سال 10 میلیون کنسول به فروش برساند که امکان این موضوع را اگر غیرممکن ندانیم، بسیار کم است. عرضه نسل جدید کنسول‌ها در سال جاری دلیل محکمی برای این است که این امکان را بسیار کم بدانیم. در این مقاله با فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی آشنا می‌شویم.

پرفروش ترین کنسول های تاریخ

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


پرفروش ترین کنسول های بازی جهان


سونی عملکرد خیره‌کننده‌ای را با دو کنسول خود یعنی پلی استیشن 4 و پلی استیشن 2 داشته است. این مقاله کمک خواهد کرد تا از عملکرد سایر محصولات سونی، مایکروسافت و نینتندو مطلع شوید. در ادامه فهرستی شامل 15 کنسول از پرفروش ترین کنسول های بازی به همراه معرفی مختصری از هر کنسول، زمان عرضه و … تهیه شده است. البته تمامی آمار دقیق نیستند؛ تعدادی مستقیماً از کمپانی سازنده و تعدادی دیگر به صورت تقریبی محاسبه شده‌اند. با ما همراه باشید.

 

15. کنسول بازی Xbox One با فروش 41 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 22 نوامبر 2013 (1 آذر 1392)
 • وضعیت تولید: ادامه دارد
 • بهترین بازی‌ها: بازی Read Dead Redemption2، بازی Grand Theft Auto V و بازی Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

مایکروسافت از اکتبر 2015 ارائه آمار فروش Xbox One را متوقف کرد. به همین دلیل آمار دقیق فروش این کنسول تا این لحظه به صورت دقیق در دسترس و مشخص نیست. با این وجود براساس آمار ارائه شده توسط تحلیلگر Niko Partners، دنیل احمد (Daniel Ahmad) خانواده کنسول‌های ایکس باکس وان (ایکس باکس وان، ایکس باکس وان اس و ایکس باکس وان ایکس) مجموعاً آمار پایین فروش 41 میلیون کنسول را تا پایان 2018 داشته است. البته تعداد فروش این کنسول در سال 2019 نیز نامشخص است. در مجموع می‌توان عملکرد ضعیف مایکروسافت در آخرین محصول خود را کاملا در این آمار مشاهده کرد. امیدواریم کنسول بعدی بتواند بازگشت قدرتمندی را برای این کمپانی رقم بزند.

 

14. کنسول بازی SNES/Super Famicom با فروش 49.10 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 21 نوامبر 1990 (30 آبان 1369)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Super Mario World 2: Yoshi’s Island، بازی Chrono Trigger و بازی Super Metroid

رتبه چهاردهم فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به کنسول SNES/Super Famicom تعلق دارد. آمار فروش این کنسول به صورت دقیق و منتشر شده توسط کمپانی نینتندو است. هر چند که این کنسول در مقایسه با نسل‌های قبلی کنسول‌های شرکت نینتندو فروش کمتری را تجربه کرد، اما از SNES به دلیل تنوع و فراوانی بازی‌های باکیفیت در زمان خود همیشه به نیکی یاد می‌شود. علاوه بر بازی‌های یاد شده در بالا در مجموع 379 مجموعه نرم افزاری برای این کنسول به فروش رسید.

 

13. کنسول بازی Nintendo Switch با فروش 52.48 میلیون نسخه

آمار فروش کنسول های بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 3 مارچ 2017 (13 اسفند 1395)
 • وضعیت تولید: ادامه دارد
 • بهترین بازی‌ها: بازی The Legend of Zelda: Breath of The Wild، بازی Super Mario Odyssey و بازی Super Smash Bros. Ultimate

براساس آمار منتشر شده توسط نینتندو، سوییچ تا تاریخ 31 دسامبر 2019 (10 دی 1398) تعداد 52.48 میلیون کنسول فروش را ثبت کرده است. تا امروز بیش از 310 میلیون نرم افزار برای این کنسول به فروش رسیده است. Mario Kart 8 Deluxe با فروش 23 میلیون کپی همچنان پرفروش‌ترین بازی برای Nintendo Switch محسوب می‌شود.

 

12. کنسول بازی NES/Famicom با فروش 61.91 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول های بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 15 جولای 1983 (24 تیر 1362)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Super Mario Bros. 3، بازی Legend of Zelda و بازی Super Mario Bros

طبق آمار رسمی ارائه شده از سوی نینتندو، فروش NES بیش از 61 میلیون کنسول بوده است. این کنسول را می‌توان قدیمی‎‌ترین عنوان موجود در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی دانست. اولین کنسول عرضه شده از سوی نینتندو که بیش از 500 میلیون نرم افزار برای این کنسول به فروش رفته است.

 

11. کنسول بازی Nintendo 3DS با فروش 75.71 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول های تاریخ

 • تاریخ عرضه اولیه: 26 فوریه 2011 (7 اسفند 1389)
 • وضعیت تولید: ادامه دارد
 • بهترین بازی‌ها: بازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D، بازی Fire Emblem: Awakening و بازی The Legend of Zelda: A Link Between Worlds

یازدهمین رتبه در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به کنسول Nintendo 3DS تعلق دارد. آمار فروش این کنسول نیز مانند سایر کنسول‌های کمپانی نینتندو مستقیماً از سوی خود کمپانی ارائه شده است. براساس این آمار تا تاریخ 31 دسامبر 2019 (10 دی 1398) Nintendo 3DS تعداد 75.71 میلیون فروش داشته است. البته این آمار شامل تمام سیستم‌های خانواده 3DS می‌شود. این خانواده شامل انواع مختلف 3DS و Nintendo 2DS می‌شود. تا تاریخ اعلام شده در بالا، برای این کنسول بیش از 382 میلیون نرم افزار و بازی به فروش رسیده است.

 

10. کنسول بازی PlayStation Portable با فروش 80 میلیون نسخه

آمار فروش کنسول های بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 12 دسامبر 2004 (22 آذر 1383)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی God of War: Chains of Olympus، بازی Grand Theft Auto: Chinatown Wars و بازی Shin Megami Tenesei: Persona 3 Portable

شرکت سونی آخرین بار در سال 2012 آمار رسمی را در رابطه با تعداد فروش PSP ارائه کرده است. در این آمار میزان فروش این کنسول تعداد 76 میلیون اعلام شده بود. پس از این آمار این کنسول برای دو سال دیگر ساخته و به فروش رسید، اما آمار دقیقی از میزان فروش این کنسول در این دو سال در دست نیست. آمار تخمینی ارائه شده در بسیار از منابع، مجموع فروش این کنسول تا امروز را عددی نزدیک به 80 میلیون اعلام می‌دارد. البته گزارش‌های دیگری نیز وجود دارند که تعداد 82 میلیون فروش را برای این کنسول تخمین می‌زنند که این آمار این کنسول را در رتبه‌ای بالاتر از GBA نینتندو قرار خواهد داد. اما با در نظر گرفتن آمار 80 میلیونی که کمی معتبرتر است، PSP توانسته رتبه دهم را در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به دست آورد.

 

9. کنسول بازی Game Boy Advance با فروش 81.51 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول های بازی

همچنین بخوانید :
 • تاریخ عرضه اولیه: 21 مارچ 2001 (1 فروردین 1380)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی The Legend of Zelda: A Link to The Past، بازی Tony Hawk’s Pro Skater 2 و بازی Super Mario Advanced 4: Super Mario Bros. 3

یکی دیگر از محصولات شرکت نینتندو که توانسته در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی قرار بگیرد، کنسول Game Boy Advance است. آمار رسمی تعداد فروش Game Boy Advance برابر با 81.51 میلیون است. همچنین کمپانی نینتندو میزان فروش نرم افزار برای این کنسول را تعداد 377 میلیون اعلام داشته است.

 

8. کنسول بازی Xbox 360 با فروش 85 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول های تاریخ

 • تاریخ عرضه اولیه: 22 نوامبر 2005 (1 آذر 1354)
 • وضعیت تولید:  متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Grand Theft Auto IV، بازی Grand Theft Auto V و بازی Bioshock

در ژوئن 2014 مایکروسافت طی گزارشی اعلام داشت که تعداد 84 میلیون کنسول Xbox 360 را به فروشگاه‌ها و فروشندگان ارسال کرده است. با توجه به اینکه مایکروسافت از سال 2015 آمار رسمی از فروش کنسول خود ارائه نکرده است، چاره‌ای جز تخمین میزان فروش این کنسول وجود ندارد. Xbox 360 از سال 2015 تا دو سال به تولید و فروش ادامه داد. با توجه به این نکته می‌توان تخمین زد که 84 میلیون کنسول ارسال شده در طی این مدت به فروش رسیده‌اند و همچنین به صورت تخمینی می‌توان گفت که یک میلیون دیگر نیز به این آمار در این دو سال اضافه شده است. با توجه به این فرضیات می‌توان تعداد فروش کلی این کنسول را چیزی حدود 85 میلیون دانست. درنتیجه فروش Xbox 360 رتبه هشتم را در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به دست خواهد آورد.

 

7. کنسول بازی PlayStation 3 با فروش 87.5 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول های بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 11 نوامبر 2006 (20 آبان 1385)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Grand Theft Auto IV، بازی Grand Theft Auto V و بازی Uncharted 2: Among Thieves

طبق آمار رسمی منتشر شده از سوی سونی، PlayStation 3 تا تاریخ 31 مارچ 2017 (11 فروردین 1396) تعداد 87.4 میلیون فروش داشته است. کنسول تا ماه می همان سال به تولید و فروش ادامه داد. با توجه به این نکته می‌توان فروش کلی این کنسول را چیزی بین 87 و 88 میلیون کنسول دانست. عددی که در رسانه‌ها بیشتر در نظر گرفته می‌شود 87.5 میلیون کنسول است که بدین ترتیب رتبه هفتم در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به PlayStation 3 تعلق خواهد گرفت.

 

6. کنسول بازی Nintendo Wii با فروش 101.63 میلیون نسخه

آمار فروش کنسول های بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 19 نوامبر 2006 (28 آبان 1385)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Super Mario Galaxy، بازی Super Mario Galaxy 2 و بازی The Legend of Zelda: Twilight Princess

براساس آمار رسمی ارائه شده از سوی نینتندو، رتبه ششم پرفروش ترین کنسول های بازی به Wii تعلق خواهد گرفت. این کنسول بیش از 100 میلیون فروش داشته است. مجموع فروش کلی این کنسول برابر با 101.63 میلیون کنسول بوده است. همچنین Wii توانسته باعث فروش 920 میلیون نرم افزار و بازی شود که از این حیث در میان کنسول های نینتندو رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

 

5. کنسول بازی PlayStation با فروش 102.4 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول های تاریخ

 • تاریخ عرضه اولیه: 3 دسامبر 1994 (12 آذر 1373)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Tony Hawk’s Pro Skater 2، بازی Tekken 3 و بازی Gran Turismo

در رتبه پنجم پرفروش ترین کنسول های بازی، کنسول خاطره‌انگیز و نسخه اول از پلی استیشن‌ها قرار گرفته است. براساس آمار رسمی ارائه شده از سوی سونی، مجموع تعداد فروش این کنسول 102.4 میلیون نسخه بوده است. همچنین بیش از 960 میلیون نرم افزار برای این کنسول به فروش رسیده است. با توجه به اینکه پلی استیشن 4 به تازگی از نظر میزان فروش از این کنسول پیش افتاده است، پلی استیشن بعد از پلی استیشن 2 و پلی استیشن 4، سومین کنسول پرفروش شرکت سونی محسوب می‌شود.

پیشنهاد می‌شود برای تنوع در ظاهر گیم پد از کاور دسته PS4 استفاده کنید.

4. کنسول بازی PlayStation 4 با فروش 106 میلیون نسخه

کنسول پرفروش

 • تاریخ عرضه اولیه: 15 نوامبر 2013 (24 آبان 1392)
 • وضعیت تولید:  ادامه دارد
 • بهترین بازی‌ها: بازی Read Dead Redemption 2، بازی Grand Theft Auto V و بازی The Last of Us Remastered

موفق‌ترین کنسول نسل هشتم کنسول‌ها، یعنی پلی استیشن 4 توانسته رتبه چهارم را در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به خود اختصاص دهد. در تاریخ 6 ژانویه سونی اعلام داشت که پلی استیشن 4 توانسته تعداد 106 میلیون فروش داشته باشد. این کنسول همچنین توانسته رکوردی دیگر را نیز به نام خود به ثبت برساند؛ بر‌اساس گزارش منتشر شده توسط تحلیلگر Niko Partners، دنیل احمد، پلی استیشن 4 سریع‌تر از هر کنسول خانگی دیگر توانسته به فروش بیش از 100 میلیون برسد و این کار را 2 ماه زودتر از کنسول دیگر سونی، یعنی پلی استیشن 2 انجام داده است. تا این تاریخ 1.15 میلیارد نرم افزار برای این کنسول به فروش رفته است که آماری خیره‌کننده است.

با فراگیری کنسول پلی استیشن 4 یکی از خلاقیت‌هایی که در حوزه فناوری پیشرفت چشمگیری داشت استفاده از اسکین PS4 بوده است. با نصب اسکین می‌توان در ظاهر دستگاه تنوع ایجاد کرد و از گرد و خاک و خط و خش محافظت کرد.

پیشنهاد می‌شود برای شارژ دسته بازی از پایه شارژر دسته PS4 استفاده کنید.

3. کنسول بازی Game Boy/Game Boy Color با فروش 118.69 میلیون نسخه

کنسول پرفروش

 • تاریخ عرضه اولیه: 21 آپریل 1989 (1 اردیبهشت 1368)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Metal Gear: Ghost Babel، بازی Super Mario Bros. Deluxe و بازی The Legend of Zelda: Oracle of Ages

آمار فروش رسمی ارائه شده از سوی نینتندو که شامل Game Boy اورجینال و زیرمجموعه آن یعنی Game Boy Color می‌شود، فروش تعداد 118.69 میلیون کنسول را نشان می‌دهد. همچنین 501 میلیون نرم افزار به واسطه این کنسول به فروش رسیده است که از این حیث رتبه دوم را در میان تمامی کنسول‌های نینتندو به دست آورده است.

 

2. کنسول بازی Nintendo DS با فروش 154.02 میلیون نسخه

پرفروش ترین کنسول بازی

 • تاریخ عرضه اولیه: 21 نوامبر 2004 (1 آذر 1383)
 • وضعیت تولید: متوقف شده است
 • بهترین بازی‌ها: بازی Grand Theft Auto: Chinatown Wars، بازی Flipnote Studio و بازی Chrono Trigger

بر‌اساس آمار فروش رسمی اعلام شده از سوی کمپانی نینتندو که شامل تمامی کنسول‌های خانواده DS اعم از نسخه اورجینال، DS Lite و DSi می‌شود، این کنسول فروشی معادل با تعداد 154.02 میلیون کنسول را داشته است؛ فروشی که Nintendo DS را در رتبه دوم پرفروش ترین کنسول های بازی در طول تاریخ قرار داده است. همچنین این کنسول بهترین عملکرد از نظر فروش نرم افزار را با تعدادی نزدیک به 950 میلیون در میان کنسول‌های کمپانی نینتندو داشته است.

 

1. کنسول بازی PlayStation 2 با فروش 159 میلیون نسخه

آمار فروش کنسول های بازی

تاریخ عرضه اولیه: 4 مارچ 2000 (14 اسفند 1378)

وضعیت تولید: متوقف شده است

بهترین بازی‌ها: بازی Tony Hawk’s Pro Skater 3، بازی Grand Theft Auto III و بازی Resident Evil 4

رتبه اول، یعنی PlayStation 2 همچنان پرفروش ترین کنسول بازی در تاریخ کنسول‎‌های بازی به شمار می‌رود. کنسول پرطرفدار سونی توانسته با اختلافی نزدیک به 5 میلیون در میزان فروش نسبت به Nintendo DS، رتبه اول را به خود اختصاص دهد. سونی در تاریخ 31 ژانویه 2011 (11 بهمن 1389) اعلام داشت که 150 میلیون نسخه از این کنسول را به فروشندگان و فروشگاه‌ها فروخته است. اگرچه این آخرین آمار رسمی اعلام شده از سوی سونی برای فروش این کنسول محسوب می‌شود، اما تا اوایل 2013 به تولید و فروش ادامه داده است. براساس تحلیل‌های دنیل احمد، تحلیلگر Niko Partners، فروش این کنسول در مارچ 2012 به 155.1 میلیون کنسول رسیده و همچنین وی مجموع فروش  PlayStation 2 را 159 میلیون کنسول می‌داند:

در پایان سال مالی در مارچ 2013 مجموعاً 16.5 میلیون PS3 و PS2 برای فروش ارسال شده‌اند. PS2 همچنان در این تاریخ برای فروش عرضه می‌شده است، اما موضوعی که ما از آن خبر نداریم این است که چه تعداد PS2 و چه تعداد PS3 به فروش رفته‌اند. اگر از آمار اعلامی فروش 80 میلیونی PS3 به عنوان راهنما استفاده کنیم، متوجه خواهیم شد که فروش تقریبی PS2 از مارچ 2012 تا پایان تولید این کنسول چیزی نزدیک به 4 میلیون خواهد بود.

همچنین براساس آمار رسمی اعلامی از سوی سونی، 1.5 میلیارد نرم افزار برای این کنسول به فروش رفته است.

پیشنهاد می‌شود برای مراقبت از کنسول و دسته بازی از کیف کنسول پلی استیشن استفاده کنید.


حرف آخر


همچنین بخوانید :

کمپانی‌های برتر و بزرگ در زمینه گیمینگ و بازی در هر نسل در تلاش هستند تا رتبه اول را در فهرست پرفروش ترین کنسول های بازی به دست آورند؛ کاری که پس از عرضه پلی استیشن 2 تاکنون هیچ‌کدام قادر به انجام آن نبودند. پلی استیشن 2 مدت‌ها است که صدر را از نظر میزان فروش در اختیار گرفته است. به نظر شما نسل آینده کنسول‌ها قادر خواهد بود تغییری در این فهرست ایجاد کند؟ نظر شما در رابطه با فهرست بالا چیست؟ کدام یک از کنسول‌ها را داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. به صفحه عمده فروشی ما نیز سر بزنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
منتخب کاربران
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها