راهنمای خرید لنز دوربین کانن ؛ مناسب ترین لنز دوربین عکاسی Canon

راهنمای خرید لنز عکاسی / راهنمای خرید دوربین عکاسی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

می‌خواهید برای اولین بار اقدام به خرید لنز دوربین کانن خود کنید؟ ما در این مقاله بعد از آشنایی با استانداردهای لنز کانون، شما را راهنمایی می‌کنیم.

بسیاری از افراد مبتدی بعد از گذشت زمانی از خرید دوربین، اقدام به خرید یک لنز جدا می‌کنند. اما در هنگام خرید لنز با گزینه‌های مختلفی روبرو می‌شوند که آن‌ها را گیج می‌کنند. دنیای لنزها، دنیای به مراتب متنوع‌تری نسبت به دوربین‌هاست. هر ساله لنزهای مختلفی توسط شرکت‌های سازنده دوربین و شرکت‌های دیگر (مثل سیگما) برای دوربین‌های عکاسی معرفی می‌شوند. دوربین‌های کانن نیز از این قائده مستثنی نیستند و هر ساله شرکت‌های کانن و تامرون و سیگما لنزهای جدید خود را برای این دوربین‌ها معرفی می‌کنند.

این شرکت‌ها برای هر کدام از نیازهای شما لنزی طراحی کرده‌اند؛ برای مثال لنزهای TS-E برای ثبت عکس‌های تبلیغی و لنزهای واید برای عکس‌های نجومی. همچنین هر ساله با معرفی لنزها، شرکت‌های سازنده لنز دوربین، تکنولوژی‌ها و قابلیت‌های جدیدی را نیز بر روی این لنزها تعبیه می‌کنند تا بتوانند با کمک این قابلیت‌ها مشکلات رایج در هنگام عکسبرداری را کاهش دهند. در این مقاله سعی داریم با لنزهای فوق‌العاده‌ دوربین‌های کانن و قابلیت‌های شگفت‌انگیزشان بیشتر آشنا شویم. پس با راهنمای خرید لنز دوربین کانن با ما باشید.

همچنین بخوانید :

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


با استانداردهای لنز کانن آشنا شوید


می‌خواهید بدانید مخفف‌هایی که بر روی لنز های کانن نوشته شده‌اند برای چیست؟ EF یا USM به چه معناست؟ در ادامه مقاله برای شما شرح می دهیم.

 

لنز EF، لنز EF-S و EF-M چیست؟

لغت EF مخفف دو کلمه فوکوس الکترونیکی است و همچنین به تمام لنزهایی که برای دوربین‌های فول فریم کانن طراحی شده‌اند نیز اطلاق می‌شود. همچنین این مخفف برای تعریف نوع لنزهایی که بر روی دوربین‌ها سوار می‌شوند (یا مانت می‌شوند) نیز استفاده می‌شود. مانت شدن به معنای اتصال کامل لنز با بدنه است تا بتوان سیستم فوکوس داخل لنز را کنترل کرد.

راهنمای خرید لنز دوربین

لنزهای EF-S  لنزهایی هستند که فقط برای دوربین‌های کانن با سنسور APS-C طراحی شده‌اند. تفاوت این لنز‌ها با لنزهای EF، طراحی کوچک‌تر و سبک‌تر آن‌هاست. هیچوقت این لنزها را بر دوربین‌های فول فریم سوار نکنید؛ در صورت انجام این کار، صدمه شدیدی بر آینه دوربین وارد خواهید کرد.

لنزهای EF-M برای دوربین‌های بدون آینه کانن طراحی شده‌اند. این لنزها از کوچکترین لنزهای کانن محسوب می‌شوند.

کانن EF-M / لنز دوربین کانن

 

لرزش گیر در لنزهای کانن

لنزهایی که مخفف IS را در داخل اسمشان دارند، به لرزشگیر تصویر مجهز هستند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که بتوانید در سرعت شاتر پایین‌تری عکسبرداری کنید. همچنین این قابلیت در لنزهای جدید کانن برای گرفتن لرزش‌های در هنگام ضبط ویدیو نیز استفاده می‌شود. لنزهای IS دارای ذرات محرکی هستند که لرزش‌های وارده از طرف عکاس را خنثی می‌کنند.

لنزهای کانن / Canon Lens / ماگ لنز دوربین

 

سری L، لاکچری ترین لنزهای کانن

این سری لنزها از محصولات لوکس کانن محسوب می‌شوند و برای عکاس‌های حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای طراحی شده‌اند. لنزهای L ویژگی‌هایی دارند که در لنزهای معمولی کانن پیدا نمی‌شود؛ قابلیت‌هایی مثل مصونیت در برای آب و خاک و گرما، دهانه دیافراگم‌های گسترده‌تر (که مناسب عکاسی در نور کم هستند) و غیره.

لنزهای ال کانن / Canon L Lens / محافظ لنز دوربین عکاسی

 

علامت USM و STM در لنز کانن به چه معناست؟

کلمه USM مخفف Ultra Sonic Motor است و یک نوع موتور الکترونیکی فوق سریع است که در سیستم فوکوس لنزهای کانن استفاده می‌شود. این موتورها می‌توانند فوکوس سریع و بدون صدا را در زمان عکاسی برای ما فراهم کنند.

لنزهای کانن / Canon Lens / لنز های دوربین عکاسی

کلمه STM مخفف Stepping Motor است و به نوعی از موتورهای پله‌ای اطلاق می‌شود که درون بعضی از لنز های کانن تعبیه شده است. این موتور برای فوکوس سریع و بدون صدا در حین ضبط فیلم به کار می‌رود. این تکنولوژی در تمام لنزهای EF-M به کار رفته است و کم کم در حال باز کردن راه خود به سمت لنزهای EF و EF-S نیز است.

 

لنز های TS-E و MP-E کانن

مخفف TS-E برای لنزهایی به کار می‌روند که از تکنولوژی Tilt-Shifting استفاده می‌کند. این لنزها بیشتر برای عکاسی معماری استفاده می‌شوند؛ به این دلیل که افکتی به نام Converging Verticals را اصلاح می‌کنند. این افکت باعث می‌شود که به نظر برسد ساختمان‌ها در حال افتادن هستند. لطفاً به عکس زیر توجه فرمایید.

لنز دوربین کانن

تنها یک لنز مخفف MP-E را در اسم خود دارد و آن لنز ماکرو MP-E 65mm f/2.8 1-5x است. این لنز می‌تواند یک شی را تا 5 برابر بزرگنمایی کند. این مقدار در لنزهای معمولی ماکرو فقط یک برابر است.

نمونه ای از عکس‌های گرفته شده با این لنز:

راهنمای خرید لنز عکاسی

 

DO یا اپتیک انکساری

این کلمه مخفف فقط در چند لنز کانن دیده می‌شود و به این معنی است که این لنز از عنصر اپتیک انکساری استفاده می‌کند. این عنصر به شما کمک می‌کند که اعوجاج رنگی عکس‌ها را کم و کنترل کنید. متاسفانه در این مقاله امکان تعریف این اصطلاحات وجود ندارد؛ ولی برای درک بهتر عملکرد این نوع لنزها لطفاً عکس پایین را مشاهده کنید. این لنزها کوچک و سبک هستند و بیشتر برای ثبت عکس‌های مناظر از آن‌ها استفاده می‌شود.

اعوجاج رنگی / راهنمای خرید دوربین عکاسی

 


راهنمای خرید لنز دوربین کانن


در ادمه سعی داریم بهترین لنزها برای استفاده‌های مختلف را به شما معرفی کنیم. لنزهای معرفی شده مناسب افراد مبتدی هستند، پس سعی شده لنزهای ارزان قیمت انتخاب شوند. با راهنمای خرید لنز دوربین کانن همراه ما باشید.

 

بهترین لنز کانن برای عکاسی پرتره

اولین پیشنهاد ما به شما برای خرید لنز دوربین کانن در این مقاله، لنز  Canon EF 50mm f/1.8 STM است. این لنز از نوع پرایم است و فاصله کانونی ثابتی دارد و عکس‌های شارپ‌تری نسبت به لنزهای زوم ثبت می‌کند. این لنز برای دوربین‌های فول فریم طراحی شده است؛ ولی اگر این لنز را بر روی دوربین‌های APS-C نصب کنید، عملکردی مشابه لنزهای 80 میلی‌متری بر روی دوربین فول فریم را به شما ارائه می‌دهد و این لنز را به گزینه مناسبی برای ثبت تصاویر پرتره تبدیل می‌کند. بر روی این لنز سیستم فوکوس STM تعبیه شده است و عملکرد مناسبی را برای ضبط فیلم به شما ارائه می‌دهد. EF 50mm همچنین لنزی ارزان قیمت با عملکردی مناسب برای دوربین‌های فول فریم محسوب می‌شود.

 

بهترین لنز کانن برای عکاسی از مناظر گسترده

در این بخش از راهنمای خرید لنز دوربین کانن پیشنهاد ما به شما EF-S 10 – 18mm f/4.5 – 5.6 IS STM است. این لنز برای دوربین با سنسور APS-C طراحی شده است و از آن نمی‌توان بر روی دوربین‌های فول فریم استفاده کرد. این محصول به سیستم فوکوس STM و لرزشگیر تصویر مجهز است و آن را به گزینه‌ای مناسب برای ضبط ویدیو تبدیل می‌کند. با EF-S 10 – 18mm شما می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای را از مناظر گسترده ثبت کنید. این لنز گزینه مناسبی برای استفاده در بخش معماری نیز محسوب می‌شود؛ البته کیفیت تصاویر ثبت شده مثل لنزهای TSE نیست و افکت Converging verticals در تصاویر ثبت شده مشاهده می‌شود. EF-S 10 – 18mm همچنین بسیار ارزان قیمت و گزینه خوبی برای افراد تازه کار است.

 

آشنایی با برترین لنز ماکرو

در ادامه راهنمای خرید لنز دوربین کانون در این مقاله، ما به شما لنز ماکرو EF-S 35mm f/2.8 macro IS STM را پیشنهاد می‌کنیم. این لنز قادر است که حداقل از فاصله 13 سانتی‌متری بر روی سوژه مورد نظر فوکوس کند. قابلیت بزرگنمایی سوژه این لنز 1:1 است و قادر است که سوژه را به اندازه واقعی‌اش بزرگ کند. این محصول به لرزشگیر تصویر و سیستم فوکوس STM مجهز شده است و نسبت به دیگر رقبای خود قیمت کمی دارد؛ پس گزینه مناسبی برای افراد مبتدی محسوب می‌شود. البته فاصله 13 سانتی‌متری از سوژه باعث می‌شود که سایه شما در تصویر نهایی ثبت شود و کیفیت مورد انتظار را به شما ارائه ندهد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم در آینده به فکر خرید یک لنز ماکرو بهتر باشید.

 

مناسب ترین لنز زوم برای دوربین کانن

پیشنهاد ما در این بخش از خرید لنز دوربین کانن به شما یک کیت لنز است. اگر دوربین خود را با این لنز خریداری کرده‌اید، شما خوشبخت‌ترین فرد جهان هستید. سیستم فوکوس این لنز از نوع USM Nano است. این سیستم از دو بخش تشکیل شده است: 1. سیستم USM برای ثبت عکس‌ها با فوکوس بسیار سریع؛ 2. سیستم STM برای فوکوس سریع و بدون صدا در هنگام ضبط ویدیو. لنز EF-S 18-135mm همچنین از لرزشگیر اپتیکال تصاویر از نوع 4 مرحله‌ای استفاده می‌کند که در هنگام ضبط ویدیو بسیار فاکتور مهمی محسوب می‌شود. همچنین این لنز بسیار ارزان قیمت است و به دوستانی که دوربین خود را با لنز 18-55 خریداری کرده‌اند، این لنز پیشنهاد می‌شود.

 

عکاسی شهری و عمومی با لنزهای کانن

برای ثبت عکس‌های شهری ما به شما لنز Canon EF-S 24mm f/2.8 STM را پیشنهاد می‌کنیم. این لنز از نوع پرایم است و برای دوربین‌های APS-C طراحی شده است و از سیستم فوکوس STM استفاده می‌کند. برای ثبت عکس‌های شهری، شما به چشم‌انداز (پرسپکتیو) گسترده‌تری نیاز دارید؛ به همین دلیل ما این لنز واید را به شما پیشنهاد کرده‌ایم. البته با سوار شدن بر دوربین APS-C، این لنز عملکردی مشابه لنز 35 میلی‌متری را به شما ارائه خواهد داد؛ ولی باز هم گزینه مناسبی برای ثبت تصاویر شهری محسوب می‌شود. این لنز بسیار ارزان قیمت است و با حجم کم و وزن 128 گرمی می‌توان آن را به راحتی حمل کرد.

امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید باشد. ما در این مقاله سعی کردیم با انواع لنزهای کانن و علامت‌های حک شده بر روی آن‌ها آشنا شویم. همچنین برای خرید لنز دوربین کانن در این مقاله شما را راهنمایی کردیم. نظر شما چیست؟ بهترین لنز کانن برای افراد مبتدی کدام است؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400